Предимства на Зелената книга
Д-р инж. Адриана Спасова, член на Комитета по договорите на FIDIC и член на УС на Българското общество по строително право:
Уважаеми читатели,
С подкрепата на вестник „Строител“ продължаваме чрез кратки месечни порции да Ви запознаваме с най-използваните по целия свят строителни договори на FIDIC. След основните книги за големи проекти (Червена, Жълта, Изумрудена и Сребърна) идва ред на бижуто на FIDIC - Зелената книга, издание 2021 г. Това издание на Зелената книга може да се използва вместо Червената или Жълтата книга за проекти със сравнително малко рискове, когато искаме по-лесно администриране на договора независимо от бюджета и времетраенето. Очакваме през тази година Зелената книга от 2021 г. след публикуването й на български да стане най-предпочитаният договор в България.
Надграждане на издание 1999 г.
През 1999 г. излиза от печат Дъгата на FIDIC – трите договора за големи проекти: Червена, Жълта и Сребърна книга, плюс Кратката форма на договор – Зелена книга. Тя е замислена за проекти със сравнително малък бюджет (до няколко милиона) или по-прости еднообразни работи, или по-кратък срок (до 6 месеца). При нея няма Инженер. Има Представител на Възложителя. Инвестиционните проекти се осигуряват обикновено от Възложителя, но може да се прилага и при проектиране на Изпълнителя.
През 2017 г. излиза новото издание на книгите за големи обекти с 50% повече текст и много повече изисквания за документооборот. Расте необходимостта от модерна кратка форма, която да може да се прилага и за проекти с по-голяма стойност, при които участниците не искат бюрократични процедури. В същото време става ясно, че Зелената книга 1999 г. през последните две десетилетия се прилага за проекти на стойност над 10 милиона щатски долара и Време за завършване, надхвърлящо 2 години.
През 2021 г. FIDIC публикува второто издание на Зелената книга. То актуализира първото, като го надгражда с редица иновации. Новото издание отговаря на текущата нужда на международната строителна индустрия да се публикуват кратки Червена и Жълта книга с по-опростени процедури. За разлика от първото издание Зелена книга 2021 г. се препоръчва за проекти с всякакъв бюджет, при които очакваното ниво на риск е ниско и/или страните желаят да използват по-лесна форма, която не изисква значителни ресурси за администриране на договора.
Зелена книга 2021 г. вече е използвана в България от „Соф Кънект“ АД и частни възложители. През 2024 г. е преведена на български от Групата по FIDIC към БОСП по възлагане на КСБ.
Работна група 9 към Комитета за договорите на FIDIC подготвя договор за подизпълнение за Зелена книга 2021 г., който се очаква да бъде публикуван през 2026 г.
Съдържание на Зелена книга, издание 2021 г.
Съдържанието на Зелената книга, издание 2021 г., е показано на Фигура 3. То е подобно на Жълтата книга с някои допълнения в помощ на ползвателите:

- започва с прекрасен предговор, който обяснява на 5 страници основните принципи на договорите на FIDIC и характеристиките на Зелената книга;
- следват повече, отколкото в другите книги, подробни диаграми за процедурите;
- договорните данни включват повече информация, например съдържат чек-лист за избор на ценообразуване и формули за изчисляване на разходите за компенсации във връзка с удължаване на срока;
- в края на книгата са включени 40 образци на съобщения, включително уведомления и сертификати.
