Емил Христов
Започва възстановяване на плащанията по ОП „Регионално развитие 2007 – 2013“ с пари от държавния бюджет. Това стана ясно след среща между служебния вицепремиер и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева, служебните министри на финансите Румен Порожанов, на околната среда и водите Светлана Жекова, представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и на ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ) – председателя инж. Светослав Глосов, заместниците му Андрей Цеков и инж. Николай Станков, който е председател и на ОП на КСБ – София. Разговорите се състояха в Министерския съвет, след което участниците в тях дадоха брифинг в Гранитната зала. Сред обсъжданите теми са били възможностите за възстановяване на плащанията към общините и строителния бранш за изпълнението на проектите, финансирани от структурните фондове на ЕС. „Благодарение на активната работа и диалог между институциите и организациите плащанията се възстановяват“, посочи вицепремиерът. От началото на седмицата в Сертифициращия орган на ОПРР са внесени искания за 188 млн. лв. Захариева уточни, че средствата за разплащане се осигуряват от резерви в държавния бюджет.
Тя коментира и проблема с плащанията по спряната от Европейската комисия ОП „Околна среда”. Очакванията са по нея да започнат поетапни преводи на средства, като също ще се търсят резерви от бюджета. Точните разчети ще бъдат готови и представени следващата седмица на пресконференция от министъра на финансите Румен Порожанов.
„Управляващите органи ще започнат да подават искания за плащания към сертифициращите, а те от своя страна ще ги внасят за изпълнение според възможностите на бюджета“, обясни още вицепремиерът. По думите й се търсят и варианти фонд ФЛАГ да продължи с осигуряването на мостово финансиране за общините, осъществяващи европейски проекти.
Екатерина Захариева изрази задоволството си от срещата с КСБ и с НСОРБ и посочи, че основен приоритет в работата на служебното правителство ще е възстановяването на доверието и диалога с местната власт и бизнеса. Тя допълни, че друга важна задача на кабинета е намирането на средства, с които да бъде разплатена свършената работа от строителните фирми и общините по проекти с финансиране от спрените програми, до тяхното размразяване от ЕК. По думите й доста неща трябва да се свършат в кратки срокове, за да се върне нормалният ритъм на строителство, да не се провали сезонът и да се повиши доверието на частния сектор и гражданите в институциите. „Търсим резерви и структурираме бюджета така, че до края на годината да не се загубят 3 млрд. лв. по оперативните програми“, подчерта Захариева.
Служебният министър на финансите Румен Порожанов допълни, че целта е до 30 октомври да се подадат максимален брой искания за възстановяване на сертифицирани разходи. Тогава изтича крайният срок за тази финансова година, в който в ЕК могат да се внасят заявления за разплащане.
Служебният министър на околната среда и водите Светлана Жекова обясни, че е невъзможно възстановяването на спрените пари по ОПОС да стане до края на август, тъй като предстоят допълнителни преговори с ЕК. „На експертно ниво необходимата работа е свършена и е изпратено уведомление до Брюксел, по което се очакват коментари и бележки“, обясни тя. Министърът уточни, че от комисията очакват да докажем, че системите ни за управление и контрол работят. „Продължават и разговорите с общините по финансовите корекции по програмата“, допълни Жекова.
От своя страна председателят на УС на КСБ инж. Светослав Глосов коментира, че е необходимо да започне и процес по предоговаряне на сроковете за изпълнение на забавените проекти заради закъснелите разплащания. Ще се търси решение, което да не доведе до финансови корекции за страната. „Получихме добро послание от министър Румен Порожанов за възстановяване на ритмичното плащане по проекти, имаме пълно единомислие с общините. Надяваме се проблемът, който досега стоеше с използването на фонд ФЛАГ и за който КСБ и НСОРБ излязоха с общо предложение, също да бъде решен“, заяви инж. Глосов. Той посочи, че към днешна дата задълженията към строителните фирми надхвърлят 1 млрд. лв., но точната сума ще се изясни, след като започне фактурирането и подаването на искания за сертифициране. Посочената сума се оформя на базата на неразплатените фактурирани разходи по проекти, финансирани по ОПОС, които са за около 304 млн. лв., по ОПРР – за около 188 млн. лв., и по Програмата за развитие на селските райони – около 150 млн. лв.
