Интервю

Мая Косева, управител на „Научноизследователски институт – НИСИ“ ЕООД: Годишно в нашите лаборатории се извършват повече от 100 000 изпитвания на строителни материали и продукти

НИСИ активно си сътрудничи с КСБ в изготвянето и прилагането на съвместни разработки и стандарти

Емил Христов

Ренета Николова

 

Г-жо Косева, какви са основните приоритети пред работата на „Научноизследователски институт – НИСИ“ ЕООД през 2025 г.?

И през настоящата година НИСИ продължава дейността си с ясни приоритети и визия по изпълнение на основните задачи, заложени в Бизнес програмата за дългосрочно развитие на Института. НИСИ ще решава теоретични проблеми и иновационни задачи в областта на строителната наука и практика. Във фокуса ни ще са усъвършенстване на строителните технологии, конструкции и продукти, както и свързаната със строителството техническа нормативна база, разработване на нови технологии и технически решения за проектиране, строителство и поддържане на строежите. Важна част от дейността ни ще е да оценяваме съответствието на строителни материали и продукти и проверката на строителни обекти за качеството на вложените материали.

Като основен акцент през настоящата година залагаме на осигуряването на безопасността на строителните обекти и съоръжения.

В НИСИ ЕООД продължават работата си двете изпитвателни лаборатории, акредитирани по БДС EN ISO/IEC 17025 от ИА „Българска служба за акредитация“ (ИА БСА) – Изпитвателен център по строителство (ИЦС) и Изпитвателна лаборатория по строителни материали (ИЛСМ). И в двете работят квалифицирани специалисти с дългогодишен опит в извършване на изпитвания на строителни продукти, материали и изделия, на строителни конструкции, елементи и детайли на технологично оборудване за клиенти от страната и чужбина.

Оценяването на съответствието на строителни продукти е основната част от дейността ни. Понастоящем НИСИ е нотифициран орган, определен от Европейската комисия за изпълнение на задачи, свързани с оценяване на съответствието на строителни продукти спрямо изискванията на Регламент (ЕС) № 305/2011. Включени сме в базата данни на Европейската комисия (NANDO) под идентификационен номер NB 2032. Институтът е и оторизиран орган за оценяване на съответствието на строителни продукти и издаване на български технически одобрения (БТО) за съответствие с националните изисквания съгласно Наредба № РД-02-20-1 от 2015 г. на МРРБ за условията и реда за влагане на строителни продукти в строежите на Република България.

 

Има ли области в строителството, в които НИСИ планира да разшири експертизата си или да развие нови лаборатории и изследователски звена?

Портфолиото на Института включва научноизследователска, нормативна, експертно-консултантска, изпитвателна, сертификационна, проектантска, иновационна и инженерингова дейност в областта на строителните технологии, материали и продукти, конструкции на сгради и строителни съоръжения (включително и антисеизмичното им осигуряване), строителна физика, химия и изолации, информационно и научно-техническо обслужване на строителни фирми, общинската, държавната и съдебната администрация. Разполагаме с технически средства, квалифицирани експерти и специализирана строителна механизация, които ни позволяват в кратки срокове да извършваме точна диагностика на сложни строителни проблеми и да предлагаме инженеринговото им решаване както при изграждане на нови, така и при ремонт, възстановяване и подобряване на експлоатационните качества на съществуващи сгради и съоръжения, като:

• Обследване, ремонт и реконструкция на инфраструктурни съоръжения – пътни и жп мостове, линейни съоръжения, резервоари, охладителни и водни кули, стоманобетонни комини и др. подземни и надземни инженерни съоръжения;

• Диагностика на причините и инженерингово изпълнение на дейностите по отстраняване на последствията от аварийни събития в резултат на природни бедствия или производствени аварии;

• Усвояване на подземните пространства в урбанизираните територии с използването на съвременни технологии за изграждане на нови подземни съоръжения (подземни гаражи, резервоари, складове, трафопостове и др.) и поддържане на съществуващите съоръжения на Гражданска защита.

