Синдикатите искат неплащането на заплати да се криминализира
Неплащането на работни заплати да се криминализира, настояват КТ „Подкрепа” и КНСБ. Искането беше заявено от вицепрезидента на КНСБ Валентин Никифоров след консултативен съвет на ръководствата на двата синдиката. В началото на февруари Софийската районна прокуратура върна на Главната инспекция по труда изпратения от нея сигнал за системно неизплащане на заплати в 11 фирми. Мотивът беше, че няма престъпление. В централата на КНСБ има сигнал за над 450 млн. лв. неплатени заплати, а работодателите изнесоха стряскащите данни за 1,9 млрд. лв. неплатени възнаграждения и осигуровки, съобщи Никифо-ров.
Синдикатите настояват фирмите, които не плащат заплати, да нямат достъп до еврофондовете и обществените поръчки.
КТ „Подкрепа” и КНСБ искат още работникът да може с изпълнителен лист да прибира своите дължими възнаграждения. В момента служителите трябва да водят дело срещу работодателя.
Двата синдиката настояват и за анекс на споразумението им с Главната инспекция по труда, като в него още да бъде отбелязано, че ако работодателите един месец не платят дължимите възнаграждения, трябва задължително да дават справка за дължимите заплати и осигуровки.
По думите на Никифоров в България никой не следи статистиката за начислени, но неизплатени заплати. Президентът на КНСБ Пламен Димитров пък заяви, че е ужасяваща картината на пазара на труда за цялата 2010 г. За една година (2010 спрямо 2009) има 295 хиляди души по-малко наети, а първоначалните анализи на експертите са били, че ще бъдат 315 хиляди за двете години от началото на кризата.
Платените средства за работни заплати в страната са намалели с милиард и 200 милиона спрямо
2009 г. - от 17,573 милиарда лв. на 16,380 млрд.
Според Димитров трябва да има друг тип политика, която да стимулира доходите и да генерира заетост. Той припомни искането на синдикатите да бъде създаден борд за устойчиво развитие към премиера.