Конституционният съд отмени туристическия данък
Туристическият данък, който бе въведен през април миналата година, е противоконституционен, реши Конституционният съд (КС). Делото бе образувано по искане на лявата парламентарна опозиция. Миналата година 61 народни представители атакуваха налагането на данъка с промени в Закона за местните данъци и такси. Налогът за хотелиерите, заменил туристическата такса, се пресмята на базата на най-малко 30% заетост на легловата база, независимо дали е имало такава през годината. Туристическата такса се плащаше върху реализирания брой нощувки в съответния хотел. Мотивът за преминаването към данъка беше ниската събираемост на таксата и жалванията на общините, че хотелиерите крият нощувки.
„В пълно противоречие с останалите разпоредби на описаната нова уредба на туристическия данък се въвежда едновременно и друг, различен обект за облагане, а именно - броят на леглата в средствата за подслон, независимо от действително осъществените в тях нощувки", казват в искането си депутатите. КС прие част от аргументите им и обяви за противоконституционен текста за туристическия данък. В мотивите си съдът казва, че според Закона за местните данъци и такси туристическият данък се дължи помесечно и се определя от броя на предоставените нощувки. „Облагането е на основата на броя предоставени услуги – нощувки, и очевидно има подоходен характер", смятат съдиите. Според тях в правната регламентация на туристическия данък са използвани елементи, присъщи както на имуществените, така и на подоходните данъци, заради което тези текстове противоречат на конституцията.
След като стана ясно решението на КС, зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов коментира, че с колегите си ще мислят за нов начин за облагане на хотелиерите. „Ще чакаме влизането в сила на решението и ще се консултираме с юристи дали това е достатъчно за отпадането на данъка, или трябва да внесем промени в Закона за местните данъци и такси“, обясни той.