Архив

Синдикати и работодатели против премахването на 4-часовата ставка

Автор Светослав Загорски

Работодатели и синдикати единодушно отхвърлиха идеята на Инспекцията по труда към Министерството на труда и социалните грижи за премахване на договорите на 4-часов работен ден.
Тази идея се появи на бял свят, след като трудовите инспектори отчетоха 30% ръст на договорите на 4 часа спрямо предходната 2010-а, а в същото време при проверките се констатира, че масово работниците са принуждавани да работят по 8 и дори по 12 часа.
„Подобна промяна е невъзможна, защото се посяга на възможностите за гъвкаво работно време. По този начин ще се стигне масово до ситуации, в които работодателите не могат да уплътняват целия работен ден, но ще са принудени да плащат осигуровки върху заплата за 8 часа. Ние сме категорично и против измамите, защото те са в ущърб на бюджета и работниците, но тези измами трябва да се ограничат не с промяна на КСО, а с масови проверки и ефективен контрол”, коментира за вестник „Строител” изпълнителният директор на Българската стопанска камара Божидар Данев.
Синдикатите са на същото мнение, макар да обвиняват основно работодателите: „Трябва обаче да има много по-строг контрол, защото сега се наемат хората на 4 часа, а много от тях работят повече, като работодателите им плащат за това под масата”, смята и Мика Зайкова от „Подкрепа”.
Не е ласкаво мнението на бизнеса и профсъюзите и по отношение на другото революционно предложение на социалното министерство. Според министър Тотю Младенов всеки, който продължи да работи след навършване на пенсионна възраст, трябва да получава бонус върху пенсията. Мъжете, предпочели да се трудят след 63 г., вместо да излязат в пенсия, ще вземат поне 3% отгоре за всяка допълнително изработена година. За жените правилото ще важи, след като навършат 60 г.
„Мисля, че и в момента ги има тези 3% от КСО като бонус за работа след навършване на пенсионната възраст. Дори и да се въведе, това няма да сработи, защото хората ще предпочетат да получат сигурната си пенсия, вместо някакви имагинерни проценти, които могат да бъдат отменени още от следващото правителство. Истината е, че в трудовото ни законодателство няма приемственост и политическо съгласие при въвеждане на мерките. Съществува една несигурност, че всяка промяна важи само докато е на власт съответното правителство”, е мнението на Зайкова.
От Стопанската камара смятат, че правителството не е провело докрай обявената реформа в пенсионната система. Например все още не са извадени от фондовете на НОИ социалните плащания, както бе обещано в началото на годината. Фондовете за ранно пенсиониране и първа и втора категория труд трябва да са в отделни партиди, а не в общия кюп на НОИ.