Общите събрания в 22 от областните представителства на КСБ в страната бяха проведени от средата на юли до сега.
На 29 август членовете на ОП във Видин, Пазарджик, Силистра и Ямбол ще се съберат, за да обсъдят актуалните за бранша и местните строители теми и да се запознаят с отчетите на областните председатели за изтеклия период. На 5 септември ще се състои общото събрание на ОП – Враца, а на 17-и – на структурата на КСБ в Стара Загора.
Строителите от ОП – Плевен, организират дарителска кампания в помощ на пострадалите от наводнението в Мизия
Членовете на ОП на КСБ – Плевен, проведоха своето редовно общо събрание, на което областното ръководство на Камарата представи отчет за дейността си в периода 1 октомври 2013 г. – 31 юли 2014 г.
Председателят на местната строителна организация – инж. Розета Маринова, информира за изпълнението на мероприятията и поставените от ръководството на КСБ текущи задачи. Сред тях са включването на Плевен в националния проект на Камарата „Аз мога да стоя” с учениците от ПГСА „Н. Фичев“ през учебната 2014/15 г. и инициираната от членовете и подкрепена от областното ръководство дарителска кампания за пострадалите жители от Мизия. По волята на дарителите с набраните средства ще бъдат купени и изпратени в града строителни материали за ремонтиране на разрушите домове. С цел увеличаване на постъпилите помощи беше решено срокът за кампанията да бъде удължен с 10 дни.
По време на събранието беше обсъден Законът за обществени поръчки и неговото приложение, както и несъвършенствата на нормативния акт въпреки наскоро приетите промени в него. Членовете на ОП на КСБ – Плевен, решиха дискутираните предложения да бъдат изпратени до централното ръководство на Камарата.
С приемане на отчета събранието освободи ръководството от отговорност за отчетния период, приет бе планът за работа и бюджетът за следващата 2015 г.
Инж. Розета Маринова, председател на ОП на КСБ – Плевен: Обсъдихме текстове за правилника за търговете в строителството
Инж. Маринова, след като проведохте общото годишно отчетно събрание на ОП на КСБ – Плевен, каква е вашата оценка за изминалия период?
Дейността на ОП на КСБ – Плевен, през цитирания период беше насочена към изпълнение на предвидените мероприятия и поставените от ръководството на Камарата текущи задачи.
На регионално и национално ниво в изпълнение основните цели за усъвършенстване управлението на строително-инвестиционния процес в защита интересите на обществото и членовете ни, в пряк диалог с държавните и общинските институции ръководството на Камарата компетентно е отстоявало със становища и предложения решаването на актуалните проблеми на бранша.
Постижение на строителите е приемането от законодателя на част от предложените от КСБ промени в ЗОП. Необходимо е спешното въвеждане на правилника за търговете в строителството, както и приемането на типови договори за постигане желаната от всички прозрачност и яснота.
Какво е общото състояние на сектора в Плевен?
Състоянието на строителните фирми в региона не е добро. Инвестиционният пазар се сви поради несигурната политическа, а вследствие на това и финансова и икономическа обстановка в страната. Преходният период на европейското финансиране намали обществените поръчки за строителство, за които на всички е известно, че крепят сектора.
Публикуват се статистически данни за ръст в строителството, но при нас такова нещо не съществува. Преобладават фирмите, без разлика средни или малки, които трудно оцеляват в тази обстановка, а нашият стремеж е и да поддържаме необходимото ниво на квалификация на кадрите, техническо оборудване, сертификационни системи и др.
Какви обекти се очаква да бъдат реализирани до края на годината на територията на областта?
Сред големите обекти са депото за битови отпадъци, обновяването на централната градска зона, нова детска градина и сграда за Фармакологичния факултет към Медицинския университет. Плевенските фирми работят като подизпълнители.
Започна изграждането и на завода за кабели, почти пред завършване е голяма частна клиника, работи се по разширението на Завода за маслодобив в Долна Митрополия.
Какви са основните проблеми, с които се сблъскват строителните фирми от Плевен?
Основният проблем, по който имаше най-много коментари на събранието, е все още несъвършеният ЗОП. Той позволява при провежданите тръжни процедури да няма конкуренция, да се ширят субективните критерии и да печели предварително определен изпълнител.
