КСБ

Еврокомисар Мария Габриел при откриването на Общото събрание на FIEC: Новата програма „Хоризонт Европа“ ще помогне строителството да стане по-дигитално

На форума бяха обсъдени инициативите „вълна на саниране“ и Европейски университетски алианси

Инж. Джани Антова, КСБ

Еврокомисарят по „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ Мария Габриел откри редовното Отчетно заседание на Общото събрание на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC), което се проведе на 20 ноември в електронен формат. Камарата на строителите в България (КСБ) членува във FIEC от 2008 г. и като пълноправен член участва в дискусиите на тези форуми и при взимането на решения с право на глас. В тазгодишния есенен конгрес на FIEC като официално номинирани делегати на КСБ се включиха дистанционно инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на FIEC и председател на ОП на КСБ – София, и инж. Николай Николов, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – Бургас. Те гласуваха в специално създадена електронна платформа по предложенията от точките в дневния ред и проекта за промени в Устава на FIEC.

В уводното си обръщение към федерациите членки на FIEC президентът на организацията Томас Бауер приветства специалния гост на събитието еврокомисар Мария Габриел, като подчерта, че много от ресорните теми на еврокомисаря са в обхвата на Зелената сделка и дигиталната трансформация на Европа, области от изключителен интерес за строителните компании. Бауер изказа сърдечни благодарности на Габриел за готовността и ангажимента да сподели със сектора работата и приоритетите на ЕК и отправи специални думи на признателност към колегите си от КСБ, които помогнаха за осъществяването на тази среща.

В речта си пред европейските строители еврокомисар Мария Габриел определи настоящата 2020 г. като трудна година за всички нас. „Изправени сме пред огромно предизвикателство – да преодолеем здравната криза, като същевременно с това проектираме нова климатично неутрална и водеща цифрова икономика, в която строителният сектор е изключително важен за възстановяването след кризата“, заяви тя. 

„В строителната индустрия работят около 13 млн. души и допринасят за около 9% от БВП на ЕС. Ето защо, дори като говорим за здравна криза, трябва да надигнем глас, да подчертаем приноса на отрасъла, защото след изследователските и иновационни проекти, финансирани през последните години, и програма „Хоризонт 2020“ строителите намериха решения и когато тези решения бяха внедрени, те определено помогнаха за смекчаване на ефектите, които пандемията имаше върху нашето общество“, каза Мария Габриел.

Според еврокомисаря икономиката в Европа е изправена пред два прехода – зелен и дигитален, и развитието им е свързано със строителството на сгради и инфраструктура, които са от основно значение за живота на гражданите на ЕС. По думите й зеленият преход представлява истинско предизвикателство, но в същото време предоставя и различни възможности и строителството е сред секторите, които могат да се възползват от тях. Преходът към устойчивост в енергетиката се очаква

да генерира 6,5 млн. нови работни места в зелено и ефективно строителство,

енергийна ефективност или проектиране в цяла Европа. Габриел обърна внимание, че преди месец ЕК представи стратегията „вълна на саниране“. Тя посочи,че целта  е да се удвоят нивата на обновяване на сградния фонд в ЕС през следващите 10 години и да доведе до по-висока енергийна и ресурсна ефективност в зданията.

Мария Габриел информира участниците и за  нова европейска инициатива „Баухаус“, предложена от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, която представлява интердисциплинарен проект, подкрепен от консултативен съвет от външни експерти, в това число учени, архитекти, дизайнери, проектанти и гражданско общество. Идеята е да се свържат науката и технологиите с изкуството и културата. С фокусиран върху човека подход инициативата се основава на силата на иновациите и доброто проектиране.

На форума бе засегнат и още един важен момент в работата на ЕК, към който досега отрасълът не показва огромен интерес –

инициативата Европейски университетски алианси.

