Интервю

Любка Анастасова, главен координатор на Проект „Красива България“: През 2025 г. по „Красива България“ ще бъдат изпълнени 56 проекта на обща стойност 15,7 млн. лв.

Помощта, която КСБ ни оказва, е изключително ценна за нас

Г-жо Анастасова, колко проекта постъпиха в тазгодишната кампания на Проект „Красива България” (ПКБ) и колко получиха одобрение? На каква стойност са, кои са бенефициентите по различните мерки на ПКБ и какви обекти ще изпълняват те?

По време на кампанията за набиране на проекти за 2025 г. бяха подадени 85 предложения. От тях по Проект „Красива България“ ще бъдат финансирани 56 проекта. С изпълнението им ще се подобри обществената среда в населените места и социалната инфраструктура, както и социалните услуги за резидентна грижа и осигуряване на подслон. По част от тях ще се изгради достъпна среда до 11 публични сгради и ще бъде ремонтирана една професионална гимназия, предоставяща дуално обучение и защинени от държавата специалности от професии по мярка М02-03.

Общата стойност на одобрените за финансиране проекти е 15,7 млн. лв. От тях 7 млн. лв. ще бъдат осигурени по Проект „Красива България“, а останалата част – от бенефициентите.

Проектите са подадени от 49 общини и райони на общини, Българската телеграфна агенция, Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак“ – Русе, Средно училище „Възраждане“ – Русе, и ДКЦ V в Пловдив.

 

В кои общини ще се реализират проекти? Къде са най-много и има ли местни власти, които можете да определите като отличници – реализирали са доста проекти през последните години по ПКБ и са постигнали добри резултати?

Проекти ще изпълняват общините Аксаково, Алфатар, Ардино, Асеновград, Баните, Банско, Ботевград, Брезово, Бяла, Бяла Слатина, Велики Преслав, Венец, Върбица, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Гулянци, Девня, Добричка, Дряново, Казанлък, Кнежа, Криводол, Мизия, Никола Козлево, Никопол, Павликени, Пещера, Поморие, Първомай, Садово, Самоков, Сливница, Сливо Поле, Смядово, Созопол, Стамболийски, Стражица, Сърница, Тервел, Троян, Трявна, Хитрино, Цар Калоян, Чавдар, Чирпан, както и районите на Столичната община „Красно село“, „Кремиковци“, „Панчарево“ и „Средец“.

През годините „Красива България“ е финансирал проектни предложения в общини в цяла България. Част от тях, като Казанлък, Върбица, Самоков, Кнежа, Бяла Слатина, Сърница, подават проекти няколко години подред за една и съща сграда, като по този начин етапно извършват ремонт на нея до цялостното й завършване. Други кандидатстват с различни обекти – например Гоце Делчев, Банско, Добричка, Никопол, Алфатар, Смядово, Ботевград, столичният район „Кремиковци“, Баните, Ардино, Троян, Павликени, Троян, Дряново, Тервел, Смядово и Хитрино.

 

Какво можете да отчетете за 2024 г. – колко проекта са изпълнени по „Красива България“ и на каква стойност? Целият бюджет на ПКБ ли е усвоен за 2024 г. и увеличен ли е тазгодишният Ви бюджет?

През 2024 г. са изпълнени и разплатени строително-монтажни и ремонтни работи (СМР/СРР) по 60 договора на обща стойност 11 848 121 лв. От тях над 5,7 млн. лв. са финансирани от ПКБ. В края на всяка година след отчитане на реализираните дейности има неусвоени остатъци от бюджета поради обстоятелството, че по Проекта се разплащат само действително изпълнените строително-монтажни/ремонтни работи.

През 2025 г. няма промяна в бюджета на ПКБ, който през миналата година беше увеличен от 5 млн. лв. на 7 млн. лв. Ръстът е във връзка с поскъпването на СМР и ежегодното нарастване на минималната работна заплата.

Обновяване на игрища за тенис на корт, волейбол и фитнес на открито в община Тетевен

Бихте ли направили съпоставка по отношение осигуряване на заетост на безработни лица, която е постигната при изпълнението на проектите по ПКБ през 2024 г. и каква се очаква да бъде тя през 2025 г.?

При изпълнението на 60-те проекта през 2024 г. беше осигурена заетост на 649 души в строителството. От тях 221 безработни бяха регистрирани в бюрата по труда. Радващо е, че 78 от безработните останаха на работа на трудов договор след приключването на строителните дейности. Това показва положителната роля на Проект „Красива България“ не само за подобряването на достъпната среда и облика на обществените сгради, но и върху пазара на труда и икономиката на страната.

През 2025 г. се очаква работа по проекти да започнат същият брой хора. В професионално обучение ще бъдат включени 150 безработни.

 

Има ли промяна т.г. по отношение на критериите, по които се оценяват проектните предложения? На какво трябва да отговарят те?

През настоящата година няма промяна в критериите, по които се оценяват проектите. Но бих искала да подчертая, че за да бъдат оценени, предложенията, първо трябва да са допуснати до оценка. Затова първоначално всички постъпили проекти се разглеждат по допустимост и само тези от тях, които отговарят на условията, се оценяват. Критериите за оценка са свързани с коректността на документацията, инвестиционния проект, средното равнище на безработица в съответната община, предложеното съфинансиране от кандидата. Оценката се извършва по всеки от отделните критерии съгласно методика, одобрена от Управителния съвет на Проект „Красива България“. След оценяването на всички допуснати проектни предложения се извършва класиране по отделните мерки.

