Архив

Ще поскъпнат ли имотите у нас?



Ще поскъпнат ли имотите у нас до края на 2010 г. и ако отговорът е положителен, накъде да се насочим? Къде да закупим имот, така че още до края на годината инвестицията ни да е печеливша?
Според агенция за недвижими имоти „Адрес” цените в големите градове като София, Пловдив, Варна и Бургас ще продължават да се понижават, но с много умерени темпове. Либерализираното ипотечно кредитиране е водеща предпоставка за стабилизирането на пазара. Това се усеща най-силно именно в по-големите градове на страната, където доходите са по-стабилни и играчите на пазара са по-смели в действията си - теглене на кредит, покупка на жилище, продажба с цел инвестиция в нов бизнес или друго начинание.
В този смисъл повишението ще се усети в по-малките градове по-късно, отколкото в големите. Сериозен ръст в София, Пловдив, Варна и Бургас обаче не можем да очакваме преди третото или дори четвъртото тримесечие на 2010 г. Четирите големи пазара в страната имат и специфика. Тенденциите обикновено започват първо в София, следва Варна и на по-късен етап Пловдив и Бургас. По-високи цени в малките градове евентуално може да се наблюдават едва през втората половина на 2011 г., констатираха от имотната агенция.
Според „Бългериан Пропертис” до края на 2010 г. цените на имотите няма да отчетат повишение, защото все още протича процес на спад в цените, който за отделни региони и типове имоти вече е почти към приключване. Когато пазарът на имоти достигне дъното по отношение на цени, се очаква първо да започнат да се увеличават търсенето и реализираните обеми от сделки, а не цените на имотите. Едва след това може да се говори за плавен ръст на цените на имотите, съизмерим с ръста на БВП при благоприятно развитие на икономиката на страната. Имотният пазар пряко следва развитието на икономиката. Засега очакваният ръст на БВП за 2010 г. е минимален - около 0,3%, което също потвърждава, че ръст в цените на имотите не може да се очаква през тази година.
Средните стойности ще продължат да служат за ориентир за общите тенденции на пазара, но вече все по-детайлно трябва да се разглеждат тенденциите в различните пазарни сегменти.


Пазарът на жилищни имоти постепенно търси баланс. Спадът на цените през последните 2 тримесечия е под 10%, коментираха от Unique Estates. Причините за успокояването на пазара е значителното доближаване на цените до доходите на населението и стабилизирането на ипотечното финансиране, макар и на ниски нива. Пазарът се стабилизира и това създава сигурност в клиентите. В същото време през последното тримесечие се наблюдава значително раздвижване от страна на купувачите. Основната мотивация на клиентите е да се възползват от ситуацията и да закупят имот на по-добра цена или да си позволят жилище с по-добра локация.
Другото основно предимство на пазара е наличието на избор. Днес има много повече предложения, дори и на ексклузивни имоти, каквито беше почти невъзможно да се намерят. Клиентът разполага с време да подбере наистина най-доброто за него, и то на по-добра цена, смятат още от агенцията.
Според експертите обаче независимо от сравнителната стабилност на пазара все още няма потенциал за ръст на цените на имотите. Предлагането изпреварва много търсенето. Все още има много имоти, които са потенциален източник на предлагане - закупени с цел инвестиция от българи и чужденци, заложени по лоши кредити, непродадени имоти на строители в затруднение, които тепърва ще излизат на пазара.
Купувачите в момента са хора, които искат да закупят имот на добра локация и на добра цена. Това са основните фактори, които определят пазара. Те не са спекуланти, които търсят много изгодни имоти с цел бърза препродажба. Има малка част, които купуват, използвайки ниските цени, но то е за да ползват или отдадат под наем с добра доходност днес, без да се отказват от печалба при продажба утре. Основният мотив на купувача е, че има избор и може да намери желания от него имот на добра цена, което не можеше да направи преди, сочи още анализът на Unique Estates.