Темата за предоговаряне на сроковете за изпълнение на проектите коментира и зам.-председателят на УС на КСБ Андрей Цеков. Той изрази позицията, че всеки един договор трябва да се разглежда отделно, защото за някои от обектите редовно са постъпвали средства от резервите в бюджета на общините. За тези договори не може да се говори за удължаване на срока. „По-голямата част от проектите обаче са с разстроен график на изпълнение. Те няма да приключат по план, за което отговорност не носят нито общините, нито строителите“, сподели Цеков. „В този смисъл ангажиментът на всички заинтересовани страни със съдействието на Управляващия орган и с мнението на АОП е договор по договор да бъдат решавани въпросите по законосъобразен начин, като това трябва да е оправдано и от гледна точка на ангажиментите, които имаме към ЕС“, допълни зам.-председателят на КСБ.
Изп. директор на НСОРБ Гинка Чавдарова посочи, че общините са започнали да получават средства от общо 166-те млн. лв., които кабинетът „Орешарски“ при едно от последните си заседания реши да бъдат предоставени за междинно издължаване на местните власти към изпълнителите на проекти по ОПОС. Чавдарова обаче призова за повече прозрачност при разплащането на средствата.
„В тези 6 – 8 месеца, в които бяха спрени програмите, в голяма степен се декапитализирахме, използвахме своя наличен резерв и се отказахме от някои неща и ако не задвижим спешно процеса, някои от общините ще преразгледат темпа, с който ще участват в усвояването на средствата от оперативните програми през следващия програмен период“, коментира зам.-председателят на НСОРБ Красимир Мирев.
Инж. Светослав Глосов, председател на УС на КСБ: Поставихме въпроса за намиране на механизъм фонд ФЛАГ да заработи
Г-н Глосов, как премина срещата с вицепремиера Захариева, финансовия министър Порожанов и министъра на околната среда Жекова? Удовлетворени ли са очакванията на строителите от проведените разговори?
Първо бих искал да благодаря за бързата реакция на вицепремиера Захариева и на министрите от служебното правителство – буквално броени дни след сформиране на кабината беше проведена тази толкова наложителна среща, и то в най-подходящия формат. Присъстваха финансовият министър Порожанов и министърът на околната среда, както и представителите на НСОРБ. Така че всички заинтересовани и потърпевши от проблема със спрените плащания по европрограмите бяхме на една маса. Коментирането на ситуацията показа пълното единомислие и желание на всички страни за решаване на проблема. Обединихме се около общата цел да се търсят всички възможни механизми за разплащане с бранша, всички резерви в бюджета за спасяване на строителния сезон и довършване на започнатите обекти в срок, за да избегнем финансови корекции от страна на ЕК и да не допуснем страната ни да загуби средства.
Новината е, че 188 млн. лв. ще бъдат преразпределени от бюджета за възстановяване на плащанията по проекти по ОПРР. По ОПОС, освен вече отпуснатите от предишния кабинет 166 млн. лв., ще се търсят и други възможности, защото тази сума е крайно недостатъчна, а евентуално размразяване на програмата може да се очаква чак след месец. Положението по ОП „Околна среда“ е най-тежко. Това са все обекти, които касаят пряко градовете и селата – водните цикли, пречиствателните станции. Когато човек пътува из България, вижда на колко места улиците стоят разкопани и почти не се работи, тъй като липсват средства. Създава се лош микроклимат за хората, живеещи там, но по-опасното е, че възникват предпоставки за неизпълнение на проектите и неспазване на сроковете пред ЕС, което води след себе си и до санкции към държавата.
Успяхте ли да коментирате възможностите за отпускане на средства на фонд ФЛАГ за осигуряване на мостово финансиране на общините – една идея, която КСБ и НСОРБ предложиха още след срещата с кмета на Бургас Димитър Николов?
Да, тази идея беше коментирана. Фонд ФЛАГ е важен инструмент, който подпомага общините с безлихвено финансиране главно при изпълнение на обществени поръчки. Това е една опция за излизане от ситуацията.
Какви още срещи престоят на ръководството на Камарата?
Очакваме среща с министъра на финансите Румен Порожанов, вероятно още следващата седмица. Днес той обърна внимание за коректното съставяне на протоколите за отчитане на извършените работи и за това, че не трябва да има разминаване с КСС, защото то води до връщане на документацията и забавяне на процеса на плащане. Другото, което министърът каза, е, че до 30 октомври трябва да се подадат исканията за изплащане на средствата по проектите за изминалия програмен период. След тази дата възстановяването на парите от ЕК няма да може да се осъществи.