Мария Желева, Ренета Николова
Берлин
„Строителството на Европейската къща все още не е завършило, все още има разлика между отделните „стаи”. Тази къща е гаранция за свобода и равни възможности и затова трябва по-скоро да й бъдат предоставени необходимите инвестиции и инфраструктура, за да се изравни благосъстоянието на всички жители.” С тези думи държавният секретар на Министерството на благоустройството, околната среда и строителството на Германия Флориан Пронолд откри Конгрес 2014 на Европейската федерация на строителната индустрия FIEC. Форумът се проведе от 26 до 28 юни, а домакин беше столицата на Германия – Берлин. На тържественото събитие присъстваха представители на строителни фирми и федерации-членки от ЕС, EFTA и Турция, чиято задача тази година бе не само да дискутират предизвикателствата и тенденциите в бранша, но и да изберат нов президент и Управителен съвет на организацията. КСБ бе представена на конгреса от инж. Светослав Глосов – председател на Камарата, и инж. Иван Бойков – изп. директор.
В класически немски стил конгресът беше официално открит в Берлинската концертна зала. Приветствено слово изнесе вече бившият президент на FIEC – немският строителен предприемач Томас Шлайхер, който заяви: „В трудната икономическа ситуация всеки ден трябва да се борим, за да отстояваме нашите цели. Главната задача на FIEC е да постави важните за бранша въпроси в европейския дневен ред пред вземащите решения. Затова ще разчитаме и на всички национални организации – членки на FIEC.“ Той допълни: „Нашият глас се чува в Европа. Мрежата от контакти ни свързва с всички институции в ЕС, имащи отношение към строителството.“
Участниците във форума поздрави и Томас Бауер, президент на Немската строителна камара (HDB). Той посочи как една тежка криза може да обедини и мобилизира заинтересовани страни и да бъде превърната в отлична възможност за възход, напомняйки на делегатите за състоянието на немския строителен сектор след обединението на Германия. Бауер призова федерациите членки с подобни общи усилия да допринесат за подема, сигурността и свободната конкуренция на европейската строителна индустрия.
След тържественото откриване започна Общото събрание на федерацията, по време на което бяха проведени изборите за президент и членове на Управителния съвет на FIEC за мандат 2014 – 2016 г. С кворум от 92% от активните гласове чрез открит вот за президент на FIEC бе избран Йохан Вилемен, бивш президент на Белгийската строителна федерация и вицепрезидент на FIEC – представител на групата Белгия, Холандия и Люксембург за периода 2012 – 2014 г. Вилемен е инженер и управляващ директор на „Вилемен Груп” – една от най-големите и бързоразвиващи се семейни строителни фирми в Белгия с повече от 2000 служители и годишен оборот от 600 млн. евро. По време на най-тежкия период за строителния бизнес (2008 – 2013 г.) компанията успява не само да утрои годишните си приходи, но и да изнесе дейността си в Румъния, Полша и Африка, с което заслужено е наградена с отличието „Предприятие на годината” в Белгия за 2013 г.
В своята първа реч новият президент на FIEC благодари за оказаните чест и доверие, а след това поздрави предшествениците си за успешния им мандат. Той увери, че първата му мисия ще бъде среща с Европейския парламент, чрез която манифестът на FIEC предстои да бъде поставен в дневния ред на ЕС, и призова за активното участие на всички федерации членки.
Манифестът на FIEC представлява план за действие на федерацията, който включва 10 точки: 1) Инвестиции за растеж и създаване на нови работни места въпреки необходимостта от поддържането на финансова дисциплина. 2) Подкрепа за инвестиции. 3) Инвестиции в инфраструктура за устойчив растеж. 4) Осигуряване на лоялна конкуренция на европейско ниво. 5) Мерки за устойчива и енергийно ефективна Европа. 6) Незабавни разплащания с бизнеса. 7) Добре работещ трудов пазар. 8) Непрекъснати иновации за бъдещата Европа. 9) Интелигентни градове, отговарящи на съвременните и бъдещи изисквания. 10) Намаляване на бюрокрацията и опростяване на законодателството.
Йохан Вилемен успя да впечатли участниците в събитието с иновативния си поглед върху проблемите на европейската строителна индустрия. Новият президент изрази своята увереност, че общите усилия за съживяването на европейската индустрия ще доведат до ефективни и устойчиви резултати, затова призова делегатите да не се поддават на разпространения скептицизъм и негативни очаквания за растеж. „Ние трябва да накараме политиците да предоставят подходяща среда, позволяваща на всички заинтересовани страни да изявят предприемаческите си способности, които да трансформират негативизма в растеж, достатъчно работни места и по-високо обществено благополучие“, каза Вилемен.
