Тема

Законодателни промени за повишаване на европейската конкурентоспособност ще са акцент в работата на новата ЕК

Във втория си мандат Урсула фон дер Лайен обеща да се бори за свобода, суверенитет и единение на страните от Съюза

След дебат с Урсула фон дер Лайен относно нейния нов екип и програма Европейският парламент (ЕП) избра колегиума на членовете на Европейската комисия (ЕК) с поименно гласуване. Това стана по време на редовната сесия на ЕП, която се проведе в Страсбург и която представител на вестник „Строител“ бе поканен да отрази.

370 евродепутати гласуваха „за“, 282 - „против”, и 36 - „въздържал се“.

Урсула фон дер Лайен остава втори мандат председател на Комисията.

Преди гласуването тя представи екипа и програмата си, като потвърди промените в ресорите, поискани от членовете на ЕП в хода на процеса на оценка. „Готови сме да започнем работа веднага. Комисията винаги ще се бори за свобода, суверенитет, сигурност и просперитет“, каза Урсула фон дер Лайен.

„Постоянната борба на Европа е за свобода и демокрация.

Борбата за свобода ни обединява.

Вярвам, че нашето поколение отново трябва да се бори за свобода и суверенитет“, заяви Фон дер Лайен. „Научните изследвания и науката трябва да бъдат в центъра на икономиката. Европейските стартиращи предприятия трябва да могат да растат по-лесно“, посочи още тя и отбеляза, че за тези въпроси в новата комисия ще отговаря българският кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева.

„Свободата не е абстрактно понятие, тя означава честни цени, справедливи заплати, препитание. Нашата борба за свобода може да е по-различна от тази на предишните поколения, но тя отново няма да дойде като подарък. Изисква огромни инвестиции в нашата сигурност и напредък. Най-важното е да останем единни и да преодолеем разделенията. Единството е още по-важно в днешния свят. Свободата и суверенитетът ни зависят от нашата икономическа сила, както никога досега“, добави председателят на ЕК.

Тя информира, че в първите сто дни от работата на новата Комисия ще бъдат предложени

законодателни промени за повишаване на европейската конкурентоспособност,

с план за намаляване на въглеродното замърсяване и на икономическите зависимости от външни източници, за ограничаване на бюрокрацията и привличане на частните инвеститори.

„Трябва да запазим посоката на европейската Зелена сделка. За да успеем, трябва да помагаме повече на хората и бизнеса. Ще предложим приоритетно законодателство по този въпрос“, допълни Фон дер Лайен. Тй също така настоя ЕС да работи по-тясно с НАТО и да влага повече средства в областта на отбраната.

По думите й страните от Западните Балкани, Молдова и Украйна ще продължат да получават подкрепа по пътя към ЕС. „Искаме Украйна да бъде в ЕС. Оставаме зад украинците, докогато е необходимо. Мисля, че има нужда от промяна на договорите за ЕС“, бе категорична председателят, като обеща ЕК да работи с всички демократични проевропейски сили в ЕП и да се вслушва повече в гражданите.

По време на последвалия дебат някои членове на ЕП подчертаха, че е необходимо новата Комисия бързо да започне да се справя с предизвикателствата, пред които е изправена Европа. Те призоваха ЕК да подобри европейската конкурентоспособност в светлината на засилващата се глобална конкуренция, да приложи европейския Зелен пакт, да осигури енергийна независимост и да изгради отбранителен съюз в отговор на продължаващата война в Украйна. Други сигнализираха за своето неодобрение на новия колегиум към членовете на Комисията.

Междувременно Европейският съвет съобщи, че с квалифицирано мнозинство назначава новия състав на ЕК, като решението е издадено по писмена процедура.

Новите еврокомисари започнаха работа на 1 декември с мандат до 31 октомври 2029 година.


Основните политически групи в ЕП са с различни очаквания

Представителите на основните политически групи в ЕП изложиха своите очаквания от новата ЕК.

„Нуждаем се от ясна посока, от представа за задачите - опазване на външните граници, участие по-активно във външната търговия, да инвестираме в научно-развойната дейност, само тогава можем да станем силни. Програмата на тази ЕК се застъпва за обратното. Затова няма да я подкрепим“, каза Рене Ауст от групата на „Европа на суверенните нации“.

Манон Обри, зам.-председател на групата на Левицата, също даде заявка, че тя и нейните колеги ще действат решително против новата ЕК. „Искаме ЕК, която да работи за нас, за климата, за индустрията, за по-силно застъпничество, за върховенството на закона и опростяване, което да не означава дерегулация. Нека националните политики не станат повод за вмешателство в този парламент“, заяви Бас Ейкхаут от Зелените.

Отношение взе и председателят на „Обнови Европа“ Валери Айе, която заяви подкрепа за новата ЕК. „Намираме се в повратен момент, пред огромни предизвикателства, затова трябва да сме амбициозни за три неща. Първо - свобода, но да няма европейско финансиране, когато не се спазват всички условия, свързани с върховенството на закона. Второ - просперитет. Нека да чуем какво ни казва Марио Драги - да намалим бюрокрацията, да изградим съюз на спестяванията и инвестициите, да спасим Зеления пакт. Трето - сигурност - 80 процента от нашето военно оборудване идват от чужбина, а сме изправени пред много заплахи. Ако не увеличим нашата сигурност и подкрепата за Украйна, това ще бъде огромен риск за Европа. Нуждаем се от съюз на отбраната, няма друга алтернатива. Затова апелираме цялата ЕК да изпълни своите обещания“, каза тя.

