Отминаващата 2020 г. бе необичайна и много различна година, белязана от пандемията от COVID-19, за която нито бизнесът, нито институциите бяха подготвени. Здравната криза и въведените ограничителни мерки изправи всички отрасли на икономиката, включително и строителния сектор, пред нови предизвикателства. Ръководството на КСБ реагира своевременно и проведе редица срещи с правителството и отговорните институции, в резултат- компаниите не само продължиха с изпълнението на възложените им проекти, но и хиляди хора запазиха своята работа. Въпреки пандемията строителството не спря и за пореден път показа, че то е двигателят на икономиката.
Традиционно в навечерието на Коледа и Нова година в. „Строител“ ще направи преглед на най-важното от дейността на КСБ, от срещите, инициативите и участията в събития през изминалите 12 месеца. През цялото това време коронавирусът не попречи на КСБ да се грижи и да помага на фирмите, вписани в ЦПРС, да отстоява интересите им, като успоредно продължи да изпълнява своите набелязани приоритети – да изготвя предложения за промени в законодателството, касаещо строително-инвестиционния процес, и да води ползотворен диалог с правителството, институциите, работодателските, синдикалните и сродните браншови организации. В новите условия огранизацията направи и още една крачка към дигитализирането на сектора.
И в 2020 г. българските строители не изневериха на благородната традиция – да са първите, които се отзовават на помощ при беди и природни бедствия. Фирми членове на КСБ се включиха в справянето с водната криза в Перник. От началото на пандемията даренията, направени от Камарата и от строителни фирми, членове на КСБ, на болници, в това число СМР, апаратура, оборудване, консумативи и парични средства, възлизат на над 1,5 млн. лв.
През 2020 г. бе създадена и Фондация „Български строител“ като специализирана структура на КСБ, като Камарата й делегира дейностите, свързани с организирането на благотворителни кампании, планирането, координацията, набирането на средства и разходването им. През годината КСБ бе представена достойно и в международен план – в Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC) и в другите международни организации, в които членува.
Януари
◊В началото на годината КСБ стартира поредица от работни срещи с браншовите организации от сектор „Строителство“. Първата беше между председателя на УС на Българската асоциация на архитектите и инженерите-консултанти (БААИК) инж. Атанас Ангелов и изп. директор на КСБ Валентин Николов. „Много са въпросите от общ интерес. Единият е свързан с проектирането, другият със Закона за устройство на територията (ЗУТ), третият със стандартите в строителството. Но дайте да се хванем за онова, за което имаме най-голяма готовност – ЗУТ. От години говорим, че промяната трябва да стане. Има на какво да стъпим“, посочи изп. директор на КСБ. Той връчи на инж. Ангелов флаш памет с изготвените законопроекти за разделяне на ЗУТ и преведеното от немски законодателство.

◊Ръководствата на Камарата на строителите в България и на компаниите от Групата ЧЕЗ в България проведоха своята първа редовна работна среща за 2020 г. На нея бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес, като задълбочаване на сътрудничеството между двете организации в областта на законодателството и в интерес на бизнеса и бизнес климата у нас. Дискутирани бяха и възможните стъпки за решаване на проблема с увредени и скъсани кабели в резултат на несъгласувани изкопни дейности от строителни компании. Поради големия обществен интерес КСБ и компаниите от Групата ЧЕЗ в България се договориха да работят заедно и за неговото бързо решаване.
◊В сградата на Камарата на строителите се състоя работна среща между Валентин Николов, изп. директор на КСБ, и арх. Николай Баровски, председател на УС на Камарата на архитектите в България (КАБ). На събитието присъства и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“. Двете страни се обединиха около идеята да се създаде съвместна работна група, която да бъде оглавена от представител на Камарата на архитектите, в която да участват и представители на всички браншови организации. Засегната беше и темата за дигитализацията на бранша. Валентин Николов сподели пред госта, че внедряването й в строителния процес е един от приоритетите в работата на ръководството на КСБ и на ОП на КСБ – София. Сред другите коментирани теми бяха и качеството на проектите, идеята да се създадат типови договори по ЗОП за малки и средни фирми, въпросът за инженеринга, както и организирането на съвместни обучения за архитекти и строители.
◊КСБ и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) ще подпишат меморандум за сътрудничество. Това бе договорено на работна среща между инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, Валентин Николов, изп. директор на Камарата, и д-р инж. Иван Каралеев, председател на УС на КИИП. „Много са темите, по които имаме единомислие. Необходимо е всички заинтересовани страни да се обединим и да работим за решаването на най-наболелите проблеми пред строителния бранш“, каза инж. Илиян Терзиев.
„Нужно е да създадем съвместна експертна група, в която представители на нашите организации да работят по необходимите законодателни промени. Вече веднъж тръгнахме по този път заедно, извървяхме първите крачки, преведохме немските закони и изготвихме 3 законопроекта, редно е да продължим напред“, сподели Валентин Николов.

◊Четвъртата от поредицата работни срещи на КСБ с браншовите организации от сектор „Строителство“ бе със Съюза на архитектите в България (САБ). Тя се състоя в Централния дом на архитекта. От страна на Камарата на събитието присъстваха инж. Илиян Терзиев, председател на УС, изп. директор Валентин Николов и Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на вестник „Строител“. САБ беше представен от проф. д-р арх. Тодор Булев, председател на УС, и арх. Ваня Фурнаджиева, главен секретар на Съюза.
Инж. Терзиев информира проф. Булев за стартиралата инициатива на КСБ да се срещне с всички браншови организации от сектора. Проф. Тодор Булев предложи да бъдат набелязани най-наболелите теми в бранша и в средата на февруари те да бъдат обсъдени заедно от КСБ, САБ, КАБ, КИИП, КИГ, БААИК и други, ангажирани в процеса страни, които биха проявили интерес. Валентин Николов съобщи, че ще бъде подписан меморандум за сътрудничество между КСБ и КИИП, като предложи такъв да се изготви и със Съюза на архитектите. „Може би това ще е първата крачка, с която ще изразим писмено взаимното си съгласие и намерения за съвместна работа. След това вече може да направим и общ документ с всички заинтересовани за промяната и урегулирането на законодателството в инвестиционния процес“, акцентира изп. директор на КСБ.
◊КСБ и Камарата на инженерите по геодезия (КИГ) ще работят заедно за промяна на законодателството, касаещо сектор „Строителство“. Законът за устройство на територията ще е сред основните нормативни актове, които ще са във фокуса на двете камари. За това се договориха по време на среща изп. директор на КСБ Валентин Николов и председателят на УС на КИГ инж. Златан Златанов, която се проведе в сградата на КСБ. На нея присъства и прокуристът и главен редактор на вестник „Строител“ Ренета Николова. Инж. Златан Златанов запозна изп. директор на КСБ с подготвяните от КИГ предложения за промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, в ЗУТ и в Закона за геодезията и картографията. Инж. Златанов изрази готовност КИГ също да се включи в дейността по подготовка на предложенията за законодателни промени, свързани със ЗУТ.

◊КСБ обсъди с парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление (КРПБМС) приоритетите за промени в законодателството през 2020 г. „Това е първата институционална визита, с която КСБ започва 2020 г., приемете я като израз на желанието ни за активно и ползотворно сътрудничество“, каза председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. „Комуникацията ни е добра, надявам се, че ни предстои една успешна година“, заяви от своя страна председателят на КРПБМС Искрен Веселинов. В срещата участваха и зам.-председателите на Комисията Дора Янкова и Александър Ненков, изп. директор на КСБ Валентин Николов, прокуристът и гл. редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.
„Ръководството на КСБ си е поставило амбициозната задача да обедини и консолидира всички представителни организации в бранша за важните промени, касаещи сектор „Строителство“. Затова от началото на януари проведохме работни срещи с КАБ, САБ, КИИП, БААИК и КИГ“, информира инж. Илиян Терзиев. Той подчерта, че темата, по която всички организации са единодушни, е, че вече е дошъл моментът за промяна на ЗУТ.

◊Ръководствата на КСБ и на „Софийска вода“ АД проведоха първа работна среща. На нея бяха обсъдени възможности за сътрудничество в сферата на нормативната база, облекчаването на процедурите за присъединяване, проблемът с липсата на кадри във ВиК сектора и в строителството като цяло. От страна на КСБ присъстваха изп. директор Валентин Николов, инж. Любомир Качамаков, председател на ОП на КСБ – София, и вицепрезидент на FIEC, инж. Благой Козарев, председател на Контролния съвет на КСБ, Любомир Пейновски, член на ИБ и УС, инж. Николай Иванов, председател на секция „Хидротехническо строителство и ВиК мрежи и съоръжения“ към Камарата, и Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на вестник „Строител“. „Софийска вода“ АД беше представена от Васил Тренев, изп. директор, Станислав Станев, зам. изп. директор, инж. Петьо Велев, директор „Инженерни и строителни дейности“, и инж. Валентин Милушев, директор „Управление на мрежата“.