Председателят на КСБ инж. Светослав Глосов и изп. директор на Камарата инж. Иван Бойков поздравиха новия президент с избора и му пожелаха успех в постигането на важните за индустрията цели. Те отправиха покана към Йохан Вилемен да посети България и да бъде гост на традиционния годишен форум за строителството, който КСБ ще организира тази есен за 5-и пореден път. Президентът на FIEC прие с благодарност поканата. Той даде първото си интервю за изданието на КСБ – вестник „Строител”.
Дневният ред на конгреса продължи с избори за Управителен съвет. През следващите 2 години за вицепрезидент на групата страни България, Гърция, Румъния и Кипър бе избран Михалис Дактилидис (Гръция). Той наследи предшественика си Венелин Терзиев – член на Контролния съвет на КСБ. Като представители на останалите групи страни в състава на Управителния съвет на FIEC за мандат 2014 – 2016 г. влизат следните новоизбрани вицепрезиденти:
• Франк Дюпре, представител на Германия
• Жан-Луиз Маршан, представител на Франция
• Дучио Асталди, представител на Европейските и международни контрактори (EIC)
• Паоло Асталди, представител на Италия
• Шетил Тонинг, представител на групата страни Дания, Финландия, Литва, Естония, Норвегия и Швеция
• Гилермо Апарицио, представител на Испания
• Максим Ферхаген, представител на групата страни Белгия, Люксембург и Холандия
• Александър Понграц, представител на групата страни Австрия, Швейцария, Унгария, Хърватия, Словакия и Словения
• Емре Айкар, представител за Турция
• Рикардо Гомес, представител за Ирландия, Малта и Португалия
По време на втората, дискусионна част от конгреса се състоя конференция на тема „Инвестиции в реалната икономика за растеж и създаване на работни места – уроци от националните практики“. Първата кръглата маса предостави на делегатите възможността да обсъдят националните практики за инвестиции за растеж и да обменят опит. Конференцията включваше и интересен модул с тема „Как искаме да изглежда строителството на бъдещето“.
В заключителната част на работната сесия делегатите се обединиха около идеята да отстояват публично пред новоизбраните европейски политици следните принципни позиции:
• Растеж и заетост не могат да бъдат постигнати без инвестиции. Въпреки че Европейската централна банка наскоро се ориентира към кейнсианския антикризисен подход, а именно стимулиране на потреблението и инвестициите, първоначалното инвестиционно раздвижване сред строителния бранш е все още плахо и недостатъчно. Не бива да се забравя, че за постигането на растеж и устойчивост дългосрочно се изискват незабавни вложения в достъпни и енергийно ефективни жилища, качествени публични услуги и интегрирана транспортна, енергийна, водна и телекомуникационна инфраструктура. „Европа трябва да престане със сляпото следване на политиката на бюджетна дисциплина. Тя унищожава реалната икономика, особено строителния сектор, и затова следва да бъде заместена с алтернативна, интелигентна и иновативна финансова дисциплина”, призова експрезидентът Томас Шлайхер.
• Инвестициите се нуждаят от финансиране. В подобни времена на оскъден и труднодостъпен финансов ресурс всеки един алтернативен източник на средства трябва да бъде насочен към икономиката и особено към малките и средните предприятия и домакинствата. Страните членки, които влагат в необходимата инфраструктура и сгради, допринасяйки за по-висок растеж и заетост, ще се ползват от облекченията в Пакта за растеж и стабилност.
• Квалифицираната работна сила е и ще продължава да бъде основният елемент на успеха. В подобна ресурсоемка индустрия работната сила е основният фактор за растеж и конкурентоспособност.
Конгресът беше тържествено закрит в двореца Шарлотенбург. Със спектакъла „Строителството се среща с Моцарт“ (брейк денс импровизации) домакините елегантно съчетаха класическото с модерното. Следващият годишен конгрес на FIEC ще се проведе през юни 2015 г. в Брюксел.
Инж. Светослав Глосов, председател на УС на КСБ:Предстои сериозна международна дейност на КСБ през есента
Поканих новия президент на FIEC да посети България и да бъде специален гост на традиционния дискусионен форум за строителството, който Камарата с медийното партньорство на в. „Строител” организира всяка година през есента. Президентът Вилемен беше приятно изненадан и прие с благодарност тази покана. След вицепрезидента на Европейската комисия Антонио Таяни, който гостува на форума през 2013 г., надявам се, че през 2014-а наш гост ще бъде и президентът на FIEC. Ние ще разчитаме и на помощ от Европейската федерация за нашите активности в Брюксел, така че контактът ще бъде изключително полезен. Имаме и още едно мероприятие със Секцията по социална политика в строителството на FIEC, на която София ще бъде домакин.
