КСБ с одобрен проект за подобряване на средата за възлагане на обществени поръчки в сферата на строителството
Мария Башева,
председател на ОП на КСБ – Габрово,
координатор на проекта
„Заедно за по-прозрачни обществени поръчки в строителния сектор” е името на проекта, с който Камарата на строителите в България (КСБ) кандидатства по програма „Добро управление на местно ниво” на Фондация „Америка за България” и бе одобрен за финансиране. Общо постъпилите кандидатури в този конкурс бяха 84, а одобрените са едва 14.
Проектът е с фокус върху повишаване на отчетността в разходването на публични средства и увеличаване прозрачността в работата на институциите на областно и общинско ниво за създаване на благоприятна среда за развитие на частния сектор. Инициатори на проектната идея и дейностите са Димитър Копаров, директор „Организационна политика” в КСБ, и Мария Башева, председател на Областното представителство на КСБ в Габрово.
„Камарата на строителите в България е професионална организация, която обединява и защитава интересите на над 5600 строителни фирми, вписани в Централния професионален регистър на строителя (ЦПРС), както и на повече от 200 000 работещи в тях. Реализирането на проекта ще помогне на бранша, като внесе яснота чрез анализиране на най-често срещаните проблеми, с които са се сблъсквали строителните фирми при кандидатстване и извършване на ремонтни дейности, финансирани с обществени средства”, заявява Димитър Копаров, който е ръководител на проекта
„Строителните фирми активно следят и участват в тръжните процедури, проследяват целия процес на обявяване, оценка и изпълнение на поръчките и много често се сблъскват с непрозрачността и скритите мотиви за определен избор. На всички професионални срещи основен проблем, който обсъждат строителните фирми, са търговете – начин на възлагане, методики, промяна или прекратяване в процеса на обявяване, липса на равни възможности, последващите анекси, трудности при кандидатстване с новата платформа Централизирана автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки” (ЦАИС ЕОП) и др.“, споделя Мария Башева, координатор на проекта. „Затова дейностите, които ще се изпълняват в рамките на проекта, целят да се подобри средата за възлагане на обществени поръчки в сферата на строителството, да се насърчи прозрачността на държавните институции, да се повиши експертността на компаниите за участие в тръжни процедури и ползване на националната уеббазирана платформа ЦАИС ЕОП. Много от фирмите имат опита, желанието и възможността да изпълнят дадена строителна услуга, обявена от публичен възложител, но се затрудняват от самото кандидатстване, специфичната терминология, административните изисквания. Особено по-малките компании нямат достатъчно опит и знания как точно да подготвят своята успешна оферта, не могат да си позволят отдел или дори експерт, който да следи и управлява тези процеси”, допълва Башева.
Вече стартира първата група дейности, насочени към
анализ на средата и процеса на възлагане на обществените поръчки с цел извършване на мониторинг на търговете в строителството
за идентифициране на причини за промяна и прекратяване. В резултат ще се изготви статистика и анализ на причините, довели до прекратяване на обществени поръчки и последващи действия.
Втората група дейности е свързана с
провеждането на анкетиране сред строителните фирми за опита им,
свързан с корупция при възлагане на обществени поръчки, за прозрачността при обявяването им, за прозрачността в работата на публичните институции на областно или общинско ниво. След набирането на достатъчно информация по темата и конкретика относно ситуацията с прекратени тръжни процедури ще бъде проведено обществено обсъждане относно разбирането за негативните последствия от корупцията, за необходимостта от последователни възпиращи корупцията действия и за повишаване на прозрачността и отчетността на институциите.
Предвиждат се
2 специализирани обучителни семинара с представители на строителни фирми и експерти,
работещи в сферата на обществените поръчки. Целите на обученията са свързани с повишаване на капацитета на участващите в тръжните процедури за правата и задълженията им при съмнения за корупция при възлагане на обществени поръчки, начини за уведомяване и обжалване, работа с националната платформа Централизирана автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки”.
В рамките на проекта ще бъде разработен механизъм за създаване и функциониране на областни съвети за прозрачност и отчетност на обществените поръчки към областните администрации – с участието на представители на КСБ, на общините, на държавни контролни структури, НПО, активни граждани. Един такъв областен съвет би могъл да институционализира партньорството на всички сектори и да има правомощието да работи целенасочено за по-благоприятна среда за прозрачни обществени поръчки. Ще се проведе и пилотно тестване за работа на три областни съвета за прозрачност и отчетност на търговете към областните администрации. Този модел може да се мултиплицира впоследствие във всички областни центрове, тъй като Камарата на строителите има необходимия капацитет и човешки ресурс по места, за да го осъществи.
Партньор по проекта е вестник „Строител” - един от най-важните комуникационни канали, които КСБ използва. Изданието има за цел да улови проблемите, съвременните тенденции и предизвикателствата пред строителния бранш. Вестникът достига до всички регистрирани строителни компании в ЦПРС на КСБ, както и до всички министерства, агенции, общини, областни управи, Народното събрание, организациите на работодателите и синдикатите и близо 70 посолства. С това медията ще допринесе за широка публичност на дейностите по проекта, за популяризация на целите и резултатите от него, за отправяне на послания, мнения, препоръки, сигнали, практики.