Архив

КСБ създава ръководство за управление

Камарата на строителите в България (КСБ) беше домакин на заключителната среща по проект Cosm-E-Train, съкратено от „Електронно обучително ръководство за управление на малко и средно строително предприятие”. Той е финансиран по програма „Учене през целия живот” – част от секторната програма на ЕС „Леонардо да Винчи”. В дейностите участват представители на шест европейски държави, включително България, а срокът на изпълнението им е ноември 2011 г.
КСБ е ключов партньор по проекта, фондация „Център за предприемачество и управленско развитие - България” (CEED) е координатор. Останалите участници са гръцката консултантска, обучителна и сертифицираща организация IDEC, сродните й организации от Холандия – GOA Infra Group, и от Италия – Prometeo Puglia. Представител на Литва е Вилнюският технически университет (VGTU), Белгия е партньор по проекта с Фламандската строителна федерация (VCB).
Инж. Нина Георгиева, която ръководи звено „Управление на проекти” в КСБ, разказа на гостите как Камарата е решила да инициира обучение за строителните компании. По думите й строителните фирми са сигнализирали за липсата на квалифицирана работна сила, след това КСБ провежда изследване, което сочи, че има нужда от обучение не само при изпълнителния персонал, но и при служителите на средно и висше ниво. Камарата е установила и нивото на IT компетентност и дали едно електронно ръководство би било приложимо за фирмите. Така през декември 2009 г. започва работа по Cosm-E-Train.
Очакванията са проектът да допринесе за подпомагане развитието на новаторски практики в областта на професионалното образование и обучение в строителния сектор и трансфера им от Гърция в България и в други държави - Белгия, Литва, Холандия и Италия. Първоизточник на ръководството за въвеждане на система за управление на качеството са представителите на гръцката страна – IDEC.
През 2005 г. те стартират пилотния проект „Системи за управление на качеството – обучение за малки и средни предприятия”, съфинансиран по програма „Леонардо да Винчи”. Целта е да се предостави на собствениците и мениджърите по качеството набор от учебни и практически материали, за да имат нужните умения при въвеждане на стандарта ISO 9001:2000. Това е общ стандарт, който не е браншово ориентиран и изискванията му могат да бъдат прилагани от всички компании, независимо от размера и икономическата им дейност.
Проектът Cosm-E-Train надгражда тази идея, създавайки електронното ръководство за обучение. Неговото значение е ключово, защото малките предприятия в Европа представляват 99% от частния бизнес на Стария континент и наемат 53 на сто от работната сила. Новият проект актуализира стандарта ISO 9001:2000 спрямо последната му версия от 2008 г. Целта е да се подпомогнат иновативните практики в областта на
професионалното образование и обучение,
които са различни от нивото на висшето образование. Това ще стане чрез обучително ръководство, уебсайт, обучителна платформа и CD на английски, български, гръцки, холандски, литовски и италиански език, които ще предоставят на собствениците и управителите на малки и средни предприятия знания и умения за прилагане на система за управление на качеството (СУК) според стандарт ISO 9001:2008 и справянето с технологичните и организационните промени. Обучителната платформа https://cosmetrain.eu е насочена към мениджъри и собственици на фирми от строителния бранш, ръководители на проекти и строителни обекти, технически ръководители и бригадири. CD-тата съдържат и материали за мениджърите, свързани с корпоративното управление, паричните потоци, лидерството, стратегическото планиране, здравето и безопасността, човешките ресурси и маркетинга.
Платформата предоставя задачи и упражнения за самостоятелна работа и оценка на знанията върху всеки материал. Николай Ярмов от CEED коментира, че предимството на модулите се състои в това, че всеки служител може да чете, да се изпитва и да се оценява сам. В резултат от едногодишната работа между шестимата партньори е направено сравнение на спецификите в системите и проучване на нуждите на фирмите от строителния сектор във всяка страна. Осигуряването на съвременен, системен и задълбочен материал в сферата на мениджмънта ще подобри
управленските умения в строителния сектор,
като има възможност да се ползва и от други браншове. Електронното обучение е ефикасен инструмент за развитие на професионални умения предвид нуждите на пазара на труда и изискванията на общия пазар. Проектът е насочен към няколко лисабонски ключови умения, като общуване на роден и на чужд език, компютърни умения, умения за учене, предприемачество, междуличностни и междукултурни познания.
Предложението е насочено към целите на програмата „Леонардо да Винчи” - подобряване на качеството и обема на сътрудничество между институциите, предоставящи възможности за обучение, предприятията и социалните партньори в Европа, насърчаване на иновациите и разпространение на добри професионални практики и системи чрез транснационалното сътрудничество и натрупания опит. Проектът съответства и на основните политики на Лисабонската стратегия от 2000 г. за прехода на ЕС към най-динамичната и конкурентоспособна икономика в света, основана на знанието.
Трансферът на иновации
е планиран за прилагане на обширен географски, национален и регионален принцип. Разработеният материал е във връзка с подготовката на строителните мениджъри. Той дава широка представа за всички процеси в строителното предприятие на всички етапи на строителството. Материалът е трансфериран от една организация към друга с всички необходими промени. Всеки партньор допринася за интерактивността и използваемостта му от крайните бенефициенти - мениджъри на малки и средни предприятия в строителния сектор.
Предложението се отнася до националните стратегически политики и документи: Правителствения план и стратегия по заетостта; Правителствената антикризисна политика; Стратегията за обучение през целия живот 2008; Националната стратегия за продължаващото професионално образование и обучение; Признаването на компетенциите и квалификациите, по-специално подкрепата за развитие на умения и квалификации на секторно ниво; Валидирането и признаването на неформалните умения; Съвместна работа и засилване на координацията, особено чрез включване на социалните партньори и на малките и средните  предприятия.
Проектът се основава на иновативното Помагало за системи за управление на качеството за обучение на МСП, разработено по пилотен проект, финансиран по програма „Леонардо да Винчи”. Продуктите са на електронен и хартиен носител и са подходящи за по-нататъшно развитие и адаптиране.
В същото време продук­тът на трансфер ще предостави основни принципи за управление и гарантиране на качеството. Според проучване на КСБ за въведени СУК между фирмите членове, около 10% от тях са въвели системи за управление на качеството. По този показател не е имало европейско финансиране за строителния сектор по Оперативна програма „Конкурентоспособност". Това е
другото предназначение на проекта –
да запознае строителните мениджъри и собствениците на предприятия със системите за управление на качеството и добрите практики за управление, съществуващи в страните партньори, и на тази основа да се разширят и развият техните бизнес компетенции. Не на последно място строителството е лидер в областта на трудовите злополуки с летален изход и поради това в продуктите на проекта се обръща специално внимание на системите за здравословни и безопасни условия на труд. Специален ангажимент на КСБ се предвижда по тази тема, тъй като има разрешение от МОТ за ползване на Ръководството за най-добрите практики в строителната индустрия и натрупан опит за обучение на инструктори и технически персонал на ЗБУТ на работното място.



