Цветан Цветанов: Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност вече има потенциал да се разгърне
„Превенцията е най-силната страна на една политика”, коментира вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов при представянето на функциите и дейността на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет. Вицепремиерът Цветанов, който е председател на Консултативния съвет към Центъра, посочи, че звеното е част от изпълнението на националната стратегия за противодействие на корупцията и организираната престъпност и основната му задача е да открива системните грешки при работата на всяка институция и да разработва комплекс от мерки за елиминирането им.
Цветан Цветанов съобщи, че проектът е стартирал с трудности около окомплектоването с персонал и изграждането наинфраструктурата му, но изрази очакване, че още през първата половина на тази година служителите му ще започнат да изпълняват конкретни задачи, свързани с реализирането на проекта „БОРКОР”. „Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност вече има потенциал да се разгърне”, каза той.
Проектната концепция „БОРКОР” описва единствен по рода си стандарт за развитие на интервенционни системи срещу корупцията, съставени от множество мерки, които изграждат система за предотвратяване и разкриване на слаби места и рискове. Методиката, базирана на затворена кибернетична система, е разработена специално за България по утвърден стандарт на германското федерално правителство, посочи консултантът по проекта Ролф Шлотерер, директор в криминалната полиция на Германия.
Румен Миланов, директор на Центъра, припомни, че повече от 80 структури в държавата се борят срещу корупцията. „Това, което отличава БОРКОР от тях, са неговите аналитично-контролни функции. Центърът не е нито оперативна, нито репресивна структура”, посочи той.
Нормативната база за функционирането на Центъра беше утвърдена през ноември 2010 г. Средства за дейността му бяха осигурени в средата на 2011 г. Оттогава са проведени обществени поръчки за офисмениджмънта и организационното развитие на Центъра, привлечени са първите 30 специалисти и е започнало обучението им. Задачите на центъра са свързани с анализ, планиране и разработване на мерки и комплексни решения за предотвратяване на възможността за създаване на корупционни практики и противодействие на корупцията като цяло. Центърът ще подпомага държавните органи и органите на местно самоуправление при разработването на политики за превенция на тези явления и за подобряване на взаимодействието и координацията между държавните органи, гражданското общество, медиите и бизнеса.
Първият проект, по който специалистите от Центъра ще работят през тази година, е с фокус върху обществените поръчки. По думите на Румен Миланов, в страната ни ежегодно през процедури по Закона за обществените поръчки се разходват 4-4,5 млрд. лв. „Ако системата от мерки, която ще разработим, предотврати неправомерно изтичане само на 1% от тези средства, ефектът ще се равнява на 45 млн. лв.”, посочи той и допълни, че според изчисления на консултанта по проекта при въвеждане изцяло на процедура на електронни обществени поръчки, ефектът за държавата може да достигне до един милиард лева.
Конкретната задача пред Центъра е до края на календарната 2012 г. да са готови мерките, които са необходими за ефективното противодействие на корупцията в тази област чрез използване на съвременни технологии и методики. Мерките ще засегнат законодателството, организацията на процедурите и персонала, участващ в тях. Системата ще бъде напълно завършена при стартиране на електронното правителство.