Мъри и Джокович капитулираха на „Уимбълдън”

Прочетена: 67

Световният номер 1 Анди Мъри допусна спад в последните два сета и сензационно бе елиминиран на четвъртфинала на „Уимбълдън“ от американския си съперник Сам Куери.

Шотландецът взе първия сет комфортно с 6:3, после се пропука, когато трябваше да изпълни начален удар за приключване на втория, и с два поредни брейка Куери изравни – 6:4. Впоследствие Мъри отново бе пробит, когато сервираше за сета, но спечели частта убедително с тайбрек 7:6 (1).

В следващите две части движенията на Мъри бяха възпрепятствани от болки в дясното бедро и той предложи малка съпротива на безмилостния си съперник – 6:3, 4:6, 7:6 (1), 1:6, 1:6 в полза на Куери за 2:41 часа.

Така американецът за първи път в кариерата си се класира на полуфинал на тенис турнир от Големия шлем и това се случи в 42-рото му участие.

Анди Мъри пък загуби едва за трети път четвъртфинален дуел на свещената трева в „Ол Ингланд клъб“, след като досега в предишните си девет участия в тази фаза бе губил само от Рафаел Надал през 2008 г. и от Григор Димитров през 2014 г.

На полуфинала Куери ще се изправи срещу Марин Чилич, който от своя страна елиминира с 3:2 сета екзекутора на Рафаел Надал – Жил Мюлер.

„Все още съм в шок. Толкова съм развълнуван. Не започнах по най-добрия начин, но постепенно подобрих играта си и намерих ритъма си, особено в четвъртия и в петия сет. За мен този полуфинал е сбъдната мечта, а това, че е на „Уимбълдън“, го прави още по-специален“, заяви Куери след двубоя.

Контузия помрачи участието на друг голям фаворит за трофея, а именно бившия номер 1 в света Новак Джокович.

Сръбският ас се отказа в началото на третия гейм на втория сет на четвъртфиналния си сблъсък срещу Томаш Бердих на „Уимбълдън“, тъй като контузията на дясното му рамо не му позволи да довърши срещата си на корт номер 1. Сърбинът имаше болки в края на предишния си мача на срещу Адриан Манарино, въпреки че го спечели, без да загуби нито една част.

Срещу Бердих Ноле бе напълно равностоен в първия сет и двамата бяха изключително категорични при своите подавания, като само веднъж дори се стигна до дюс, но сърбинът не можа да пробие в 12-ия гейм. В тайбрека обаче везните се наклониха в полза на 11-ия поставен чех, а грешките от бекхенд на Джокович зачестиха и той спечели само 2 т. Болки в рамото му пречеха да изпълнява въпросния удар достатъчно ефективно. Бек­хендът му и без това не е от световна класа в момента, а сега контузията допълнително понижи конкурентоспособността и бившият световен номер 1 се отказа при 0:2 гейма и 0-15 в третия (след грешка от бекхенд).

Отпадането на Джокович означава, че Анди Мъри ще остане на върха в световната ранглиста и в седмицата след „Уимбълдън“, защото единствено сърбинът можеше да го измести, но при положение че спечели титлата.

„В продължение на 20 – 30 минути болката се увеличаваше, за разлика от предишния мач, когато имах и помощ от физиотерапевта. Сега обаче тя ми пречеше да изпълнявам какъвто и да е удар и трябваше да се примиря със ситуацията. Днес около два часа и половина терапевтите се стараеха да направят всичко възможно, за да изляза изобщо на корта. Но когато не си 100% готов физически – това е, губиш мача”, каза сърбинът на пресконференция след срещата.

Роджър Федерер обаче се намира в шеметна форма. Маестрото продължава похода си към осма титла на „Уимбълдън“, като поредният съперник, който преклони глава пред швейцареца, бе Милош Раонич. Рекордьорът по титли от Големия шлем спечели с 6:4, 6:2, 7:6 (4) за 1 час и 57 минути. Така той не загуби сет в пети мач, а на полуфиналите ще се изправи срещу Томаш Бердих, над когото има седем поредни победи.

Сподели в социалните мрежи

Автор на 16.07.2017. Категория Спорт. Можеш да следиш всички коментари и промени по тази публикации през RSS 2.0. Можете свободно да коментирате тази публикация