ЛУКОВИТ – градът в една карстова приказка
Едно е да чувстваш със сърцето, а друго е да изливаш емоциите чрез думите. Родният град е нещо, което те връща към детските ти спомени и те препраща към красивите младежки години. Това прави още по-трудно да пишеш за родното място, защото сякаш все нещо не си доизказал. А има толкова много история в градчето, застанало на двата бряга на река Златна Панега…
Целебните й води някога са излекували дъщерята на бога Асклепий - Панака. Давали са прeпитание на траки, славяни и прабългари. Редица древни селища са разкрити в околностите на града. Неслучайно тук е намерено тракийско сребърно съкровище, символизиращо древната култура на страната ни, което продължава да бъде показвано по света.
Златните води са донесли пълната с жълтици тояга на родопския овчар. По бреговете й възпетите от Борис Машалов луковитски моми са белили нежни момински дарове.
Община Луковит е разположена в Северна Централна България на главния път София - Русе. Природата на района е карстова приказка. Тук спокойно можете да се разхождате в красивия каньон на р. Златна Панега, местността Котлен, да видите уникалните скални образувания Куклите. Изградени са две екопътеки с различна дължина, които ще ви поведат по течението на реката и до пещерите Проходна, Темната дупка и други. В района са проучени над 250 пещери. В Проходна можете да видите скалния феномен Очите, който като истински божи поглед ви гледа отгоре. Само на няколко километра от града са разположени Гложенският манастир и Съевата дупка.
Районът се развива благодарение на доброто взаимодействие между общинската администрация и бизнеса. За настоящето и бъдещето на общината разказва новият кмет на Луковит Иван Грънчаров.
Иван Грънчаров, кмет на община Луковит:
Най-голямата ни трудност е съфинансирането по европейските програми
Имаме проекти за над 100 млн. лв.
Иван Грънчаров е роден на 3 август 1972 г. в Луковит. През 1990 г. завършва средно образование в ЕСПУ „Веска Михайлова” в града. Следва „Мениджмънт на търговската дейност” в Свищовската академия „Д. А Ценов”. През 2004 г. получава магистърска степен по икономика на търговията. От 1994 до 2011 г. е собственик на „Абламилк” ЕООД и съдружник в „Милкком” ООД. Дружествата са с предмет на дейност производство и търговия на млечни продукти. Член е на Управителния съвет на Асоциацията на млекопреработвателите в България.
Три последователни мандата (1999 – 2003, 2003 – 2007 и 2007 – 2011) е общински съветник в Общински съвет - Луковит, като в последните два мандата е председател на постоянната комисия „Бюджет, икономика и евроинтеграция”.
Семеен, с две деца – момиче и момче.
Г-н Грънчаров, след дванайсет години община Луковит има нов кмет. Какво ще запазите и какво ще промените в района?
Нов кмет означава нови посоки. Първото, за което ще работим, е да подмладим управленския екип на общината. Такива са очакванията на хората и затова ще го направим. Общинската администрация досега е работила добре и това се вижда по резултатите. Най-малкото не е на загуба. Тя досега не е вземала кредити и няма задължения, което е добра основа за мен. Трябва нов поглед към европейските програми. Ще прекратим хаотичната работа при европейските проекти. Ще е много трудно да влезем в релси, тъй като съществува разминаване с идеите и осъществяването на тези обекти. При подготовката имаме големи пропуски. Бързам да изчистя тези въпроси.
Постоянно ни търсят от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), тъй като има изоставяне. Съществуват доста объркани проекти още от самото начало. Грешките трябва да се изчистят и бързо да се отговори на всички възникнали въпроси. Предстои ни напрегната работата. Знае се, че няма да има пари за всички 264 общини. Това е основното и водещото при нашата работа – финансирането. Целта ни е да бъдем от по-бързите местни власти. Ще бъде трудно, защото наваксваме работа, която е трябвало да се свърши през последните две години. Трябва да изчистим и да изгладим доста неща.
Малко е революционна обстановката в момента. Надявам се да получим помощ и от правителството.
Какъв ще е екипът, на който ще разчитате?
Все още се ориентирам в обстановката. Лесно е да се каже, че като съветник съм бил близо до кухнята на общинската администрация. Кмет и общински представител са две различни неща. Нещата от височината на кметския пост изглеждат различно. Надявам се във времето да пресея и да отсея кадърните хора. Към никого не съм поемал ангажимент. Интересува ме работата да бъде свършена и да се работи.
В момента съставям своя екип. Назначих за зам.-кмет Цветелин Цоков, бивш директор на поземлената комисия в града. Ако е необходим втори човек, ще назнача и такъв.
Основното перо, на което държавата разчита в бюджета за 2012 г., са средствата от еврофондовете. Какво ще направите, за да привлечете повече в общината?
Идеята ми е да сформираме звено, което да отговаря само за работата по европроектите. По този начин ще спрем настоящия разнобой в общинската администрацията. За съжаление, в момента ни притиска Финансовото министерство да намалим служителите. Все още нямаме писмо от министъра на финансите Симеон Дянков да ги редуцираме с 15%. Чувам, че други колеги са получи вече уведомление. Това ще затрудни работата ни, но щом ни поставят въпроса по този начин, ще изпълним заръката.
Ние не можем да разчитаме само на собствените приходи, за да съставим бюджета на общината. Те осигуряват само 30% от него. Ние сме задължени да се вслушваме и в правителството.
Надявам се да няма драстично намаляване на средствата от държавния бюджет. За 2011 г. имаме предвидени само 100 хил. лв. за капиталови разходи. Ще се борим за увеличаването им. Средствата за делегираните дейности са осигурени.
