Свилена Гражданска
Ренета Николова
Във Велико Търново се проведе първото изнесено Общо годишно отчетно събрание на Камарата на строителите в България. На него присъстваха инж. Светослав Глосов – председател на УС на КСБ, и неговите заместници инж. Николай Станков, който е и председател на ОП на КСБ – София, инж. Иван Мирински и Пламен Иванов, Валентин Николов – председател на Контролния съвет на Камарата, доц. д-р инж. Георги Линков – председател на Комисията за воденето, поддържането и ползването на Централния професионален регистър на строителя, изп. директор инж. Иван Бойков, членове на УС, председатели на областни представителства на КСБ и делегати, излъчени от местните структури на организацията. Официален гост на форума беше кметът на Велико Търново инж. Даниел Панов.
„Изключително съм радостен, че вашето първо изнесено заседание от този ранг е в старата столица. Нашият град е известен с много емблематични сгради, част от които са строени от Уста Кольо Фичето. Велико Търново има какво да покаже“, заяви инж. Панов. „Работата на един кмет е много натоварена, но когато отидем на строителните обекти, ние се зареждаме с положителна енергия и си почиваме. Сега е важно да се сформира стабилно правителство, за да има сигурност и да се развива браншът. Имаме уверението, че през ноември ще бъдат възстановени плащанията от Брюксел по спрените програми“, подчерта той. „Църквата „Св. св. Константин и Елена“ беше забравена от 30 години. Тя е изградена от Уста Кольо Фичето. С дарение от Камарата и с помощта на ОП на КСБ – Велико Търново, възстановихме фасадата и камбанарията. Съдействахте и при организирането на 35-ата асамблея на младите архитекти, с което спомогнахте да видим бъдещото Велико Търново през очите на подрастващите творци“, акцентира инж. Панов и припомни, че всяка година заедно с ОП на КСБ – Велико Търново, организират Деня на строителя. „На Димитровден освен вашия празник честваме въстанието на Асен и Петър и възстановяването на Втората българска държава. През 2015 г. ще отбележим 830 години от събитието и се надявам да се включите активно“, каза кметът.
По време на заседанието беше разгледан и приет годишният отчет на Управителния съвет на КСБ. „Строителната индустрия се развива при условия на нарушена бизнес среда, с много финансови загуби и риск от фалити“, заяви инж. Светослав Глосов при представяне на доклада. Сред причините, посочени от него, са липсата на сигурност, която да даде възможност на фирмите и свързаните с тях доставчици да покажат ръст и положителни тенденции на развитие, на активност и условия за инвестиционна дейност. Налице е задлъжнялост на бизнеса към банките и междуфирмена такава. Все още има строителна продукция, надвишаваща потребителското търсене.
„Задълженията на общините са фактор, водещ до трудности при планиране на бизнеса. Макар че към момента са разплатени близо 400 млн. лв. по Оперативна програма „Околна среда”, дисбалансът е пречка за развитие. Надеждите са до края на този месец ЕК да размрази плащанията, спрени през миналата година. Кризата с КТБ е една от най-тежките в страната от десетилетия, много строителни фирми са потърпевши от банковия проблем. Създадената продукция от строителния бранш за полугодието на 2014 г. в сравнителен анализ е със затвърден отрицателен знак“, подчерта инж. Глосов.
На Общото събрание на организацията бяха приети и отчетите за дейността на Комисията за воденето, поддържането и ползването на Централния професионален регистър на строителя и на Контролния съвет за изпълнението на бюджета на КСБ за последната изтекла финансова година.
„Контролният съвет на КСБ е на мнение, че политиката на Камарата и на изпълнителните органи е в съответствие със Закона за Камарата на строителите. КСБ развива дейност в трудна обстановка, но успяхме да запазим единството й и позицията й на една от най-авторитетните организации у нас. И това се вижда от нашето водещо участие в подготовката на законите, касаещи бранша. Успяхме да седнем на една маса с архитекти, проектанти, геодезисти и да изготвим необходимите проекти за промяна в законодателството. С това дадохме пример на всички отрасли как може и трябва да се работи, дори и в трудна ситуация“, каза Валентин Николов – председател на Контролния съвет.
