Невена Картулева
Свилена Гражданска
2014 г. бе динамична за Камарата на строителите в България. КСБ продължи да отстоява интересите на бранша – да работи за промяна на нормативната база, за създаване на стимули за привличане на инвестиции, за осигуряване на възможности за заетост на малките и средните фирми. Ръководството на Камарата и нейните членове проведоха редица срещи на национално и международно ниво, на които бяха поставени важните за строителния сектор въпроси.
КСБ реализира в партньорство с в. „Строител“ традиционните за бранша годишни форуми. Политическите промени през 2014 г. ни поставиха пред предизвикателства – оставка на кабинета, служебно правителство, предсрочни парламентарни избори, продължителни преговори за съставяне на редовен кабинет, които наложиха неколкократни промени в предварително планирания график на провеждане на събитията. Въпреки всичко екипът ни се справи и успя да организира може би най-ползотворните досега форуми на КСБ.
Януари
8-12 В началото на 2014 г. инж. Светослав Глосов – председател на КСБ и почетен консул на Кралство Мароко в Пловдив, взе участие в официалната делегация, водена от министъра на инвестиционното проектиране арх. Иван Данов в северноафриканската държава. Домакинът – министърът на жилищното строителство, планирането и градската политика Набил Бенабдала, очерта областите на съвместно сътрудничество между двете държави – участие в общи проекти, обмен на опит и експерти, съвместни действия на трети пазари и др. Настоящото правителство на кралството си поставя за цел през 2016 г. да намали наполовина необходимите жилищни единици – от 800 хил. на 400 хил. Част от насърчителните мерки за местни и чуждестранни инвеститори включват пълно освобождаване от данъци за строителните компании до 2020 г. В тази връзка министър Набил Бенабдала изрази надежда за по-активно участие в търговете за строителство от фирми – членове на КСБ. Общата стойност на проектите за покриване на жилищните нужди в африканската държава до 2016 г. е 600 млн. евро, като министерството се задължава да поеме 10% от тази сума.
Февруари
18-21 Ръководството на Камарата на строителите в България обсъди значими за бранша теми с Немската строителна камара (HDB) в Берлин, Германия, в контекста на законодателството и практиката на домакините. Българските представители се интересуваха дали освен Закона за териториално устройство (Raumordnungsgesetz) съществуват други нормативни актове в страната, регламентиращи регионалното развитие, какви опростени процедури са застъпени в практиката при устройственото планиране и инвестиционното проектиране и строителство, намерен ли е начин за намаляване на административната тежест, пречеща на развитието на сектора.
Директорът на отдел „Международни пазари” в HDB Франк Келенбарх увери, че немските експерти ще предоставят необходимата информация на гостите. Председателят на Камарата инж. Светослав Глосов благодари на домакините за гостоприемството. Членове на българската делегация бяха още и изпълнителният директор на КСБ инж. Иван Бойков, председателят на Контролния съвет Валентин Николов, председателят на ОП на КСБ – Бургас, инж. Николай Николов, инж. Джани Антова – главен експерт в Международния отдел, и арх. Борислав Борисов – ръководител на екипа към Камарата, изготвил промените в законодателството, свързани с устройството на територията и строителството.
22-23 В Хисаря членовете на КСБ дискутираха възможностите за строителство до 2020 г. Форумът бе организиран от Камарата и областните представителства в София и Бургас. Официален медиен партньор бе в. „Строител“. В първия модул бяха дискутирани теми, свързани с проблемите и перспективите при реализирането на проекти от пътната инфраструктура и предизвикателствата при изпълнение на програмите за саниране на остарелия сграден фонд.
„През последните години българските пътностроителни фирми показаха, че могат да изграждат доста сложни обекти, и това вече се вижда от всички“, каза зам.-министърът на регионалното развитие Мирослав Мазнев, който бе гост на форума. Според него трябва да се търсят възможности за излизане на външни пазари, тъй като производствената мощ, с която разполагат част от компаниите, надхвърля обема на обектите у нас.
