Тринадесетата среща на ОП на КСБ с местните власти се проведе в Бургас
Кметът на общината Димитър Николов и строителите обсъдиха ключови за сектора теми
Емил Христов
Ренета Николова
На 27 май в сградата на община Бургас се проведе тринадесетата от поредицата срещи на Камарата на строителите в България (КСБ) с местните власти за мандат 2023-2027 г. Събитието бе организирано от Областното представителство (ОП) на КСБ в Бургас и в. „Строител“, който е инициатор и медиен партньор.
Домакини бяха кметът на Бургас Димитър Николов и инж. Николай Николов, председател на ОП на КСБ – Бургас, и изп. директор на Фондация „Български строител“. В срещата се включи и зам.-кметът на Бургас по „Строителство, инвестиции и регионално развитие“ инж. Чанка Коралска.
От страна на КСБ участие взеха инж. Илиян Терзиев, председател на Управителния съвет (УС), инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – София, инж. Тодор Андонов, член на ИБ и УС на КСБ, инж. Недялко Недялков, зам.-председател на Областния съвет на ОП на КСБ – Бургас, Ренета Николова, прокурист и главен редактор на вестник „Строител“.
В началото кметът Димитър Николов приветства участниците в срещата с добре дошли и подчерта, че местната власт работи в много добро сътрудничество със строителния бранш, проектите на територията на общината се изпълняват с високо качество, а при необходимост ОП на КСБ подкрепя администрацията с експертни становища. Той благодари на КСБ за активния диалог.
Инж. Николов също подчерта добрата комуникация на ОП на Камарата и строителните фирми от региона с ръководството на община Бургас.
По време на дискусията бяха обсъдени ключови за строителния сектор теми. Двете страни коментираха изпълнението на текущите и бъдещите национални и европейски програми, както и предизвикателствата в процеса на саниране по НПВУ, свързани с кратките срокове и заложените ниски цени. Кметът Николов сподели, че има обявени от общината търгове, по които не се явяват кандидати.
Коментиран бе критерият „най-ниска цена“ в обществените поръчки, който ограничава възможността за влагане на достатъчно качествени материали и за адекватно заплащане на труда. „Този критерий обезкръвява бранша и не дава възможност за развитие, инвестиране в нови машини, технологии и допълнителна квалификация на работниците“, категоричен бе инж. Качамаков.
В рамките на дискусията бяха коментирани предимствата от прилагането на договорните условия на FIDIC, като инж. Любомир Качамаков специално акцентира на възможностите на новото издание на Зелената книга. „То е особено подходящо за ползване при проекти до 5 млн. долара, изпълнявани основно от малки и средни фирми“, подчерта инж. Качамаков.
Инж. Терзиев засегна темата със застраховките като гаранция и необходимостта от промени в закона.
На срещата бяха разгледани проблемите, свързани с липсата на квалифицирани кадри в сектор „Строителство“. Инж. Илиян Терзиев представи дейността и активностите на ЕЦИХ в сектор „Строителство“, а инж. Тодор Андонов предложи разкриване на филиал на хъба в Бургас.
Специално внимание бе обърнато на необходимостта от ускорено въвеждане на BIM технологии и дигитализацията на строителството.
Ренета Николова представи конкурса „Строителен обект на Черноморието“, който се инициира от КСБ, в. „Строител“ и община Царево, и отправи покана към Димитър Николов да се включи като член на журито, която той прие.
Срещата премина в изключително конструктивен дух и като заключение двете страни се разбраха да си сътрудничат в оперативен план и да работят заедно за намиране на решения на дискутираните въпроси.