70-85% от обществените поръчки в България, проверени от Сметната палата, са с нарушения. Това разкри председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров. За четири години са прегледани поръчки за 5 млрд. лв., като в 60% от тях са констатирани нарушения, заяви от своя страна Теменужка Петкова, директор на Агенцията за държавна финансова инспекция. Заради обществени поръчки, които не са обявявани, страната ни е ощетена с около 220 млн. лв., сочи изчисление на агенцията. Проблеми е имало в над 1000 случая. От 2007 г. насам пък са издадени 7740 акта за административни нарушения. По-голямата част се обжалват, допълни Петкова.
Със средствата, отпуснати от еврофондове, се злоупотребява по-малко, заявяват още от Сметната палата и обясняват тенденцията с мотива, че имало повече инстанции, през които минават проектите, а това означава повече контрол и по-малко възможности за отклоняване на финанси.
Председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров, председателят на Комисията за защита на конкуренцията Петко Николов и директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция Теменужка Петкова подписаха споразумение за сътрудничество между трите институции в осъществяването на контрола в областта на обществените поръчки и за установяването и предотвратяването на нарушения на Закона за защита на конкуренцията под формата на т.нар. тръжни манипулации. „Целта е да се борим с общи усилия срещу особен вид измами, чрез които се източват публичните финанси – чрез уговорки между фирми се вдигат цените на различни публични услуги, което е форма на картел”, каза след подписването на документа проф. Валери Димитров. Той подчерта, че чрез манипулативни действия на играчи, които привидно са конкуренти, се обезсмислят различните търгове и конкурси, провеждани от държавните органи и общините – при обществените поръчки, концесиите, разпореждането с имоти, отдаването под наем.
Сметната палата вече ще наблюдава освен възложителите и поведението на участниците в конкурсите и при данни за манипулации ще изпраща съответната част от одитния доклад и доказателствата към него на КЗК.