Институтът има опит и възможности за оказване на експертна техническа помощ на общинската, държавната и съдебната администрация в две области. Първата е изготвяне на технически експертизи и икономически анализи, свързани с инвестиционни намерения и проекти, а втората – управление на качеството и защита на обществения интерес при изпълнение на обекти, финансирани от страна на общините и държавната администрация.

Известни сме в строителния бранш с нашата взискателност и безкомпромисност по отношение на проверките и изпитванията. За съжаление не всички организации, извършващи оценяване на строителните продукти, са на такова ниво. Това води до влагане в строежите понякога и на строителни продукти, които не покриват всички нормативи.

Основни принципи в многостранната дейност на Института са обективност и техническа точност на резултатите от провежданите изпитвания и изследвания, безпристрастност и законосъобразност на оценките и издадените технически документи, коректност и недопускане конфликт на интереси с клиенти. Годишно в нашите лаборатории се извършват повече от 100 000 изпитвания на строителни материали и продукти. Работим по изпитвания и проверки на влаганите строителни материали за новоизграждащи се и ремонт на пътни участъци с възложител МРРБ и ДНСК. Това показва засиления контрол на държавата по отношение на новостроящите се пътища.

През годините успяхме да разширим обхвата на акредитация от ИА БСА с нови изпитвания, които да отговарят на актуалните потребности в строителния сектор, свързани с укрепване на свлачища, срутища, строителство и ремонт на тунели, жп линии и др. С това разширение на акредитацията НИСИ се утвърди като лидер в областта на изпитвания на инжекционни анкери и динамични изпитвания, свързани с умора на стоманобетонни траверси.

Институтът поддържа една от най-големите по обем акредитация за над 50 групи основни строителни продукта.

 

Каква е ролята на НИСИ при въвеждането на „зелени“ строителни практики и материали в България?

Темата за „зелени“ строителни практики и материали в България ще се окаже в центъра на работата ни през тази и следващите години. И то не защото някои я намират за модерна, а защото наистина е изключително важен и сериозен елемент от цялостния инвестиционен и строителен процес.

От 2024 г. се въведе нов Европейски регламент за строителни продукти, в който се обръща внимание на намаляване на нетните емисии на парникови газове и превръщане на ЕС в зона с нулеви вредни емисии. В тази връзка на европейско ниво се подготвят нови и се ревизират някои стари директиви и регламенти, свързани с климата и енергетиката, които ще окажат влияние върху индустрии като транспорт, строителство и др. За осигуряване на екологична устойчивост в областта на строителството се въвеждат нови делегирани регламенти, стандарти с цел използването на нов Регламент за строителните продукти, който ще допринесе за екологичен и цифров преход в сферата на строителството, за конкурентоспособна икономика и ефективно използване на природните ресурси (повторна употреба и рециклиране).

В съответствие с целите на ЕК основните усилия на дружеството по отношение дейността ни, свързана с оценяване на строителните продукти, ще бъдат насочени към въвеждане в българските условия на новите европейски регламенти, касаещи строителните продукти, и придобиване на необходимите европейски нотификации и национални разрешения.

 

Как оценявате темпа и мащаба на внедряване на иновативни материали в практиката на българския строителен сектор?

Новият Европейски регламент за строителни продукти, който е в сила от декември м.г., включва и много иновации, т.нар. 3D измерими продукти и ключови елементи. Той и делегираният Регламент от ЕК към действащия сега Регламент 305/2011 за строителни продукти ще задължи производителите да оценяват строителните продукти по отношение на екологичната им устойчивост. Сами разбирате, че това ще е дълъг, сложен и труден процес.

Както вече казах, НИСИ е оторизиран орган за оценяване на съответствието на строителни продукти и издаване на български технически одобрения. В последните години издадохме редица БТО за иновационни продукти, предназначени за нашия пазар. Един от тях е за стоманобетонни сегменти за носеща облицовка на тунели – използват се при изграждане на подземни тунели по технологията на тунелопробивните машини (ТПМ метод), прилагана при строежа на метрото в София. НИСИ оценява годността на такъв вид продукти още от началото на използване на тази технология у нас - през 2006 г. Последно през 2024 г. сме оценили типа на сегментите, предназначени за влагане в третата линия на метрото.