Това са 41 съюза с 280 европейски университета, всички държави членки на ЕС участват в тях. През следващите 3 години тези висши учебни заведения ще имат много трудната задача да покажат какво означава бъдещият Европейски университет. „Инициативата ще докаже, че Европа променя подхода и търси такъв, който е основан на предизвикателства, при който от самото начало университетите работят с частни компании, с региони и с гражданското общество. Защото намерението на ЕС е на практика да приспособи кадрите, които университетите произвеждат, към това, от което пазарът има нужда“, обясни еврокомисарят. В края на изказването си тя посочи, че гледа на тази първа среща с европейската федерация, като начало на едно дългосрочно партньорство.

Делегатите на Конгреса на FIEC се обединиха около мнението на президента на организацията, че иновациите в строителството се случват още на етап проектиране и че те трябва да стават по друг начин в сравнение с останалите сфери на икономическа дейност. Беше подчертано, че няма друг сектор, където дигитализацията да е толкова важна, защото строителите работят в мрежа, обменят всичката информация и знания и навреме. Във връзка с предложените промени в Устава на FIEC, залегнали в дневния ред на форума, още в началото на работната част бяха разяснени мотивите и правните основания за новите текстове. След постигнатото споразумение в Управителния съвет на FIEC за одобрение от Общото събрание беше представена

нова категория членове за страни от ЕС - политически членове,

като опцията ще се прилага само по изключение, само временно и само за страните, присъединили се към ЕС след 2004 г. Те ще могат да участват във всички дейности, но няма да имат право на място в УС и ще са без право на глас на Общото събрание на FIEC. Целта е да се постигне съответствие между основните категории членство във FIEC и подхода, който се възприема в отношенията между FIEC и Европейските международни контрактори (EIC), а именно разграничаване между държавите членки на ЕС и другите европейски страни. Ето защо беше предложено предефиниране на основните категории членство във FIEC. В подкрепа на предложението УС на Федерацията изтъкна огромното значение на въвеждането на нова категория членство, която да мотивира включването във Федерацията на страните извън ЕС – Швейцария, Турция и др., тъй като темата за представителността е от изключително значение за FIEC. Направено беше предложение за изменение в Устава на FIEC, което да дава възможност други европейски държави извън ЕС да членуват в организацията с опция за участие във всички дейности на комисии и работни групи, но без право на мандат в УС и глас на ОС на FIEC. Всички предложения по промени в Устава бяха приети с необходимото квалифицирано мнозинство.

След съвместните усилия както на FIEC, така и на EIC

 беше финализирано и одобрено ново споразумение за партньорство между FIEC и EIC.

Окончателният вариант, подписан от двамата президенти на 23.09.2020 г., беше вече одобрен от ОС на EIC на 1.10.2020, а делегатите на Конгреса на FIEC го гласуваха на 20.11.2020 г. Бившият президент на FIEC Кйетил Тонинг, който през 2018 г. беше гост на организирания от КСБ и в. „Строител“ Осми дискусионен форум „Строителството през 2019 г. - перспективи и предизвикателства“, беше удостоен с титлата „почетен президент“ за своята 10-годишна работа, отдаденост и ангажираност с темите на европейските строители в структурата на организацията. 

 


Инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на FIEC: „Вълната на саниране” е особено очаквана от МСП

 

Бих искал да изразя моето удовлетворение, че именно българският еврокомисар г-жа Мария Габриел прие поканата, отправена от мен като вицепрезидент на FIEC, и откри Общото събрание на Федерацията. Темите, по които еврокомисарят говори, са изключително важни за строителния сектор. „Вълната на саниране”, обявена от ЕК, е особено очаквана от малките и средни предприятия, които попадат в моя ресор като вицепрезидент. Другата ключова тема, която е сред приоритетите на Европейската федерация и на КСБ, е дигитализацията на бранша. Коментирахме и новите перспективи за обучение и квалификация на кадрите. Изказването на българския еврокомисар бе посрещнато с голям интерес от участниците в Общото събрание. Считам, че бе поставено добро начало, първа стъпка на едно ползотворно сътрудничество с широки перспективи в бъдеще. Радвам се, че Камарата на строителите в България и аз като неин представител в Европейската федерация допринесохме за успешното провеждане на най-важния годишен форум на организацията.

 

Реклама