Инж. Джани Антова,
КСБ
На 1 октомври организацията на Европейските международни контрактори (EIC) проведе за първи път в електронен формат редовното си Отчетно-изборно заседание на Общо събрание. Камарата на строителите в България (КСБ) членува в асоциацията от 2015 г. и като пълноправен член на тези форуми излъчва по двама делегати с право на глас. В тазгодишния дистанционен есенен конгрес на EIC като официално номинирани делегати на КСБ участваха инж. Николай Николов, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – Бургас, и инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC) и председател на ОП на КСБ – София. Те гласуваха в специално създадена електронна платформа по предложенията от точките в дневния ред и проекта за промени в Устава на EIC. Право на присъствие, но без да упражняват вот, съгласно регламента на EIC, имаха и по един постоянен служител от националните федерации членки на организацията.
Делегатите на Общото събрание избраха нов президент на EIC и членове на борда на организацията, чиито мандати са изтекли. С огромно мнозинство на форума беше одобрена издигнатата от Френската строителна федерация
номинация на Беноа Шовен, който е ген. директор, отговарящ за Африка в Colas Holdings.
Colas е световен лидер в изграждането и поддръжката на транспортната инфраструктура. Основната мисия на компанията е да проектира, популяризира и изгражда инфраструктурни решения за устойчива мобилност. Трите основни бизнес сегмента на холдинга са пътища, строителни материали и железници. С дружества на пет континента в около петдесет страни чрез мрежа от над 800 работещи производствени единици и 2000 производствени и рециклиращи звена за строителни материали Colas обединява над 58 000 служители и изпълнява около 85 000 проекта на година. През 2018 г. консолидираните продажби на Colas възлизат на 13,2 млрд. евро, 51% от които са генерирани в чужбина, а делът на нетния доход на групата – на 226 млрд. евро.
Във връзка с дневния ред на форума още в началото на заседанието бяха разяснени мотивите и правните основания за предложената съществена промяна в устава на организацията, която предоставя възможност за провеждане на виртуални заседания на Общото събрание. Изп. директор на EIC Франк Келенбах поясни, че при избухването на пандемията от COVID-19 и в отговор на световната криза германският законодател издава специално правно постановление за сдружения със седалище в Германия, валидно за настоящата и за следващата календарна година, за провеждане на виртуални или онлайн заседания на общите им събрания, дори и ако това не е изрично записано в уставните им документи, какъвто е случаят с EIC. Преди приемането на този нов правен документ виртуалните/електронните заседания на общите събрания не са били регламентирани, освен ако подобна възможност не е изрично упомената в устава на асоциацията. Съгласно предоставената нова законова възможност в Германия и с мнозинство от повече от три четвърти делегати с право на глас предложената поправка в Устава на EIC беше одобрена.
В контекста на провеждане по изключение на виртуално Общо събрание резолюциите могат да се приемат с помощта на електронна система за гласуване, при условие че то е проследимо и свързано с делегатите, имащи право на глас, или техен пълномощник и, ако е необходимо, тайната на вота да е запазена. Електронната система за гласуване, която се създава специално за целта, гарантира, че само делегатите с право на глас и упълномощените могат да дадат своя вот, като използват собствените си мобилни телефони, таблети или лаптопи за целта.
Освен принципната възможност за провеждане в бъдеще на виртуални общи събрания, при това не само за ограничения период на пандемията на COVID-19, както и незначителни редакционни промени, като например преместването на централата на партньорската асоциация FIEC от Париж в Брюксел, бордът на EIC предложи също така в устава да се интегрира резултатът от
новото споразумение за партньорство между FIEC и EIC,
като представи за одобрение от делегатите на форума договора за сътрудничество между двете строителни федерации. Документът дефинира сферите на дейност, като посочва, че FIEC представлява европейската строителна индустрия пред институциите на ЕС и се занимава с въпроси от интерес за европейската строителна индустрия във връзка с вътрешния пазар на ЕС. За EIC в него е записано, че представлява интересите на европейските строителни оператори, работещи на международно ниво, и в това отношение се занимава с въпроси от общ интерес за европейската строителна индустрия, произтичащи от международното строителство. В същото време споразумението пояснява, че
FIEC и EIC имат допълващи роли в защитата на интересите на европейските строители
и си сътрудничат възможно най-тясно за постигане на максимална ефективност. В случай на общи инициативи те трябва да действат като една структура към външния свят и всяка година FIEC и EIC да се стремят заедно да организират съвместен семинар/конференция по тема, която е от интерес както за активни на международно ниво строителни оператори, така и за такива, работещи на европейско ниво.
Особено внимание в протокола за партньорство се обръща на Правилата за членство в организациите, като се пояснява, че националните строителни федерации от страни от ЕС могат да бъдат членове в EIC само ако те или друга национална строителна федерация от тази държава са едновременно членове на FIEC. Дава се възможност на строителни компании от страни от ЕС, които не отговарят на това изискване, да могат да кандидатстват за „корпоративно членство“ в EIC след одобрение от FIEC. В споразумението се дефинират и отношенията с Конфедерацията на асоциациите на международните контрактори (CICA). Пояснява се, че FIEC остава европейската федерация членка на CICA, информирайки редовно EIC за всички дейности на CICA, а по всички теми на CICA, които пряко се отнасят до въпроси, обхванати от мандата на EIC, при определяне на своята политика FIEC взема предвид позицията на EIC. Когато е целесъобразно, FIEC може да обмисли делегирането на правомощия за изготвяне на политики на EIC.
Тъй като през последните седмици случаите на коронавирус в европейските страни и по света отново се увеличават и все още не е възможно организирането на
традиционен уъркшоп на EIC
с физическо присъствие, секретариатът на EIC беше предвидил и уебинар на тема „Ролята на инфраструктурните инвестиции в стратегиите ЕС – Африка и ЕС – Азия и свързаните с тях инструменти на ЕС за външно финансиране“, за да се предоставят разяснения по бъдещата инфраструктурна програма на ЕС извън европейските граници.
През юли лидерите на ЕС принципно се договориха за размера на дългосрочния бюджет на ЕС през 2021 – 2027 г. – той ще бъде около 1,1 трилиона евро. В този контекст ЕК предлага няколко външни финансови инструмента да се обединят в широкообхватен Инструмент за съседство, развитие и международно сътрудничество (NDIC). След одобрение NDIC ще бъде основният инструмент за сътрудничество за развитие на ЕС със страните партньори, който ще разполага с общ бюджет от 96,4 млрд. евро в текущи цени, от които около 68 млрд. евро ще бъдат разпределени за географски програми, в това число поне 32 млрд. евро за Субсахарска Африка и около 10 млрд. евро за Азия/Тихия океан.
На уебинара, проведен на 2 октомври, водещи експерти от Генерална дирекция „Развитие и сътрудничество“ (DG DEVCO) и ГД „Транспорт и мобилност“ (DG MOVE) на ЕК и от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) анализираха ролята на инвестициите в инфраструктура в стратегията ЕС – Африка и Стратегията за свързване между ЕС и Азия и как новият Инструмент за съседство, развитие и международно сътрудничество, след като бъде въведен, ще помогне за улесняване на инфраструктурни проекти в регионите на Субсахарска Африка и Централна Азия. Дейността на ЕИБ, която финансира големи публични инфраструктурни проекти и подпомага частните инвестиции в инфраструктурния сектор, също бе засегната. Разгледа се и въпросът за осъществяване на така наречения подход „Екип Европа“ в контекста на политиката на ЕС за развитие и как европейските международни строителни компании могат да бъдат интегрирани в тази политика.