Емил Христов
Ренета Николова
Камарата на строителите в България (КСБ) проведе заседание на Управителния съвет (УС) в централния офис на браншовата организация. Традиционно в началото на срещата председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев поздрави своите колеги и подчерта, че Камарата продължава да изпълнява набелязаните приоритети. На събитието присъстваха зам.-председателите на УС на КСБ инж. Христо Димитров, инж. Велико Желев и инж. Николай Николов, който е и председател на Областното представителство (ОП) на КСБ в Бургас, изп. директор на Камарата Валентин Николов, председателят на Контролния съвет (КС) инж. Благой Козарев, доц. д-р инж. Георги Линков, председател на Комисията за воденето, поддържането и ползването на Централния професионален регистър на строителя (ЦПРС), инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на FIEC и председател на ОП на КСБ – София, инж. Розета Маринова, член на ИБ и УС и председател на Комисията по професионална етика, членове на УС и председатели на Областни представителства на организацията.
Изп. директор на КСБ Валентин Николов представи информация за дейността на Камарата за периода от предходното заседание на УС до момента. „Всички задачи, които си бяхме поставили, са изпълнени“, отчете той.
Заседанието продължи с доклад за икономическото състояние на сектор „Строителство“ за първото полугодие на 2020 г., който представи инж. Виолета Ангелиева, експерт в КСБ.
От изнесените данни стана ясно, че България отчита забавяне в темпа на растеж на строителна продукция с -10,4% за второто тримесечие на т.г. спрямо същото тримесечие на 2019 г. „Общата строителна активност за строителния бизнес за първото полугодие на 2020 г. спрямо същия период на предходната година по основни показатели показва спад от 3,9%, като най-осезаемата промяна е по отношение на сградното строителство“, поясни инж. Ангелиева. Тя подчерта, че при общо наетите в строителството също има намаление с 4%. Пълният анализ на КСБ ще бъде публикуван в следващия брой на вестник „Строител“.
„Предстоящата 2021-ва се очертава като трудна година. Очаква се да има намаляване на строителството в частния сектор. Много инвеститори отлагат инвестиционните си намерения“, посочи изп. директор на КСБ Валентин Николов. Той изтъкна, че браншът е в очакване правителството
да продължи Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради,
и подчерта, че работата на Камарата по програми за обновяване на сградния фонд остава приоритет с особено значение за малките и средните фирми.
УС на КСБ прие Отчета за изпълнението на дейността си за периода от 01.09.2019 г. до 31.12.2019 г. В следваща точка от дневния ред Валентин Николов запозна присъстващите с Отчета за изпълнение на бюджета на Камарата на строителите в България за 2019 г., който също бе одобрен.
Членовете на Управителния съвет гласуваха и предложение за промяна в състава на Контролния съвет на КСБ. Молба да бъде освободен като член на КС е подал Руен Панчев.
Заседанието продължи с представяне на информация за текущото състояние на Централния професионален регистър на строителя. Докладът бе изнесен от председателя на Комисията за воденето, поддържането и ползването на ЦПРС доц. Георги Линков. „Регистърът работи вече 13 г. и нито веднъж не е имало проблем със системата“, заяви той и добави, че Комисията е изпълнявала дейността си безпроблемно въпреки предизвикателствата, породени от пандемията от COVID-19. Доц. Линков подчерта, че предвид продължаващата епидемична обстановка в страната, която създава допълнителни трудности на строителните фирми,
е удължен срокът за подаване на заявлението по
чл. 20, ал. 2 от ЗКС до 17.00 ч. на 14 октомври 2020 г.
Приети бяха и Годишен финансов отчет (ГФО), и доклад на регистрирания одитор на КСБ за 2019 г., както и ГФО и доклад за дейността на „Строителна квалификация“ ЕАД.
„По всички традиционни направления сме постигнали сериозен напредък. Обучили сме над 5000 души по Закона за здравословни и безопасни условия на труд. За нас това е голям успех“, сподели Борислав Брайков, прокурист на „Строителна квалификация“ ЕАД.
