Обявиха за обществено обсъждане промените в Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки (ППЗОП). Те са публикувани на портала за обществени консултации на Министерския съвет www.strategy.bg. Становища по тях могат да се подават до 15 декември. Измененията са свързани с последните поправки в ЗОП, обнародвани в Държавен вестник, бр. 40 от 13 май 2014 г. С тях правилникът се привежда в съответствие със закона, като по този начин се създават необходимите предпоставки за цялостен и последователен подход при провеждането на процедурите.
В ППЗОП е определен редът за поддържане на списъка с външни експерти по чл. 19, ал. 2, т. 8 от ЗОП, които възложителите могат, а в някои случаи са длъжни да използват при изработването на техническите спецификации и на методиката за оценка на офертите, а при конкурс за проект – на програмите. Подробно са регламентирани и изискванията за включване в него.
Уредени са условията, при които се провежда жребий за избор на външен експерт. Той се включва като член на комисията за провеждане на процедура при поръчки за строителство на стойност, равна или по-висока от 9 779 000 лв. Предвидено е жребият да се извършва автоматизирано от упълномощен потребител на възложителя чрез използване на специализиран модул, свободно достъпен чрез портала за обществени поръчки.
В правилника са регламентирани въпросите, свързани с възможността за представяне на техническите предложения към офертата на участника под формата на електронен каталог.
В новия чл. 47а, ал. 1 от правилника е определено минималното съдържание на договорите за обществени поръчки, което включва предмет, цена, ред и срокове за разплащане, данни за страните, размер и условия на гаранциите и други общоприложими реквизити. В съответствие с изисквания на чл. 41, ал. 1 от ЗОП е подготвен примерен образец на контракта за търга.
С измененията в ППЗОП е предложена промяна в правилата за осъществяване на предварителен контрол от Агенцията по обществени поръчки върху процедурите на договаряне без обявление. Предвидено е доказателствата за избора да се изпращат само по електронна поща с използване на електронен подпис.
В съответствие с изискванията на ЗОП към правилника са приложени препоръчителните образци на документи, които могат да се ползват при процедурите, както и примерна методика за определяне цената на договорите, възлагани пряко на основание чл. 12, ал. 1, т. 13 и чл. 13, ал. 1, т. 9 от ЗОП. Според нея цените по договори по ин хаус търговете се определят въз основа на необходимите разходи (себестойността) за изпълнение на възлаганите дейности, увеличени с предвидената от възложителя печалба, както и с разчетите/разходите за данъци, такси и др. по т. 8б. Също така предвиденият процент за печалба не може да надвишава повече от 10% от разходите.
Припомняме, че с последните промени в ЗОП се разшири обхватът на вътрешното възлагане и то излезе извън комуналния сектор. Срещу това изменение имаше становище на Камарата на строителите в България.