Г-жо Павлова, в началото на новата година каква е равносметката за 2020-а? Как работихте в условията на пандемия, кои бяха основните проблеми, с които се сблъскахте, какво отчитате като успех и за какво не Ви остана време?
2020 г. ни изправи пред големи предизвикателства. Пандемията от COVID-19 предизвика безпрецедентна световна криза. На този фон аз съм горда, че Групата на ЕИБ увеличи размера на финансирането, по-конкретно за малки и средни предприятия (МСП). Финансовата подкрепа от наша страна съдейства за подобряване живота на хората и играе важна роля за насърчаване на икономическото развитие на България по време на пандемията. Бих искала да благодаря на всички наши партньори и да ги уверя, че имаме готовност да подкрепим бизнеса – малките и средни предприятия, стартиращи компании, иновативни проекти, както и национални, регионални и общински проекти чрез политиката за сближаване и градско развитие, включително и инвестиции в кръговата икономика и действията в областта на климата с цел създаване на заетост и подем в цялата страна.
През изминалата година Групата на Европейската инвестиционна банка (Група на ЕИБ), която включва Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), предостави заеми, гаранции и ангажименти за дялово участие на стойност 443 млн. евро за различни проекти в България. С това общият размер на финансирането бележи ръст от 23% спрямо 2019 г.
През 2020 г. отпуснатите от ЕИБ заеми на България възлизат на 115 млн. евро. ЕИФ задели почти 328 млн. евро за нови операции за малки и средни предприятия, като се очаква да бъде мобилизирана сума от 1,8 млрд. евро за МСП в България, по-голямата част от която ще подкрепи онези, които изпитват трудности заради пандемията от COVID-19.
Като цяло от инвестициите на Групата на ЕИБ са се възползвали над 4000 дружества, а приблизително 81 000 работни места са получили подкрепа. Подкрепата от страна на Групата на ЕИБ в България представлява 0,75% от БВП, което нарежда страната на 9-о място сред държавите членки на ЕС.
Какви ще са основните приоритети в работата на ЕИБ през настоящата година, както и Вашите като вицепрезидент на Банката? Какво да очаква България като подкрепа от Групата на ЕИБ за 2021 г.?
Като „Климатичната банка“ на ЕС през 2021 г. и занапред ще увеличим финансирането на проекти с положително въздействие върху климата и устойчивостта на околната среда. Групата на ЕИБ ще продължи да подкрепя растежа и заетостта в България, по-конкретно чрез съфинансиране заедно с ЕС на инвестиции в приоритетна публична инфраструктура, които ускоряват усвояването на безвъзмездните средства от ЕС и подпомагат местната и регионална инфраструктура. Ще работим за по-нататъшно развитие на нашето сътрудничество с централната и местната власт в България в областта на регионалното сближаване, градското развитие, градоустройството и транспорта, инвестициите, свързани с климата и кръговата икономика.
В този контекст Банката остава отворена за проучване на възможности за подпомагане на стратегията на България за справедлив преход на регионите за добив на въглища (например района на басейна Марица – област Стара Загора, както и Перник и Бобовдол) и за декарбонизацията на икономиката с наличните механизми, включително заеми, финансови инструменти, както и консултантска подкрепа.
Искаме да насърчим производителността и конкурентоспособността на МСП по-конкретно чрез финансиране на модернизацията на основния капитал, ръст на капиталовите разходи, научна и развойна дейност и мерки за енергийна ефективност, включително такива по Европейския гаранционен фонд, който Групата на ЕИБ създаде за справяне с икономическите последици от пандемията COVID-19.
Ще увеличим използването на финансови инструменти в България в приоритетни области като МСП, околна среда и услуги по линия на новия бюджет на ЕС за 2021 – 2027 г. Освен това чрез Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси ще разширим още повече обхвата на предлаганите от ЕИБ консултантски услуги за България.
Имаме готовност и да предоставим подкрепа за прилагането на новите инструменти и фондове за новия програмен период – Многогодишната финансова рамка (МФР), Инструмента за възстановяване и устойчивост, InvestEU, Механизма за справедлив преход и др
Съвместно с правителството и местните власти ще идентифицираме приоритетни области и проекти.
Нашите цели през 2021 г. са насочени да осигурим непрекъсната подкрепа за просперитет, растеж и заетост в България чрез: съфинансиране на приоритетни инвестиции в публична инфраструктура (пътна, жп, екологична); подкрепа на местната и регионалната инфраструктура – ще работим за по-нататъшно развитие на нашето сътрудничество с българските централни и местни власти чрез предоставяне на програмни заеми за общините, напр. София и Пловдив, отделни проекти като Софийското метро и други.