◊По инициатива на КСБ в централата на организацията се проведе експертна работна среща, на която бе обсъдено състоянието на ВиК сектора в страната, актуалните проблеми, касаещи язовирите и ВиК мрежите, управлението на водите, финансирането на отрасъла. Поставен бе и въпросът за липсата на закон за ВиК. В срещата се включиха дългогодишни професионалисти и признати експерти в материята, като инж. Йорданка Стоянова, бивш директор на дирекция „Европейски инфраструктурни проекти“ на МРРБ, инж. Лиляна Карафизиева, бивш директор на „Напоителни системи“, инж. Пламен Никифоров, с над 20 години стаж в МРРБ, инж. Добромир Симидчиев, бивш зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, както и управителите на „ВиК – Бургас“ Ганчо Тенев и на „ВиК – Враца“ Ангел Престойски. Домакин на срещата бе председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. В нея от страна на КСБ участваха и изп. директор Валентин Николов, инж. Благой Козарев, председател на Контролния съвет, инж. Виолета Ангелиева и Йоана Бетова, експерти в Камарата, Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „Строител“.
◊В края на януари от страниците на в. „Строител“ Изпълнителното бюро на КСБ направи Обръщение/Призив до членовете на Камарата, в което изрази своето безпокойство от тежката водна криза в Перник и отражението й върху гражданите. „Затова се обръщаме към Вас – членовете на Камарата, с апел да помогнем на хората от Перник и на държавата. Предлагаме с общи усилия всички фирми, които имат възможност, да се включат в инициативата, да мобилизираме техника и човешки ресурс, да осигурим трисменен режим на работа за реализиране в максимално кратък срок на трасето „Мало Бучино – Перник“, се казваше в Призива. „От създаването си Камарата на строителите в България винаги е показвала, че е обществено отговорна организация, а съпричастността и благотворителността са важни фактори в нейната дейност“, бе записано още в документа.

◊Камарата на строителите и Столичната община (СО) ще работят за законодателни промени с цел повече ред и контрол в строителството. Това стана ясно по време на работна среща между представители на Камарата и кмета на София Йорданка Фандъкова. В началото председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев поздрави г-жа Фандъкова със спечелването на четвърти мандат като кмет на СО и й пожела успех в предстоящата работа. „Една от темите, които искаме да поставим пред Вас, е свързана с дигитализацията и въвеждането на BIM технологиите. Бихме желали също така да ни представите законодателните промени, касаещи строително-инвестиционния процес, които СО е изготвила и смятате да предложите. Използвам случая да заявя желанието ни за продължаване на доброто сътрудничество с представителите на СО, както и готовността да предоставим нашата експертна помощ по различните направления на дейността на общината“, каза още инж. Терзиев. Йорданка Фандъкова обясни, че едно от първите неща, които е направила след преизбирането й за кмет, е внасянето на предложения за промени в Закона за устройство на територията в МРРБ, които да спомогнат за увеличаване на контрола и подобряване на реда в сектор „Строителство“. Кметът Фандъкова представи и основните параметри от бюджета на СО в инвестиционната програма за 2020, както и визията за четиригодишното развитие на общината.
Февруари

◊В началото на февруари започнаха строителните дейности по изкопите и полагането на тръбите за водопровода между Перник и с. Мало Бучино. „Планирано е строителството да продължи 40 дни, като ще се работи денонощно. Освен държавното дружество „Монтажи“ ще се включат и фирми – членове на Камарата на строителите в България“, това съобщи министърът на икономиката Емил Караниколов. Два дни след старта на дейностите министър-председателят Бойко Борисов инспектира напредъка на строителството. „Аз съм убеден, че за 30 дни екипите ще се справят“, заяви премиерът.

◊Комисията за воденето, поддържането и ползването на Централния професионален регистър на строителя (ЦПРС) обяви, че стартира годишни проверки на всички строители, чиито представители са членове на ръководните органи на Камарата на строителите в България – Управителния и Контролния съвет, председателите на ОП, председателите на КС на ОП на КСБ и членовете на Комисията, които представляват строители, вписани в ЦПРС.

◊Вицепрезидентът на FIEC и председател на ОП на КСБ – София, инж. Любомир Качамаков проведе поредна работна среща с ръководства на федерации от страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), които представлява във FIEC. В Загреб, Хърватска, инж. Качамаков разговаря с председателя на Надзорния съвет на хърватската Асоциация на работодателите в строителството (CEA) Дарко Джамбрекович. На срещата присъства и Ива Напхолц, юридически съветник. Целта на серията от визити бе да се обсъди състоянието на строителния сектор в държавите от ЦИЕ и да се набележат общите проблеми, за да бъдат обединени усилията на страните от групата за търсене на решения на европейско нивo. „Не е изненада, че предизвикателствата, които бяха откроени по време на тази среща, са липсата на квалифицирани строителни кадри, необходимостта от осъвременяване на образованието и въвеждането на съпътстваща практика, съобразена с нуждите на индустрията. Ниската степен на цифровизация е сред другите общи проблеми, касаещи сектора“, коментира инж. Качамаков.
◊„Строителните фирми, които изпълняват водопровода между София и Перник, вече са на терен и работят. Ние имаме 30 календарни дни за реализиране на проекта и ако се налага, сме в готовност да работим на 3 смени“. Това каза председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев в предаването „Беновска пита“ по Канал 3, където той гостува заедно с министрите на икономиката Емил Караниколов и на околната среда и водите Емил Димитров. „Традиция е Камарата да помага при бедствия, аварии и извънредни ситуации като тази в Перник, затова през януари изпратихме запитване до нашите членове, които работят ВиК инфраструктура, биха искали и имат възможност да се включат в дейности по изграждането на водопровода, за да подкрепим нашите сънародници от Перник. До края на деня имахме 65 фирми, заявили желание да помогнат, като бяха определени 4 от тях, които да участват в реализирането на необходимите дейности. Строителите ще работят безвъзмездно“, подчерта председателят на Камарата.

◊Разширеният състав на Управителния съвет на на КСБ проведе първото си заседание за 2020 г. То се състоя в сградата на организацията в София. Членовете на УС обсъдиха и приеха проект на учредителен акт на Фондацията „Български строител“. Мандатът на ръководните органи на организацията ще съвпада с този на УС на Камарата. За председател на Фондацията единодушно бе избран почетният председател на КСБ инж. Светослав Глосов.
На заседанието на Разширения УС на КСБ единодушно бе издигната номинацията на инж. Любомир Качамаков за втори мандат като вицепрезидент на FIEC. Инж. Терзиев категорично изрази подкрепата си за тази кандидатура. „В негово лице във FIEC имаме много добри позиции. Един от начините, по които може да изразяваме своите становища и да поставяме своите проблеми на европейско ниво, е именно чрез FIEC“, посочи председателят на УС на КСБ.

◊Ръководството на КСБ проведе работна среща със зам.-председателя на Народното събрание Валери Симеонов. Тя се състоя в сградата на парламента. В нея от страна на КСБ участваха инж. Илиян Терзиев, председател на УС, Валентин Николов, изп. директор, както и прокуристът и гл. редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. Обсъден бе Законът за защита от шума в околната среда. Представена бе позицията на КСБ относно необходимостта от корекция в текстовете на закона и ясно дефиниране на понятието за шум. Валери Симеонов бе запознат и с позициите на КРИБ, синдикатите и др. в подкрепа на исканията на бранша.
◊Първото заседание на работната група по дигитализация към КСБ се състоя в сградата на Камарата. Ръководителят на групата Любомир Пейновски, който е и член на ИБ и УС на КСБ, представи концепцията за създаване на цифров информационен хъб в строителството. На събитието присъстваха инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, инж. Христо Димитров, зам.-председател на УС на КСБ, членовете на ИБ и УС на Камарата инж. Иван Моллов и инж. Розета Маринова, която е и председател на Комисията по професионална етика към КСБ, инж. Любомир Качамаков, председател на ОП на КСБ – София, и вицепрезидент на FIEC, инж. Благой Козарев, председател на Контролния съвет на КСБ, доц. д-р инж. Георги Линков, председател на Комисията по воденето, поддържането и ползването на ЦПРС, Валентин Николов, изп. директор на Камарата, Димитър Копаров, директор дирекция „Организационна политика“ в КСБ, и представители на фирми, членове на Камарата.