Удовлетворен съм, че се забелязва изключително добро отношение към нас от страна на чуждестранните колеги. Може да се каже, че вече сме напълно интегрирани във FIEC. Има много международни инициативи, в които са включени наши представители.
Знаете, че на последния УС в Бургас се чуха препоръки за предприемане на конкретни действия на Камарата по отношение на проблема със спрените фондове, включително и на ниво европейски институции. Германската камара има представителство в Брюксел и се договорихме да ни бъде оказано съдействие. Колегите ни предложиха да бъде осигурен офис за наш служител. Предстоят ни срещи и разговори с българските евродепутати за установяване на контакти на най-високо ниво в Брюксел. Трябва да се запознаем и с новите ръководства на Дирекция „Регионално развитие” и Дирекция „Вътрешен пазар и услуги”.
Така че ни чака сериозна международна дейност през есента, която е и в полза на нашите членове.
Инж. Иван Бойков, изп. директор на КСБ:За нас конгресът беше важен заради договореностите, които постигнахме
Освен че беше избрано ново ръководство, в което координатор за нашата група държави ще е представителят на Гърция, за нас много важно беше, че се договорихме за среща с колегите от Германия. Знаете, ние имаме подписано още преди години споразумение за съвместна дейност. На тази база немските колеги изненадващо поставиха въпроса за по-голямо присъствие на родните фирми на техния строителен пазар и се уточнихме ние да подадем проблемите, които срещаме при своето интегриране там, и заедно да търсим решаването им. Планираме до края на юли да идентифицираме трудностите, нашите колеги да ги посочат и ние да ги изпратим в Германия, а през есента да направим работна среща в немската камара с референт от тяхното министерство. Това е най-важното, което успяхме да договорим.
Предстои ни и още една среща с ректора на университета в Ерфурт и с Камарата на Тюрингия, на която ще обсъдим една друга голяма инициатива – обучение на наши бригадири по немски стандарти, което ще се провежда тук, в България, с преподаватели от Германия. Водим разговори и за привличане към проекта „Аз мога да строя” на немски строителни училища, така че да го интернационализираме. Дейността е пак в същата посока на интегриране на системите за строителство между България и Германия. Считаме, че това е много полезно, още повече че трите закона, които разработихме и които сме предложили на правителството, са базирани изцяло на немското законодателство. Така че това са все части на един цялостен процес от инициативи в интерес на фирмите, които са наши членове, чрез сътрудничество да повишим стандарта на нашето строителство.
Йохан Вилемен, президент на FIEC:Заедно можем и трябва да намерим най-добрите решения за повече заетост и развитие на индустрията
Г-н Вилемен, приемете искрени поздрави за избора ви за президент на FIEC и пожелания за успешен мандат. Как виждате състоянието на строителната индустрия в ЕС? Кои са основните проблеми, пред които е изправен секторът?
Като цяло строителната индустрия в Европа не се развива много добре. В Германия например секторът е в добро състояние, защото има достатъчно търсене на услугата. В Белгия, от друга страна, частното търсене намалява, но пък има достатъчно обществени поръчки. По принцип, строителството представлява половината от общия пазар. Така че, ако дадено правителство реши да намали бюджета си, най-лесният начин е да спре изграждането на инфраструктура. Най-големият проблем в западните европейски държави като Белгия, Франция, Испания и Италия е, че търсенето на строителни услуги не е достатъчно. Държави като Полша например са по-добре по отношение на този показател, както и Румъния. В Източна Европа проблемите в сектора са от друго естество, те се дължат на кризата, докато в Западна Европа има насищане с продукция и същевременно намаляване на националните бюджети.
Вие казахте, че вашата първа задача като президент на FIEC ще е да направите срещи с представители на Европейския парламент. Какви теми ще обсъждате?
Знаете, че ЕП беше преизбран, което означава, че трябва да се запознаем с новите ключови политици и да привлечем вниманието им към проблемите на строителството. Що се отнася до темите за обсъждане, на първо място това са двете цели на мандата ми. Друга тема ще бъдат 10-те опорни точки от манифеста на FIEC. По отношение на общите европейски теми мисля, че е много важно публичните инвестиции в ЕС да се запазят. В много държави обичайният им размер е 3% от БВП, докато в останалите не надвишава 1 – 1,5%. Има вероятност последните да изостанат и ето защо са необходими средства. Европа е за всички и ние трябва да предоставим добра инфраструктура навсякъде, не само в моята държава.
Изразихте много интересна позиция в своята първа реч днес, акцентирайки, че „негативизмът няма да помогне, затова трябва да го спрем”. Какви са проблемите, които предлагате да бъдат поставени публично, така че този негативизъм да бъде преодолян?
