Стартира съвместна рубрика на КСБ, в. „Строител” и БНР – София
Емил Христов
Ренета Николова
Важни за бранша и обществото теми, касаещи строителството, бяха във фокуса на пилотното издание на рубриката „Код Строител“, което се реализира съвместно от Камарата на строителите в България (КСБ), вестник „Строител“ и Българско национално радио – София. Първите гости в новостартиралата рубрика бяха председателят на Управителния съвет на КСБ инж. Илиян Терзиев и прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. Водещ на „Код Строител“ е Анелия Торошанова.
В началото в радио ефира Ренета Николова поздрави ръководствата на КСБ и на БНР за възможността да се реализира съвместната продукция.
„През лятото ние успяхме да осъществим една новаторска идея - направихме първото съвместно живо предаване от Бургас.
В него участваха представители на централното ръководство на Камарата, на Областното представителство на КСБ, на общината, радиото и вестника“, посочи Николова. Тя подчерта, че тогавашното предаване е имало много голям успех и е било изключително слушано. Николова допълни, че сред основните теми, коментирани от морския град, са били инвестициите в инфраструктурни проекти в община Бургас, които се реализират с европейски средства и променят визията на града, както и изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради (НПЕЕМЖС).
Главният редактор и прокурист на в. „Строител“ обясни, че след успешната реализация на първата по рода си съвместна продукция на БНР и вестника се е родила и идеята за регулярна рубрика.
Ренета Николова е кръстница на рубриката – името „Код Строител“ е нейна идея.
Николова пожела успех на предаването, като акцентира, че то е нямало да се реализира без пълната подкрепа на председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев.
„Сътрудничеството между Камарата и двете медии е наистина модерно, иновативно и много отворено.
Съвместната ни продукция има за цел да разглежда проблемите, които вълнуват не само строителите, но и гражданите и общините“, допълни Анелия Торошанова.
„Изборът за начало на „Код Строител“ не е случаен, защото през тази седмица ние отбелязваме Димитровден – Деня на строителите“, коментира Николова. „Българските строители имат изключително голям принос за промяната на градовете и регионите в страната“, посочи още тя.
В заключение Ренета Николова сподели информация за откритата в началото на миналата седмица Шеста фотоизложба „Виж София – променяме я заедно“, която се организира от Камарата на строителите в България (КСБ) и вестник „Строител“, със съдействието на Столичната община. „Имаме много неща, които можем да покажем. Не само в София, но и в цялата страна. Целта ни е усилията и работата на българските строители да се виждат повече от обществото. Разбира се, в рубриката ще говорим и за предизвикателствата, пред които е изправен строителният бранш“, завърши Николова.
В ефира на БНР инж. Илиян Терзиев направи кратка равносметка на постигнатото от страна на ръководството на Камарата през годината. „Отминаващата 2019 г. е доста динамична и изпълнена с редица предизвикателства.
Ръководството на Камарата работи много за реализиране на политиките на организацията и в интерес на строителния бранш“,
сподели той и допълни, че са били положени сериозни усилия за промени в законодателството, касаещо строително-инвестиционния процес. „КСБ беше в активен диалог с отговорните за строителството институции, работодателските, синдикалните и другите браншови организации. Посетихме и голяма част от Областните представителства в страната, за да се запознаем с проблемите на местните структури, които не са никак малко“, заяви още председателят на УС на КСБ.
В изказването си инж. Терзиев подчерта, че
през 2020 г. Камарата ще бъде последователна в политиките си за защита на интересите на своите членове.
„Големите и малките победи за бранша през изминалата година нямаше да бъдат възможни без всички наши членове“, каза той.
На въпрос каква е била 2019 г. за строителите и кое постижение би определил за най-голям успех инж. Илиян Терзиев отговори, че е изключително щастлив да види отличните данни за бранша през 2019 г.
„Българските строители за поредна година доказаха, че работят на световно ниво, покриват най-високите критерии и по нищо не отстъпват на европейските и световни конкуренти.
За това говорят всички проекти, които бяха завършени качествено и в срок през годината“, посочи той. Според него цифрите са красноречиви, като те показват, че за първото полугодие на 2019 г. произведената продукция в отрасъл „Строителство“ е на обща стойност 6,97 млрд. лв., което е приблизително 17% повече от същия период на миналата година. „Сградното строителство от своя страна има рекордно увеличение за последните години. Става дума за близо 4,1 млрд. лв., или около 21% ръст спрямо първите 6 месеца на 2018 г. Инженерното строителство пък бележи покачване от около 10%, или около 2,9 млрд. лв., и всичко това е на фона на спад на обявените обществени поръчки“, подчерта председателят на УС на КСБ. Инж. Терзиев информира, че първите данни за второто полугодие са още по-впечатляващи, което по думите му го прави оптимист.
Той коментира и основните теми, които са на дневен ред пред Камарата на строителите в България. „Те са много и са свързани с необходимостта от намаляване на административната тежест, борба със сивия сектор, стандартизация на документите по обществените поръчки. Също така е необходима и дигитализация на бранша, както и намиране на начин за справянето с липсата на работна ръка“, каза той.
Председателят на УС на КСБ отбеляза, че промените на Закона за обществените поръчки и Закона за устройство на територията са сред основните задачи на браншовата организация.
Той допълни, че Законът за Камарата на строителите също се нуждае от такива. „Относно ЗКС има нужда от промяна в посока засилване на саморегулацията. Необходимо е да се дадат повече правомощия на КСБ. В момента членството в Камарата е доброволно и ние сме с вързани ръце, защото нямаме никакви правни инструменти, за да санкционираме фирмите, които не спазват Етичния кодекс на строителя“, каза инж. Терзиев. Според него това трябва да се промени, защото браншовата организация носи отговорността за дейността на сектор „Строителство“ и по никакъв начин не може да въздейства върху некоректните фирми.
В отговор как вижда бъдещето на строителния сектор инж. Илиян Терзиев посочи, че то е в цифровизацията и дигитализацията. „Неслучайно това е едно от основните направления в работата на КСБ. Мислим и работим за създаването на дигитален хъб в строителството. Искаме да помогнем на фирмите също така да внедряват новите технологии в строителния процес“, подчерта той.
По време на предаването председателят на УС на КСБ сподели също така, че
Камарата ще работи за възможно най-добрите условия за развитието на строителните фирми в страната.
„Това включва дейности за усъвършенстване на нормативната база, справедливо разпределяне на отговорностите между всички участници в строителния процес и заемане на българския строител на полагащото му се достойно място в общественото пространство. Професията ни е трудна и отговорна“, каза инж. Терзиев. По думите му хората, които работят в сектора, заслужават уважение както от страна на институциите, така и от обществото. „Желанието ми е хората все по-често да използват една реплика, когато при тях дойде строител, и тя е „Сполай ти, майсторе!“, каза още инж. Илиян Терзиев. В заключение той благодари на ръководството на БНР за доброто партньорство и пожела успех на рубриката „Код Строител“.
От ефира на БНР инж. Илиян Терзиев отправи поздрав по повод Димитровден към колегите строители, като им пожела здраве, късмет, успехи и постигнати цели, много поводи за радост и удовлетворение от постигнатото в личен и професионален план.