◊КСБ и община Видин подписаха споразумение за сътрудничество. Церемонията се състоя в залата на местната администрация, като неин домакин беше кметът д-р Цветан Ценков. На събитието присъстваха изп. директор на КСБ Валентин Николов, председателят на ОП на КСБ – Видин, Орлин Бишков, членовете на ръководството на регионалната структура инж. Иво Иванов, Людмил Димитров, Валентин Кръстев, Иван Богданов, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. Местната власт беше представена и от зам.-кметовете по устройство на територията и развитие на инфраструктурата Светослав Скорчев, по европейски политики и инвестиции Десислава Тодорова и от главния архитект Десислава Евгениева. Документът бе парафиран от Валентин Николов, Орлин Бишков и д-р Цветан Ценков. „С КСБ можем да се подкрепяме чрез съвместната си дейност и да вървим напред. Трябва да работим все по-добре, за да се случват все по-хубави неща във Видин“, каза д-р Ценков.

◊„Дигитализацията на строителния сектор е една от най-важните реформи, която предстои да направим. Министерството на регионалното развитие и благоустройството е отворено за широка дискусия с браншовите организации, академичните среди и бизнеса от областта на проектирането и строителството, както и с другите участници, свързани с отрасъла, за създаването на условия за внедряване на цифровите технологии в строителния сектор у нас.“ Това каза зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев, който откри 20-ото юбилейно международно изложение Архитектурно-строителна седмица в столицата. Официални гости на събитието бяха изп. директор на КСБ Валентин Николов, изп. директор на Национална компания „Индустриални зони“ Антоанета Барес, инж. Йордан Николов, изп. директор на Българската асоциация за изолации в строителството, който е и председател на секция „Изолации“ към КСБ.
Камарата на строителите в България бе генерален партньор на специализираното експо и за първи път организацията бе представена със собствен щанд на изложението, на който бе презентиран и в. „Строител“.

◊КСБ, научната и експертната общност заявяват своята подкрепа към Агенция „Пътна инфраструктура“ за подготовката на новата апликационна форма за лот 3.2 на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле. Около това се обединиха представителите на строителния бранш и научните среди по време на кръгла маса за напредъка на реализацията на проекта за лот 3.2 от АМ „Струма“. Дискусията се състоя в сградата на КСБ. На нея бе взето решение да се изготви декларация, която да бъде изпратена до ЕК и правителството на България, в която да се акцентира върху важността от завършване на магистралата чрез реализирането на избрания проект за преминаване на отсечката, а именно Източен вариант Г10.50.
◊Ръководството на КСБ и вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Лиляна Павлова проведоха работна среща. Г-жа Павлова бе посрещната в офиса на организацията и приветствана от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. В срещата от страна на КСБ участваха и инж. Велико Желев, зам.-председател на УС, почетните председатели на Камарата инж. Симеон Пешов и инж. Светослав Глосов, членовете на ИБ и УС Любомир Пейновски и проф. д.ик.н инж. Николай Михайлов, Валентин Николов, изп. директор, инж. Благой Козарев, председател на Контролния съвет. В началото на срещата председателят на УС на КСБ посочи, че Камарата има желание да бъде сериозен партньор на ЕИБ при реализирането на важни за страната ни и обществено значими инфраструктурни проекти. „През годините на съвместна работа в качеството Ви на министър на регионалното развитие и благоустройството и впоследствие като министър на Българското председателство на Съвета на ЕС изградихме доверие и ползотворно сътрудничество. Надявам се, че и на новата Ви позиция като вицепрезидент на ЕИБ ще продължим да намираме инициативите, които ни обединяват“, каза инж. Терзиев. Лиляна Павлова благодари за поканата и за хубавите думи и потвърди, че натрупаният опит в съвместната работа с КСБ е добра основа за развитие на бъдещо сътрудничество.

Март
◊„Във връзка с усложнената епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 в България, и обявеното с Решение от 13.03.2020 г. на Народното събрание извънредно положение, както и с препоръките на Националния оперативен щаб УС на Камарата на строителите изразява своята пълна подкрепа за въведеното извънредно положение и предприетите от правителството мерки. Същевременно с това отчитаме тежките последици върху икономиката и бизнеса и по-специално върху строителния сектор и необходимостта от спешни решения за облекчаване на фирмите в условията на ограничителните мерки в страната“, се казва в Обръщение на КСБ към държавните и общинските органи, строителните фирми и цялата общественост, което бе публикувано на страницте на в. „Строител“ и разпространено до институциите и медиите. В документа са набелязани седем ключови искания: „1. Строителството трябва да продължи; 2. Настояваме за бързо разплащане от страна на държавата, общините, агенциите и всички възложители към строителните фирми за вече извършена и приета работа; 3. Държавата да изработи в спешен порядък механизъм за финализиране и разплащане на многобройните обществени поръчки с по-малък размер; 4. Администрацията не трябва да спира работа, като се положат максимални усилия за бързо обработване на документи, справки, удостоверения и други; 5. Призивите за стопиране на обществените поръчки са напълно несъстоятелни; 6. Извънредната ситуация изисква извънредни мерки по ускоряване и опростяване на приемането на завършените СМР и бързото им разплащане дори в случаите, в които обектите не са приключили поради забавени и/или отложени доставки на суровини, съоръжения и оборудване от чужбина. В тези случаи трябва да се разработят механизми за преразглеждане на вече договорени срокове за изпълнение на договорите; 7. Необходимо е да се инвестират повече публични средства в големи и средноголеми инфраструктурни проекти, с които да се подкрепи българската икономика.”
◊КСБ настоява за бързо разплащане от страна на държавата, общините, агенциите и всички възложители към строителните фирми за вече извършена и приета работа. Това коментира председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев в ефира на Нова телевизия. „Това ще ни даде глътка въздух и ще можем да си запазим служителите и работниците, което в момента е най-важното за нашия сектор“, категоричен бе той.
◊Председателят на УС на КСБ беше гост и на Bulgaria ON AIR. В телевизионния ефир той заяви, че според проучванията, които експертите на Камарата са направили, загубите за строителния бранш вследствие на кризата, настъпила с разпространението на коронавируса, са около 150 млн. лв. „Сумата е голяма, особено за малките фирми, които няма как да издържат, ако не се предприемат по-сериозни стъпки“, изтъкна инж. Илиян Терзиев.
Април
◊„Нашето спасение от ситуацията минава през работата“, заяви изп. директор на КСБ Валентин Николов пред в. „Сроител“. В интервюто си за официалното издание на КСБ той разказа какви стъпки е предприела Камарата в извънредното положение. „Ние се обърнахме към институциите, към обществеността, към фирмите с призив да бъде направено всичко възможно при условията на извънредно положение, карантина и социална изолация строителството да продължи да работи. Това е от първостепенно значение!“, подчерта той и добави, че КСБ настоява за бързо разплащане от страна на държавата, общините, агенциите и всички възложители към строителните фирми за вече извършена и приета работа.
◊Камарата на строителите и Агенцията по обществени поръчки (АОП) проведоха работна видео конферентна среща. В нея взеха участие председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, изп. директор Валентин Николов, инж. Иван Моллов – член на ИБ и УС на Камарата, инж. Камен Пешов – председател на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“, Ренета Николова – главен редактор и прокурист на вестник „Строител“. От страна на АОП в срещата се включиха изп. директор доц. д-р Миглена Павлова, Галя Манасиева – директор на дирекция „Законодателство и методология“, Ана Миткова – директор на дирекция „Електронно възлагане и мониторинг“, и Петя Николова – държавен експерт.
„Между КСБ и АОП винаги е имало добри взаимоотношения. Искам да Ви благодаря за срещата, защото ние трябва да гледаме напред. Вирусът ще свърши, а работата ще продължи“, посочи в началото на разговора инж. Терзиев. От своя страна доц. д-р Миглена Павлова благодари за подкрепата и коментира, че откакто е поела ръководството на Агенцията, сътрудничеството между организациите е ползотворно, поддържат се работещи професионални и експертни взаимоотношения.

