КСБ проведе редовно Общо събрание
Делегатите одобриха основните политики за развитие на Камарата през 2025 г.
Емил Христов
Ренета Николова
На 28 ноември в централния офис на Камарата на строителите в България се проведе редовно Общо събрание (ОС). Заседанието откри председателят на Управителния съвет (УС) на КСБ инж. Илиян Терзиев. То бе водено от инж. Николай Николов, изп. директор на Фондация „Български строител“ и председател на ОП Бургас.
„Радвам се, че сме заедно, за да проведем Общото събрание на Камарата, да отчетем постигнатото и да набележим общите ни цели за 2025-а. В края сме на една много динамична година, година на политическа и икономическа нестабилност. Независимо от сложните условия и трудностите в такава обстановка да се търсят дългосрочни решения, УС на Камарата работи с целия си капацитет, за да може максимално адекватно да отговори на всички предизвикателства пред бранша“, заяви в началото инж. Илиян Терзиев. Той информира делегатите за основните дейности на УС на КСБ през годината.
„Ще започна от срещите с институциите. Тези срещи са важни, защото на тях поставяме въпросите, които ни касаят, като индексацията, корекциите, проблемите в законодателството – Закона за устройство на територията и Закона за обществените поръчки“, сподели инж. Терзиев.
Председателят на УС на КСБ информира, че през разглеждания период ръководството на браншовата организация е провело срещи с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на транспорта и съобщенията, Агенцията по обществени поръчки, Дирекцията за национален строителен контрол и други. „Разбира се, много по-добре би било да комуникираме с редовни правителства, отколкото със служебни, които все пак са ограничени като време и правомощия, но такава е ситуацията и правим всичко възможно, за да можем да поставяме актуалните за бранша въпроси и да настояваме за решаването им“, посочи инж. Илиян Терзиев.
Той отбеляза, че като изключително положителна инициатива са се очертали срещите на КСБ и Областните представителства на Камарата с местните власти, които инициира и организира в. „Строител“ и на които кметовете представят инвестиционните програми на общините и се коментират проблемите на фирмите по места. „До момента сме провели 10 такива срещи и намерението ни е още от края на януари да ги подновим. Прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова ще подготви график за следващата година, и където имате готовност, можем да планираме провеждането на тези наистина много полезни срещи“, заяви инж. Терзиев.
„Знаете, че един от най-успешните проекти на Камарата е създаването на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ (ЕЦИХ). През годината открихме обучителния център на хъба, който е в сградата на КСБ, изключително модерен и съвременно оборудван. Основната заслуга за създаването на хъба и центъра е на колегата Любомир Пейновски, за което използвам случая да му благодаря още веднъж“, заяви председателят на УС на КСБ и добави, че в центъра вече са стартирали обучения, към които има много голям интерес. „ЕЦИХ разполага и с първия 3D принтер, който строителният бранш може да използва. Дигитализацията е бъдещето и това е посоката, в която ще се развива секторът“, допълни той.
Инж. Илиян Терзиев обърна внимание и на инициативата „Аз мога да строя – Delecto”, която се реализира с голям успех. „Не мога да не изкажа голяма благодарност на председателя на ОП на КСБ – Пловдив, Пламен Иванов, който се занимава с проекта. Чрез него караме младите хора да се приобщават към нас“, каза още той.
Председателят на УС на КСБ подчерта, че през изминалия период Камарата е насочила своите усилия и за подобряване на нормативната база за възлагане на строителство. „Въвеждането на правилата на FIDIC за договорите за строителство е приоритет, който сме си поставили. Тук двигател на процеса е инж. Любомир Качамаков. Камарата си сътрудничи с най-добрите експерти в сферата, финансирахме преводите на Зелената и Бялата книга на FIDIC и се опитваме да ангажираме институциите за постигане на нашата цел, а именно – въвеждането на договорите“, допълни той.
