Андреас Микалос: Търсим нови пазари на Изток
От 2010 г. насам строителството намалява с около 30% на годинаСвилена Гражданска
Г-н Микалос, разкажете ни повече за вашата федерация. Как е регулирана и от колко членове се състои?
Първо бих искал да благодаря на нашия домакин, вицепрезидента на FIEC Венелин Терзиев за чудесната инициатива за тази регионална среща, с която слагаме началото на един много по-активен диалог между нашите организации. Проблемите, пред които се изправяме, са общи и заедно можем да търсим тяхното решение. Поздравления и за чудесната подготовка и организация на събитието.
А сега на конкретния въпрос за Кипърската федерация на строителните фирми. Във всеки един от регионите на Кипър има по една асоциация. Всички те членуват в Кипърската федерация на строителните фирми. Ние имаме около 1200 членове от 3000 строители в Кипър. Това са 95% от големите фирми в страната. Затова нашата федерация е официален представител на строителите пред правителството и пред другите организации.
Нашият стремеж е да защитаваме интересите на членовете, да подобряваме професионалната квалификация на строителите, да информираме за промени в законодателството и за нови директиви на ЕС, за нови технологии. Това е основната ни мисия.
Функционираме като неправителствена организация. Тя не е като КСБ, която е основана чрез специален закон. Според нормативната база в Кипър съществува съвет към правителството, който се занимава с регистрация и контрол на дейността на строителите. В него членува главният съдия на страната. Така че всеки, който извършва строителна дейност, трябва да бъде акредитиран от този съвет. Има пет типа сертификати за изпълнители. В зависимост от тях се определя и какъв тип строителство фирмите имат правото да извършват. Те не са задължени да бъдат членове на федерацията.
Ние се опитваме да въведем добрата практика на България у нас по отношение на сектора, но имаме проблеми със сегашното правителство. На 17 февруари ще имаме избори за нов президент, който по конституция назначава кабинета.
Строителството се регулира от колективни споразумения между работниците и двата синдиката. Нашите членове спазват споразуменията за разлика от останалите фирми, а това нарушава реалната конкуренция. Това е основният ни проблем, чието решение търсим.
Как се отрази икономическата криза на сектора?
От 2010 г. насам строителството намалява с около 30% на година. Според последната статистика за 2012 в сравнение с 2011 г. обемът се е свил с около 32%. Мога да кажа, че вчера секторът беше по-добре, отколкото днес, и още по-добре от утрешния ден. Считаме, че тази година ще е по-лошо, защото имаме и избори, и финансови проблеми заради кризата.
Хубавото е, че преди два месеца беше въведена директивата за забавени плащания, което ще помогне на строителството.
Въпреки това кои са големите инфраструктурни обекти, по които работите?
Развиваме големи проекти в туристическата и развлекателната индустрия. Открихме находища на газ в морето. Съвместно с израелски и американски компании подготвяме реалния добив. Необходимо е газът да се извади и да се компресира. Проектът е мащабен. В него участват около 15 фирми, сред които и най-големите американски компании. Площта е разделена на 12 части, като всяка една се изпълнява от различен консорциум от фирми, избрани чрез отделна обществена поръчка. Тази година две компании получиха разрешително да експлоатират находището – една корейска и една италианска. Те бяха избрани чрез международен търг. Всяка една от тях ще извърши обследване, след това ще извлече газа, ще се изгради необходимата инфраструктура и т.н.
Надявам се този проект да бележи краят на финансовата криза при вас?
За съжаление ние нямаме много проекти по европейски фондове. Тези, които имаме, са главно за обновяеми енергийни източници и строителство на пътища и магистрали. Наближава следващият програмен период и ще видим кои сфери на строителството ще бъдат приоритизирани. Мисля, че това ще бъдат проекти за възобновяеми енергийни източници. Има доста области, по които можем да работим заедно на Балканите. Приоритетите за развитие са заложени в „Европа 2020“ и дългосрочната стратегия до 2050 г.
В частност федерацията не работи по еврофондовете, защото процедурите са сложни. Не сме толкова голяма организация и нямаме необходимия човешки капитал и финансов ресурс. Ние имаме само четирима служители.
Като цяло имаме различни програми - земеделие, инфраструктура и други. Фондовете не са толкова много. Вече няма достатъчно средства по тях, може би едва 20 млн. евро. Но е факт, и че не използваме възможностите, които европейските фондове могат да ни дадат, т.е. усвояваме едва 50-60%.
Търсите ли нови пазари за строителство?
Естествено. Кипърските строители имаха голям опит с арабските държави още от 70-те години. Сега поради спада в индустрията отново се опитват да намерят пазари навън. Това са основно арабските страни и Африка - Замбия, Нигерия, Либия.
Какви са условията за кандидатстване за обект при вас?
Всеки проект за над 5 хил. евро е с обществена поръчка. Проблемът при тях е най-ниската цена. Съществуват и множество дискриминационни условия. Има такива проекти, при които буквално се пишат критерии, които да отговарят за една или две фирми. Това не е честно.
Споменахте синдикатите. Как работите с тях?