Също така ще работим за насърчаване на производителността и конкурентоспособността на компаниите и продължаване на финансовите инструменти в рамките на централните и регионалните мандати за подкрепа на МСП, включително широко използване на иновативно финансиране и гаранции за микро-, МСП и стартиращи предприятия. Банката също дава приоритет на всички инвестиции, свързани със здравния сектор – оборудване и модернизация, научноизследователска и развойна дейност.
Основен приоритет на ЕИБ е прилагането на европейската Зелена сделка. Какви са конкретните действия на Банката относно този приоритет? Какви проекти в тази насока ще подкрепяте?
За да подкрепи целите на европейския Зелен пакт, Групата на ЕИБ си постави три приоритетни цели: на първо място до 2025 г. Групата на ЕИБ ще увеличи подкрепата за действия по отношение на климата и инвестициите за устойчивост на околната среда, която ще надхвърли 50% от годишния размер на кредитирането. На второ място Групата на ЕИБ има за цел да подкрепи „зелени” инвестиции на стойност 1 трлн. евро през идното десетилетие. И на трето място до края на 2020 г. Групата на ЕИБ ще приведе цялото си финансиране в съответствие с принципите и целите на Парижкото споразумение.
Групата на ЕИБ има план, с който да върви в тази посока, заедно с останалите институции на ЕС, всички държави членки и партньорите ни извън ЕС. Нарекохме този план Климатичната пътна карта на Банката. Това е нашият принос към финансовия компонент на това общо начинание, за да постигнем успех в изпълнението на европейската Зелена сделка.
Климатичната пътна карта на Групата на ЕИБ определя подкрепата в приоритетните области според европейския Зелен пакт. Това включва насърчаване на технологичните нововъведения, чиста енергия, устойчив транспорт, енергийно ефективни жилища, опазване на околната среда, устойчиво земеделие за справедлив преход, който гарантира, че по време на „зеления” преход никой няма да бъде изоставен.
Така например през 2020 г. ЕИБ и „Бони Холдинг” АД, дружество в агробизнеса с бързи темпове на растеж, договориха заем за 30 млн. евро за модернизация на съществуващите съоръжения и за изграждане на нови производствени мощности в Левски, Ловеч, Пордим, Брестак и Търговище. Проектът цели съществено подобряване на енергийното потребление в компанията, както и въвеждане на най-добрите стандарти на ЕС и на България в областта на хуманното отношение към животните и опазването на околната среда чрез инвестициите на компанията по веригата за създаване на стойност в месодобива. Наред с това проектът подпомага нетните заместители на вноса чрез местно месопроизводство със значително по-малък отпечатък от парникови газове.
В качеството на „Климатична банка“ какви са специализираните финансови инструменти, които ЕИБ предлага по отношение на конкретни приоритетни сектори? Финансовите линии на ЕИБ са отворени както за общини, така и за частни проекти и за публично-частни партньорства. Банката има ли предпочитания за конкретен вид проекти и клиенти, с които да работи в България?
Бизнес моделът на ЕИБ се основава на търсенето и затова ние нямаме предпочитания за клиенти, стига те да отговарят на нашите критерии за допустимост и оценка. Що се отнася до предпочитанието за конкретни сектори, мога да кажа, че през 2021 г. искаме да обърнем повече внимание на проекти в България за действия по отношение на климата и околната среда.
Пътната карта на ЕИБ за климата има и голям социален елемент. Целта е да помогнем на общности, чиито икономики могат да бъдат засегнати, тъй като те се отказват от зависимостта от енергоемки индустрии, като например добив на въглища или производство на стомана. Ще вложим повече ресурси в справедлив преход, който предлага обучение, работа и консултантска подкрепа за хора, чийто поминък трябва да се промени, когато се отдалечаваме от определени сектори. ЕИБ е силно ангажирана да не оставя никого без подкрепа при реализацията на справедлив преход по пътя към климатично неутрална икономика на ЕС до 2050 г. Това се постига чрез подпомагане на социалното и икономическо сближаване и разгръщане на нашата финансова и консултантска помощ за проекти по Механизма на ЕС за справедлив преход. Ето защо Механизмът е наистина важен инструмент и Групата на ЕИБ ще играе централна роля в изпълнението на трите му стълба.
Например през 2020 г. ЕИБ подписа две финансови споразумения с ПроКредит България на обща стойност от 35 млн. евро за съфинансиране на малки и средни по размер инвестиции в страната. 40% от заемите с кредитно посредничество са предназначени за проекти за възобновяема енергия, енергийна ефективност, нисковъглероден транспорт и управление на отпадъците.