Форумът, който бе организиран от КСБ и областните представителства в София и Бургас, бе открит от инж. Николай Станков, зам.-председател на КСБ и председател на ОП – София, и от инж. Николай Николов, председател на ОП – Бургас
27 Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (ЦППКОП) към Министерския съвет и Камарата на строителите в България (КСБ) сключиха споразумение за сътрудничество. Подписи под документа поставиха инж. Светослав Глосов – председател на КСБ, и Бойко Великов – директор на ЦППКОП.
„Отношенията между двете организации имат история и ще се доразвиват. Опитът, натрупан в КСБ, е много полезен за нас“, посочи Бойко Великов – директор на ЦППКОП. Той допълни, че дейността на Камарата показва ефективност от гледна точка ограничаване на корупцията в страната.
„През последните години строителният бранш разчита основно на обществените поръчки като източник за осигуряване на работа. Всички ние искаме търговете да бъдат прозрачни и да се провеждат при честни и открити условия“, посочи инж. Глосов.
Март
18 „Модернизация на обществените поръчки“, стартира като инициатива на ОП на КСБ – София. През годините се утвърди като форум, на който не само се обсъждат, но се стига и до решения на проблемите в търговете – една от най-важните сфери за строителния сектор. По време на последната кръгла маса тогавашният вицепремиер по икономическото развитие доц. Даниела Бобева заяви, че ще бъде изготвен нов Закон за обществените поръчки. „Смятаме, че той трябва да има ясни специфични правила за различните сектори. Целта ни е да подпомогнем малките и средните фирми и да ограничим субективизма при търговете“, заяви тя на форума, който се проведе при огромен интерес в централната офис сграда на КСБ. В него участваха и арх. Иван Данов, който към датата на провеждане беше министър на инвестиционното проектиране, Петър Киров – зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Бойко Великов – директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (ЦППКОП) по това време, и неговият заместник и настоящ и.д. директор Елеонора Николова, инж. Емил Костадинов – председател на парламентарната Комисия по инвестиционно проектиране в 42 НС, представители на АФКОС, на Агенцията за държавна финансова инспекция, на управляващите органи по оперативните програми, на Дирекция „Управление на собствеността и социалните дейности“ към МВР.
Във форума се включиха и членове на УС на КСБ, както и на ръководните органи на сродните браншови организации. „Необходим е засилен предварителен контрол върху търговете, финансирани със средства от ЕС, както и хармонизиране на нормативната уредба в съответствие с европейските директиви и регламенти“ – за това настоя инж. Светослав Глосов, председател на УС на КСБ.
19 Обявен бе стартът на законодателната реформа в сектор „Строителство“. Това стана на съвместна пресконференция на министъра на инвестиционното проектиране арх. Иван Данов с браншовите организации, Камарата на строителите в България, представлявана от нейния председател инж. Светослав Глосов, арх. Владимир Дамянов – председател на Камарата на архитектите в България, и инж. Стефан Кинарев – председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. На нея присъстваха и председателят на парламентарната Комисия по инвестиционното проектиране в 42 НС инж. Емил Костадинов, зам.-председателите на УС на КСБ Андрей Цеков и инж. Николай Станков, зам.-председателят на УС на КАБ арх. Николай Гълъбов и доц. д-р арх. Борислав Борисов – ръководител на работната група за изготвяне на промени в Закона за устройство на територията и за създаване на Закон за строителството. Пресконференцията бе в централния офис на КСБ.
„Преди две години с колегите – ръководители на другите организации в сектора (КАБ, КИИП и КИГ), се обединихме в създаването на т.нар. Председателски съвет. Започнахме да говорим за гилдията „Строителство“ и да работим за коренна промяна в законодателството, свързано с бранша“, заяви инж. Светослав Глосов – председател на УС на КСБ.