Особености на Общите условия
Зелената книга 2021 г. продължава основните принципи на FIDIC за балансирано споделяне на риска, като същевременно надгражда значителния опит, придобит от над 20-годишното приложение на първото издание. Основните предимства на Зелената книга, които скоро ще я направят най-предпочитаната стандартна форма, са показани на Фигура 4. Тя е:
- съкратен вариант на Червена и Жълта книга, обхващащ основните права и задължения на Страните само на 26 страници (за сравнение Общите условия на Червената книга, издание 2017 г., препечатка 2022 г., са на 107, а на Жълтата книга на 109 страници);
- гъвкава: предлага пълен набор договорни решения: проектиране от Възложителя или Изпълнителя (възможна е и комбинация за различните Секции); различни начини на ценообразуване; ранно назначаване на аджудикатор с възможност за превенция на споровете;
- лесна за използване: съдържа облекчени процедури с минимален документооборот; обичайните две отделни процедури за промени и искове са значително опростени, като при исковете няма преклузивни срокове; включва табулирани изисквания за застраховането; въвежда освен традиционните неустойки за забава неустойки при прекратяване;
- иновативна: за първи път издание на FIDIC включва формула за изчисляване на разходите за компенсация при удължаване на срока, таблица с права на Изпълнителя при материализиране на рискове на Възложителя и застрахователен сертификат, с който застрахователят/застрахователният брокер удостоверява, че са изпълнени изискванията;
- удобна за ползвателя: включва подробни диаграми за процедурите и много образци на съобщения.
Зелената книга, издание 2021 г., съдържа само 14 клаузи, групирани подобно на Червена/Жълта книга (с по 21 клаузи), както е показано на Фигура 5. Дефинициите са само 46, докато при Червена книга са 88, а при Жълта книга са 90. Договорният механизъм е опростен и договорните разпоредби са по-кратки, отколкото в Червена и Жълта книга, с цел да бъдат лесно разбираеми от специалистите, дори и без правна помощ.

При Зелената книга, както при Червената книга:
- Възложителят проучва Площадката и подготвя Спецификацията;
- проектирането е риск на Възложителя (но лесно може да се приспособи да проектира Изпълнителят, както при Жълта книга);
- има Инженер;
- подобно на постоянната Комисия за избягване/разрешаване на спорове, още в началото се назначава аджудикатор, който може да помогне да се избегнат споровете.
Проектиране
Зелената книга 2021 г. е изготвена въз основа на принципа, че Изпълнителят строи Работите съгласно проект, предоставен от Възложителя, въпреки че може и да се изисква известно проектиране от Изпълнителя (например КМД чертежи и екзекутиви). Изпълнителят следва да изпълни Работите в съответствие със Спецификацията и Чертежите, изготвени от (или от името на) Възложителя.
Тази форма обаче позволява Работите да са частично или изцяло проектирани от Изпълнителя. Както във всички договори на FIDIC, всеки проект на Изпълнителя поражда съответно задължение за „годност за предназначението” за всичко, което Изпълнителят проектира. FIDIC силно препоръчва Възложителят да осигури в частта от Спецификацията относно изискванията на Възложителя да се съдържат ясно посочени, определени и описани конкретни цели, за които да се използват Работите, след като бъдат завършени, така че Изпълнителят да може да спази задължението си за изпълнение на Работи, които са „годни за предназначението си”.
Преминаването от частично към цялостно проектиране от Изпълнителя се извършва лесно с четири изменения в Специалните разпоредби, за които в Насоките са дадени примерни текстове.
Възложителят може също така да иска да въведе специфични процедури за проби при завършване и проби след завършване в случай на цялостно проектиране от Изпълнителя и да обвърже Изпълнителя с Таблица с гарантирани параметри, за които се прилагат неустойки за неточно изпълнение, особено в случаите на технологична инсталация. В такъв случай трябва да се обмисли включването на разпоредбите на Клаузи 9 и 12 от Жълтата книга от 2017 г.
Изпълнителят проектира съгласно изискванията на Възложителя, които се намират в Спецификацията, при спазване на нормативната уредба. Процедурата за оценяване съответствието на Документите на Изпълнителя е подобна на Жълтата книга, но срокът за Инженера е само 14 дни, докато при Жълтата книга е 21 дни.
