„Стара Загора е един от седемте полюса на оперативните програми, а пречиствателната станция е най-модерната в България. Тя е първият екологичен проект у нас.” Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, след като заедно с премиера Бойко Борисов откри пречиствателна станция за отпадни води и довеждащ колектор към нея в Стара Загора. Съоръжението е част от проекта „Изграждане на пречиствателни станции за отпадъчни води в басейна на река Марица – Стара Загора, Димитровград и Хасково” по програма ИСПА. Стойността на ПСОВ – Стара Загора, е общо 40 млн. лв., 75% от финансирането е по ИСПА, 15% от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и 10% от държавния бюджет.
Пречиствателната станция осигурява пълно биологично пречистване на отпадъчните води. Тя е проектирана на база прогнозните данни за 2020 г., когато се очаква в нея да постъпва замърсяването от 219 300 жители. Изпълнител на проекта е немският консорциум Heitkamp.
По думите на Плевнелиев данните сочат, че сегашното правителство усвоява шест пъти по-бързо средства по ИСПА – от старта на програмата през 2000 г. до юни 2009 г. са били оползотворени едва 36%. „Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) си е поставило високата цел да бъде отличник по ИСПА, като постигне изпълнение за всичките проекти, за които отговаря – АМ „Люлин”, пречиствателните станции в Бургас, Русе, Стара Загора, Хасково и Димитровград. Така ще усвоим общо 95% от капацитета на програмата, което ще направи МРРБ български и европейски отличник”, заяви още регионалният министър.
По време на посещението си в Стара Загора министърът на културата Вежди Рашидов и премие-рът Бойко Борисов дадоха официален старт на реставрацията на Ески джамия. „Това е първият обект, който след близо две години подготовка ще бъде реставриран по Националната стратегия за култура и туризъм и ще бъде превърнат в Музей на религиите. Вът-ре има църква, тракийски храм, ислямът е налице. Ще демонстрираме истинска етнокултурна толерантност”, коментира Рашидов.
Проектът „Консервация, реставрация и експониране на Ески джамия и създаване на музей на религиите в Стара Загора“ на стойност над 2 млн. лв. е по ОП „Регионално развитие” и трябва да завърши след 4 месеца и половина. Тогава ще може да бъдат видени тракийският некропол, раннохристиянската средновековна църква и реставрираният мюсюлмански храм. За изпълнител на строителните и реставрационните дейности е избран консорциум „Ески Зара”. По проект раннохристиянската църква (ХI-ХIII в.), която се намира в молитвения салон, ще бъде частично укрепена, защото северната й страна е застрашена. Ще се изгради подход към църквата и площадка, от която ще има видимост към християнския и античния обект. Основна част от средствата ще бъдат използвани за спасяване на стенописите. Ще бъдат възстановени и каменните решетки на прозорците, които ще бъдат затворени. Предвидена е богата експозиция от артефакти във витрини, самостоятелно стоящи каменни детайли, най-вече надгробни паметници, които показват мултирелигиозния характер на града през вековете, различни култове и практики.
След ремонта джамията ще се превърне в Музей на религиите, но няма да упражнява религиозна дейност. Това е единствената сграда, оцеляла след опожаряването на Стара Загора по време на Руско-турската война през 1877 г. Според запазен надпис строежът е бил завършен през 1409 г. Там са битували последователно четири различни епохи – тракийска, раннохристиянска, средновековна и османска. Според специалистите християнската църква вече не е съществувала по време на изграждане на джамията, но планът на джамията следва нейните основи. Ески джамия в Стара Загора е със статут на художествен и архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение.
Изплатени са 59 млн. лв. по лот 2
Министър Росен Плевнелиев и Бойко Борисов направиха оглед на АМ „Тракия”, където констатираха, че строителните работи се движат с месец напред по графика. На въпрос кога ще бъдат изплатени непреведените суми на някои от фирмите подизпълнители Плевнелиев отговори, че плащането ще стане до дни. „Изплатени са 59 млн. лв. Превели сме сумите в срок и в график, а останалите актове се обработват”, уточни регионалният министър.
Той съобщи още, че новите проби от АМ „Тракия” ще бъдат взети на 2 май. В края на април лошите климатични условия попречиха да бъде направена проверката за качеството на строителството на лот 2 от автомагистрала „Тракия”. Дъждът изненада експертите от Районната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) и независимата лаборатория, които бяха отишли да вземат проби от обекта.
Вестник „Строител” припомня, че проверката се наложи след разкритията на депутата Димчо Михалевски от БСП и бивш заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, че изпълнителят на участъка от Стара Загора до Нова Загора използва некачествен материал при строеж.