Април
Четвъртият месец на годината мина под знака на лот 3.2 на АМ „Струма“. Идейният проект за 15 км тунел през Кресненското дефиле трябва да бъде преразгледан. Съоръжението е икономически неефективно, ще окаже негативно влияние на околната среда и крие рискове, защото минава през сеизмична зона. Около това се обединиха представителите на пътния, строителния, инженерния бранш и научните среди по време на форум, посветен на идейния проект на тунелната част на аутобана. Дискусията бе в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). В кръглата маса участие взеха почетният председател на КСБ инж. Симеон Пешов, инж. Иван Бойков – изпълнителен директор на Камарата на строителите в България, д-р Николай Иванов – председател на УС на Българската браншова камара „Пътища“ (към 17.04.) и УС на Българската браншова асоциация „Пътна безопасност” (ББАПБ), главният архитект на София Петър Диков. Сред участниците в кръглата маса бяха ректорът на УАСГ проф. д-р инж. Красимир Петров, почетният член на ББАПБ проф. д-р инж. Иван Трифонов, както и представители на Сдружението на пътните инженери и консултанти (СПИК), на ББК „Пътища”, на катедра „Пътища” към Факултета по транспортно строителство към УАСГ.
Според експертите трябва да се направят допълнителни проучвания и да се разработят нови възможности за изграждането на лот 3.2. Преразглеждането е необходимо основно заради високата цена на обекта, която е над 1,1 млрд. лв.
Становището им бе представено и на нарочна пресконференция в БТА.
В последните дни на април бе финална среща на участниците в проекта „Аз мога да строя”. Тази година почетното челно място в благородната надпревара за усмивките и уважението на младите хора от строителните гимназии в страната беше спечелено от проф. д-р Валери Стоянов – зам.-ректор по учебната дейност на ВСУ „Черноризец Храбър”. На тематичния финал във Варна той обяви, че всички лауреати от националния шампионат вече са приети като студенти в университета в морската столица със съответните преференции – бонуси, сертификати и стипендии. Това беше потвърдено и на големия финал във Виенския салон на Панаирния град в Пловдив, от доц. д-р инж. Милена Кичекова от Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър”.
Председателят на КСБ инж. Светослав Глосов приветства бъдещите колеги: „Петте години на проекта бяха време на израстване. Ваши бивши колеги вече са технически ръководители, строителни инженери, проектанти, архитекти и геодезисти. Те са на водещи позиции у нас и в Европа. Това показва, че „Аз мога да строя” е институция”, завърши инж. Глосов.
„Вие израснахте с проекта и направихте така, че той вече работи за вас”, подчерта Пламен Иванов – зам.-председател на КСБ и инициатор на „Аз мога да строя“.
май
7 „Има място в Алжир за българските фирми от бранша.“ Това заяви по време на среща в КСБ Шикх Лароуи, който е представител на обединение от фирми – доставчици на строителни продукти и услуги в цяла Европа, Източна Азия, Близкия изток и Африка. Той бе в централата на Камарата по покана на инж. Светослав Глосов – председател на УС на КСБ. Срещата се проведе и със съдействието на Н. Пр. посланика на Алжирската народнодемократична република в България Ахмед Буташ. На нея присъстваха и търговският аташе на посолството Мохамед Мусауи и представители на едни от най-големите български строителни фирми. В качеството си на директор на алжирското строително обединение Шикх Лароуи бе особено заинтересован от ролята, задачите и възможностите, с които разполага КСБ. Според него най-удачно за чуждите компании е да развиват дейност заедно с местен партньор, защото при провеждане на търгове наличието на такъв оператор в едно сдружение носи допълнително предимство от 25%.
юни
През лятото страната ни бе сполетяна от невиждани наводнения. Загинаха хора, а щетите, нанесени от природното бедствие в различните региони – Варна, Добрич, Велико Търново, Бургас, Поморие, Мизия и др., бяха огромни. Още в първите минути на стихията членовете на Камарата на строителите в България бяха в наводнените райони и помагаха с хора и с техника.