◊КСБ, строителни фирми и физически лица, работещи в бранша, се включват в борбата с коронавируса. Те са дарили десет респираторни апарата, системи за аспирация, мониторни станции, екстрактори и др. медицинско оборудване, предпазни средства – маски, шлемове, спирт, дезинфектанти, както и над 360 хил. лв. на болници, здравни и социални учреждения, общини, БЧК и др. Общата сума на даренията от Камарата, строителните фирми и физическите лица е над 1,1 млн. лв. „Не можем да останем встрани от тази битка, защото се касае за човешки животи. Камарата и фирмите подкрепят и ще продължат да подкрепят българските медици и здравните заведения в усилията им за справяне с безпрецедентната заплаха, пред която страната ни е изправена“, заяви изп. директор Валентин Николов. „Искам да благодаря на всички фирми и колеги, които даряват, подкрепят болници, общини, домове за възрастни хора. Бъдете здрави и продължавайте тази благородна дейност!“, коментира председателят на УС на Камарата инж. Илиян Терзиев.
◊По време на извънредното положение ръководството на КСБ информира чрез в. „Строител“ и други национални и регионални медии за проблемите, които фирмите от сектора срещат в трудната ситуация. Интервюта в националния радио и телевизионен ефир, както и в печатни издания дадоха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, изп. директор на Камарата Валентин Николов и зам.-председателят на УС на КСБ инж. Николай Николов. „Извънредната ситуация изисква извънредни мерки по ускоряване и опростяване на приемането на завършените строително-монтажни работи и бързото им разплащане дори в случаите, в които обектите не са приключили поради забавени или отложени доставки на суровини, съоръжения и оборудване от чужбина“, каза председателят на УС на Кмарата инж. Илиян Терзиев в интервю за в. „24 часа“.
Валентин Николов беше гост на рубриката „Код Строител“, съвместно предаване на Радио София на БНР, КСБ и в. „Строител“. В него той заяви, че ситуацията е доста трудна, като най-сложно е придвижването на работниците. „Както знаете, преобладаващата част от нашите работници се трудят не там, където живеят, което значи по-бавно придвижване, проблеми и забавяне. Това намалява работното време. Естествено няма как това да не се отрази негативно“, акцентира Николов. На второ място той посочи доставките.
Инж. Николай Николов коментира в ефира на Радио Бургас, че е важно работата да не спира, както и да се заплаща дължимото на фирмите по обществените поръчки. „Искаме да работим и да си плащаме данъците. По този начин ще помогнем на държавата“, заяви той.

◊Изп. директор на КСБ Валентин Николов взе участие във видео конферентна среща на изпълнителните директори на организациите, членуващи в Европейската федерация на строителната индустрия. В нея се включиха над 20 оперативни ръководители, които обсъдиха предприетите национални мерки заради икономическата и здравна криза, причинена от коронавируса. Акцентът беше поставен на въздействието на пандемичната обстановка върху строителната индустрия. Разисквани бяха и възможностите за бързото възстановяване на бранша след овладяването на COVID-19. Сред точките в дневния ред на заседанието беше и подготовката на Общото събрание на FIEC.
◊Строителство е един от секторите в страната, който в условията на ограничителни мерки и извънредно положение не преустанови своята дейност, а точно обратното – с пълни темпове се реализират всички големи инфраструктурни проекти. Това заяви на брифинг в Министерския съвет Николай Нанков, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, след като преди това взе участие в среща на ръководството на Камарата на строителите в България с министър-председателя Бойко Борисов. На събитието от страна на КСБ присъстваха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, зам.-председателите на УС и членове на Изпълнителното бюро Владимир Житенски, инж. Калин Пешов, инж. Николай Николов и изп. директор на Камарата Валентин Николов. Зам.-министър Николай Нанков съобщи, че по време на срещата с премиера Бойко Борисов са били коментирани редица актуални теми пред строителния бранш. „Искам да подчертая, че строителството е може би най-важният сектор, който след всяка една рецесия или икономическа криза, каквато очакваме не само в България, но и в световен мащаб, ще изведе икономиките отново на пътя на положително развитие“, посочи зам.-министърът. Той допълни, че възлага огромни надежди на целия бранш, който винаги е бил основен партньор на държавата.
След него думата взе Валентин Николов, който напомни, че преди около месец КСБ е изпратила обръщение към институциите и обществото с апел да не се спира строителството. „Щастлив съм да кажа, че тогава бяхме чути. Сега дойдохме с един по-различен апел. Не просто да не се спира строителството, а да се набележат мерки за излизане от кризата в икономически аспект“, каза Николов. „За да се излезе от икономическата криза, е необходимо строително цунами!“, посочи Николов. Председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев информира, че между 20 – 25 хиляди работници са се завърнали от чужбина. „Това, за което апелираме, е да направим така, че тези хора да останат да се трудят в България и после да не се налага да търсим чуждестранна работна ръка“, каза още той. Инж. Терзиев сподели и че КСБ и фирми членове на Камарата са дарили над 1,1 млн. лв. за борба с коронавируса. В изказването си той също така благодари на правителството за мерките, които са взети в началото на пандемията. „Най-вече, че не ни спряха да работим”, добави той.

◊Ръководството на КСБ продължи активното си медийно участие. Интервюта в радио и телевизионния ефир дадоха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев и изп. директор на Камарата Валентин Николов.
„Ние искаме да заработваме парите си и в никакъв случай не желаем да стоим пред бюрата по труда и да получаваме подаяния. Нашият апел е да не спира това, което беше заложено като програма в държавата, и то да се изпълнява ритмично и навременно“, заяви инж. Терзиев в сутрешния блок на Нова телевизия „Здравей, България“. Той взе участие и в седмичното обзорно предаване „Беновска пита“ по Канал 3 и Радио К2. В него той заяви, че големите фирми в строителния бранш не могат да съществуват без малките и средни компании, които участват дейно в процеса на работа.
„В момента около 40% от фирмите работят без промяна в ритъма“, отбеляза Валентин Николов в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ по БНР. Според него строителството е сектор, който много бързо може да увеличи обема си, ако има работа, поръчки и хора. В „Денят ON AIR“ на телевизия Bulgaria ON AIR той заяви, че всички европейски страни искат нов план „Маршал“. „Това значи строителство, строителство и пак строителство“, поясни изп. директор на КСБ.
Май

◊КСБ участва във видео конференция на Build Europe, посветена на COVID-19 и влиянието му върху жилищното строителство в ЕС. На срещата присъстваха членове и партньори на Build Europe от 15 европейски държави. КСБ бе представена от изп. директор Валентин Николов. В срещата се включи и Александър Ваклин, член на ОП на КСБ – София, и на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи. Целта на събитието бе да представи, обсъди и допълни резултатите от анкетното проучване, проведено сред членовете на Build Europe, относно предприетите антикризисни мерки на национално ниво в различните държави. Благодарение на отговорите на анкетираните Build Europe е определила кои са най-ефективните стратегии за излизане от кризата в жилищното строителство в Европа, фокусирайки се върху цялата верига на стойността в сектора.
◊От 14.05.2020 г. на уебсайта на КСБ се предоставя възможност компаниите, вписани в ЦПРС, да обменят информация, свързана с участия в проекти по различни оперативни програми, във форум. В него могат да се публикуват и обяви относно търсене и предлагане на работна ръка, строителна техника и механизация, строителни материали, извършване на специализирани СМР, както и да се обсъждат други теми, касаещи сектор „Строителство“.
◊Във връзка с получена информация от Областното представителство на КСБ за предстоящо заседание на Общинския съвет в град Добрич и предмет на обсъждане разпоредбите на Закона за защита от шума в околната среда в частта, касаеща забрана на строителните и монтажни работи във времевия диапазон 14.00 – 16.00 ч., КСБ изпрати позиция до Мая Димитрова, председател на Общински съвет – Добрич, вицепремиера Томислав Дончев и инж. Даниел Панов, председател на УС на НСОРБ. „От влизането в сила на законовата разпоредба КСБ организира и проведе редица срещи, както и изпрати писма до правителствени и обществени организации с апел за предприемане на общи действия за отпадане на чл. 16, ал. 5. Изрично писмо беше изпратено и до Народното събрание. В резултат получихме подкрепа както от работодателските организации – Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Асоциацията на индустриалния капитал в България, така и от КНСБ и КТ „Подкрепа“. Въпросът беше поставен и на последната среща, която се проведе в Министерския съвет с участието на министър-председателя и зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството. Пред тях ръководството на УС на КСБ изложи аргументирани мотиви с искане за промяна на ЗЗШОС и за отпадане на ограничителната разпоредба на чл. 16, ал. 5“, е записано в позицията. „Недоумяваме защо пристъпвате към такова действие. Какво налага Общинският съвет на Добрич да се занимава с този въпрос, и то в този момент. Защо създавате затруднения на строителните фирми, с което ще подложите на изпитание тяхната работа, съществуване и възможност да функционират нормално и респективно да плащат данъци. Може ли да си позволи общинският бюджет да се лиши от тези средства, особено сега“, се казва още в документа.

