В Столичната община бе подписан договор за климатична неутралност на София
Документа парафираха кметът на СО Васил Терзиев, председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, представители на бизнеса, на неправителствения сектор и научната общност
Кметът на Столичната община (СО) Васил Терзиев подписа Договор за климатична неутралност на София с представители на бизнеса, неправителствения сектор и научната общност. Документа парафираха инж. Илиян Терзиев, председател на Управителния съвет на Камарата на строителите в България (КСБ), Марияна Хамънова, изп. директор на „Клийнтех България“ ООД, Хесус Кабайеро Пинто, изп. директор на „СОФ Кънект“ АД – летищен оператор на Летище София, Франсоа Деберг, регионален директор на „Веолия“ за България и Гърция, доц. д-р арх. Гичка Кутова, ректор на Университета по архитектура, строителство и геодезия, проф. д-р инж.-икон. Даниела Тодорова, ректор на ВТУ „Тодор Каблешков“, проф. д-р Димитър Димитров, ректор на Университета за национално и световно стопанство, доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет, Адина Уелш, председател на УС на Българския съвет за устойчиво развитие, Таня Косева от Асоциацията на собствениците на бизнес сгради в България, Цветелина Цветанова, представител на Балканския институт за устойчиво развитие. На събитието в СО присъства зам.-кметът по направление „Зелена система, екология и земеползване” Надежда Бобчева.
„Целта е до 2030 г. да намалим емисиите на парникови газове с 80% от нивата, които са били през 2022 г. Това изисква реализирането на много мерки и инвестиции за над 800 млн. евро“, заяви кметът Васил Терзиев.
„Всички подписали договора се качваме в една лодка. Надявам се да работим добре заедно и да постигнем целите, които си поставяме“, заяви инж. Илиян Терзиев.
Договорът е основен стратегически документ, чрез който София да се превърне в един от 100-те климатично неутрални и интелигентни града. Подписването му е в рамките на проекта Net Zero Cities. През 2022 г. Столичната община се присъедини към Мисията на Европейския съюз „100-те климатично неутрални и интелигентни града на бъдещето до 2030 г.”. Общо 377 града са представили кандидатурите си да бъдат част от Мисията на градовете, но са избрани само 100. След одобрение на климатичния договор София ще получи знака на Мисията. Това е задължително условие за отключване на достъпа до допълнително финансиране и възможност за присъединяване към големи иновационни дейности и пилотни проекти.
„Вярвам, че с общи усилия ще успеем да направим София успешен член на инициативата и всичко, което ще бъде постигнато като политики, ще помогне столицата да бъде хубав зелен град с високо качество на живот, който ще даде своя важен принос в борбата с климатичните промени“, каза Васил Терзиев. По думите му най-важният фокус ще бъдат секторите, които са източник на емисии. Усилията ще са насочени към модернизиране на обществения транспорт и неговата инфраструктура, към строителния сектор и подобряването на енергийната ефективност на сградите, насърчаване на възобновяемата енергия, както и към разделното събиране на отпадъците и тяхното рециклиране или оползотворяване.
„Радвам се, че бизнесът не само участва, но и припознава нуждата от въвеждането на тези политики. Смятам, че тази инициатива ще има положителен икономически ефект върху гражданите и върху бизнеса“, подчерта още Васил Терзиев.