Областните представителства на КСБ поддържаха постоянна връзка с ръководството на организацията за съгласуване на дейностите с цел оказване на възможно най-ефективна подкрепа на всички засегнати от водната стихия части на страната. Проведе се извънредно заседание на Изпълнителното бюро на Управителния съвет на Камарата. Анализирана бе актуалната ситуация в различните региони на страната, както и помощта, която фирмите – членове на КСБ, могат да оказват в предстоящите процеси по възстановяване на инфраструктурата и жилищните сгради в пострадалите райони. ИБ взе решение да бъде открита целева сметка за събиране на средства, които да се използват за извършване на ремонтни дейности. И започна възстановяването на районите. А в Камарата и в ОП-тата пристигнаха благодарствени писма за действията на членовете на КСБ.
Членове на КСБ помогнаха за възстановяване на наводнените райони
26-28 „Строителството на „европейската къща” все още не е завършило, все още има разлика между отделните „стаи”. Тя е гаранция за свобода и равни възможности и затова трябва по-скоро да й бъдат предоставени необходимите инвестиции и инфраструктура, за да се изравни благосъстоянието на всички жители.” С тези думи държавният секретар на Министерството на благоустройството, околната среда и строителството на Германия Флориан Пронолд откри конгреса за 2014 на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC). Форумът бе в Берлин. На тържественото събитие присъстваха представители на строителни фирми и федерации – членки от ЕС, EFTA и Турция. КСБ бе представена на конгреса от инж. Светослав Глосов – председател на Камарата, и инж. Иван Бойков – изп. директор.
С кворум от 92% от активните гласове чрез открит вот за президент на FIEC бе избран Йохан Вилемен – бивш президент на Белгийската строителна федерация и вицепрезидент на FIEC, представител на групата Белгия, Холандия и Люксембург за периода 2012 – 2014 г. Вилемен е инженер и управляващ директор на „Вилемен Груп” – една от най-големите и бързоразвиващи се семейни строителни фирми в Белгия с повече от 2000 служители и годишен оборот от 600 млн. евро.
юли
В началото на месеца ситуацията за общините и за строителния бранш бе критична. Спрените плащания по ОП „Околна среда“ (ОПОС) поставиха голяма част от проектите в риск от замразяване, проблеми се очертаваха и по останалите оперативни програми. Необходими бяха максимално бързи спасителни мерки за излизане от тревожната ситуация. Около тази позиция се обединиха ръководствата на НСОРБ и КСБ. Председателят на Камарата инж. Светослав Глосов и членът на УС на НСОРБ Димитър Николов се срещнаха в Бургас, за да обсъдят възможностите за съвместни действия за намиране на механизъм за разрешаване на проблемите. Направена бе и среща с Лиляна Павлова като представител на ПП ГЕРБ.
Управителният съвет на Камарата на строителите в България излезе със становище като реакция на критичната ситуация и препоръча: „Предвид липсата на адекватна реакция от отговорните институции строителните компании да пристъпят при спазване на българското законодателство към процедура за подписване на Акт 10, съгласно Наредба №3/2003 г. по ЗУТ, за спиране на строителството до намиране на решение за възстановяване на финансирането на проектите по европейските програми.“
август
11 Започва възстановяване на плащанията по ОП „Регионално развитие 2007 – 2013“ с пари от държавния бюджет. Това стана ясно след среща между служебния вицепремиер и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева, служебните министри на финансите Румен Порожанов, на околната среда и водите Светлана Жекова, представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и на ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ) – председателя инж. Светослав Глосов, заместниците му Андрей Цеков и инж. Николай Станков, който е и председател на ОП на КСБ – София. Разговорите се проведоха в Министерския съвет, след което участниците в тях дадоха брифинг в Гранитната зала. „Благодарение на активната работа и диалог между институциите и организациите плащанията се възстановяват“, посочи вицепремиерът.
