КСБ

КСБ проведе работни срещи с МРРБ и МТС

Забавените разплащания към фирмите, индексацията, проблемът с липсата на кадри, както и инвестиционните програми на двете ведомства за 2025 г. бяха сред обсъжданите теми

Ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ) стартира поредица от срещи с институциите, на които се дискутират важните за строителния бранш въпроси. След проведената първа среща с министъра на околната среда и водите Манол Генов последваха срещи с министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и с министъра на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. В срещата с МРРБ взеха участие и зам.-министрите Веселина Терзийска и Юра Витанова, както и началникът на политическия кабинет на министъра Валя Петрова. В срещата в МТС се включиха и зам.-министърът на транспорта и съобщенията Живко Петров, инж. Александър Вецков, ген. директор на НК „Железопътна инфраструктура“, Мартин Георгиев, директор на дирекция „Координация на програми и проекти“ в МТС, Димитър Савов, директор на дирекция „Национална транспортна политика“ в МТС, Красимира Стоянова, директор на дирекция „Правна“ в МТС, и Иван Марков, главен секретар в МТС.

Камарата бе представена от председателя на Управителния съвет инж. Илиян Терзиев, зам.-председателите на УС инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, инж. Живко Недев и инж. Иван Моллов, почетния председател инж. Светослав Глосов, Любомир Пейновски, председател на УС на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ и председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика на КСБ, и прокуристът и гл. редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.

„Целта на срещите е да поставим неотложните за бранша проблеми и с общи усилия да търсим възможно най-добрите и най-бързите решения“, посочи председателят на УС на КСБ инж. Терзиев. Той заяви желанието на Камарата да съдейства с целия си експертен потенциал, включително със становища, участие в работни групи и комисии, за да се постигне напредък в обсъжданите сфери.

Срещите на КСБ продължават в петък с министъра на финансите Теменужка Петкова.

„С амбицията сме да изпълняваме сериозна програма. Всички видове строителство усетиха трусовете в държавата. Желанието ни е да наваксаме загубените години и забавените инфраструктурни проекти, които са важни за икономиката на страната.“ Това каза министър Иван Иванов в началото на срещата с КСБ.

Във връзка с поставени от бранша въпроси за неразплатени средства за изпълнени през миналата година дейности министър Иванов посочи, че се предвижда бюджетът за 2025 г. да бъде приет до средата на март, след което ще може да започне разплащане.

„Инвестиционната програма за общински проекти е най-мащабната държавна инвестиция за общините. Целта ни е да продължим да я развиваме“, подчерта той. „До приемането на бюджет 2025-а се разглеждат подадените от общините искания за извършване на междинни плащания по програмата и се връщат бележки за отстраняване на несъответствия с изискванията, за да може след приемането на бюджета да има готовност за разплащания“, обясни заместник-министър Терзийска.

От страна на Камарата бе поставена темата за програма за саниране на жилищни сгради, което да се изпълнява перманентно. Споделен бе и добър опит от Италия за осигуряване на финансиране за обновяване на сгради. „Водим разговори и търсим начини програмата да продължи“, каза в отговор Иван Иванов.

Инж. Любомир Качамаков запозна министър Иванов с предложението на Камарата за въвеждане и прилагане в строителството у нас на договорни условия по FIDIC, които да залегнат в законодателството. Той специално акцентира на възможностите, които дава Зелената книга, по която процедурите са по-лесни за администриране и е много подходяща за проекти до 5 млн. лв.

Инж. Качамаков засегна и въпроса за гаранциите за аванси чрез застраховка. Направените ограничения за проекти до 500 хил. лв. създават затруднения на фирмите, необходимо е да се мисли за корекции в текстовете на закона, посочиха представителите на КСБ.

Любомир Пейновски постави темата за финансовите корекции, които са изключително сериозен проблем и за общините, и за изпълнителите на проектите. „Необходими са изчистени правила и указания, като целта е превенция“, подчерта той.

Коментирана беше и темата за миграцията на кадрите и липсата на работна ръка в строителството.

„В мое лице имате съмишленик“, заяви министър Иванов.

Двете страни изразиха желание за активен и постоянен диалог по обсъдените теми.

Дискусията по тях продължи и на срещата на КСБ с МТС, в която инж. Илиян Терзиев  и инж. Живко Недев се срещнаха с министър Гроздан Караджов и екипа му.

Акцент в разговорите бяха проектите на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. „Забавянето по някои от тях е сериозно“, посочи министър Караджов. Той подчерта, че планира лично посещение и среща с изпълнителите на място с цел да се обсъдят всички проблеми, да се подготвят работни графици и да се осигури предвидимост в реализацията на обектите.

На срещата бяха коментирани и индексацията, плоските финансови корекции, застраховките и необходимостта от облекчаване на режима за внос на работна ръка от трети страни.

Министър Караджов и Камарата на строителите в България ще работят на експертно ниво в постоянна комуникация за търсене на най-ефективните решения на предизвикателствата, пред които е изправен браншът.