По този начин не се избира икономически най-изгодната оферта, защото обикновено цената на предопределения изпълнител е най-високата, дадена от всички участници, и често избраната фирма е с малък кадрови и технически потенциал.
На събранието бяха предложени текстове към очаквания правилник за строителството към ЗОП, които ще насочим към централното ръководство на КСБ. По-конкретно идеите бяха на първото заседание на комисиите за оценяване на офертните предложения в присъствието на кандидатите да се отварят и обявяват данните от трите плика, да се приемат и прилагат типови тръжни документи и условия, субективният критерий за оценка (ако го има) да не бъде по-висок от 10%.
Какви са приоритетите на ОП на КСБ – Плевен?
За преодоляване на немалкото проблеми в строителството е необходима по-голяма активност на членовете на КСБ и участие в организираните на местно и национално ниво работни срещи, форуми и анкети. Не всички колеги от региона, регистрирани в ЦПРС, са наши членове, а тяхното място е при нас. Поставени за решаване и обсъдени от колективния орган, проблемите могат да бъдат преодолявани с общите усилия на бранша – без конфронтация, без излишна и криворазбрана конкуренция. Така ще успеем да насочим усилията си за по-ефективна дейност срещу сивия сектор, който увеличава размерите си, срещу неправилната трактовка и приложение на някои законови решения.
Какво очаквате от новия програмен период 2014 – 2020 г.?
Повече работа, от която имаме огромна необходимост. Нужни са по-прозрачни и справедливи тръжни процедури и по-голяма експедитивност в решенията и делата на институциите, движещи тези дейности.
ОП – Перник, направи равносметка за дейността си
ОП на КСБ – Перник, отчете дейността си за периода 26 септември 2013 г. – 15 август 2014 г. Редовното общо годишно събрание се проведе на 27 август. На срещата присъстваха 11 фирми членове от общо 19.
Основният извод от равносметката за разглеждания период е, че работата на ОП на КСБ – Перник, на Областния съвет и на председателя инж. Таня Каменова може да бъде оценена положително. Това стана ясно, след като единодушно бяха приети докладите за дейността на Областния и на Контролния съвет на ОП – Перник, както и финансовите справки по точките от дневния ред. През изминалата година Областното представителство е функционирало като пълноценно звено на структурата на КСБ. Подпомагало е работата на ЦПРС и е защитавало интересите на фирмите членове.
През отчетния период ОП на КСБ – Перник, непрекъснато е търсело възможности за взаимодействие с ръководствата на общините от областта. Вследствие на това са проведени редица срещи с кметове. Перник е и едно от областните представителства, което се включи в новата рубрика на в. „Строител” – „КСБ за региони в растеж”.
През цялата година ръководното звено и представителите на фирмите – членове на ОП на КСБ – Перник, са се отзовавали на покани за срещи и съвместна работа на другите областни представителства на Камарата. Участвали са в редица регионални срещи с институции и дружества като ВиК, ЧЕЗ, НАП, ДАИ, ОУ ПБЗН, ОД на МВР, Инспекция по труда.
По вече наложилата се традиция ОП – Перник, се включва в заседанията на Комисията по заетост при Областния съвет за развитие към административния център. Като основание за положителната оценка за изминалия период беше посочено и активното сътрудничество с Пернишката търговско-промишлена палата.
Важно е да се отбележи, че Областното представителство се е стремило да поддържа максимален контакт с фирмите членове. Предоставяло е актуална информация за събитията, правните промени, срещите и инициативите. Навременното уведомяване за промени в системата на ЦПРС се е превърнало в установена практика за всички фирми от региона, вписани в регистъра.
Инж. Таня Каменова, председател на ОП на КСБ – Перник: Безсмислено е да участваме в търгове, когато
нещата са предрешени
Инж. Каменова, каква е оценката за дейността на ОП – Перник, която беше дадена на отчетното събрание на областното представителство?
Можем да обобщим, че периодът бе успешен по отношение на дейността на Областното представителство на Камарата на строителите в България в Перник. Успяхме да реализираме всички задачи, които си бяхме поставили на предходното годишно отчетно събрание. Но ако говорим за състоянието на строителните фирми, не можем да се похвалим, че изминалият период бе много добър. За това свидетелства и намаленият брой на нашите членове. През периода 2013 – 2014 г. ОП – Перник, загуби една компания. За съжаление от 2010 г. започна отрицателната тенденция по отношение броя на фирмите членове, която продължава и до момента. Надявам се, че КСБ ще намери стимул за увеличаване на членската маса.