На 11 август се състоя среща между вицепремиера и министъра на регионалното развитие Екатерина Захариева, служебните министри на финансите Румен Порожанов, на околната среда и водите Светлана Жекова, представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и на ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ) – председателя инж. Светослав Глосов, заместниците му Андрей Цеков и инж. Николай Станков, който е председател и на ОП на КСБ – София
Септември
Строителната камара на Хесен – Тюрингия има конкретни намерения и проекти, които иска да осъществи съвместно с колегите от Камарата на строителите в България (КСБ), както и желание да си сътрудничи с родните фирми по отношение изграждане на система за професионално образование. Това стана ясно по време на работна визита на ръководството на КСБ в Германия. Официалното посрещане на българските гости се състоя в замъка Вартбург, където председателят на Строителната камара на Хесен – Тюрингия д-р Буркхард Зиберт сърдечно приветства с добре дошли председателя на КСБ инж. Светослав Глосов, зам.-председателя Пламен Иванов и изп. директор инж. Иван Бойков.
Октомври
16 „4202 фирми са вписани в Централния професионален регистър на строителя.” Това заяви доц. д-р инж. Георги Линков – председател на Комисията за воденето, поддържането и ползването на ЦПРС, по време на традиционната пресконференция, която Камарата на строителите в България дава след годишното приключване на процедурата по чл. 20, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите. Събитието се състоя в централната сграда на КСБ.
В пресконференцията участваха инж. Светослав Глосов – председател на УС на КСБ, и инж. Иван Бойков – изп. директор на Камарата. „В началото на 2014 г. в ЦПРС е имало 4303 вписани строители, това число за същия период на 2013 г. е 4158. През 2014 г. след процедурата по чл. 20 от регистъра са заличени 520 юридически лица. Вписаните строители са 4202. През 2013 г. след процедурата са заличени 456. Вписаните са 4054. Ако съберем и извадим числата, ще установим, че и през двете години имаме прираст от по 150 юридически лица“, обясни доц. д-р инж. Линков. „Дълбоко уважение към мъжете и жените, които управляват тези дружества и които имат смелостта при добре познатите ни условия да продължават да работят в тази област“, каза още председателят на комисията за ЦПРС.
17 Председателят на УС на Камарата на строителите в България инж. Светослав Глосов получи писмо от президента на организацията „Европейски и международни контрактори” (EIC) Дучио Асталди. В него се съобщава, че на свое заседание на 16 октомври т.г. Бордът на директорите на EIC единодушно е взел решение да приеме КСБ за пълноправен член на организацията, считано от 1 януари 2015 г. То е в отговор на писмо, в което КСБ заявява своя интерес за членство в нея. Решението е обявено на Общото събрание на EIC, проведено на 17 октомври в Порто. То е било подкрепено от всички делегати и федерации членки, присъствали на форума в Португалия.
26 На бала на Деня на строителя бяха връчени годишните отличия за най-добрите компании в строителния сектор. Той се проведе в зала „Роял“ на „София хотел Балкан“.
Домакини на събитието бяха Екатерина Захариева – служебен вицепремиер и министър на регионалното развитие и на инвестиционното проектиране, и инж. Светослав Глосов – председател на Управителния съвет на Камарата на строителите в България. Сред официалните гости присъстваха служебният вицепремиер по управление на средствата от ЕС Илияна Цанова, зам.-министърът на икономиката и енергетиката с ресор „Туризъм” Бранимир Ботев, зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова, кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова и нейните заместници Ирина Савина и Любомир Христов, настоящият министър на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, изп. директор на „Метрополитен“ ЕАД инж. Стоян Братоев, председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Лазар Лазаров, директори на оперативни програми. „Точно вашата гилдия е видимата, най-осезаемата част за успеха на държавата и за това, че хората в нея се чувстват добре. За да има инвестиции, най-важното е да има развита инфраструктура, да са благоустроени градовете, с хубави детски градини, жилища, спортни площадки, здравни заведения. Така хората остават да живеят и да работят тук, а в основата на всичко това сте вие, строителите“, каза в приветствието си вицепремиерът Захариева. „Вашият професионален празник е най-скъп на сърцето ми. Надявам се наистина да има стабилно правителство, защото това ще даде сигурност в държавата, а тя е най-важна за бизнеса и инвеститорите. Ще направя всичко възможно, за да подкрепим бранша, да покажем, че сме ваш партньор. Държавата трябва да ви помага, а не да ви пречи. Това, което заедно с моя екип можем да направим, е да облекчим подзаконовите нормативни актове, за да ви улесним“, обясни служебният вицепремиер и пожела 2015 г. да е по-добра от настоящата за строителния сектор. „Надявам се да не е нулева, както 2014 г., по усвояването на евросредствата от програмния период 2014 – 2020 г. Много е важно парите от еврофондовете да стигат до вас “, допълни Захариева.