Разкажете ни за
водния цикъл на град
Луковит...
Водният проект е в деликатна ситуация. Той е на етап внасяне в МОСВ. Поставени са изключително много въпроси от страна на ведомството. Ще ни бъде трудно да им отговорим и в последните дни се занимаваме основно с това. Притискат ни срокове и ако ги пропуснем, ще застанем на опашката. Съществува вероятност да не получим финансиране по проекта.
Надявам се, след като го внесем, да имаме възможност останалите евентуални пропуски да ги изчистим в движение.
Вие сте водеща община в проекта за регионално депо, заедно с Тетевен, Ябланица, Червен бряг и Роман. Докъде стигна
работата по него?
Имаме голям проблем с изготвянето на проекта за регионалното депо, свързан с промените в Закона за управление на отпадъците. Наскоро се състоя среща на кметовете на петте общини, тъй като сдружението по ЗУО е нелегитимно. В момента работим по решаването на въпроса.
Единственият проблем е община Тетевен. Там съществува брожение сред хората срещу високите такси за депониране. А те се определят от методика, която важи за цялата страна.
Проектът за регионалното депо е част от мандата на вече трети общински съвет. Надявам се наистина скоро да стартира, за да не продължи в четвърти. Имаме уверението от МОСВ, че скоро това ще стане.
А готови ли сте за новите промени на ЗУО?
Ще се адаптираме веднага. Българинът трябва да се научи на някакъв ред. В последните години той липсва. Проведох разговор със зам.-кмета на община Угърчин, че им увеличават таксите за депониране в Ловеч на 25 лв. на тон без ДДС. Вдигат ги, но все пак карат отпадъците на законно място извън
района им.
Трябва сериозно да помислим за разделното събиране. Това не е нещо ново, но не се прави. Ще организираме срещи с хората във всички селища на Луковит, за да им обясним ползата от разделното събиране. Няма как да хвърляме всичко в един и същ контейнер. Скоро ще дойде времето, когато таксите за депониране ще са огромни. В крайна сметка всеки от нас трябва да проумее, че това е нещото, което определя таксите за отпадъците. С години не е работено по въпроса, но смятам, че имаме възможност да го променим.
Надявам се, като се поставят високи такси, българинът лесно да се контролира. Подобно нещо стана и с въвеждането на по-голям налог за найлоновите торбички.
Луковит е селска община. Кои са проектите ви по Програмата за развитие на селските
райони?
В момента имаме спечелен проект за четири от селата. Подписахме договори по мерки 321 и 322. Инвестициите ще бъдат вложени за изграждане на водоснабдителна и канализационна мрежа - водопроводна мрежа в селата Бежаново и Ъглен по мярка 321, канализационна мрежа и пречиствателна станция за отпадни води в селата Тодоричене, Торос, Петревене и Румянцево по мярка 321; облагородяване на парк с. Дерманци по мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места”. Общината има готовност и очакваме реализация на още инвестиционните проекти. Имаме вече избран изпълнител. Протече и процедурата за техническия надзор. Надяваме се в скоро време да отрежем и ние
лентичка.
А други проекти?
Работим по водния цикъл на село Дерманци. Той трябва да стартира в най-скоро време. Индикативната му стойност е за около 20 млн. лв. Тръжните процедури още не са
започнали.
Като кмет имам идеи за много проекти. През изминалите дни се срещах с различни консултанти, за да обсъдим възможността за кандидатстване. За съжаление, всеки избягва темата съфинансиране. Ние сме малка община и точно тук е най-голямата ни трудност. Ние не можем да си позволим работа по всички проекти, защото тук става дума за милиони съфинансиране. Това са луксове за нашата община. Затова трябва да се отсеят проектите, където има относително по-малко съфинансиране. Не можем да си позволим огромни обекти.
Обмисляте ли възможност за кредит?
Рано или късно и този момент ще дойде. Без кредит няма как да стане. Само водният цикъл на Луковит е за 46 млн. лв., а на Дерманци - 20 млн. лв. Стойността на всичките ни проекти е над 100 млн. лв. Дори и при най-ниското съфинансиране от 5% няма как да успеем. Бюджетът на цялата община е около 9,5 млн. лв. на година.
Ще бъде много трудно без кредит. Разбира се, че ще търсим и други варианти за финансиране.
Споменахте създаване на звено за работа по европейски програми в общината, но и външни консултанти. На кое ще заложите повече?
Те ще работят съвместно. Общинските служители няма как да се научат за месец или два. В общината има добри специалисти, но техните права и задължения не са били изяснени досега. Изцяло се е разчитало на консултантите. Ако работим само с външни експерти, ще трябва да плащаме високи
хонорари.
Едновременно ще изградим европейското звено, но и ще търсим добрите консултанти, за да се случват нещата. Идвам от бизнеса и нещата там са по-лесни. Консултантите са хората, които си защитават проектите докрай. Тук има повече интереси.
Как ще работите за привличане на нови инвестиции в района?
Наскоро четох изследване, че чуждестранните инвестиции се отдръпват от България. И в световен мащаб нещата са зле.
Но бизнесът няма как да спре. Той ще съществува винаги. В момента има изчакване. Предполагам, че скоро ще се увеличи тенденцията гръцки фирми да прехвърлят дейността си у нас. Преди години много български сториха това, като отидоха в Румъния. Бизнесът е достатъчно мобилен.
Какво ще пожелаете на нашите читатели?
Да бъдат живи и здрави. Ползотворна работа и повече проекти, които да се случват за хората и за тях.