По думите му органите на Камарата са разглеждали всички важни въпроси, касаещи сектора. Той подчерта, че едно от постиженията в Камарата е създаването на материално-техническата й база.
Делегатите обсъдиха предложението на УС и приеха размера на членския и на встъпителния внос в КСБ да бъде променен на 250 лв.
И през 2015 г. нормативната база да е основен приоритет за Камарата на строителите в България, гласуваха делегатите на Общото годишно отчетно събрание на КСБ. „Ще продължим да водим активна политика за привеждането й в областта на строителството в съответствие с променящите се условия в бранша и с европейското законодателство“, заяви инж. Светослав Глосов. „Разработените през тази година проекти на Закон за териториалното устройство и регионалното развитие, Закон за строителството и Закон за градоустройството и свързаните с тях изменения на Закона за Камарата на строителите са предоставени на всички заинтересовани органи – министерства и държавни агенции. За съжаление времето не стигна на предходните правителство и парламент за приемането им. Ще работим те да бъдат включени в дневния ред на 43-ото Народно събрание“, подчерта той. По думите му във връзка с новата Европейската директива за обществените поръчки и влизането й в сила през 2015 г. Камарата ще участва активно при разработването на нов Закон за обществените поръчки и Наредба за обществените поръчки в строителството. „По тази задача ще продължим да работим съвместно с колегите от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и Камарата на архитектите в България. Ще акцентираме върху изготвянето на типови процедури“, обясни инж. Глосов.
„Ще създадем единна система на структура на СМР и на формиране на разходни норми. По този начин ще се осигури благоприятна среда за оценки на документацията, а оттам и на избягване на съдебни процедури, които спъват строителния процес. Разбира се, необходимо е да се направи широко професионално обсъждане и да се формира максимално широко съгласие, за да имаме успех. Нужно е да акцентираме и върху осигуряването на добра нормативна база за изпълнение на строителните програми по енергийна ефективност. Те подсигуряват работа на малките и средните фирми“, каза още председателят на УС на КСБ.
Според него трябва да се обърне особено внимание на състоянието на областните представителства на Камарата, като те се превърнат и утвърдят като център на цялостната дейност на организацията по места, да разширят членския си състав чрез предлагане на нови политики, инициативи и действия в интерес на фирмите.
„Отчитайки недостига и липсата на квалифицирани кадри за строителство, КСБ чрез сътрудничество с държавните и общинските организации ще поеме активна роля за отделянето на обучението и квалификацията на образованието с цел засилване ефективността на професионалната подготовка на работниците в сектора. През 2015 г. ще започне подготовката и създаването на Институт и квалификационен обучителен център към Камарата за обучение на строителни работници и ръководители на обекти. Той следва да създава и разработва политики и модели в сектора, да налага критерии и оценява степента на квалификация“, поясни инж. Глосов.
Сред целите на Камарата е и по-нататъшното развитие на системата на ЦПРС и базата данни с цел създаване на възможност за вземане на стратегически важни решения от ръководството в интерес на фирмите. „Ще продължи и усъвършенстването на административните разходи и документи при работа с Регистъра с цел облекчаване на процедурите“, допълни инж. Глосов и подчерта, че ще се използва международният авторитет на КСБ в услуга на българските фирми за работа на външни пазари на строителството. „Успешното интегриране на Камарата в европейските структури, изграждането на добри двустранни отношения със сродни организации, активното участие в междуправителствени делегации изградиха предпоставки за създаване на условия за конкурентна работа извън границите на България“, каза инж. Глосов.
„И през 2015 г. ще продължи утвърждаването на вестник „Строител“ като издание на КСБ и партньор на областните представителства на Камарата“, добави той.
„За голяма част от задачите, които си поставяме през 2015 г., вече са положени основите през изминалата година. Следва да разширим и развием работата в тези насоки, за да достигнем до реален практически резултат. Считам, че Камарата чрез своя голям авторитет в обществото има всички предпоставки, за да постигне успешното им изпълнение“, подчерта инж. Глосов.
Общото събрание прие и бюджета на организацията за 2015 г.