По принцип ЕИБ предоставя дългосрочно финансиране за 20 и повече години в зависимост от икономическия полезен живот на базовите инвестиции. ЕИБ обикновено финансира проекти до 50% от общите им разходи. Можем да съчетаем нашето финансиране със средства от ЕС, финансиране от банковия сектор и/или други ресурси. Въпреки това всеки проект е уникален и затова условията на заемите са различни за всеки проект. Все пак най-добрият възможен кредитен рейтинг ААА на ЕИБ ни позволява да набираме средства на финансовите пазари при много благоприятни условия. Споделяме тази добавена финансова стойност с нашите клиенти чрез подход, чиято цел не е увеличаване на печалбата ни.
Ако един проект е стратегически за дадена държава, но не отговаря на нашите банкови критерии, ние можем да окажем техническа помощ за разработване на проекта (чрез различни инструменти и програми, като JASPERS, ELENA – Европейско подпомагане за местна енергетика, Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси – ЕКЦИВ, и т.н.) с цел постигане на желания стандарт. Често такива проекти се съфинансират от фондовете на ЕС. Това спомага за повишаване степента на усвояване на тези средства в отделните държави.
Знаем, че публичният и частният сектор в страната се нуждаят от още много инвестиции. Техническата помощ и консултантската подкрепа могат да допринесат за идентифицирането, подготовката и изпълнението на тези проекти. Инвестициите ще спомогнат за стимулиране на българската икономика, поради което ЕИБ работи усилено за разширяване на дейността си в много градове в страната.
В съответствие с Програмата за цифрови технологии в Европа (Digital Agenda) и приноса на ЕИБ за постигане на целите й бихте ли споделили конкретни примери за интервенции и проекти, които Банката подкрепя в посока дигитализация на строителния сектор?
Подкрепата за цифровата икономика е важна за насърчаване на техническите нововъведения и услуги и е основен двигател за икономическия растеж. В съответствие с главните цели на Програмата за цифрови технологии на ЕС ЕИБ се ангажира да подкрепя все по-нарастващия пренос на данни в Европа чрез инвестиции във високоскоростен интернет, мобилни мрежи и облачни услуги.
Затова предоставяме финансова подкрепа и технически експертен опит за проекти, които подпомагат тези амбиции. Нашата помощ за цифровизацията е разнообразна – от мощна цифрова инфраструктура за ускоряване на нови мрежови технологии като широколентови сателитни и 5G връзки до проекти, които развиват цифрови технологии в областта на изкуствения интелект, киберсигурността, биологичните науки или промишленост 4.0.
ЕИБ подпомогна две компании, които прилагат добри практики за цифровизация и ИТ в строителния бранш: Ramirent и Cramo, две финландски дружества за отдаване на строителна техника и оборудване под наем. Компаниите предлагат иновативни решения за управление на строителни обекти и споделяне на оборудване. Банката подкрепи техните стратегии за иновации и растеж.
Изграждането на устойчивост и конкурентоспособност на икономиките на ЕС чрез постигане на „зелено” и цифрово възстановяване е сред основните приоритети на ЕК, на настоящото Португалско председателство на Съвета на ЕС – приоритети, които се споделят и от ЕИБ. Друг много важен сектор са иновациите. Дори преди кризата в Европа не се правеше достатъчно: инвестициите всяка година бяха около 1,5 процентни пункта от БВП по-малко в научни изследвания, развитие и иновации от нашите основни конкуренти – САЩ и Китай. И все пак, отчитайки само ефекта от първата фаза на пандемията, нашите икономисти изчисляват, че европейските фирми може да бъдат принудени да намалят инвестициите в тази област с между 30 и 50%. Гледайки напред, трябва да направим всичко възможно жизнеспособните фирми да не се сблъскват със сериозни трудности при финансиране на своята дейност и да се адаптират чрез инвестиции в „зелени” технологии и цифровизация.
Откъде българските фирми и общини биха могли да получават актуална и своевременна информация за възможностите, които ЕИБ предоставя? Има ли определени звена и контактни точки в България, които да дават подобна информация?