„Почитайки традицията, на 26 октомври правим равносметка за отиващата си строителна година. За съжаление тя не беше по-лека от предходната. Този път бяхме изправени не само пред последиците от финансовата криза, а и пред проблема със спрените плащания по оперативните програми „Околна среда“ и „Регионално развитие“. И природата не беше с нас. Сполетяха ни бедствия. Тук искам да благодаря на всички фирми, които се включиха с безвъзмездна помощ към хората за преодоляване на щетите от катаклизмите“, заяви инж. Светослав Глосов. „В изключително трудната за бранша ситуация заради спрените фондове с активната си позиция Камарата успя да намери решение и да бъде осигурен, макар и недостатъчен ресурс от бюджета за разплащане към фирмите“, каза още председателят на Камарата. „2015 г. няма да бъде лека. Но нека да я посрещнем с оптимизъм. Нека да си пожелаем да бъдем заедно, да имаме шанса да покажем професионализма си с изпълнението на още повече обекти, с които да направим страната по-красива, по-модерна, по привлекателна за инвестиции“, каза още инж. Глосов. Той пожела здраве, късмет, лично щастие и благоденствие на колегите строители, на семействата и екипите им.
„Считам, че тази година бе силна за София въпреки трудностите, които имахме. Столичната община остана един от най-големите инвеститори в страната. Направихме всичко възможно строителите да нямат никакви затруднения. Столичната община е най-надеждният платец и ще продължава да бъде“ – така се обърна към гостите кметът на София Йорданка Фандъкова.
След официалното откриване стартира и церемонията по връчване на наградите в класацията на КСБ за добра строителна практика през 2013 г. В нея участваха 3268 компании, вписани в Централния професионален регистър на строителя и изпълнили процедурата по чл. 20, ал. 2 от ЗКС за 2013 г. към 30.09.2014 г.
За настроението на гостите се погрижиха Sentimental Swingers и Mihail Yossifov Sextet.
31 Реализирахме нова идея. Беше открита изложбата „Виж София – където строителството среща историята с бъдещето“, посветена на Деня на строителя. Експозицията е резултат от партньорството на КСБ и в. „Строител“ със Столичната община. Събитието откриха кметът на София Йорданка Фандъкова и председателят на УС на КСБ инж. Светослав Глосов. Присъстваха столични общински съветници, изпълнители на обекти, медии и др. Изложбата беше осъществена с подкрепата на „Геострой“ АД и „Геотехмин“ ООД.
