КСБ и министърът на околната среда и водите Манол Генов проведоха работна среща
С нея Камарата поставя началото на поредица от срещи с институциите по актуални за бранша теми
Ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ) започна поредица от работни срещи с институциите. Първият разговор бе с министъра на околната среда и водите Манол Генов. Срещата се състоя на 5 февруари в МОСВ. В нея участваха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, зам.-председателите на УС на Камарата инж. Живко Недев, инж. Иван Моллов и инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, Любомир Пейновски, председател на УС на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ и председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика на КСБ, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. От страна на МОСВ се включи и зам.-министър Атанас Костадинов.

В началото министър Генов поздрави представителите на КСБ и заяви желанието си да работи с браншовите организации от сектор „Строителство“. От своя страна инж. Илиян Терзиев благодари за срещата и увери министър Генов, че може да разчита на експертния потенциал на КСБ.
Сред поставените от Камарата въпроси бяха тези за напредъка на Програма „Околна среда“ (ПОС), ВиК проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и проблемът с налагането на финансови корекции.
Министър Генов информира присъстващите, че по процедура „Изграждане на ВиК инфраструктура за 7 ВиК оператора“ по Програма „Околна среда“ предстои подписване на договорите. Общият бюджет на инвестицията е 807 985 000 лв. За участие в събитието са поканени министърът на регионалното развитие и благоустройството, представители на Европейската комисия (ЕК) и представители на ВиК операторите.
По отношение на проблема с налаганите плоски финансови корекции Манол Генов посочи, че е възложил изготвяне на доклад и анализ, за да се види ситуацията към момента и да се идентифицират основните причини.
„Запознати сме с проблема, за мен той трябва да бъде поставен на по-високо, включително и политическо ниво, за да сме полезни за България“, подчерта той.
Зам.-министър Костадинов коментира предприеманите от министерството мерки за гарантиране на реализацията на 10-те проекта по НПВУ, т.нар. водни цикли. Той посочи, че в момента се води активна комуникация за възможността НПВУ и Програма „Околна среда“ да намерят ефективно решение за финансирането на тези обекти.
„Общият ни поглед е, че се нуждаем от сериозно оптимизиране на процесите на планиране, контрол, програмиране, изпълнение, верифициране в интерес на по-доброто усвояване“, коментира казуса с корекциите зам.-министър Костадинов.
На срещата бе поставен и въпросът за необходимостта от осигуряване на ресурс за индексация на проектите от настоящия програмен период в случай на покачване на цените на материалите и суровините. Въпросът е критичен, не бива, както в предишния програмен период, строителите да се окажат инвеститори по проектите, категорични бяха от КСБ.
Любомир Пейновски подчерта значимостта и авторитета на Камарата, като посочи, че тя представлява целия бранш - над 7000 строителни фирми, в които са заети над 200 хил. работници и служители. Той отбеляза и наличието на собствено издание на Камарата – в. „Строител“. „Имаме експертен капацитет и желание да подпомагаме администрацията. Сигурен съм, че такава колаборация ще даде много добър резултат“, каза Пейновски.
Министър Манол Генов информира присъстващите, че създава работна група, която да подготви предложения за промени в Закона за биологичното разнообразие и Закона за опазване на околната среда. „Целта им е облекчаване на инвестиционните намерения и екологичния контрол върху тях. Като МОСВ стриктно ще опазваме околната среда, но трябва да има и бърза писта за проекти от изключителна важност. Държавата трябва да се развива. Намеренията ни са да преодоляваме трудностите, а не да ги създаваме“, заяви министър Генов.
Двете страни изразиха желанието си за регулярна комуникация и работни срещи, както и за добро партньорство.
Следващите срещи на КСБ ще са с министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и с вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.