С какви предизвикателства се сблъскаха строителните фирми в Перник през изминалата една година?
Най-сериозният проблем продължават да са обществените поръчки и законодателството в тази област, което често не се спазва. Ежедневно се сблъскваме с търгове, които са предрешени. Това беше отчетено и от всички членове на ОП – Перник, по време на общото събрание. Основното предизвикателство вече не е само добре известната ниска цена, а и невъзможно високата цена. В момента с точките за показателя за техническо предложение се обезсмисля показателя цена. Тоест намираме се в другата крайност. Истината е, че все повече сред колегите се налага схващането, че е безсмислено да участваме в търгове. Не спираме да се борим и да обсъждаме този въпрос, но решение няма. Проблемът е много сериозен. Крайно време е да настъпи промяна. Затова подкрепяме на 100% предложението на колегите от Шумен да направим дискусия по въпроса.
От дълги години строителите в Перник срещат сериозни затруднения и с разплащанията. Повечето фирми от района са малки и работят като подизпълнители в много градове извън Перник. Това прави задачата да си получим дължимите суми още по-трудна. Работим на ишлеме – не ни се плаща и съответно не можем да образуваме обороти.
Това означава ли, че 2014 г. е по-лоша за строителния сектор спрямо предходната?
Не смятам, че настоящата година е по-добра или по-лоша. Няма особена разлика между 2013 г. и 2014 г. Нещата се развиват аналогично. И през миналата година срещахме проблеми с обществените поръчки и с разплащанията, както и сега. По-лошото е, че нещата не се подобряват.
Кои са най-важните решения, които се взеха на събранието?
Отчетохме дейностите си през изминалата година и приехме програмата си за следващите дванадесет месеца, която е адекватна на ситуацията. Щe продължим работата за преодоляване на проблемите, пред които са изправени строителните компании.
Оптимист ли сте, че новите оперативни програми ще осигурят повече обекти за строителите?
В момента сме обезкуражени. Проектите по различните оперативни програми още не са утвърдени и не можем да очакваме, че нещата ще се подобрят за строителния бранш в Перник. Надяваме се да има работа за всички компании, които изпълняват дейността си при ясни регламенти. Факт е, че липсата на такива води до увеличаване на сивия сектор, срещу който Камарата непрекъснато се бори. Сивият сектор е в ущърб на държавата, на обществото, на всички.
Какви приоритети сте си поставила като председател?
Една от основните ми задачи ще е да продължа да работя за сплотяването редовете на Камарата. Трудностите могат да бъдат преодолени само в дух на партньорство и взаимопомощ. Усилията ми ще са насочени и към подпомагането на членовете ни в борбата със сивата икономика, както и в битката за оцеляване в настоящите тежки условия.
На редовно общо събрание Областното представителство на Камарата на строителите в България в Монтана отчете дейността си за периода 1.09.2013 г. – 1.08.2014 г. На срещата присъстваха 4 от общо 6 фирми – членове на ОП на КСБ, Монтана.
Равносметката на Областното представителство е за една успешно преминала година. За периода са изпълнени всички оперативни задачи, поставени от ръководството на КСБ и от областния председател на ОП – Монтана, Николина Филипова. Фирмите членове непрекъснато са получавали информация относно европейски проекти, международни изложби, панаири, конференции, бизнес форуми, семинари, както и за събития, организирани от Камарата.
Николина Филипова, председател на ОП на КСБ – Монтана: Спирането на средствата по европрограмите беше тежък удар
Инж. Филипова, ОП на КСБ – Монтана, отчете дейността си за периода 1.09.2013 г. – 1.08.2014 г. Каква е равносметката ви?
Успяхме да изпълним задачите, които си бяхме набелязали в Областното представителство. Въпреки това в момента строителството на почти всички обекти на нашите членове е спряно. Причината е, че те се реализират с европейски средства по различни оперативни програми за периода 2007 – 2013 г. Онова, което зависеше от ОП на КСБ – Монтана, е свършено, но пострадали строителни фирми има. Неразплатените средства по стартиралите проекти възлизат на 8 млн. лв. Изключително трудно е за членовете на КСБ в района на Монтана, но това е всеобщо заболяване в цялата страна. Тази тема бе най-коментираната по време на редовното общо събрание.
