Мартин Славчев
Свилена Гражданска
Един от основните приоритети на ОП на КСБ – София, и през 2015 г. ще продължи да е промяната на нормативната база в сектора. Това заяви по време на редовното общо отчетно събрание на Областното председателство на Камарата на строителите в България инж. Николай Станков – зам.-председател на КСБ и председател на ОП на КСБ – София. На него присъстваха и инж. Светослав Глосов – председател на УС на КСБ, Пламен Иванов – зам.-председател на КСБ, изп. директор инж. Иван Бойков и ректорът на ВСУ „Любен Каравелов“ инж. Радан Иванов.
„Ще се сформират работни групи от представители на Областния съвет на ОП на КСБ – София, и представители на нашите членове, които активно да участват в обсъждането и решаването на нормативната уредба в сектора“, подчерта инж. Станков. Областната структура на Камарата ще продължи активната дейност за редовното провеждане на семинари по актуални въпроси, касаещи бранша и специфичните условия за фирмите от София и Софийския регион. При необходимост ще се организират форуми за представители на държавната и местната власт с цел подпомагане развитието на административния капацитет. Наред с това ще се провеждат безплатни курсове за членовете на ОП на КСБ – София, по актуални въпроси от сектора. Ще се работи и за по-ефективно участие на експерти от КСБ в тръжните комисии по Закона за обществените поръчки. „Ще търсим начин за по-активно взаимодействие с Националното сдружение на общините в Република България и евентуално да осъществим сътрудничество със сдружението „Център”, което обединява няколко местни власти, в т.ч. и София“, допълни председателят на ОП на КСБ – София. По думите му ще продължи и активната работа по проекта „Аз мога да строя” на територията на София и на Софийска област. Сред приоритетите на ОП – София, остава и търсенето и разработването на чужди пазари за изпълнение на строително-монтажни работи.
В началото на заседанието инж. Николай Станков представи отчета за дейността на Областното представителство от 1 септември 2013 г. до 30 юни 2014 г. За периода вписаните фирми от София и областта в Централния професионален регистър на строителя са 1496. Членовете на ОП на КСБ – София, са 310. Инж. Станков посочи основните направления, по които са работили софийските строители – подобряването на нормативната база, сътрудничеството с международни, държавни и местни структури с цел решаване на проблемите в бранша. „Ежегодно организираме Деня на строителя и конкурса за най-добре представила се фирма – член на ОП на КСБ, София. Не на последно място трябва да отбележа и участието ни в проекта „Аз мога да строя“, подчерта инж. Николай Станков. „Активно участвахме и по разделянето на Закона за устройство на територията на закон за устройство на територията и регионалното развитие, закон за градоустройството и за създаването на закон за строителството. Дискутирани бяха възможностите за намаляване на административната тежест при съгласувателните и разрешителните режими по време на инвестиционния процес“, заяви инж. Николай Станков. Провеждани са срещи и семинари по актуални теми, касаещи сектора. Един от тях е форумът, проведен в Хисаря съвместно с ОП на КСБ – Бургас. На него бяха дискутирани проблемите и перспективите при реализирането на проекти за развитие на пътната инфраструктура, предизвикателствата при изпълнение на програмите за саниране на остарелия сграден фонд, констатираните трудности при усвояването на европейските фондове и възможностите за строителите през новия програмен период. През март Областното представителство в София организира третата кръгла маса на тема „Модернизация на обществените поръчки”. Медиен партньор на събитието бе в. „Строител“. На него присъстваха и вицепремиерът по икономическото развитие (в оставка) Даниела Бобева, министърът на инвестиционното проектиране (в оставка) арх. Иван Данов и др.
През този период са разглеждани жалби и сигнали за некоректни фирми – членове на Областното представителство, за които е била сезирана Комисията по професионална етика на ОП на КСБ – София.
„С цел ограничаване на сивия сектор и нелоялната конкуренция в строителството бяха изпращани писма до всички членове и вписани в ЦПРС фирми, ако имат информация за дружества, работещи без регистрация в ЦПРС, да уведомяват Камарата и да не ги наемат като подизпълнители”, поясни инж. Николай Станков и допълни, че на в. „Строител” е предоставяна информация и са изпращани материали, касаещи дейността и мероприятията, организирани от представителството.
Инж. Светослав Глосов, председател на УС на КСБ: Проблемът с разплащането към бранша е огромен
Проблемът с разплащането от страна на държавата към строителния бранш е огромен. По решение на Управителния съвет Камарата на строителите в България излезе със становище какво трябва да направят фирмите в тази сложна ситуация. До момента обаче нито една компания не е предприела конкретни действия да си потърси правата по законов път.
По отношение на законодателството мога да заявя, че от една година насам КСБ активно участва в изготвянето на новите нормативни документи, свързани със строителството. Срещнахме пълно съдействие и подкрепа от страна на министъра за инвестиционното проектиране (в оставка) арх. Иван Данов. Преработихме Закона за устройство на територията. Камарата също така внесе голям брой предложения за изменение на Закона за обществените поръчки (ЗОП). За съжаление много малка част от тях бяха приети. Въпреки ситуацията у нас ние като Камара на строителите в България ще продължим да работим за подобряване на нормативната база.
С Дончо Барбалов – зам.-кмет на София по направление „Финанси и стопанска дейност”, договорихме среща, на която да бъде представена новата инвестиционна програма на общината за следващата година. Предвиждат се 1,5 млрд. лв. за инфраструктура на Столичната община.
През септември ни предстои и среща с Немската строителна камара, на която ще бъдат обсъждани проблемите, с които се сблъскват българските фирми, работещи в Германия.
Красимир Милушев, зам.-председател на ОП на КСБ – София: Необходимо е да имаме
по-добра комуникация с институциите
В момента строителите сме поставени в такова положение, че ни е много по-лесно да изпълним даден обект, отколкото след това да си вземем парите за него. За да бъде решен проблемът, трябва непрекъснато да се търсят срещи с институциите, отговорни за тази дейност. Трябва да оказваме натиск върху тях и да си търсим правата.
Като чета новата рубрика на в. „Строител” „КСБ за региони в растеж”, ми прави впечатление, че колегите от другите областни представителства на Камарата в страната са изградили много добра комуникация с местната и централната власт. ОП на КСБ – София, изостава в тази насока, затова трябва да наваксаме да имаме по-тесен контакт с институциите. По този начин ще се реши и проблемът с разплащането към бранша.