Имаме издадено БТО и за хидравлично свързващи вещества, произведени по иновативни технологии с влагането на отпадъчни продукти от производството на клинкер в циментовите заводи. Технологията позволява оползотворяване на отпадъци и намаляване на въглеродния отпечатък, което води до подобряване на екологичната устойчивост на тези продукти. Те намират приложение предимно за стабилизации в пътното строителство.

Друго БТО е за системи анкерни компоненти за инжекционни анкери – относително нова технология, масово прилагана у нас през последните години. За тях няма издаден стандарт, който да регламентира областта на приложение и съответните съществени характеристики на продуктите, както и правилата за производствен контрол и оценяване на съответствието. Тези функции изпълняват издадените БТО. Извършената от НИСИ оценка гарантира годността на обхванатите от БТО продукти за предвиденото предназначение.

Последният пример, който ще дам, е за битумни продукти за хидроизолация, полагани в течно състояние, включително такива с използване на отпадъци от нефтопреработвателната промишленост, т.е. с подобрена екологична устойчивост, което е в унисон със съвременните тенденции за устойчиво развитие.

 

В каква посока трябва да се развие нормативната уредба в строителния сектор, за да се насърчи повече научноизследователската и развойна дейност в България?

Специалисти и сътрудници на НИСИ участват в редица работни групи на МРРБ и други институции в разработването на нормативни документи, стандарти и национални изисквания и технически ръководства. Считаме, че последните промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и повишените отговорности на ДНСК в строителния процес ще допринесат за решаване на редица практически въпроси по прилагане на нормативната уредба и по отношение на текущия контрол в строителството. Специално искам да отбележа доброто ни сътрудничество с дирекция „Технически правила и норми“ към МРРБ.

Като изключително добър и полезен оценяваме диалога с настоящото ръководството на ДНСК в лицето на началника на дирекцията инж. Лиляна Петрова и резултатите от съвместните ни действия по определяне на качеството на строителството в София и страната.

В последните няколко години НИСИ активно си сътрудничи в изготвянето и прилагането на съвместни разработки и стандарти с Камарата на строителите в България (КСБ), а така също с Германия, Австрия, Франция, Испания, Полша, Унгария и др.

В изпълнение на основните си задачи Институтът разполага с широк спектър от технически средства, произтичащи от комплексния характер на дейността му, но голяма част от тях са морално остарели в сравнение с новите съвременни технически изисквания. Затова сме насочили усилията си за обновяването на техническите средства. Съвременните условия на бързо развитие на технологиите и повсеместната дигитализация и компютризация на измервателните уреди налага задължително закупуване и осигуряване на модерни технически средства и оборудване за подобряване и разширяване дейността на лабораториите в НИСИ и повишаване на качеството на предлаганите услуги.

По отношение на търговската политика на дружеството е необходимо запазване и развитие на утвърдената практика за участие на НИСИ в област­та на обсъждането и в разработването на система от документи на МРРБ. В своята многостранна дейност НИСИ е в тясна връзка и взаимодействие с ръководството на МРРБ, което винаги съдейства при решаване на поставени проблеми и въпроси и подпомага и подкрепя визията за развитие на Института.

За по-добро финансово изражение в дейността на дружеството би допринесло намаляването до разумни размери на сега действащия 100% дължим дивидент на държавата от размера на реализираната нетна печалба след данъци. Това ще повлияе за по-добро изпълнение на инвестиционната програма на НИСИ, за закупуване на съвременни технически средства, с които ще се генерират по-съществени финансови резултати.