Систематизирани рискове на Възложителя
В Синьо-зелената книга на FIDIC от 2016 г. виждаме систематизирани всички рискове на Възложителя, разпръснати в Червена и Жълта книга в множество клаузи, някои от които трудно разбираеми без предварителна подготовка. Зелената книга 2021 г. доразвива това систематизиране: в таблицата ясно са разписани правата на Изпълнителя при въздействие на някое събитие, риск на Възложителя, върху критичния път по Програмата или върху разходите на Изпълнителя. Останалите рискове се носят от Изпълнителя. Фигура 6 допълва таблицата, включена в Под-Клауза 11.1 на Зелена книга 2021 г., с референции към съответните Клаузи на Жълта книгата 2017 г.1
Приоритет на документите на Договора
За разлика от другите книги, Под-Клауза 1.5 на Общите условия не определя приоритета на документите, формиращи Договора, а само насочва към реда, посочен в Договорните данни, което улеснява изменението му. Възложителят подготвя Специфичните условия, включително Договорните данни, и решава дали да запази документите, формиращи Договора, в посочения приоритет:
(а) Договорно споразумение;
(b) Специфични условия Част А – Договорни данни;
(c) Специфични условия Част Б – Специални разпоредби;
(d) Общи условия;
(e) Спецификация;
(f) Чертежи;
(g) Таблици;
(h) проект, изготвен от Изпълнителя за целите на търга (ако има такъв);
(i) всеки друг документ, представляващ част от Договора.
Образецът на Договорно споразумение включва предложението на оферента и приемането му от Възложителя в един документ на една страница за улеснение на Страните. Общите условия и Специфичните условия (Част А – Договорни данни, и Част Б – Специални разпоредби) са част от Договорните условия.
С цел подпомaгане на Възложителите при изготвянето на тръжна документация, както и при съставянето на Специфични договорни условия за конкретни договори, това издание включва Насоки, които дават важни съвети на съставителите на договорни документи.
Неустойки за по-лесно администриране на Договора
Уговорените в процент неустойки улесняват Страните и създават повече сигурност. Неустойките са предварително определени средства за защита, целящи да обезщетят вредите, произтичащи от установена отговорност. Такива уговорки спестяват много време и усилия за остойностяване и доказване на вреди при неизпълнение, които често стават предмет на сложни за разрешаване спорове. Така участниците в проекта могат да се фокусират върху успешното управление на рисковете, вместо да анализират кашони със счетоводни документи и да възлагат скъпо струващи експертизи за правото на компенсация.
Освен обичайните неустойки за забава на Изпълнителя, Зелената книга включва допълнителни разпоредби за неустойки:
- при отпадане на работи: в размер на 10% от стойността на отпадналата работа;
- в случай на прекратяване на Договора:
– от Изпълнителя по вина на Възложителя или по усмотрение на Възложителя, в размер на 10% от стойността на неизпълнените части от Работите;
– от Възложителя по вина на Изпълнителя, в размер на 20% от стойността на неизпълнените части от Работите.
Логиката е, когато Договорът не е прекратен по вина на Изпълнителя, Възложителят да го компенсира за печалбата, която би получил, ако можеше да завърши оставащите работи.
В случай на прекратяване от страна на Възложителя по вина на Изпълнителя целта е Възложителят да бъде компенсиран за допълнителните разходи, които ще направи, за да завърши Работите с друг изпълнител или сам. Пазарните цени вероятно са се увеличили поради инфлацията, а поемането на незавършени работи е дейност, която изпълнителите са склонни да считат за рискова. Риск, който те биха съответно остойностили. Освен това обемът на работата на персонала на Възложителя (включително Инженера) по проекта ще бъде увеличен (подготовка на тръжни документи, нова тръжна процедура, удължаване срока на супервизията). Всички тези допълнителни разходи, а оттам и вредите, понесени от Възложителя, произтичат от действията на Изпълнителя, довели до прекратяването на Договора, и поради това Изпълнителят носи отговорност за тези вреди/разходи.
Ако се прецени, че процентите, предвидени за неустойки в Общите условия, са неподходящи за конкретния проект, те могат да бъдат изменени чрез Специфичните условия.
Ценообразуване
Както при Червената и Жълта книга, „Договорната цена” е променлива сума, която подлежи на корекция в процеса на изпълнение на Договора поради определени обстоятелства (искове, Промени, промени в количествата, ако в Договора е предвидено измерване и т.н.). Но докато в Червената и Жълта книга договорът стартира с „Приета договорна сума“, в Зелената книга се използва като начална фиксирана сума „Договорната цена, посочена в Договорното споразумение” (включително за определяне размера на аванса и удръжките за възстановяването му, дневния и максимален размер на неустойката за забава).