Олга Анагностаки, представител на гръцката компания


е мениджър на европейските проекти и най-вече тези по „Леонардо да Винчи”, които прави фирмата. Според нея прилагането на стандартите за качество прави фирмите по-организирани и работи положително за имиджа, който представят пред своите клиенти. За участие в търгове за обществени поръчки в Европа е нужно строителите да имат съответните сертификати. В частния сектор няма подобно условие, но въпреки това се предпочитат компании, въвели стандартите. Тя разказва, че IDEC и КСБ работят по още един проект освен Cosm-E-Train. Той е свързан с енергийната ефективност на сградите. Започнал е миналата година и приключва през ноември 2012 г. Камарата ще развива уменията и знанието на строителните компании за методите за осигуряване на максимална енергийна ефективност.


Проф. Артурас Каклаускас, представител на Литва

е преподавател в катедра „Икономика на строителството и управление на недвижими имоти” във Вилнюския технически университет „Гедиминас” (ВТУГ). Той обяснява, че институциите, отговорни за стандартите в неговата страна, са Литовският съвет за стандартите и Литовското национално бюро за акредитация. Внедряването на системите за управление на качеството започва преди повече от 10 години. Той смята, че електронното ръководство за обучение позволява на компаниите да пестят пари и време. Причината за това е, че не е нужно да организират семинари или квалификационни курсове за своите служители – всеки от тях, дори вкъщи може да се обучава в уебсайта и сам да установява нивото, което е достигнал чрез тестовите задачи.



Арх. Франсиско Табанцо, представител на италианската компания


Prometeo, която се занимава с професионално обучение, разказва, че проектът се стреми да систематизира по най-достъпния начин знанията, необходими на фирмите. Той уточнява, че в Италия имат национална агенция за акредитациите – „Акредия”. Според него никоя компания не иска да усложнява своята дейност, въвеждайки стандартите, но това е нещо, което трябва да бъде направено. В противен случай фирмите стават неконкурентоспособни и на пазара няма място за тях. Затова важното е как тези промени да се случат в компаниите с минимален разход на средства, време и ресурси. Ние целим да дадем квалификация на служителите не чрез учител, а чрез опита на другите фирми. В строителството има две области за развитие – офисът и строителната площадка. И служителите на двете места са много различни, но събрани заедно, правят строителната компания. Така че обучението трябва да е по-задълбочено и да обхваща и тези, които работят със стандартите, и тези, които работят с асфалт.