◊Инж. Любомир Качамаков, председател на ОП на КСБ – София, беше преизбран за втори мандат за вицепрезидент на FIEC единодушно с 310 гласа. Това се случи по време на първото в историята на организацията виртуално Общо събрание. В новия мандат на УС на FIEC инж. Качамаков отново ще представлява интересите на групата държави от Централна и Източна Европа, в която освен България влизат и Унгария, Хърватска, Румъния, Словения, Словакия, Чехия, Естония, Литва, Латвия и Украйна.
„Запазвам ресора, за който ще отговарям – „Малки и средни предприятия“, както беше и до този момент. Като представител на групата държави от ЦИЕ мога да кажа, че това е една много съществена за нас област“, коментира за в. „Строител“ след избора инж. Качамаков. „През новия мандат основен приоритет за мен, освен защита на малките и средните фирми, ще е и дългогодишната ми кауза за дигитализация на строителния процес в България. Всички вече разбраха, че цифровизацията е бъдещето и въвеждането й е въпрос на време“, каза още той. Инж. Качамаков допълни, че ще продължи да отстоява и политиките на КСБ, за да достига гласът на родния строителен бранш до Европа.
Юни
◊FIEC подготвя свое становище по предложения от Европейската комисия План за икономическо възстановяване Next Generation EU. С цел генериране на идеи за възстановяване и развитие на бранша Федерацията проведе видео конферентен брейнсторминг, в който се включиха представители на 15 държави. От страна на КСБ в събитието участваха вицепрезидентът на FIEC и председател на ОП на КСБ – София, инж. Любомир Качамаков, Любомир Пейновски, член на ИБ и УС на КСБ, и изп. директор на Камарата Валентин Николов. В началото на срещата бе направена презентация на основните моменти от Recovery plan for Europe. След това представителите на федерациите на отделните държави, участващи в срещата, коментираха своите виждания как сектор „Строителство“ може да се възползва от възможностите за финансиране.

◊Изп. директор на КСБ Валентин Николов проведе работна среща с ръководството на Федерацията на независимите строителни синдикати ФНСС към КНСБ. Събитието се състоя в сградата на КСБ и на него присъстваха инж. Цветелина Иванова, председател на ФНСС, Цветелина Бикарска, зам.-председател на Федерацията, Огнян Атанасов, национален секретар на КНСБ, и Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „Строител“. Двете организации обсъдиха възможността за подписване на меморандум за сътрудничество. Изп. директор на КСБ коментира предложената от председателя на ЕК Урсула фон дер Лаейн Зелена сделка, като подчерта, че тя ще е изключително важна за развитието на икономиката на Стария континент през следващите години. Сред основните теми, обсъдени по време на работната среща, беше и Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и ползите от нея за осигуряването на заетост.
◊В сградата на КСБ изп. директор на Камарата на строителите Валентин Николов проведе работна среща с Ивайло Илиев, председател на Иноцентър България, и проф. Фантина Рангелова, координатор на центъра. На нея присъства и Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „Строител“. В началото гостите представиха Иноцентър България. „Нашата структура e отворена общност от публични и частни организации, които споделят една обща нужда, а именно необходимостта от дигитализация и модернизация. Това е пространство, в което могат да се обменят идеи и да се инициират нови проекти. Целта е да съберем по-голям кръг от експертни възможности, така че те да бъдат реализирани. Работим чрез различни експертни групи“, поясни Ивайло Илиев.
◊Изпълнителното бюро на КСБ проведе редовно заседание. В рамките на дневния ред бе представена информация за предприетите мерки и действия от страна на КСБ по време на въведеното извънредно положение в страната. Презентиран бе доклад за икономическото състояние на сектор „Строителство“ за периода януари-април 2020 г. Бяха обсъдени решения във връзка с учредяване на Фондация на Камарата, които да бъдат внесени в УС. Разгледани бяха доклад на КС и предложение за обновяване на информационната структура на Камарата. Обсъдено беше и предложение във връзка с трансформацията на икономиката на Европейския съюз с цел устойчиво бъдеще, съгласно европейския Зелен пакт, Action plan на КСБ по темата и поставяне на цели за периода 2020 – 2021 г.

◊Почетният председател на КСБ и президент на „Главболгарстрой Холдинг“ АД инж. Симеон Пешов бе отличен с награда за цялостен принос в строително-инвестиционния бизнес по време на Бал на строителите и архитектите, организиран от сдружението Балканска медийна асоциация. Инж. Пешов получи статуетка и плакет от председателя на УС на Камарата на строителите инж. Илиян Терзиев. Церемонията беше част от благотворителната кампания „За величието на храма“, целта на която бе да бъдат събрани средства за належащия ремонт на подпокривната част на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“. „За мен е изключителна чест да връча тази награда на един голям български строител и благотворител – почетния председател на Камарата на строителите в България – инж. Симеон Пешов“, заяви инж. Илиян Терзиев. Той допълни, че инж. Пешов има огромен принос за издигането на авторитета на браншовата организация. „Благодаря ти за всичко, което правиш за строителството в България! Гордея се, че те познавам и съм твой приятел“, каза още председателят на УС на КСБ. „Заставайки на тази трибуна, човек не може да не се вълнува, особено в такъв ден, когато ние благотворително се отнасяме към най-големия паметник, най-красивия, най-величествения символ на християнството и славянската писменост в настояще време – патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, сподели инж. Симеон Пешов. Той благодари за отличието и отправи апел към гостите да подкрепят дейността на Инициативния комитет за възстановяване на Голямата базилика в Плиска.
Юли
◊В тържествена обстановка в двора на Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“, но съобразена с епидемиологичната обстановка в страната, възпитаниците й получиха дипломите си за завършено средно образование. Домакин на събитието беше директорът на учебното заведение инж. Доротея Дончева, а официални гости бяха ректорът на Университета по архитектура, строителство и геодезия проф. д-р инж. Иван Марков и изп. директор на КСБ Валентин Николов. Дипломите на отличниците от завършващия випуск бяха раздадени от проф. д-р инж. Иван Марков. Най-добре представилите се на изпитите за професионална квалификация взеха зрелостните си свидетелства и награди от Валентин Николов. „Гордеем се с Вас и Ви очакваме в строителния бранш“, заяви той. Николов връчи и парична награда от името на председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, който е възпитаник на учебното заведение.
◊КСБ и Иноцентър България обсъдиха бъдещи съвместни инициативи на работна среща. В нея участваха изп. директор на Камарата Валентин Николов, проф. д-р инж. Фантина Рангелова, координатор на Иноцентър България, членовете на центъра Николай Камов и проф. Дамян Кашлакев, Димитър Копаров, директор на дирекция „Организационна политика“ в КСБ, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“. Коментирана беше и идеята за общ целеви проект за дигитализация на местната власт, който да бъде създаден съвместно с Националното сдружение на общините в Република България. Присъстващите на срещата се обединиха около предложението за създаване на работна група между двете организации, която да развива общи проекти.

◊В сградата на Дирекцията за национален строителен контрол се проведе среща между началника на ДНСК арх. Иван Несторов и изп. директор на КСБ Валентин Николов. На нея беше обсъдена актуалната ситуация, свързана с мерките за предотвратяване на разпространението на коронавируса, както и отражението върху процесите, касаещи строителството. „Има забавяне на процедурите. Сигнализират ни наши членове от различни краища на страната. Затова се обърнахме към ДНСК и арх. Несторов. Ние имаме установено много добро сътрудничество между двете организации и апелирахме да се направи всичко възможно в рамките на правомощията на дирекцията за ускоряване на процесите за въвеждане в експлоатация на новопостроени сгради, за прилагане на правилата и наредбите в срок“, коментира след срещата изп. директор на КСБ.
◊Кръгла маса на тема „Инвестиции за устойчив растеж – стратегия и развитие на Индустриална зона Варна“ се проведе в зала „Юнашки салон“ във Варна. Събитието бе организирано от Областното представителство на КСБ в морската столица, община Варна, Национална компания „Индустриални зони“ ЕАД (НКИЗ ЕАД) и вестник „Строител“. Форумът премина при голям интерес и при спазване на всички нормативни изисквания за социална дистанция и въведените противоепидемични мерки в страната. Официален гост на събитието бе министърът на икономиката Емил Караниколов, а в него взеха участие Иван Портних, кмет на община Варна, Стоян Пасев, областен управител на Варна, Антоанета Барес, изп. директор на НКИЗ ЕАД, зам.-председателят на УС на КСБ инж. Христо Димитров, Валентин Николов, изп. директор на Камарата на строителите в България, инж. Пенко Стоянов, председател на ОП на КСБ – Варна. В срещата се включиха и зам.-кметът на община Варна инж. Христо Иванов, гл. архитект Виктор Бузев, кметовете на Аксаково инж. Атанас Стоилов, на Девня – Свилен Шитов, представители на регионалните камари на архитектите и на инженерите в инвестиционното проектиране, на Стопанска камара, на ИА „Морска администрация“, членове на областната структура на Камарата и други. Модератор на кръглата маса беше Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „Строител“.
„Искам да благодаря за тази инициатива на Камарата на строителите в България, с която изключително ползотворно си сътрудничим, и на в. „Строител“, който е наш добър партньор“, каза Портних и допълни, че се надява този отличен диалог да продължи и в бъдеще. Той заяви, че развитието на индустриалната зона на общината е важна и актуална цел не само за Варна, но и за целия регион.

