Ключовите реформи трябва да са приоритет
Реформите в ключови сектори трябва да станат основен приоритет на България, коментира Робърт Каплан, известен икономист и професор в Harvard Business School. На презентацията в хотел „Шератон” присъстваха министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, Н.Пр. Джеймс Уорлик, посланик на САЩ у нас, и други. Форумът бе на тема „Управленски стратегии по време на криза”.
Министър Росен Плевнелиев сподели, че имаме нужда от нови двигатели на растежа. Къде е България в кризата и с какво тя е конкурентна. Ако досега икономическият растеж беше базиран на потреблението и инвестирането в имоти, това няма да бъде възможно през следващите години в България, коментира министърът. Той запита кои са конкурентните предимства на страната ни и как може да се превърнат дефектите в ефекти. По думите му стана ясно, че присъствието на Робърт Каплан е гаранция, че се търсят отговорите на икономическите проблеми у нас.
Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков заяви, че настоящата криза е без прецедент в историята и е различна от всички останали.
Време е България да спре да плаща, а да инвестира. Това за нас е свързано с недопускане на повишение на данъците и с гарантирани суми за изследователски и научни програми. Предстоят важни промени в икономиката и трябва да знаем къде искаме да видим България, добави той.
Самият Каплан е определян за един от най-великите бизнес стратези в света. Той посъветва публичният и частният сектор в България да наблегнат не на изработката на стратегии, а на ефективното им изпълнение. Според него най-успешните бизнес лидери в света са се ръководили от максимата: По-добре ефективно изпълнена средна стратегия, отколкото нулево изпълнение на блестяща такава. По отношение на публичните финанси и бизнес стратегиите много важни са инвестициите в инфраструктура, образование и наука, както и приемствеността от следващото правителство. Според Каплан първата стъпка при подготовката на управленска стратегия е да се изгради коалиция със старшето ръководство. Той предположи, че българският премиер има подобни проблеми – всеки министър гледа своите функции, а би било по-добре, ако работят в коалиция в името на общата стратегия, допълни Каплан. Важно е визията да не съдържа обща формулировка, а да включва конкретна цел. Например, ако приемем европейската стратегия „2020”, трябва да си отговорим каква визия да изберем, къде искаме да бъде България през 2020 г., която да бъде дефиниция за успех. Можем да вземем жизнения стандарт в Западна Европа за сравнение с този в България и да предположим, че той ще се повиши, каза професорът.
В условията на криза България трябва да формулира няколко основни големи цели, да постави индикатори за постигането им в следващите 10-20 години. За реализацията им трябва да има консенсус на високо равнище и мотивирана дейност на екипа, сподели още Каплан.