По ПКБ са реализирани ремонтни дейности на читалище в с. Сатовча

С какви проблеми се сблъсквате най-често при изпълнението на проектите?

При реализирането на всеки обект възникват трудности, които са свързани най-често с неблагоприятни метеорологични условия по време на изпълнението на строителните и ремонтните дейности. Понякога възникват предизвикателства, касаещи намиране на най-доброто решение при появили се непредвидени СМР и СРР. Друг път отчитането на извършените дейности поражда затруднения, тъй като някои фирми изпълнители не разполагат с експерти, които да изготвят необходимата отчетна документация.

Тук искам да изкажа благодарност на служителите в Проект „Красива България”, които изпълняват съвестно задълженията и функциите си с необходимия професионализъм, проявяват отговорност в своята работа, както и уважение и коректност към бенефициентите, изпълнителите и всички участници в строителния процес. Екипът на ПКБ винаги е готов да консултира и да помога при проблем.

 

Можете ли да посочите някои от най-знаковите проекти, реализирани през последните години по ПКБ? Има ли такива, които се отличават с иновативен подход или значимо въздействие върху местните общности?

Всички обекти, изпълнявани по Проект „Красива България“, са значими за местните общности поради обстоятелството, че сградите са за обществено обслужване в областта на администрацията, културата, образованието, здравеопазването, социални дейности.

През последните годините са реализирани и знакови обекти за България – например беше реновирана сградата и околното пространство на БТА чрез обновяване на фасадата, поставяне на външно осветление на зданието (което е сред представителните институции на България), осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания и облагородяване на паркинг и пешеходни пространства.

 

 Как оценявате социалното въздействие на „Красива България“, проектът оказва ли влияние върху местната икономика и създаването на устойчива среда?

Проект „Красива България” е комплексен социално-инвестиционен инструмент – от една страна, спомага за намаляване нивото на безработица, давайки шанс за работа, обучение и социална интеграция на дългосрочно безработните, а от друга – възражда градската и социална инфраструктура, обновявайки облика на населените места.

Изпълнението на проекта спомага за увеличаване броя на заетите и обучени безработни, за подобряване на условията на труд на служителите, за обновяване и подобряване на обществената среда и на социалната инфраструктура в населените места, подпомага малкия и средния бизнес по места.

 

Каква е Вашата визия за бъдещето на „Красива България“ в следващите 5 г.?

Проект „Красива България” е доказано добре работещ и желан от кандидатите механизъм на Министерството на труда и социалната политика, чрез който с ежегодно финансиране от програмния бюджет по Националния план за действие по заетостта и със средства от кандидатите се стимулира заетостта в страната. ПКБ се радва на голям интерес, дължащ се на гъвкавостта на прилаганите мерки, разнообразието и развитието на компонентите му. С течение на времето проектът е успял да наложи високо качество на изпълняваните обекти и използваните материали, както и спазване на изискванията за безопасни условия на труд.

Визията за следващите 5 години е повишаване интереса на кандидатите, постигане на по-голям териториален обхват, както и увеличаване броя на заетите и обучени безработни хора. Желанието на екипа ни е да работим за подобряване на условията на труд на служителите в реновираните сгради и на качеството на обслужване на потребителите. Сред основните ни цели е изпълнението на финансираните проекти да допринесе за обновяването и подобряването на обществената среда и на социалната инфраструктура в населените места и не на последно място да подпомогне малкия и средния бизнес по места.

Всички дейности по Проект „Красива България” се ръководят от Управителен съвет, а координацията на извършваните дейности и оперативният контрол по документи и на място се осъществяват от 4 звена (едно централно и три регионални) с обща численост от 14 служители.

 

В какви направления от работата Ви може да си сътрудничите с Камарата на строителите в България (КСБ)?

По Проект „Красива България” се финансират строително-монтажни и ремонтни дейности в сгради или самостоятелни обекти в тях, или ново строителство, които са за обществено обслужване в областта на администрацията, културата и изкуството, спорта, социалния туризъм, образованието, здравеопазването, предоставянето на социални услуги, както и осигуряване на достъпна среда в тях и прилежащите им пространства.

В тази връзка ПКБ си сътрудничи с КСБ в следните направления:

– изготвяне на нормативни актове, свързани със строителната дейност и професионалната квалификация;

– идентифициране и прозрачност на дейността на лицата, извършващи строителство;

– подобряване на управлението на строителната дейност и повишаване на отговорността на строителя за качеството на изпълнение на строежите;

– обсъждане на най-често срещаните проблеми при прилагането на нормативните актове както в областта на обществените поръчки, така и за обмен на информация;

– обсъждане на проблеми, съвременни тенденции, както и предизвикателствата пред строителния бранш.

Камарата на строителите в България е мощен фактор в строителния сектор на национално ниво и е един от партньорите на ПКБ. Помощта, която Камарата ни оказва, е изключително ценна за нас. Затова позволете ми да изкажа огромната благодарност на КСБ от целия ни екип за оказваната през годините подкрепа!

 

Следите ли в. „Строител“ и полезно ли Ви е изданието на КСБ?

Вестник „Строител” е изключително полезен за изпълняваните дейности по ПКБ. На страниците му се публикува сериозна, обективна и ценна информация за развитието на строителния бранш. През годините медията поддържа изключително високо ниво, което е в съответствие с професионализма на Камарата на строителите в България. Тук искам да благодаря на целия екип на вестник „Строител”, като се надявам нашето партньорство да продължи. От името на служителите в ПКБ пожелавам здраве, успех и благополучие!