◊В края на юли се проведе международен виртуален семинар, посветен на темата „Административно сътрудничество в сферата на командироването на работници: настоящи практики и бъдещи сценарии“, част от проект ISA: Споразумения за командироване на работници. На него КСБ беше представена от Валентин Николов, изп. директор, и Мария Желева, главен експерт. В събитието се включиха и представители на инспекции по труда, социални министерства, паритарни фондове, синдикати и работодателски организации от България, Италия, Португалия, Испания, Франция и на FIEC. Валентин Николов подчерта, че темата на семинара е изключително важна за строителния сектор. „Проблемите с командированите работници не са нови. Те се натрупваха през годините, ситуацията с пандемията обаче ги изостри и ги изнесе на преден план. Ето защо сега се налага да се справяме и с нови предизвикателства, освен с традиционните, които се открояваха до този момент“. Николов сподели, че на първо място следва да се изясни правната страна на въпроса и необходимостта от качествен превод и разбиране на понятията.
Август

◊„Приемете моите поздравления за избора Ви за членове на Управителния съвет на Фондация „Български строител“! Нека да си пожелаем успех за реализиране на целите, които организацията си поставя“, каза при откриването на първото заседание на УС на Фондацията председателят инж. Светослав Глосов, който е и почетен председател на КСБ. Той допълни, че целите на новата организация на Камарата отговарят на нуждите и очакванията на бранша и на обществото. В УС на Фондацията влизат 7 членове, избрани от Съвета на настоятелите – д-р инж. Владимир Вутов, член на ИБ и УС на КСБ, Валентин Николов, изп. директор на Камарата, инж. Любомир Шербетов, член на УС на КСБ, Цанка Атанасова, член на Обл. съвет на ОП Силистра, инж. Мария Башева, председател на ОП Габрово, Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „Строител“, и Любка Денева, гл. експерт „Административно обслужване“ в КСБ. На заседанието единодушно за изп. директор бе избран Валентин Николов, който е и изп. директор на КСБ. След като благодари на колегите си, Николов подчерта, че през първата година от учредяването на Фондацията дейността й ще се осъществява със сили и средства на КСБ, като няма да бъдат назначавани допълнително служители. Той посочи и че членовете на УС няма да получават възнаграждение за своята работа. Последва дискусия за инициативи, с които да стартира дейността на Фондацията. Направени бяха и конкретни предложения.
Септември

◊КСБ и БНР продължават доброто си сътрудничество. Това стана ясно на работна среща между инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, Валентин Николов, изп. директор на КСБ, и Андон Балтаков, ген. директор и председател на УС на Българското национално радио. На събитието присъстваха и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“, и Анелия Торошанова, водещ на рубриката „Код Строител“ по БНР. Двете страни обсъдиха актуални теми и възможни форми на сътрудничество по отношение на представянето на работата на българските строители, както и за поставяне на общественото внимание на проблемите и предизвикателствата пред бранша. През октомври 2019 г. в ефира на Радио София стартира съвместната рубрика между КСБ, в. „Строител“ и Радио София на БНР – „Код Строител“.
◊Кметът на София Йорданка Фандъкова и ОП на КСБ – София, проведоха работна среща. Инициативата бе на софийското представителство на КСБ и неговия председател инж. Любомир Качамаков, който е и вицепрезидент на FIEC. От страна на Камарата на строителите в дискусията се включиха и инж. Илиян Терзиев, председател на Управителния съвет, членовете на УС Иван Иванов и инж. Иван Моллов, както и зам.-председателите на ОП София инж. Красимир Милушев и инж. Петьо Димитров. От СО в срещата взеха участие и зам.-кметовете по „Финанси и здравеопазване“ Дончо Барбалов и по „Обществено строителство“ инж. Ангел Джоргов. В началото на събитието двете страни изразиха удовлетворение от доброто партньорство между най-голямата структура на КСБ – ОП София, и СО и заявиха своите намерения то да продължи и да се развива във важните за бранша, Столичната община и гражданите на София направления. Кметът Фандъкова благодари за ползотворното сътрудничество с КСБ и за проявения интерес към дейността на администрацията. „Ние сме вторият най-голям инвеститор след държавата. Вложенията, които правим, са сериозни, и отговорността на строителите за постигане на качествено изпълнение на обектите е голяма“, каза тя.
◊Родният строителен бранш вече няма да е същият. Както и Камарата на строителите в България. На 16 септември КСБ, браншът и страната ни загубиха най-големия строител в историята на съвременна България – инж. Симеон Пешов. Почетният председател на КСБ остави след себе си мащабни постижения в различни области на икономическия и обществения живот. Патриарх на българската строителна гилдия, пример за упоритост и любов към професията, перфекционист в работата, социално отговорен работодател, голям патриот и благотворител, визионер, гледащ далеч в бъдещето, и достоен за възхищение човек с доказани добродетели – така го определят колегите, близките и приятелите му. Инж. Симеон Пешов е сред основните инициатори за създаването на в. „Строител“.
„Дълбоко скърбим за загубата на нашия скъп колега и приятел, големия български Строител, патриот, благотворител инж. Симеон Пешов. Кончината му е тежка загуба не само за КСБ, не само за бранша, а и за цяла България“, се посочва в съболезнователния адрес от ръководството на КСБ към семейството и близките на инж. Симеон Пешов.
◊Управителният съвет на КСБ прие основните политики на организацията за 2021 г. на свое заседание в централния офис на Камарата. Традиционно в началото на срещата председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев поздрави своите колеги и подчерта, че Камарата продължава да изпълнява набелязаните приоритети. На събитието присъстваха зам.-председателите на УС на КСБ инж. Христо Димитров, инж. Велико Желев и инж. Николай Николов, който е и председател на ОП на КСБ – Бургас, изп. директор на Камарата Валентин Николов, председателят на Контролния съвет инж. Благой Козарев, доц. д-р инж. Георги Линков, председател на Комисията за воденето, поддържането и ползването на ЦПРС, инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на FIEC и председател на ОП на КСБ – София, инж. Розета Маринова, член на ИБ и УС и председател на Комисията по професионална етика, членове на УС и председатели на Областни представителства на организацията. Изп. директор на КСБ Валентин Николов представи информация за дейността на Камарата за периода от предходното заседание на УС до момента. „Всички задачи, които си бяхме поставили, са изпълнени“, отчете той. Заседанието продължи с доклад за икономическото състояние на сектор „Строителство“ за първото полугодие на 2020 г., който представи инж. Виолета Ангелиева, експерт в КСБ.
Октомври
◊На 1 октомври организацията на Европейските международни контрактори (EIC) проведе за първи път в електронен формат редовното си Отчетно-изборно заседание на Общо събрание. Камарата на строителите в България членува в асоциацията от 2015 г. и като пълноправен член на тези форуми излъчва по двама делегати с право на глас. В тазгодишния дистанционен есенен конгрес на EIC като официално номинирани делегати на КСБ участваха инж. Николай Николов, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – Бургас, и инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на FIEC и председател на ОП на КСБ – София. Те гласуваха в специално създадена електронна платформа по предложенията от точките в дневния ред и проекта за промени в Устава на EIC. Делегатите на Общото събрание избраха нов президент на EIC и членове на борда на организацията, чиито мандати са изтекли. С огромно мнозинство на форума беше одобрена издигнатата от Френската строителна федерация номинация на Беноа Шовен, който е ген. директор, отговарящ за Африка в Colas Holdings.