Моята позиция е, че негативното говорене няма да помогне. Затова трябва да го спрем. Вярвам, че икономиката ще се възстанови. Затова и ще инициирам поредица от срещи в ЕП, за да поставим на вниманието на политиците проблемите на строителния бранш. Заедно можем и трябва да намерим най-добрите решения за повече заетост и развитие на индустрията.
Изправени сме пред много проблеми за решаване. Мисля обаче, че трябва първо да си поставим цели, за да знаем накъде да вървим. Необходимо е да бъдат намерени решения за няколко приоритетни въпроса, които са най-актуални в момента, вместо да се стремим да се справим с всички препъникамъни едновременно. Ако искаме да решим всички проблеми наведнъж, тогава рискуваме да не постигнем никакви резултати. В същото време е необходимо да има баланс в дейността: не можем да се преструваме, че няма проблеми, но и не бива да прекарваме прекалено дълго време, търсейки решение. Най-важното е да гледаме напред. Единственият начин да реализираме по-висок БВП, повече работни места за младите хора и по-високо благосъстояние на европейско ниво е да постигнем растеж. И ние трябва да мислим за прогреса.
Споменахте за 2 основни приоритета, които си поставяте. Кои са те?
Организация като FIEC следва европейските закони. Аз виждам два проблема, които излизат отвъд националните граници – командироването на работници и инвестициите в ЕС от трети страни. По отношение на командироването на работници проблемът се изразява в това, че служители от по-новите държави – членки на ЕС, с по-ниско ниво на заплати работят в по-старите, където заплащането на труда е по-високо. Социалните осигуровки обаче се заплащат от работодателя в държавата, чиито граждани са работниците. Въпреки че подкрепяме свободното движение на хора, тази миграция представлява нелоялна конкуренция за по-старите държави членки. Аз предложих по време на Управителния съвет решение, според което командированите служители да плащат социални осигуровки в държавата, в която работят, вместо в страната, на която са граждани. Защото е по-трудно да се контролира дали наистина плащат осигуровки в тяхната родина. Моята идея е да намерим решение на този проблем, като предефинираме термина „командироване”. ЕС предоставя възможност за свободен достъп на всички до европейския трудов пазар. Същевременно обаче тези процеси следва да се управляват и контролират, за да не банкрутира социалната система на държавите, в които дългосрочно работят командировани служители.
Другият проблем се отнася до инвеститорите от трети страни и по-конкретно от Китай. Китайските граждани имат нужда от специални документи, за да работят на територията на ЕС. Затова инвеститорите са приели практиката да внасят всички производствени материали на много по-ниска цена, както и да работят с техни подизпълнители. Тук проблемът не стои само в намалената цена на строителството. Мащабността на тези инвестиции грози европейския занаятчийски сектор, защото този тип специализирани услуги в Европа са с много по-висока цена в сравнение с тази на азиатските ни колеги. Би било жалко да изгубим един толкова важен и традиционен европейски сектор, а има начини да се справим с проблема.
Една от пречките пред строителите на европейско и национално ниво е заради забавените плащания. ЕК прие директива, която ограничава срока на плащане до 30 дни. Имате ли вече обратна връзка дали регламентът се спазва?
Доколкото съм запознат, директивата е приета и предстои транспониране на национално ниво. Не зная на какъв етап е процесът за отделните страни. Това, разбира се, е работа на съответните правителства.
В България беше спряна една от оперативните програми – „Околна среда”, в резултат на което сега има много незавършени проекти, разкопани улици в цялата страна. Какви са възможностите на FIEC да постави този въпрос пред европейските институции? Бихте ли ни подкрепили в това отношение?
Ако този национален проблем достигне до дневния ред на FIEC, да, това ще бъде мое задължение и ще потърсим най-доброто решение. Нека да е ясно, че когато един проблем излезе извън националните граници, той трябва да бъде решен на европейско ниво.
Вие получихте покана от председателя на КСБ – инж. Светослав Глосов, да присъствате на най-големия годишен строителен форум в България, организиран от КСБ през октомври. Ще бъдете ли наш специален гост?
Да, разбира се. Ще очаквам конкретната дата на форума. За мен ще е чест да бъда гост на вашето събитие. Никога не съм бил в България, а интересът ми към вашата страна е голям.
Не на последно място, това е вашето първо интервю като новоизбран президент на FIEC. Какво ще пожелаете на читателите на в. „Строител”?
Тъй като читателите са основно строители и хора, свързани с бранша, на първо място им пожелавам много успехи. Нека да проявят далновидност и да успяват да печелят проекти на точната цена, без да губят средства.