Светът отбелязва 25-ата годишнина от аварията в Чернобил. На 26 април 1986 г. в 01:23 ч. местно време 4-ти реактор на АЕЦ в Чернобил избухна при нерегламентирани опити за проверка на безопасността на съоръжението. Основна причина за инцидента е човешкият фактор, операторите на блока. В навечерието на тази 25-годишнина светът беше застигнат от трагедията в Япония, където натрупването на обстоятелства – цунами и земетресения, предизвикаха новата ядрена трагедия.
Светът е изправен пред дилема – „да” или „не” на перспективите пред АЕЦ. Технологиите на XXI век обаче показват еднозначен отговор. И защото нуждата от електроенергия ще нараства в световен мащаб, и защото конвенционалните източници за производство на електричество в един момент ще се окажат на изчерпване, и защото рентабилността на техния добив няма да има икономическа обосновка. Тогава?
Русия ще предложи на срещата на Г-8 мерки за повишаване на ядрената сигурност, заяви руският президент Дмитрий Медведев в деня, когато светът си спомни за катастрофата в АЕЦ „Чернобил”.
Специалистите говорят за реактори от ново поколение – от трето, трето+, какъвто се предвижда да бъде и реакторът в АЕЦ „Белене”. С активни и пасивни системи за защита – 4 активни канала за сигурност и 2 пасивни. Те имат и уловител на стопилката, какъвто няма при другите проекти по света, твърдят атомните специалисти.
От гледна точка на обикновения гражданин атомната енергетика си е хубаво нещо. Противно на това, което ни говорят еколозите, тя е най-екологичната от всички. Дори и да покрием страната с фотоволтаици и гигантски перки, ще нанесем вреда на природата много повече, отколкото един АЕЦ.
От гледна точка на обикновения гражданин е добре да се знае, че едно работно място на централата създава работа на още 7 до 10 в страната. Тогава да мислим и с такива категории като нови работни места, съживяване на икономиката, образованието…