◊Изп. директор на КСБ Валентин Николов и инж. Цветелина Иванова, председател на Федерацията на независимите строителни синдикати към КНСБ, подписаха меморандум за сътрудничество и партньорство. Това се случи по време на форум на тема „Секторен социален диалог, колективно трудово договаряне и добри практики в сектор „Строителство“. В събитието участваха още Пламен Димитров, президент на КНСБ, проф. д-р инж. Николай Михайлов, член на ИБ и УС на КСБ, инж. Стефан Чайков, председател на УС на Българска браншова камара „Пътища“, Димитър Копаров, директор „Организационна политика“ в КСБ, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
Валентин Николов изтъкна, ча Камарата и КНСБ имат отлично сътрудничество, което показва, че браншовите и синдикалните организации могат да постигнат общи цели в интерес на своите членове.
◊В сградата на САБ се проведе работна среща на всички браншови организации в сектор „Строителство“. Домакин на събитието бе проф. д-р арх. Тодор Булев, председател на УС на САБ. Камарата на строителите в България бе представена от инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, Валентин Николов, изп. директор на КСБ, доц. д-р инж. Георги Линков, председател на Комисията за воденето, поддържането и ползването на ЦПРС, инж. Виолета Ангелиева, експерт в КСБ, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“. На форума беше обсъдено създаването на консултативен съвет на организациите в сектор „Строителство“. „Преди няколко години всички от бранша се включихме в Обществено-професионален съвет към тогавашното Министерство на инвестиционното проектиране и се опитахме да инициираме законодателни промени и разделяне на ЗУТ“, сподели Валентин Николов. Той припомни, че тогава работна група под ръководството на проф. д.а.н. арх. Борислав Борисов е изготвила проекти на нови нормативни актове. По думите му това е била първата стъпка на всички ангажирани в сектор „Строителство“ за по-сериозни законодателни промени.
◊Председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев и кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова откриха седмата фотоизложба „Виж София – заедно строим за хората“, посветена на Деня на строителя – Димитровден. Експозицията, организирана от КСБ и в. „Строител“ със съдействието на СО, бе разположена на пешеходния мост над бул. „България“ до НДК. Кметът Фандъкова заяви, че за пореден път на едно от най-знаковите и красиви места в града се представят 60 прекрасни фотографии с обекти, реализирани в последната година на територията на СО. „Рядко имаме възможност да видим, да се убедим, че градът ни се развива и променя благодарение на усилията на много хора, на работата на строители, проектанти и архитекти и на инвестициите от страна на администрацията. По-голямата част от показаните обекти са финансирани от бюджета на Столичната община и от ЕС“, каза тя. Йорданка Фандъкова не пропусна да благодари на КСБ и на най-голямото Областно представителство на Камарата – в София, на екипа на в. „Строител“, на прокуриста и главен редактор на изданието и на фотографите, чиито творби са включени в експозицията. Тя каза още, че разчита на КСБ да работи за повишаване на качеството на строителството.
„Радвам се, че чрез традиционната годишна изложба можем да покажем част от промяната и развитието на София през изминаващата година – новоизграденото метро, обновените булеварди и улици, нови детски градини и модернизирани училища, съвременни жилищни и офис сгради. Искам да поканя софиянци и гостите на столицата да отделят малко време, да се разходят по моста до НДК и да видят в показаните 60 пана колко много и прекрасни неща са направени в нашия град“, сподели председателят на КСБ.
◊През 2020 г. ръководството на КСБ взе решение да не провежда традиционния Годишен бал по повод Деня на строителя, за да не рискува здравето на своите членове в пандемията. Председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев отправи поздрав към бранша по случай Димитировден от страниците на вестник „Строител”. „На светлия празник Димитровден приемете моите и на УС на Камарата сърдечни пожелания за здраве и късмет, успехи и постигнати цели в отговорната и благородна професия, която сме избрали! Честит празник!”, пише в приветствието. „Да градим и да правим страната ни по-красива, по-модерна и по-привлекателна за живеене, бизнес и инвестиции”, пожела още на колегите си инж. Терзиев.
◊„Да сме сплотени, а професионализмът и доброто изпълнение да са видими във всички наши обекти“, каза председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев в интервю за в. „Сроител“, което даде за Димитровден. В него той направи равносметка за състоянието на сектора. Инж. Терзиев посочи, че през 2020 г. има спад в строителния сектор, но той все още не е осезаем. „Строителството обаче е твърде инерционен отрасъл. Подготвителната работа на инвестиционните процеси – публични и частни, е доста дълга. Несъмнено това ще се отрази и в следващата година негативно. В това отношение разчитаме много на европейската солидарност, на средствата за енергийна ефективност, на ускоряването на инфраструктурното строителство, на подготовката на кадри и дигитализацията на инвестиционния процес, респективно строителството“, коментира още председателят на УС.

◊„Като представител на интересите на строителния сектор в България КСБ подкрепя амбицията на Европейската комисия за удвояване на сегашния процент на дълбоко обновяване на сградния фонд в цяла Европа. „Вълната на саниране“ има потенциала да ускори прехода от изкопаеми горива, същевременно да намали сметките за енергия, да подобри здравето и благосъстоянието на гражданите на България и ЕС. Също така да създаде нови работни места и да бъде пряк инструмент за справяне с кризата, причинена от пандемията от COVID-19. За да се постигне това, КСБ смята, че трябва да се предложи изцяло нов и цялостен подход към въвеждането на енергийно ефективни решения, които да обхващат цялостта на сградите, конструктивната част и, разбира се, не на последно място да се интегрират възобновяеми енергийни източници, иновативни строителни материали, термопомпи и др.“ Това е записано в Декларация от УС на КСБ в покрепа на инициативата „вълна на саниране“.
В документа, публикуван на страниците на официалното издание на КСБ, се казва още: „Чрез промяна на подхода и чрез употребата на ефективни модерни системи „вълната на саниране“ ще повиши енергийната ефективност и качеството на вътрешната среда на българските домове и работни места. Същевременно КСБ подкрепя напълно намерението на българското правителство и Европейската комисия да се обърне специално внимание и да се насочи финансов ресурс към обществени сгради, училища, болници, читалища, социални сгради и много други.“
◊КСБ и Органът за условията на труд в Португалия (ACT) проведоха първата си работна среща по проекта ISA: Споразумения за споделяне на информация. Изграждане на европейски споразумения за командироване на работници в строителството“. От българска страна се включиха изп. директор на Камарата Валентин Николов, Росен Бъчваров, говорител на Националната агенция по приходите, и Мария Желева, главен експерт в КСБ, а гости от Португалия бяха инспекторите по труда Катя Силва, Марта Родригес, Мария Екенрод, както и Изабел Педрейра, технически сътрудник. Специфичните цели на проекта са да повиши информираността на основните заинтересовани страни за подобряване на трансграничното сътрудничество в областта на командироването на работници, както и да засили транснационалното общуване между тях в строителния сектор. Това ще стане чрез насърчаване на създаването на споразумения за обмен на информация, предназначени за наблюдение и облекчаване на командироването на работници.
Ноември
◊КСБ проведе редовно Общо събрание. Събитието се състоя при стриктно спазване на противоепидемичните изисквания, като комуникацията с делегатите от страната бе извършена посредством интернет конферентна връзка с 27-те Областни представителства на Камарата. В началото председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев поздрави своите колеги и им благодари за това, че са подкрепили провеждането на събранието в тази форма. „Повярвайте ми – предпочитам да видя всеки един от Вас на живо и да му стисна ръката, но здравето е преди всичко и това провокира ръководството на Камарата да предложи този вариант“, допълни инж. Терзиев. Той изрази своята благодарност и към изп. директор Валентин Николов и председателя на Комисията за ЦПРС доц. Георги Линков, както и към екипа на Камарата, които в този изключително кратък срок са успели да подготвят организационно и технически провеждането на мероприятието. „Считам, че с днешното събитие правим малка, но много важна крачка към една от целите, които сме си поставили – дигитализацията на бранша. В бъдеще все повече ще се налага да сме по-гъвкави и по-мобилни, да реагираме бързо в дадени ситуации – това е един от начините, който ще ни даде такива нови, различни възможности“, подчерта председателят на УС на КСБ.
В края на събранието зам.-председателят на УС на КСБ инж. Христо Димитров представи победителите в Годишната класация на КСБ за строители, вписани в ЦПРС. Инж. Димитров обясни, че предвид епидемиологичната обстановка в страната Годишните награди няма да бъдат връчени на Общото събрание, а в зависимост от развитието на ситуацията ще се организира отделна церемония за връчването им или ще се изпратят до наградените фирми, за което призьорите ще бъдат уведомени.
◊В сградата на КСБ се проведе второто заседание на създадения Консултативен съвет на браншовите организации в сектор „Строителство“. Домакин на събитието бе инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ. На него бе представен проект на обща декларация на представителите на професионалните камари в сектор „Строителство“, която членовете на Консултативния съвет подкрепиха единодушно. В нея се посочва, че те твърдо заявяват своето несъгласие с предложените решения за регулация на сектора. „Ние, архитекти, инженери и строители, категорично възразяваме срещу: безконтролното предоставяне на правомощия на всички участници в строителния процес, без поставяне на адекватни изисквания към техните знания и компетентност; разрушаване на професионалните ни организации и поставянето им в подчинено на държавата положение чрез отнемане на правото ни на оперативна самостоятелност“, е записано в декларацията.
Експертите обсъдиха и актуалните предложения за законодателни промени в ЗУТ.
◊„През следващите пет години България ще инвестира 4,5 млрд. лв. в мерки за енергийна ефективност“. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев във видео обръщение по време на онлайн форум на тема „Обнови България – Спести енергия!”, организиран от Камарата на строителите в България и Българската асоциация за изолации в строителството. В събитието взеха участие и Валентин Николов, изп. директор на КСБ, инж. Йордан Николов, изп. директор на БАИС, и Драгомир Цанев – изп. директор на ЕнЕфект. „Вълната на саниране“, която Европейската комисия обяви, е изключително трудна задача както за България, така и за всички европейски страни. При нас се усложнява допълнително и от факта, че става дума за три програми – обновяване на многофамилни жилищни сгради, обновяване на обществени сгради и на еднофамилни жилища от 1 до 3 домакинства. Несъмнено тук може да се говори за дългосрочна работа и за изключително сериозно усилие както от страна на администрацията, така и от всички участници в инвестиционния процес“, посочи в своето обръщение Валентин Николов.
◊Нов Колективен трудов договор за отрасъл „Строителство“ бе подписан между социалните партньори от Федерацията на независимите строителни синдикати към КНСБ, Федерация „Строителство, индустрия и водоснабдяване” към КТ „Подкрепа” и Камарата на строителите в България. Заради усложнената пандемична ситуация преговорите по него бяха проведени онлайн. „Въпреки тежката ситуация ние успяхме да надградим стария ОКТД и договорихме по-високи нива на заплащане, завишени с коефициент от 1,25. През последните 2 г. този коефициент бе 1,15. Това означава, че месечното основно трудово възнаграждение за сектора ще е минимум 1,25% от минималната работна заплата, но не по-малко от 1448 лева за квалифицираните производствени работници в строителството“, обясни председателят на ФНСС Цветелина Иванова. Договорено е още повишаване на основния платен годишен отпуск на не по-малко от 23 работни дни, увеличаване на стойността на безплатната храна и/или добавките към нея, ръст на процента на прослуженото време на 1%. В новия КТД е включено и ново Приложение №2, свързано с мерки за минимизиране на риска от заболяване при възникване на пандемия на работното място и ограничаване на негативните последици от нея (на база подписания меморандум за сътрудничество) и други.
◊КСБ се включи във втория международен виртуален уебинар, посветен на темата „Административно сътрудничество в сферата на командироването на работници: настоящи практики и бъдещи сценарии“, част от проект „ISA: Споразумения за командироване на работници“. В събитието участваха представители на Европейската комисия, инспекции по труда, социални министерства, паритарни фондове, синдикати и работодателски организации от България, Италия, Полша, Румъния и Германия.