По отношение на научноизследователската и развойна дейност на Института неблагоприятен фактор е липсата на бюджетни средства и държавни поръчки за развитие в тази област, както и недопустимостта на НИСИ като държавно дружество за кандидатстване по различни европейски програми и проекти. В последните години липсата на финансиране на научни изследвания се отразява върху обхвата и развитието на научната дейност. На практика тя е сведена до критичния минимум. Необходима е подкрепа от страна на държавата, от браншовите организации в строителния сектор, което да допринесе за развиване на теми за научни разработки. Такава готовност има в секция „Бетони, армировки, строителни материали и изделия” и в секция „Строителна физика и строителна химия“.

 

Според Вас пред какви предизвикателства е изправен браншът през настоящата година?

Разбира се, най-голямото предизвикателство в предстоящия период ще бъде въвеждането на еврото като парична единица в България. Недостатъчно адекватната информационна кампания по темата, която трябваше по мое мнение да започне преди поне 2 г., поражда множество въпроси, на които следва да се даде ясен и конкретен отговор. Например как ще се преизчисляват работните заплати, с колко биха поскъпнали строителните материали и строителните продукти, как държавата ще регулира евентуалната спекула, какво ще се случи с лихвения процент при кредитиране на фирми и обезпечения и др.

На следващо място, както вече споменах, сериозно предизвикателство пред строителните компании ще бъде въвеждането на новия Регламент за строителни продукти на ЕК. Защо го казвам. Големите строителни компании, които от години работят в Европа, вече са придобили първоначалния опит по изпълнение на основните изисквания на Регламента, но за средните и малки строителни фирми това ще бъде много сериозен тест за бъдещата им работа. Например да вземем един малък бетонов възел, той ще трябва да притежава дигитален паспорт, задължително качен на електронния сайт на дружеството. Не коментирам кой и как ще разработи този дигитален паспорт, но повече от 50% от малките бетонови възли нямат електронен сайт.

Като говорим за сериозните предизвикателства, задължително трябва да поставим в центъра темата за безопасността в най-общ план и в контекста на зачестилия брой ПТП. Тук става въпрос да гарантираме безопасността на строежите, безопасността на строителните съоръжения и, разбира се, пътната безопасност. Основна задача на всички нас, на всяка една институция е да пазим здравето и живота на хората. И тук отново стигаме до проблемите за контрола на качеството на целия строителен процес.

Обществото ни наистина е чувствително по темата за некачественото строителство и честите ремонти. Но не намирам за редно да се хулят строителни компании и държавни институции при всеки пътен инцидент, преди да се направи пълен и точен анализ на конкретния случай. В това отношение смятам, че трябва да се изгради всеобхватна работеща система за реален контрол върху целия строителен процес и най-вече издаването на сертификати и БТО и резултати от изпитвания на строителни материали, строителни продукти и изделия. Трябва да е ясно къде и как, в кои лаборатории и чрез какви методи са проведени съответните изпитвания, чий подпис удостоверява съответния протокол или сертификат. Да се персонализира отговорността на всеки един участник в цялостния строителен цикъл – от проектирането през възлагането на изпълнението, влагането на строителните продукти, строителството и приемането на обекта. Само тогава ще имаме ясна представа и пълна прозрачност на целия строителен цикъл и пълна персонална отговорност на всеки един от нас.

В изпитвателните ни лаборатории се предоставят за изпитване проби от материали и продукти за влагане в строителни обекти. Не рядко се случва някои от изпитваните характеристики на пробите да показват стойности дори по-ниски от минимално изискуемите по техническа спецификация на продукта и съществено отличаващи се от тези в декларациите, издавани от производителя.

Ние сме убедени, че за да се повиши ефективността в строително-инвестиционния процес, би следвало да се завиши контролът на всички нива - както на органите, които разрешават пускането на строителните продукти на пазара, така - и най-вече - контролът на строежите. В някои случаи документите, които се приемат при актуването на строежите, не отговарят на изискванията на съвременните регламенти и наредби, т.е. трябва да се повишава компетентността и взискателността на строителния надзор.