За първи път в. „Строител“ организира изложба. Експозицията от 60 фотоса беше реализирана в партньорство със Столичната община
„Специално искам да поздравя фотографа Денис Бучел. 60-те творби ще впечатлят столичани и гостите на града. Най-важното е, че хората ще могат да видят София такава, каквато я променяме, изпълнявайки различните проекти заедно със строителите. Тя успява да съчетае съвремието с културно-историческото наследство. Приятно е да видиш резултата от труда си. Работата ни е денонощна, а крайният ефект личи на фотосите – изграденото метро, обновеният бул. „Витоша“, прекрасните нови сгради. Каня всички да разгледат изложбата. Смятам, че тя ще има голям успех и ще накара софиянци да заобичат повече града си и да го пазят“, подчерта кметът на София в изказването си. „Забързани в ежедневието си, не забелязваме това, което ни заобикаля, а София се променя всеки ден. С изложбата можем да покажем сградите и булевардите, които сме направили в последно време, и да погледнем в бъдещето. Искам да благодаря за подкрепата на кмета Йорданка Фандъкова за осъществяването на експозицията, за съдействието, което имаме като строители, и за възможностите за работа, които Столичната община ни предоставя. Искам да благодаря и на колегите строители, защото в основата на тези обекти стоят техният неуморен труд и висок професионализъм. Ще продължаваме да правим всичко по силите си нашият град да става все по-красив и добър за живеене“, подчерта инж. Светослав Глосов. „Надявам се, че тази изложба ще даде нов поглед към столицата. На снимките ще видите някои емблематични за София стари и нови сгради, реновирани и новопостроени инфраструктурни обекти, изградени по европейски проекти или със средства на Столичната община от български строители – членове на Камарата. Очаквам, че експозицията ще даде възможност на столичани и гостите на София да открият някои непознати за тях кътчета, да харесат още повече нашия град“, допълни той. „Беше невероятно предизвикателство да направя тази изложба. Имах само три седмици за снимки. С голям ентусиазъм фотографирах София и като чужденец я открих за себе си. Благодаря за възможността, която ми беше дадена, и се надявам да бъдат построени още много обекти, които да снимам“, сподели фотографът Денис Бучел. Изложбата беше експонирана на пешеходния мост над бул. „България“, до НДК.
Ноември
6 За първи път Общото годишно отчетно събрание на Камарата беше изнесено и се проведе във Велико Търново. На него присъстваха инж. Светослав Глосов – председател на УС на КСБ, и неговите заместници инж. Николай Станков, който е и председател на ОП на КСБ – София, инж. Иван Мирински и Пламен Иванов, Валентин Николов – председател на Контролния съвет на Камарата, доц. д-р инж. Георги Линков – председател на Комисията за воденето, поддържането и ползването на Централния професионален регистър на строителя, изп. директор инж. Иван Бойков, членове на УС, председатели на областни представителства на КСБ и делегати, излъчени от местните структури на организацията. Официален гост на форума беше кметът на Велико Търново инж. Даниел Панов. От насоките за работа, които бяха дадени, стана ясно, че през 2015 г. нормативната база ще е основен приоритет за КСБ.
25 Четвъртата водна конференция „Предизвикателства при изпълнението на обекти по ОПОС и ПРСР“ се състоя на 25 ноември в „София хотел Балкан“. Камарата на строителите в България и Българската асоциация по водите ще работят за осъществяване на реформата във ВиК сектора, стана ясно на форума. Той събра над 250 представители на възложители, бенефициенти и изпълнители. Конференцията бе открита от министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, инж. Светослав Глосов – председател на УС на КСБ, и инж. Иван Иванов – председател на БАВ. С презентации в програмата се включиха зам.-кметът на Столичната община Ирина Савина, Яна Георгиева – главен директор на Главна дирекция „Оперативна програма „Околна среда“ към МОСВ, Радослав Русев – съветник в политическия кабинет на министъра на регионалното развитие и благоустройството, Ренета Георгиева – в.и.д. изп. директор на ПУДООС, инж. Добромир Симидчиев – председател на Съвета на директорите на Фонд ФЛАГ, Павлина Евтимова – експерт, Дирекция „Договориране по ПМРСР“, Божидар Попов – експерт, Дирекция „Оторизация на плащанията по ПРСР“ към Държавен фонд „Земеделие“, и др. Във форума участваха членове на УС на КСБ и областни председатели.
„Неизвършената реформа във ВиК отрасъла създава проблеми при изграждането на обекти по Оперативна програма „Околна среда“. Необходимо е да реализираме мерките, заложени в Стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията на Република България, и изискването на ЕК във всяка област на страната да бъде определен единен ВиК оператор. Крайно време е да се реализира законодателната реформа, за да избегнем риска от 3-годишен период без европейско финансиране в сектора. Трябва да търсим междинно изпълнение на вече готови и минали одобрение проекти“, заяви при откриването на конференцията инж. Светослав Глосов.
