Архив
Съотношението между договорено и разплатено трябва да е 2:1
Работим за ускоряване и опростяване на процедурите по оперативните програми. Целта е да се намали бюрократичният натиск, „процесите да станат по-човешки и по-разбираеми”, това каза министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев на пресконференция в Министерския съвет (МС). По думите му годишната индикативна програма ще се публикува много по-рано. В нея ще има детайлна информация за всички дейности, които ще бъдат допустими в рамките на съответния конкурс. Минимум десет дни преди началото на процедурата ще се обявяват насоките за кандидатстване, което ще увеличи времето за реакция от страна на бенефициентите и ще даде възможност за допълнително съгласуване и избягване на грешки.
В момента се разработва документ, който категорично ще регламентира максимален срок, в който да се извършва верификацията на разходите, посочи още министърът. Според него това трябва да става в рамките на 2-3 месеца. Документът ще бъде предложен за гласуване в МС още през май. Необходимо е и хармонизиране на процедурите по всички оперативни програми. „Нелепо е да караме един бенефициент, който работи по 3-4 оперативни програми, да спазва 3-4 пакета различни правила”, категоричен е Дончев.
Във връзка с авансовите плащания той каза, че има официално искане от Националното сдружение на общините в Република България, в което се настоява размерът им да достигне 35%. Според министъра той трябва да е дори 40%, но това ще увеличи отговорността на бенефициентите, „защото при констатирана по-късно нередност тези средства трябва да се връщат”. По думите му въпросът ще бъде окончателно решен още този месец. Необходимо е и увеличаване на темпа на плащанията, което обаче не бива да води до намаляване на контрола. „Той трябва да е по-бърз и по-ефективен. Когато едно и също нещо се проверява от три различни органа – отговорността е силно размита”, категоричен е Дончев. Според него нивото на договаряне, което в момента е 28%, е „задоволително”, но е много нисък процентът на плащанията и тези стойности трябва максимално да се доближат. „Съотношението между договорено и разплатено трябва да е 2:1”, посочи министърът.
Възможна е вътрешна релокация на средства по Оперативна програма „Транспорт”, като обектите, които не са приоритетни, ще отпаднат и ще бъдат заменени с други. От страна на Европейската комисия (ЕК) няма пречка това да се случи, но при няколко условия: този обект да се намира на европейски транспортен коридор, изграждането или рехабилитацията му да е базирана на готов технически проект, когато говорим за пътища, да става дума за основен ремонт, а не за пълнене на дупки.
Необходими са и законосъобразно проведени процедури по ЗОП и във връзка с оценката за въздействие на околната среда.