Законът

ЕК: Корупцията се шири при търговете

Брюксел препоръчва по-активен предварителен и засилен последващ контрол

  з

Процентът на корупция при търговете е висок. Сред рисковите сектори са инфраструктурното строителство, енергетиката и здравеопазването. Това се отбелязва в първия по рода си доклад за борбата с корупцията в ЕС, публикуван от Европейската комисия. Според проучване на „Евробарометър” от 2013 г. сред бизнес средите 58% от запитаните в България (най-висок процент в целия ЕС) са заявили, че този тип престъпление им е попречило да спечелят публичен търг през последните три години. По този показател след нас са Словакия (57%), Кипър (55%)  и Чехия (51%). Средният процент за Европа е 32, а за сектор „Строителство“ - 33.

От Брюксел посочват, че в областта на обществените поръчки е нужен по-активен предварителен и засилен последващ контрол.

Липсата на санкции често става причина за разпространението на корупционните практики, добавят от ЕК и препоръчват да бъдат изградени независими и ефективни институции и съдебна система, които ще подсилят прозрачността в публичните отношения. В първия доклад за корупция в ЕС се посочва, че трябва да бъде гарантирано случайното разпределение на делата чрез единна ефективна система за цялата страна, а магистратите да бъдат назначавани и атестирани чрез прозрачна процедура.

В доклада се препоръчва по-ефективна координация между институциите, които се борят с корупцията, както и създаването на етичен кодекс за депутатите, който да гарантира санкции при изборни измами. В България липсва закон за лобизма и няма изискване да се посочват връзки и срещи между политици и лобисти, допълват още от ЕК. Сред предложените мерки е извършването на последователни проверки и налагане на възпиращи наказания при конфликт на интереси.

„България е на последното място в ЕС в класацията за медийна свобода“, отчитат от Брюксел.

Като цяло корупцията е сериозен проблем за съюза. Подобни практики костват 120 млрд. евро на икономиката на общността „Не правим класация в коя страна корупцията е най-сериозен проблем. В доклада отбелязваме, че някои държави се справят по-добре от други“, коментира при представянето на доклада комисарят по вътрешния ред Сесилия Малстрьом.

В специалното проучване на „Евробарометър” за 2013 г. се посочва, че 84% от интервюираните в България са заявили, че корупцията е широко разпространена при средна стойност за ЕС (76%). 73% у нас пък смятат, че единственият начин за постигане на успех в бизнеса е чрез политически връзки.

Само 9% от запитаните (най-нисък дял в ЕС) считат, че се образуват достатъчно на брой наказателни производства, за да се възпират хората от корупционни практики, докато според 16% усилията на правителството дават резултат.

В доклада на ЕК е посочено, че корупцията остава сериозно предизвикателство в България на различни нива, като все още се получават сигнали за дребни подкупи в сферата на здравеопазването, полицията, митниците, местните власти и т.н.