ДНСК и браншовите организации от сектор „Строителство” проведоха работна среща
Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) инж. Лиляна Петрова и представители на браншови организации в сектор „Строителство“ проведоха работна среща. Срещата бе по инициатива на инж. Петрова. В нея участваха арх. Иван Несторов, изп. директор на Камарата на строителите в България (КСБ), Савин Ковачев, директор „Нормативни документи и анализи“ в КСБ, инж. Георги Шопов, председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), инж. Атанас Ангелов, председател на Контролния съвет на Българската асоциация на архитектите и инженерите-консултанти (БААИК), инж. Георги Даракчиев, гл. директор на ГД „Строителен контрол“, Таня Генова гл. инспектор в РДНСК - София, Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „Строител“.
В началото на срещата инж. Петрова изказа благодарност на всички отзовали се на поканата.
„Поводът за тази среща са зачестилите в София случаи, при които установихме, че не се спазва предвиденото по проект укрепване при изпълнение на изкопи“, заяви в началото на срещата инж. Петрова. „Имаме установени случаи на замяна на начина на укрепване, при което се подменят пилотите или същите въобще не се изпълняват. Най-сериозните проблеми се получават при изпълнението на набивни пилоти до калкан на съществуващи сгради, което провокира множество жалби“, поясни началникът на ДНСК. Таня Генова от РДНСК - София, представи и снимков материал, показващ констатирани проблеми.
Заради зачестилите случаи инж. Петрова информира, че е разпоредила започването на проверки по уведомленията за заверени заповедни книги на всички обекти, които се изпълняват в София.
„Считаме за изключително важно Вие като представители на браншовите организации от сектора да уведомите членовете си да бъдат внимателни и стриктно да изпълняват предвиденото по проекта укрепване, а където има обективна невъзможност за това, незабавно да се обърнат към конструктора на обекта, геолога, геодезиста, които да дадат своите предписания“, подчерта инж. Петрова.
Тя допълни, че целта на стартиращите проверки е да се създаде нормална среда както за работа на изпълнителите и инвеститорите, така и за гражданите.
Инж. Шопов благодари за срещата. „На фона на всякакви дребнотемия, с които занимават обществото, това е едно от най-важите неща. Като инженер конструктор мога да заявя, че най-опасното в едно строителство е укрепването. Става въпрос за живота и здравето на хората“, посочи той. „Недобросъвестният предприемач, инвеститорът, който е отговорен трябва да бъде санкциониран“, каза още инж. Шопов и добави, че е необходимо засилване на надзорните функции.
Изп. директор на КСБ арх. Несторов, който е заемал позицията началник на ДНСК, посочи, че основен проблем е контролът. Той подчерта, че е необходимо РДНСК да се подсили с кадри и заедно с общинските структури за контрол да се правят проверки на строежи от четвърта, пета и шеста категория, които започват. „Своевременната намеса на контролните органи е от изключително значение“, посочи арх. Несторов.
Позицията му бе подкрепена от инж. Атанас Ангелов, който заяви, че на обществото трябва да е ясно, че всеки един обект ще бъде проверен.
„Много е важно да изпратим ясен сигнал към обществеността - че сме един отбор - ДНСК и браншът сме съпричастни и се борим заедно с негативните практики“, категорични бяха изп. директор на КСБ и началникът на ДНСК. Те изтъкнаха и възможностите на медията на Камарата – в. „Строител“, за даване на гласност и търсене на решения на проблемите в сектора.
На срещата бе коментирано и писмото на МОСВ, в което се посочва, че на екосъгласуване подлежат всички устройствени планове и инвестиционни проекти, включително най-дребните строежи от шеста категория, като летни кухни, огради и гаражи. Инж. Петрова съобщи, че в ДНСК са постъпили много становища, включително от Консултативния съвет на браншовите организации в сектор „Строителство“ и от главния архитект на София. „ДНСК също ще излезе със становище, което ще бъде изпратено до МРРБ”, посочи още началникът на ДНСК.
В края на разговора беше взето решение за провеждане на последващи срещи за обсъждане на наболели проблеми в сектора.