Министерството на регионалното развитие и благоустройството стартира серия от обществени консултации за Интегрираната програма за енергийна ефективност, която ще се изпълнява в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост по инструмента Recovery and Resilience Facility на Европейската комисия. Срещите се провеждат онлайн и техен домакин е зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова. Поредицата стартира със среща с НСОРБ и представители на различни министерства. Втората дискусия бе с браншовите организации от сектор „Строителство“ и с организациите на работодателите – КРИБ, АИКБ и др., както и на синдикатите. В нея КСБ бе представена от инж. Илиян Терзиев, председател на Управителния съвет на КСБ. Във форума участва и Димитър Копаров, директор „Организационна политика” в КСБ.
В началото на срещата зам.-министър Николова представи приоритетите пред Националния план за възстановяване и устойчивост. „Важното, което трябва да кажем за този механизъм, е, че имаме ясно разписани срокове, които трябва да се спазват в хода на изпълнение на всички мерки“, сподели тя. Зам.-министър Николова подчерта, че е необходима бърза мобилизация на целия сектор, който ще изпълнява програмата. „3 млрд. лв. са планираните инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост, с които ще се прилагат мерки за повишаване на енергийната ефективност на обществени, частни и индустриални сгради и ще се изграждат модерни системи за улично осветление. 1,7 млрд. лв. е общият ресурс, предвиден за жилищни сгради, от които над 90% – за многофамилни”, информира зам.-министър Николова.
Тя допълни, че с 417 млн. лв. ще се финансират публични здания, а над 282 млн. лв. са средствата за промишлени предприятия. 452 млн.лв се предвижда да се насочат за енергийно ефективно улично осветление, включително въвеждане на интелигентни системи за неговото управление.
„Близо 103 млн. лв. е индикативният бюджет, предвиден за мерки за енергийна ефективност на еднофамилни жилищни сгради в рамките на Интегрираната програма за енергийна ефективност. За първи път собствениците на къщи ще имат достъп до безвъзмездни средства за саниране”, каза още зам.-министър Николова.
В своето изказване инж. Терзиев поздрави екипа на МРРБ за инициативата за провеждането на обществени консултации по изключително важната за бранша и икономиката на страната тема за подобряването на енергийната ефективност. Председателят на УС на КСБ подчерта, че Камарата е била първата организация, която след обявяването на вълната на саниране от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен е излязла с декларация в подкрепа на програмата. Инж. Терзиев изрази и подкрепата на Камарата към Интегрираната програма за енергийна ефективност.
Той представи и четирите основни предложения на браншовата организация.
Първото от тях е, че КСБ предлага с подкрепата на държавата да се създадат 3 регионални обучителни центъра, които да обучават и преквалифицират кадри. „Тези три национални центъра за обучения и преквалификация биха могли да се превърнат в основния инструмент на държавата в борбата със справяне с високата безработица, породена от последствията, причинени от пандемията“, подчерта председателят на УС на КСБ.
На второ място той заяви, че КСБ предлага своята експертна подкрепа и готовност за създаване на национална онлайн платформа за наблюдение и мониторинг в реално време за правилно изпълнение на строително-техническите норми по инициативата вълна на саниране.
„Ние апелираме и към ускоряване на процесите по създаване на първия по рода си „Цифров иновативен хъб за строителство в България”, който да бъде основен двигател на цифровизацията на целия строително-инвестиционен процес“, сподели инж. Илиян Терзиев като трето предложение.
На 4-то място председателят на УС на КСБ представи идеята да се инвестира в създаването на 6 пилотни регионални съоръжения, които да предложат един изцяло нов зелен подход към проблема със строителните отпадъци.
От своя страна зам.-министър Деница Николова благодари за заявената подкрепа към програмата за енергийна ефективност и за направените от страна на КСБ предложения. Те ще бъдат внесени в най-кратки срокове в писмен вид в МРРБ.