ЕИБ придава особено значение на своевременната информация за своята дейност и за предлаганите решения за финансиране, която се представя чрез нашия уебсайт, множество информационни брошури, както и чрез присъствие на конференции и в социалните медии. За да получите информация за финансиране от ЕИБ по конкретни инвестиции, можете да се свържете със служителите на ЕИБ в нашето седалище в Люксембург, в нашето местно представителство в София и най-важното – с нашите партниращи финансови институции. Екипът ни е на разположение за предоставяне на информация, обсъждане на проектни инициативи и ще се радваме да работим с Вас. Искам да споделя, че скоро ще имаме и нов ръководител на офиса на ЕИБ в София – Теодор Радонов. Той има 9 години опит в Групата на ЕИБ (от тях 7 години в ЕИФ по гаранционни инвестиции в региона). Познава добре българския пазар и се надявам, че с неговата енергия и познания ще успеем да разширим дейността на Банката в България.
Също така мога да дам пример за това как ЕИБ подкрепя общините с консултации при изготвянето на инвестиционни проекти: През 2020 г. ЕИБ, Фондът на фондовете („Фонд мениджър на финансови инструменти в България”) и Фонд ФЛАГ създадоха Българска платформа за консултации и инвестиции в градовете. Платформата, която се финансира от Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси, има за цел да подпомогне българските общини, като координира усилията на партньорите, които предоставят финансиране и консултации както на европейско, така и на национално ниво, и да съдейства за съчетаване на европейското финансиране за сближаване с кредитирането и консултациите от страна на ЕИБ чрез специализирани градоустройствени финансови инструменти и посредници.
Предвиждат ли се конкретни механизми по линия на ЕИБ в подкрепа на изпълнението на инициативата „вълна на саниране“ на сградния фонд?
Сегашната политика за енергийно кредитиране на ЕИБ отчита предизвикателствата на санирането и един от нейните главни принципи е да отключи потенциала от инвестиции за енергийна ефективност и по-конкретно за обновяване на сгради. ЕИБ предлага 75% финансиране на портфейли за енергийна ефективност в сравнение със стандартните 50%, които могат да включват дълъг падеж (до около 20 години) и конкурентни лихвени проценти като допълнителен стимул за увеличаване на кредитирането за обновяване на сгради.
Специализираните финансови продукти включват частно финансиране за енергийна ефективност (PF4EE) – съвместна инициатива на ЕИБ и Европейската комисия, която представлява комбиниран инструмент за гаранции, нисколихвени кредитни линии и техническа помощ на финансовите институции. До момента са осигурени гаранции и техническа помощ на стойност 80 млн. евро в подкрепа на целеви портфейл, възлизащ на близо 725 млн. евро.
По отношение на техническата помощ Европейското подпомагане за местна енергетика (ELENA) – съвместен механизъм на ЕК и ЕИБ – предлага директна помощ при подготовка на проекти за енергийна ефективност и по-конкретно за обновяването на сгради. Като част от инициативата „Интелигентно финансиране за интелигентни сгради” на ELENA бяха отпуснати безвъзмездни средства от общо 97 млн. евро за осигуряване на целева безвъзмездна помощ за модернизиране на жилищни сгради. Към момента механизмът ELENA е отпуснал европейски помощи за над 182 млн. евро, които се очаква да привлекат инвестиции от повече от 8,6 млрд. евро на място.
Европейският консултантски център по инвестиционни въпроси също предлага подкрепа при разработване на проекти за всичките етапи от даден проект, което може да включва и такава за повишаване на капацитета на местните банки.
Като издание на КСБ ние се интересуваме основно от възможностите за финансиране на строителния сектор. В новите реалности в началото на новия програмен период какви са Вашите препоръки към бранша?
Обикновено ЕИБ не финансира директно проекти в строителния бранш. ЕИБ осъществява директна връзка с организаторите на проекти за инвестиции, допустими за финансиране от ЕИБ, докато строителните компании се считат за трети страни, на които организаторът е възложил съответния проект за (физическото) изпълнение, и затова те нямат връзка с Банката. Въпреки това ЕИБ може да подкрепя иновативни проекти, както показват двата примера, посочени по-горе. Нашите финансови посредници отпускат средства от ЕИБ на МСП и предприятия със средна капитализация при изгодни условия, включително и от строителния сектор.
След встъпването Ви в позицията ВП на ЕИБ проведохте работна среща с ръководството на КСБ. Как гледате на организирането на такава среща сега, предполагам, че има доста теми за дискутиране?
Заедно с моите колеги от ЕИБ ще се радвам да се видим отново с ръководството и членовете на КСБ, да представим дейностите на Банката и да обсъдим възможностите за съвместно сътрудничество.
Какво ще пожелаете на читателите на вестник „Строител“ за 2021 г.?
Пожелавам на всички добро здраве и успешна година. Надявам се възможно най-скоро да можем да се отърсим от пандемията и след това да се срещнем отново в България.