Конгресът на FIEC в София - признание за авторитета на КСБ
Автор Инж. Джани Антова
Председателят на Камарата на строителите в България инж. Светослав Глосов беше представен официално и сърдечно приветстван от президентите на строителните организации, членки на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC) на заседанието на Съвета на FIEC, което се проведе на 9 ноември в Брюксел.
Във встъпителното си слово президентът на FIEC Луиза Тодини обърна особено внимание на сравнителните резултати в строителния сектор по данни от Евростат. Те бележат ръст от около 3% в сравнение с миналата година. В същото време г-жа Тодини наблегна на факта, че макар да се наблюдава известно възстановяване на отрасъла, цифрите за отделните страни се различават. Мощните европейски фондове, които инвестират в някои държави, променят общите резултати за сектора. Наблюдават се драстични отрицателни данни в някои страни като Испания например, която бележи най-голям спад. Окончателните резултати в бранша обаче са положителни.
Една от основните теми на заседанието беше предстоящият конгрес на FIEC, който ще се проведе в средата на юни следващата година в София. Председателят на КСБ запозна колегите си с основните моменти, свързани с организацията на форума, и представи проектопрограмата.
В своето изложение инж. Глосов наблегна на уникалността, с която разполага България като национално културно-историческо наследство, богатството на природни забележителности и естественото биоразнообразие. Председателят на КСБ увери присъстващите на заседанието, че КСБ разполага с потенциала и капацитета да организира този най-висок форум на FIEC с подобаващо качество и висок професионализъм.
С особено внимание беше изслушан Мишел Бюро, вицепрезидент и ковчежник на FIEC. Той представи доклад по финансовото състояние на асоциацията, бюджетна рамка 2010 и членския внос за 2011. Базирайки се на предишни решения на Управителния съвет на FIEC, г-н Бюро обясни, че предварителните изчисления за вноските на отделните страни за 2011 г. се основават на данни за БВП от 2008 г. и численост на населението, взето от базата данни AMECO на Европейската комисия. Затова, отчитайки настоящата икономическа ситуация и резултатите в строителния отрасъл на отделните страни, беше предложено бюджетът на FIEC за следващата година да остане същият, както и да се запази нивото на членския внос.
Жак Юлар представи в детайли плана и работната програма на ръководената от него Икономическа и правна комисия към FIEC. Сред основните коментирани правни въпроси бяха аспекти, касаещи обществените поръчки, публично-частните партньорства, международните счетоводни правила и квалификационните процедури в ЕС, като особено оживена дискусия породи темата за закъснелите плащания.
След приемането на Директива 2000/35/ЕС за „Закъснели плащания при търговски сделки” през 2000 г. бяха проведени редица и различни независими проучвания и обществени консултации, насочени към подкрепа на целите на Директивата за борба с това негативно явление. През 2009 г., когато ЕК публикува законодателно предложение за преразглеждане на Директивата, в което се предлагаше по-стриктен график за сроковете за плащане, FIEC приветства тази инициатива. Организацията излезе с редица свои идеи, целящи подобряване на текста, и по-специално в частта затягане на правилата за публичните власти (стриктни срокове за плащане и сериозни санкции в случай на закъснение). Въпросното предложение се оказа много спорно в рамките на и между различните институции на ЕС. Много промени, главно смекчаващи правилата, бяха направени по време на тристранните преговори (между Комисията, Парламента и Съвета). Те приключиха през септември т.г. с политическо споразумение. То бе подкрепено от Европейския парламент миналия месец на първо четене и се нуждае от официалното потвърждение от Съвета преди публикуването му до края на годината в Официалния вестник на ЕС.
Бизнес планът и работната програма на Социалната комисия бяха представени от Томас Шлайхер, вицепрезидент на FIEC по дейности на трите социални подкомисии. Основни направления на подкомисия „Професионално обучение” са проектът за „Квалификация на зидари”, който е по програма „Леонардо да Винчи”. Заключителната му конференция е планирана за края на ноември. Необходимите квалификации и умения в строителния сектор (изследване на Главна дирекция на ЕС „Предприятия”) и ЕвроСкилс – международно състезание за умения сред младежите, се провежда на две години, като една от състезателните категории е гражданско строителство и благоустройство. Подкомисията „Здраве и безопасност” е ангажирана със системи за управление, които да улеснят създаването и прилагането на здравна и безопасна култура сред изпълнителите и техните работници, както и с националните карти „Здраве и безопасност”; социалния диалог за нанотехнологиите в строителната индустрия; подкрепата на Европейската агенция за кампания „Безопасна поддръжка”.
Третата социална подкомисия „Социални и икономически измерения на заетостта” е насочила вниманието си към предложението за преработена Директива за работното време (2003/88/ЕС); социален диалог за модернизацията на Закона за труда; обществен диалог по Директивата за „командироване” 1996/71/EC; проучване на „работещи на свободна практика” работници; социален диалог за „Паритетните фондове”.
В края на заседанието на Съвета на FIEC участниците във форума се договориха следващата им среща да бъде в София през юни в рамките на Конгреса на FIEC.