Членовете на УС на Камарата приеха предложение за освобождаване от отговорност на членовете на Съвета на директорите (СД) на „Строителна квалификация“ ЕАД за работата им през 2019 г. Присъстващите гласуваха и освобождаването на Руен Панчев като член на СД на дружеството, като за негов заместник беше избран Димитър Копаров, директор „Организационна политика“ в КСБ. Прието беше също така членът на ИБ и УС на КСБ Любомир Пейновски да поеме ръководството на дружеството.
УС прие и консолидирания отчет на КСБ за 2019 г.
В следваща точка от дневния ред Управителният съвет обсъди и прие доклад за „Основни политики за развитие на КСБ през 2021 г.“, представен от председателя инж. Илиян Терзиев. Той подчерта, че основна задача на браншовата организация
ще бъде справянето с кризата с недостига на кадри с необходимата професионална квалификация
и продължаващото обучение и преквалификация. „През 2021 г. КСБ като участник в Националния зелен съвет на България ще работи целенасочено посредством изразяване на мотивирана позиция и защитавайки интересите на строителния бранш по Зеления пакт“ на Европа, каза още той.
В политиките на Камарата за следващата година е заложено КСБ да има активна роля за повишаване конкурентоспособността на строителните компании в България. Основен приоритет ще бъде и прякото участие на организацията в предстоящата инициатива на ЕС – Renovation Wave (Вълна от саниране) – в процеса по договаряне на условията, финансирането и реализирането на програмата. Организацията ще продължи да утвърждава процеса на подаване на заявления с КЕП по отделните процедури от електронната система на ЦПРС като съвременна и рационална за строителите форма.
Камарата на строителите ще работи и за модернизация и оптимизация на дейността на Областните представителства, както и за по-добро взаимодействие на структурите на КСБ с местната власт по всички въпроси и програми, касаещи строително-инвестиционния процес в общините.
Активна ще бъде и позицията и участието на КСБ при
разработване на нормативната уредба в областта на строителството
в посока на подобряване планирането, изпълнението и приемането на строителните обекти. „Реализиране на ефективни дейности и мерки по отношение на нормативната уредба в областта на строителството за осигуряване на строителната продукция с по-високо качество и съответстващи на съвременните технически правила стандарти и технологии за изпълнение на сгради и строителни съоръжения и отделни видове строително-монтажни работи“, е записано още в доклада за политиките на Камарата.
Сред другите важни цели на КСБ през 2021 г. са
издигане ролята на Комисията по професионална етика за упражняване на самоконтрол и контрол
с цел изпълнение на възложените със Закона за Камарата на строителите (ЗКС) функции чрез промени в закона. Организацията ще работи и за утвърждаване на връзката образование – бизнес и мотивиране на засилено работодателско участие за изграждане и изпълнение на стратегически политики и мерки, насочени към подобряване имиджа на строителната професия, както и за повишаване качеството на професионалното образование и обучение и ученето през целия живот.
През 2021 г. ще продължи сътрудничеството с национално представените работодателски организации – КРИБ, БСК, БТПП, както и браншовите организации – БААИК, КАБ, КИИП, САБ, БК „Пътища“, Камара на инженерите по геодезия, Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“, Българското общество по строително право и др., за разработване на единни становища и законодателни предложения, както и с всички национално представени синдикални организации по въпросите на социалния диалог в строителния сектор.
Камарата отново
ще оказва ефективна подкрепа и защита на интересите на регистрираните български строители
пред европейските и международни строителни федерации и ще разширява партньорските си взаимоотношения със сродните организации за преодоляване на предизвикателства от взаимен интерес.
През следващата година ще продължи утвърждаването на КСБ като изразител на интересите на строителите в обществото чрез активно медийно присъствие във вестник „Строител“, радио предаването „Код Строител“, сайта на Камарата, национални, регионални медии и специализирани печатни издания, информационни агенции и сайтове.
Членовете на УС приеха и проект на бюджет на КСБ за 2021 г. Обсъдени бяха и промени в организационната структура и щатното разписание на браншовата организация.
В края на заседанието членовете на Управителния съвет одобриха покана за провеждане на редовно Общо събрание на КСБ, което ще се състои на 5 ноември 2020 г. от 9:00 часа в „Аула Максима“ на Университета по архитектура, строителство и геодезия.
В точка „Разни“ УС реши поради усложнената епидемиологична обстановка тази година да не се провежда традиционният бал по повод Деня на строителя.