Декември
1 Последното голямо събитие за 2014 г. беше четвъртият дискусионен строителен форум, който се проведе на 1 декември в „София хотел Балкан“. Тогава стана ясно, че през следващата година строителният бранш ще разполага с 2 млрд. лв. за инвестиции, от които 1,5 млрд. лв. е предвиденият ресурс за разплащане на проектите, които се изпълняват в момента и ще приключат през следващата година, а 460 млн. лв. са за обекти от програмния период 2014 – 2020 г. Информацията съобщи Лиляна Павлова – министър на регионалното развитие и благоустройството, при откриването на събитието под наслов „Строителството през 2015 г. – перспективи и предизвикателства. Възможностите през новия програмен период 2014 – 2020“. То събра над 200 представители на централната и местната власт, както и на водещи строителни компании.
Инж. Светослав Глосов – председател на УС на КСБ, прочете поздравителни адреси от Кристалина Георгиева – вицепрезидент на Европейската комисия по бюджет и човешки ресурси, и от Искра Михайлова – председател на Комисията по регионално развитие към Европейския парламент. „Въпреки трудностите строителството е един от главните двигатели на икономиката във всички страни. Вие сте тези, които променят лицето на България. Бъдете активни и не се колебайте да участвате в европейските програми, за да могат хората у нас да усещат ефектите от членството в ЕС“, се казва в обръщението на вицепрезидента на ЕК към участниците във форума. „Този форум през последните години се утвърди като значимо събитие за строителния отрасъл на българската икономика. Неговото провеждане предоставя възможности за създаване на градивен диалог между държавните институции, местната власт и бизнеса за обмяна на опит, мнения и идеи“, се посочва в поздравителен адрес на Искра Михайлова. Възможностите за строителство през 2015 г. представиха освен Лиляна Павлова и Ивелина Василева – министър на околната среда и водите, Ивайло Московски – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Васил Грудев – зам.-министър на земеделието и храните, Любомир Христов – зам.-кмет на Столичната община, инж. Стоян Братоев – изп. директор на „Метрополитен“ ЕАД, инж. Лазар Лазаров – председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“, инж. Асен Антов – изп. директор на Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти“.
„Форумът на КСБ е много важен за нас. Осъзнаваме възможността и важността да обсъдим как завършваме тази нелека година и какво предстои през следващата. В Министерския съвет беше приет проектозаконът за държавния бюджет за 2015 г.“, поясни Павлова и допълни, че през следващата година в България ще има нови 120 км магистрали, 44 км първокласни пътища и 300 км рехабилитирани трасета от първи, втори и трети клас. По думите й договарянето по ОП „Регионално развитие 2007 – 2013“ е приключило. Бюджетът й е 3,1 млрд. лв. Има и наддоговаряне по програмата с цел, ако има спестени средства, рискови или неизпълнени проекти, парите по тях да бъдат компенсирани с други обекти.
9 На своята редовна среща в края на годината председателят на КСБ Светослав Глосов и регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал отчетоха ползите от сътрудничеството и взаимодействието между двете организации и набелязаха общи действия за подпомагане на инвестиционната среда в България през 2015 г. Оптимизирането на процедурите и сроковете за одобрения на проектите бе очертано като основна задача за следващата година. Предвижда се сформиране на работна група, която да анализира действащата нормативна уредба и да предложи изменения в нормативната база, чрез които да се постигне съкращаване на сроковете и уеднаквяване на процедурите, като субективният фактор при вземането на решения се сведе до минимум. „Бизнесът има нужда от гъвкави решения и облекчени административни процедури, за да може да се възстанови след тежката криза и да тръгне нагоре. Това може да се постигне само при сътрудничеството на всички участници в процеса на равноправен и прозрачен принцип“, каза инж. Глосов.
Конференцията, организирана от КСБ и БАВ, и ежегодният строителен форум събраха представители на местните и централните власти, на бизнеса и експерти от институциите