По отношение на нормативната уредба в област­та на строителството тя се актуализира непрекъснато в съответствие с европейските регламенти и националните ни условия и приоритети. Споменах, че нашите специалисти участват в работните групи, които изготвят и актуализират специализираната нормативна и поднормативна база.

 

В края на миналата година Камарата на строителите в България отличи НИСИ по повод 125 години от създаването му. Как виждате ролята на Института в бъдеще?

125 години са сериозен юбилей. Като се замисля, май само Български пощи и БАН са създадени преди нас. Благодаря на ръководството на КСБ, че оценява нашите усилия и роля на Института като лидер в областта на строителната експертиза.

Когато поех ръководството на Института преди 6 г., всички очакваха, че ще работим за ликвидация и фалиране на дружеството. Финансовите и икономически показатели и резултати бяха изключително лоши и обективно водеха към такава мрачна прогноза. Но ние успяхме не само да „вдигнем на крака“ дружеството, но и пет поредни години отчитаме високи финансови резултати и икономическа стабилност.

Аз съм оптимист за бъдещето на НИСИ. Институт, който е устоял 125 г. на всички превратности на живота, на икономическите и политическите кризи, на пандемии и войни и е съхранил енергията и духа на поколения свои специалисти, такъв Институт няма как да бъде сринат и заличен.

 

Планирате ли съвместни инициативи с КСБ през 2025 г.?

Когато преди години създадохме КСБ заедно с тогавашния министър на регионалното развитие Асен Гагаузов и с невероятната енергия и неуморима работа на строителя и визионер инж. Симеон Пашов, не сме допускали и в най-смелите си мечти, че КСБ ще се превърне в най-голямата неправителствена организация на строителите в България. Всъщност догодина ще се навършат 20 г. от нейното създаване. Ние сме член на КСБ и сме в непрекъснат диалог по всички важни аспекти на строителния бранш.

Искам специално да отбележа заслугите на председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев не само защото ни свързва дълбоко професионално и приятелско отношение, а защото това е човек, който няма загубена кауза, който не спира да отстоява правата на българските строители с любов, страст и упоритост, както само той умее.

 

Какво е Вашето мнение за новата инициатива на вестник „Строител“ – подкаста „Код Строител“?

Приветстваме тази нова съвременна инициатива на в. „Строител“, която дава възможност в неформален диалог да споделяме своите виждания за строителния бранш. Това е една директна комуникация, среща с интересни хора и колеги, от чийто опит можем много да научим както за положителните практики, така и за справяне с проблеми, особено такива, които са идентични за цялата строителна индустрия.

Поздравления и за прокуриста и главен редактор на изданието Ренета Николова, която със своята пословична енергия и постоянство за пореден път доказа колко е важно в днешния динамичен свят да се търсят и утвърждават нови съвременни форми на общуване.

 

Наскоро имахте рожден ден. В духа на празника – кои моменти от професионалния Ви път Ви носят най-голямо удовлетворение и какво Ви вдъхновява да продължавате напред с такава отдаденост?

Всеки рожден ден е ден не само за празнуване, но и за сериозна равносметка. Като се връщам назад във времето, ми е много трудно да определя кое ми е донесло най-голямо удовлетворение. Всеки път всяко ново предизвикателство съм посрещала с отговорност, самодисциплина и се „хвърлям“ с цялата си енергия, любов и страст! Или както се казва, така да обичам това, което правя, че да си струва жертвата, да не мога да си представя да върша нещо друго, да изключа всички рационални аргументи и страхове, да приема риска и да вярвам 100% в успеха на начинанието.

Неслучайно мотото, от което се ръководя, е: „Аз не опитвам. Аз успявам“. А какво ме вдъхновява да продължавам напред с такава отдаденост – това са хората, колегите, невероятният екип, с който работим заедно за утвърждаване на НИСИ като институт номер едно в България и лидер в строителната експертиза.

 

Мая Косева гостува в подкаста „Код Строител“. Епизода с нейното участие може да гледате в YouTube канала на изданието – Vestnik Stroitel.