◊Изп. директор на КСБ Валентин Николов връчи специалните награди от КСБ на участници в конкурса за рисунка и макет на тема „Къщата на моите мечти”. Над 250 творби се състезаваха в съревнованието, организирано от ОП на КСБ – Габрово, в партньорство с Обществен дарителски фонд – Габрово. В него имаха възможност да се включат деца в две възрастови категории IV – VII клас и VIII – XII клас. „Изключително щастлив съм да видя колко много труд са вложили в своите проекти децата. Те са наистина впечатляващи и предизвикват възхищение“, каза Валентин Николов. Той подари комплекти за рисуване на Дарина Николова – 12 г., Стефания Георгиева – 11 г., Станислава Василева – 16 г., и Симона Илиева – 13 г., за макетите „Вълшебните къщички”. „Отправям и поздравленията си към ръководството на Центъра за изкуства, култура и образование в София, където се обучават децата. Вие им помагате отрано да намерят своя път към бъдещата си професия“, допълни изп. директор. Той връчи от името на КСБ и награда на центъра – таблет, която получи директорът Марияна Тафрова.
◊МРРБ стартира серия от обществени консултации за Интегрираната програма за енергийна ефективност, която ще се изпълнява в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост по инструмента Recovery and Resilience Facility на Европейската комисия. Срещите се провеждат онлайн и техен домакин е зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова. Поредицата стартира със среща с НСОРБ и представители на различни министерства. Втората дискусия бе с браншовите организации от сектор „Строителство“ и с организациите на работодателите – КРИБ, АИКБ и др., както и на синдикатите. В нея КСБ бе представена от инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ. Във форума участва и Димитър Копаров, директор „Организационна политика” в КСБ.
„3 млрд. лв. са планираните инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост, с които ще се прилагат мерки за повишаване на енергийната ефективност на обществени, частни и индустриални сгради и ще се изграждат модерни системи за улично осветление. 1,7 млрд. лв. е общият ресурс, предвиден за жилищни сгради, от които над 90% – за многофамилни”, информира зам.-министър Николова. В своето изказване инж. Терзиев поздрави екипа на МРРБ за инициативата за провеждането на обществени консултации по изключително важната за бранша и икономиката на страната тема за подобряването на енергийната ефективност. Председателят на УС на КСБ подчерта, че Камарата е била първата организация, която след обявяването на „вълната на саниране“ от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен е излязла с декларация в подкрепа на програмата. Инж. Терзиев изрази и подкрепата на Камарата към Интегрираната програма за енергийна ефективност.
◊Председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев взе участие в XXII конференция на Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“. Темата беше „Зелената сделка и Обновителната вълна: политики, финансови механизми и техническа помощ за местните власти“. Събитието откри Таня Христова, кмет на община Габрово и председател на УС на „ЕкоЕнергия”. Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков постави акцент върху това, че мерките за енергийна ефективност се разпростират и върху еднофамилните сгради. Инж. Илиян Терзиев коментира принципа на ценообразуване в сферата на строителството. Той подчерта, че КСБ иска да въведе нов начин на ценообразуване и работи в тази насока. По отношение на „вълната на саниране”, която беше обявена от ЕК, инж. Терзиев обясни, че общата позиция на Камарата и общините е, че от реновирането на сградния фонд ще има огромна полза и за бранша, и за икономиката.
◊Еврокомисарят по „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ Мария Габриел откри редовното Отчетно заседание на Общото събрание на Европейската федерация на строителната индустрия, което се проведе на 20 ноември в електронен формат. КСБ членува във FIEC от 2008 г. и като пълноправен член участва в дискусиите на тези форуми и при взимането на решения с право на глас. В тазгодишния есенен конгрес на FIEC като официално номинирани делегати на КСБ се включиха дистанционно инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на FIEC и председател на ОП на КСБ – София, и инж. Николай Николов, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – Бургас. Те гласуваха в специално създадена електронна платформа по предложенията от точките в дневния ред и проекта за промени в Устава на FIEC. В уводното си обръщение към федерациите членки на FIEC президентът на организацията Томас Бауер приветства специалния гост на събитието еврокомисар Мария Габриел, като подчерта, че много от ресорните теми на еврокомисаря са в обхвата на Зелената сделка и дигиталната трансформация на Европа, области от изключителен интерес за строителните компании. Бауер изказа сърдечни благодарности на Габриел за готовността и ангажимента да сподели със сектора работата и приоритетите на ЕК и отправи специални думи на признателност към колегите си от КСБ, които съдействаха за осъществяването на тази среща.

Декември
◊На заседание на Консултативния съвет на браншовите организации в сектор „Строителство“, което се проведе посредством интернет конферентна връзка, единодушно бе приет общ меморандум за партньорство. Символичен домакин на събитието бе Камарата на архитектите в България. От страна на КСБ в работата на Консултативния съвет се включиха инж. Илиян Терзиев, председател на УС на Камарата, Валентин Николов, изп. директор, и инж. Виолета Ангелиева, експерт в КСБ. „Радвам се изключително много. Такъв общ меморандум се подписва за първи път между всички браншови и професионални организации в сектор „Строителство“ и това е ясен знак за обединението ни и за желанието за по-добра защита на професионалните права и интереси на нашите членове, подобряване на инвестиционната среда и повишаване на професионализма в устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството“, коментира инж. Илиян Терзиев. „Искам да поздравя всички колеги и да им благодаря, че загърбвайки дребните различия, се обединихме, за да работим заедно по съществените и важните за сектора теми“, каза още председателят на КСБ. В документа се посочва, че организациите ще работят заедно за намаляване на административната тежест при съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти и разрешаване на строителство, за опростяване и облекчаване на режима за възлагане, изработване и приемане на устройствените планове, тяхното обсъждане и прилагане. Сред целите, посочени в меморандума, е и въвеждане на облекчен електронен режим на процедиране при устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството.
◊През 2021 г. КСБ ще стане член-наблюдател на европейската асоциация за жилищно строителство Build Europe. Официалната кандидатура за членство на КСБ беше обявена по време на конгреса на организацията, който се проведе на 26 ноември в електронен формат. КСБ беше представена от изп. директор Валентин Николов и Мария Желева – гл. експерт, които акцентираха върху дейността на КСБ и визията й за бъдещо развитие. „Бих искал да споделя, че Вие представихте впечатляваща структура и организация на дейността си с толкова много членове, отдели и инициативи. Изданието на КСБ достига до хиляди читатели месечно – нещо, за което някои от нас можем само да мечтаем! Считаме, че споделянето на опит не само по отношение на важни за строителството теми, но и относно организационни въпроси е изключително важно за нашите членове“, заяви след направената презентация от КСБ изп. директор на Build Europe Филип Лусфелд.