Инж. Терзиев посочи също, че едно от постиженията на Камарата е издаването на „Пътна карта за осъществяване на инвестиционна идея“ с автор Савин Ковачев, директор на дирекция „Нормативни документи и анализи“ в КСБ, която председателят на КСБ определи като безценно помагало за участниците в инвестиционния процес.
„Традиционно Камарата организира и участва в редица форуми. Сред тях ще отбележа „Брацигово – Каменният поток на времето“ и ежегодната Конференция за перспективите и предизвикателствата пред строителния сектор, която организираме съвместно с в. „Строител“. И двете събития преминаха при голям интерес“, изтъкна той.
Председателят на УС на КСБ се спря и на международната дейност на Камарата. По думите му КСБ не спира да развива контактите си в чужбина чрез включване в мероприятията на FIEC, CICA и Вuild Еurope и даде пример със съвместното им участие с инж. Качамаков на Общото събрание на CICA, състояло се преди дни.
В края на изказването си инж. Терзиев отправи благодарност към ръководните органи и структурите на Камарата - ИБ и УС, Комисията за ЦПРС, Областните представителства, Контролния съвет, Комисията по професионална етика, дружествата на КСБ -„Строителна квалификация“ ЕАД и „Вестник Строител“ ЕАД, Фондация „Български строител“, както и към администрацията на Камарата за ангажираността, времето, силите и желанието за реализиране на целите на Камарата и повишаване на авторитета на бранша.
„Надявам се новата година да ни донесе много работа, заплащане в срок, повече спокойствие и предвидимост. Знам, че заедно ще намерим най-добрите решения и с общи усилия можем да успеем във всичко“, завърши инж. Илиян Терзиев.
На редовното Общо събрание на КСБ присъстваха почетният председател на КСБ и председател на Съвета на настоятелите на Фондация „Български строител“ инж. Светослав Глосов, зам.-председателите на УС на Камарата инж. Живко Недев, инж. Иван Моллов и инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, членове на ИБ и УС на Камарата и председатели на ОП на КСБ, доц. д-р инж. Георги Линков, председател на Комисията за воденето, поддържането и ползването (КВПП) на ЦПРС, Любомир Пейновски, председател на УС на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ и председател на СД на „Строителна квалификация“, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика (КПЕ) на КСБ, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, д-р ик.н. Николай Иванов, член на Контролния съвет (КС) на КСБ, финансовият директор Капка Асенова, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.
Заседанието продължи с приемане на Отчет за дейността на КПЕ, който бе представен от инж. Благой Козарев.
Приет бе и отчет за дейността на КВППЦПРС за изтеклия период, като докладчик по точката бе доц. д-р инж. Георги Линков.
Общо събрание одобри отчета за изпълнение на дейността на УС на КСБ за периода от 01.09.2023 г. до 31.08.2024 г.
В следваща точка от дневния ред д-р ик.н. Николай Иванов представи отчет за дейността на КС на КСБ за разглеждания период, който бе одобрен от присъстващите.
Събранието продължи с обсъждане на предложения за промени в Устава, касаещи увеличаване на мандатите на ръководните органи, които не бяха приети.
В следваща точка бе приет Отчет за изпълнение на бюджета на КСБ за 2023 г. Гласувано и прието бе и освобождаване от отговорност на председателите и членовете на УС, КС, КВППЦПРС за изтеклия мандат.
Общото събрание гласува и основните политики за развитие на Камарата през 2025 г. КСБ ще продължи активните си действия за разработване и промяна на нормативната уредба в областта на строително-инвестиционния процес, за подкрепа на строителните фирми за повишаване на конкурентоспособността им, както и за консолидиране на съществуващия опит за реализация на интегрирани концепции за развитие на човешкия капитал и гарантиране на устойчива заетост. Камарата ще работи и за укрепване на взаимодействието между КСБ, нейните членове и държавните институции, за активна международна дейност и медийна политика, за развитие на капацитета на КСБ в управлението на проекти, както и за утвърждаване на лидерската роля на Камарата в дигиталната трансформация на сектор „Строителство“.
Делегатите одобриха и бюджета на браншовата организация за 2025 г.