Аситак Канко от групата на „Европейските консерватори и реформисти“ призова за край на задкулисните отношения и игри и черния пиар. „И аз имам съмнение за някои от новите членове на ЕК, но стига пазарлъци. Трябва да работим за гражданите и това няма да стане без нова ЕК“.

Кинга Гал от „Патриоти за Европа“ изрази мнение, че има членове на новата ЕК, които са избрани поради политическите им пристрастия. „Има хора, които несъмнено са некомпетентни. Искате да укрепите още административните тежести и да използвате европейските средства по отношение на националните правителства, но пренебрегвате волята на хората. Ние от „Патриоти за Европа“ не можем да се съгласим със злоупотребите на политическите Ви правомощия. Това е доказателство, че политиките са сгрешени. Патриотите в парламента няма да Ви подкрепят, Европа заслужава повече“, заяви Кинга Гал.

„Преговорите за тази ЕК не бяха леки. Беше ясно от самото начало, че няма да получите сто процента подкрепа, дори от моята политическа група. Въпросът обаче е да има мнозинство, за да защитаваме Европа, която се интересува от проблемите на гражданите“, каза председателката на „Прогресивния алианс на социалистите и демократите” Ираче Гарсия Перес.

Йерун Ленарс от Европейската народна партия изрази подкрепата на ЕНП за новата ЕК, която по думите му трябва да е комисия на конкретни постижения.


Българският еврокомисар Екатерина Захариева: Ще има повече пари за иновации

Ще има повече пари за иновации, заяви пред журналисти в Страсбург българският еврокомисар с ресор „Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации“ Екатерина Захариева. Според нея всички трябва да имат равен достъп до тези средства, а проектите, които се финансират, трябва да бъдат с добавена стойност за целия ЕС.

„Трябва да предложим по-фокусирана, по-концентрирана и по-лесна и достъпна програма. Защото когато изискваш и очакваш и се надяваш на повече средства, трябва да покажеш, че можеш да се реформираш”, добави Захариева и съобщи, че започва подготовката на форум на стартъпите.

„Идеята е да чуем какво очакват от нас, така че да бъдат успешни в Европа, а не да чуваме постоянно от всички държави членки, че успешните им стартъп компании не намират достатъчно финансиране, че има твърде тежки бюрократични процедури, 27 различни режима, и те напускат Европа. Но не се отправят вече само към САЩ, а и към Азия. Това са загубени талант, иновации, работни места, приходи за Европейския съюз”, добави българският еврокомисар.

Според нея Европа изостава значително в инвестициите в иновации, особено в частния сектор, и то не само на фона на САЩ, но и на Япония, Южна Корея, Китай. „Задачата е много отговорна и е голяма чест, че ресорът ми беше споменат пръв при представянето на състава на Европейската комисия. Осъзнавам, че това е голяма отговорност”, завърши тя.


Урсула фон дер Лайен (Германия) – председател на ЕК

Тереса Рибера (Испания) – изпълнителен зам.-председател по въпросите на чистия, справедлив и конкурентоспособен преход

Хена Вирккунен (Финландия) – изпълнителен зам.-председател по техническия суверенитет, сигурност и демокрация

Стефан Сежурне (Франция) – изпълнителен зам.-председател по просперитет и индустриална стратегия

Роксана Минзату (Румъния) – изпълнителен зам.-председател по хората, уменията и готовността

Рафаеле Фито (Италия) – изпълнителен зам.-председател по сближаване и реформи

Кая Калас (Естония) – върховен представител за външни отношения и политика на сигурност

Магнус Брунер (Австрия) – Вътрешни работи и миграция

Хаджа Лахбиб (Белгия) – Готовност, управление на кризи и равенство

Екатерина Захариева (България) – Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации

Дубравка Шуица (Хърватия) – Средиземноморие

Костас Кадис (Кипър) – Рибарство и океани

Йозеф Сикела (Чехия) – Международни партньорства

Дан Йоргенсен (Дания) – Енергетика и жилищно строителство

Апостолос Цицикостас (Гърция) – Устойчив транспорт и туризъм

Оливер Варели (Унгария) – Здравеопазване и хуманно отношение към животните

Майкъл Макграт (Ирландия) – Демокрация, правосъдие и върховенство на закона

Валдис Домбровскис (Латвия) – Икономика и производителност

Андрюс Кубилиус (Литва) – Отбрана и космос

Кристоф Хансен (Люксембург) – Селско стопанство и храни

Глен Микалеф (Малта) – Младеж, култура, спорт и справедливост между поколенията

Вьопке Хьокстра (Нидерландия) – Климат, нулево нетно потребление и чиста енергия

Паоло Джентилини (Португалия) – Иновации и образование

Давид Каштрай (Словакия) – Технологии и цифровизация

Елена Драгинеску (Румъния) – Равенство и социална политика

Емине Кьол (Швеция) – Реформи на правосъдието и върховенството на закона