Отлично. Винаги сме имали добри отношения, и работим заедно като приятели. Те са ни партньори в работата. Често изпълняваме съвместни проекти, изготвяме колективните трудови споразумения, както и проекта за професионална квалификация и обучение в бранша. Понякога имаме разногласия, защото интересите, които защитаваме, са различни. Въпреки това ние сме в добри отношения и трябва да ги поддържаме в името на бизнеса. Много неща ни свързват и затова трябва да работим заедно. Сега имаме стачка, но след няколко дни трябва да седнем на една маса да решим проблема, защото никой друг няма да го направи вместо нас.Състоянието на строителния бранш в Кипър
Инж. Джани Антова
Общата строителна дейност
В края на 2012 г. икономиката на Кипър продължава да е силно повлияна от настоящата глобална финансова криза. Според блиц оценка, направена от статистическата служба на страната, растежът на БВП в реално изражение през 3-тото тримесечие на 2012 г. е отрицателен и възлиза на -2%, съотнесен към съответното тримесечие на 2011 г. Изчисленият растеж на БВП за цялата 2012 г. е -2,2% (като за 2011 г. е бил 0,5%), а планираният ръст на БВП за 2013 г. е -4,5%.
Според статистическата служба на Република Кипър строителният сектор продължава да бъде един от най-важните сектори за националната икономика и има съществен принос за растежа на БВП (приблизително 5,5 - 6%). Проектите за строителство на нови жилищни и нежилищни сгради, гражданско строителство и други и работите по поддръжката им водят до бърз растеж в периода 2005 - 2008 г. От 2009 г. обаче се наблюдава непрекъснат спад (2590 милиона евро през 2009 г., 2481,2 милиона евро през 2010 г., а през 2011 г. 2276,3 милиона евро). През 2012 г. се наблюдава по-нататъшно намаляване от 20% в сравнение с 2011 г.
В края на 2012 г. кипърската статистическа служба съобщава за 5365 издадени разрешителни за периода януари-септември 2012 г., регистрирайки намаляване от 6,7% в сравнение със съответния период на предходната година. Общата стойност на тези разрешителни е спаднала с 24,0%, а общата площ - с 33,2%. Броят на жилищата отчита спад с 37,2%. Разрешителните за строеж представляват водещ показател за бъдещи дейности в строителния сектор.
Според информацията, предоставена от Службата за социално осигуряване, през второто тримесечие на 2012 г. икономически активното население е 439 954 лица, при 433 522 през 2-рото тримесечие на 2011 г. През същото тримесечие на 2012 г. заетото население в Кипър средно е 390 213 лица при 402 158 през 2011 г. Общата заетост в строителния сектор е намаляла от 34 500 души през 2011 г. до 32 800 през 2012 г., като наетите лица достигат 28 000, а самонаетите - 4800.
Според областните бюра по труда броят на регистрираните безработни в края на ноември 2012 г. е 39 522. За сравнение 31 826 са регистрираните безработни в края на ноември 2011 г. (+24,2%). Общата безработица в строителния сектор е 6159 лица през 2012 г., т.е. има увеличение от 39,2% в сравнение с 2011 г. Безработните лица, свързани със строителния сектор и регистрирани в бюрата по труда, в края на ноември 2012 г. са 6285.
Очевидно е, че глобалната финансова криза и нейното въздействие върху кипърската икономика продължава да допринася и да провокира настоящата негативна ситуация в строителния сектор на страната. Федерацията на строителните асоциации на Кипър (OSEOK) счита, че 2013 ще бъде по-трудна година за сектора. Именно поради тази причина организацията продължава своите усилия чрез дискусии с ресорните министерства, агенции, политически партии и социални партньори да търси форма и приложение на ефективни методи и инструменти, които ще предотвратят негативните последици за сектора.
Жилищното строителство
През периода януари-септември 2012 г. инвестициите в изграждането на нови жилищни сгради възлизат на 832 милиона евро, в сравнение с 1145 милиона евро за съответния период на 2011 г. Разрешителните, издадени за жилищни сгради през януари-септември 2012 г., достигат 3337, което представлява спад от 18,2% в сравнение с 2011 г. (4079). В квадратура при новите жилищни сгради се наблюдава намаляване от 30,1% в сравнение с 2011 г. Броят на издадените разрешителни за нови жилища за периода януари-септември 2012 г., е 4441 (7077 за съответния период на 2011 г. ).
Непродадените апартаменти в новите жилищни сгради продължава да водят до свиване на строителната индустрия и съкращения на неквалифициран персонал.
Инвестициите от 832 милиона евро за жилищни сгради през 2012 г. представляват 70% от общите (1187 милиона евро) инвестиции за ново строителство.
Нежилищното строителство
Според най-новите данни от CYSTAT разрешителните за нежилищни сгради през януари-септември 2012 г. (992) показва увеличение от 11,8% в сравнение със същия период на предишната година (887). Въпреки това инвестициите в изграждането на нови нежилищни сгради през 2012 г. са намалели до 234,1 милиона евро в сравнение с 336,4 милиона евро за съответния период на 2011 г. В същото време обемът в квадратни метри за нови нежилищни сгради намалява с 42,7% в сравнение с 2011 г.
Гражданското строителство
С включването на голям брой фирми пазарът на гражданското строителство се превърна в популярна дейност в Кипър, като основната част от него са подобрения и ново строителство на пътища, пристанища, летища, ВиК системи, както и други инфраструктурни проекти и поддръжка.
Обемът на разрешителните за гражданско строителство през януари-септември 2012 г. в сравнение със същия период на предишната година показа увеличаване от 150% (от 260 разрешителни през 2011 г. на 651 през същия период на 2012 г.). Разрешителните за лотове намаляват с 26,1% (от 459 разрешителни през 2011 г. на 339 през същия период на 2012 г.), а разрешителните за строежи на пътища намаляват с 30,3% (от 66 разрешителни през 2011 г. на 46 спрямо същия период на 2012 г.).