Ще спре ли строителството на възобновяеми енергийни източници?
Според Българската ветроенергийна асоциация Европейската комисия може да образува наказателна процедура срещу българското правителство заради приетите ограничения за проектите за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) върху земеделски земи
Поправките предвиждат забрана на строежа на вятърни и соларни паркове върху ниви от първа до четвърта категория. От асоциацията посочват за пример опита на други европейски държави, който доказва, че строителството на ВЕИ проектите не застрашава земеделието. Народното събрание одобри на първо четене промени в Закона за опазване на земеделските земи, който забранява ВЕИ проекти върху 28% от територията на страната. Срещу предложенията има сериозни възражения с различни аргументи. Мотивите на вносителите са да се повиши защитата на високопродуктивната земеделска земя.
БСП, ДПС, ДСБ и СДС обаче обявиха поправката за лобистка и поискаха управляващите да я оттеглят между първо и второ четене. Премиерът Бойко Борисов да „разгледа” промените, свързани със земеделските земи, и да се намеси преди второто им четене, настоя лидерът на СДС и съпредседател на ПГ на „Синята коалиция” Мартин Димитров. Никъде в ЕС няма практика за изграждане на възобновяеми енергийни източници на определени площи - това пък беше позицията на лидера на ДСБ Иван Костов. Подкрепи го депутатът от левицата Георги Пирински. Парламентарната шефка Цецка Цачева все пак призна, че поправката не е съвършена и ще бъде редактирана преди второто четене. От ГЕРБ и „Атака” обаче защитиха в пленарната зала ограниченията за екоенергия върху земеделски земи.
Според Българската стопанска камара ВЕИ могат да се превърнат в поредния инвеститорски балон, който допълнително да нанесе сериозни щети върху структурата на българската икономика и да я направи още по-чувствителна към международни трусове.
Вносител на закона е Министерството на земеделието и храните. Министър Мирослав Найденов защити поправките, като каза, че инвестициите за ВЕИ са около 100 млн., докато субсидията от ЕС за обработваемата земя е 1 млрд. евро на година. Според него така се защитава правото на хората, които обработват земята. На пазара на земя има голяма спекула и понякога това затруднява обработката на земята.
Дори да се реализират всички намерения за възобновяемите енергийни източници, те биха отнели много малка част от процента земеделска земя, т.е. пак 99,93% от земята ще остане за обработване, защити поправките и министърът на икономиката Трайчо Трайков. В правителството има единно мнение, че земята е безценен стратегически ресурс за България, допълни още той.