Това означава ли, че състоянието на строителния сектор в областта през 2014 г. се е влошило спрямо 2013 г.?
Определено в момента е по-зле. Дейността ни започна да се съживява през есента на 2013 г. и браншът реши, че това е началото за излизане от кризата. Спирането на средствата по програмите през тази година обаче беше жесток удар, който отново ни върна на дъното. От друга страна, все още не са разплатени средства за приключени обекти през 2013 г. Всички тези задължения се отразяват зле на строителния бизнес. Надяваме се плащанията да бъдат възстановени и работата по обектите да продължи, за да избегнем фалити.
С какви други проблеми се сблъскват строителите в региона? Какви са отношенията ви с местната администрация? Как стои въпросът с нелоялната конкуренция и сивата икономика?
Процедурите за обществените поръчки продължават да са тежки. Изисква се твърде голям обем от документация дори за търгове с малка стойност. Последните изменения в Закона за обществените поръчки би трябвало да доведат до някакво облекчаване на административната тежест.
Друга трудност е намирането на технически ръководители, инженери, на млади кадри и специалисти. Повечето напускат Монтана, за да работят в София и големите градове, където заплащането е по-високо. В момента е много трудно да се наемат квалифицирани ръководни кадри. В същото време ни се налага да полагаме сериозни усилия, за да задържим служителите си.
Сивата икономика (която е в много големи размери в региона на Монтана) допълнително усложнява нещата. Нерегламентирана дейност се извършва предимно в малки обекти, но успява да подбива цените и съответно да ни лишава от работа. Понякога малките строежи спасяват една фирма, докато очаква да се появи голям обект.
На фона на всички тези проблеми намаляха ли членовете на ОП на КСБ – Монтана?
Няма членове, които да са ни напуснали през последната една година, но за съжаление липсват и нови. Опитваме се да привличаме фирми, но в Северозападна България е много трудно. Надявам се скоро да видим съживяване на сектора и да увеличим членската маса в ОП – Монтана. Обсъждахме идеята за намаляване на встъпителната вноска като една от възможностите за привличане на нови компании в Областното представителство.
Все по-осезаемо се усеща и помощта, която КСБ оказва на фирмите. Това е допълнителен плюс, който ще ни доведе членове.
Какви други приоритети сте си поставили, освен привличането на нови фирми?
Основна задача продължава да бъде подпомагането на членовете на ОП – Монтана. Изпълнението на оперативните дейности на Областното представителство също е важно задължение. Ще продължим да участваме по проекта „Аз мога да строя”. Имаме различни идеи за по-тясно сътрудничество със Строителния техникум. Смятаме да насърчаваме и насочваме завършващите към фирми. Така ще можем да осигурим бъдещите строителни специалисти за района на Монтана.
Получавате ли достатъчно информация за проектите, които ще се реализират по оперативните програми през периода 2014 – 2020 г.?
ОП на КСБ – Монтана, е добре информирано за програмния период. Фирмите членове винаги са имали желанието да научат всичко, за да са подготвени. Обнадеждени сме и се надяваме нещата да потръгнат въпреки всички проблеми на отминалия програмен период 2007 – 2013 г.
ОП на КСБ – Пловдив, прие доклад за дейността си
ОП на КСБ – Пловдив, проведе своето годишно отчетно общо събрание на 28 август в Административния център на местните строители. На срещата беше приет доклад за дейността на Областното представителство за период 1.09.2013 г. – 31.07.2014 г., както и отчет за приходите и разходите за 1.01.2014 г. – 30.07.2014 г. Гости на събранието бяха инж. Николай Станков – зам.-председател на КСБ и председател на ОП на КСБ – София, както и инж. Валентин Николов – председател на Контролния съвет на КСБ. По време на отчета председателя на ОП – Пловдив, инж. Йорданка Маркова прочете пред аудиторията отвореното писмо от УС на КСБ, към което пловдивските строители изразиха подкрепа, както и искрена съпричастност към своя колега. Повече от общото събрание очаквайте в следващия брой на в. „Строител”.