Зелената книга 2021 г. предлага различни методи за оценяване на Работите, включително обща сума, измерване, „Разходи плюс” или комбинация от тях. Възложителят трябва да отбележи кой вариант избира в чек-листа, показан на Фигура 7, част от Договорните данни. Вариантите са подробно обяснени в самите Договорни данни за улеснение на ползвателите. За Вариант В е включена примерна таблица-график на плащане.

Гъвкавостта на опциите за оценяване на Работите, предвидени в Клауза 8, улеснява преминаването от проектиране на Възложителя (при което обичайно количествата се измерват) към проектиране от Изпълнителя (при което Изпълнителят поема риска за изменение на количествата).
Първото издание на Зелената книга не предвиждаше възможността за коригиране на Договорната цена при изменение на разходите за труд, Стоки и друго, свързано с Работите. Това е така, защото първото издание беше създадено основно за краткосрочни договори. Зелена книга 2021 г. съдържа Под-Клауза 8.8 [Промени в Разходите], която подобно на Червена и Жълта книга позволява да се включи формула за индексация на цените. При Зелената книга директно в Договорните данни може да се реферира към утвърдената „Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация“.
Разходи за удължаване на Времето за завършване (РЗУ)
Зелената книга 2021 г. въвежда за първи път формула за Разходи за удължаване, или РЗУ, като по този начин отпада необходимостта от доказването им. РЗУ могат да се претендират в случай на разходи, произтичащи от забава, която дава право на обезщетение (на „Разходи и/или УНВ” или на „Разходи плюс печалба и/или УНВ”, и/или на „УНВ и Разходи за удължаване” съгласно Фигура 6). Разходите за удължаване на Времето за завършване (УНВ) са косвени Разходи, понесени от Изпълнителя в случай на критична забава, и обхващат режийни разходи, направени на Площадката и извън нея в съответствие с дефиницията по Под-Клауза 1.1.35.
Режийните разходи, направени на Площадката, обикновено са за приобектови офиси, ръководство на обекта, секретарски и помощни услуги, складове и складови площи, охрана, автопарк. Те лесно могат да бъдат идентифицирани като разходи, направени специално за изпълнението на проекта.
Режийните разходи, направени извън Площадката, обикновено са режийни разходи на главния офис, съставляващи приноса, който всеки проект трябва да генерира за финансирането на функциите на главния офис на Изпълнителя, необходими за осъществяване на неговата дейност: общо управление, бизнес развитие, политики в областта на човешките ресурси, финанси и счетоводство, застраховане, здраве и безопасност, осигуряване на качеството и др. Те не могат лесно да бъдат идентифицирани като разходи, направени конкретно за изпълнението на даден проект, тъй като се отнасят за всички дейности на Изпълнителя по всички негови проекти. Съгласно съдебната практика, за да се компенсират подобни разходи, Изпълнителят трябва да докаже, че се е отказал от други поръчки или не е оферирал, тъй като е блокирал ресурс за този договор.
Доказването на причинно-следствената връзка и представянето на доказателства е трудна задача. Страните често имат разногласия относно допустимостта на отделните разходи и доказателствените материали (разходооправдателните документи трябва да могат да се обвържат със събитията, риск на Възложителя, и да са за периода на въздействието им). Това води до времеви и финансови последици за двете Страни, което според FIDIC е несъвместимо с естеството и мащаба на проектите, за които Зелената книга често се използва в практиката. Поради това в Зелена книга 2021 г. РЗУ са предварително определени чрез използването на формула за тяхното изчисляване в Под-Клауза 1.1.35 от Договорните данни.

Размерът на РЗУ зависи от времето, когато настъпва събитието, водещо до критичната забава, и стойността на изпълнените в този момент Работи („V”).2 Това е така, защото напредъкът на строителния проект не е линейна функция на времето, а Гаусова функция („камбановидна крива”) на времето и съответно размерът на режийните разходи, направени от Изпълнителя, не е фиксиран, а варира с течение на времето. Поради това се разглеждат следните етапи на напредъка на работата, илюстрирани на Фигура 8, за проект на стойност 10 милиона с времетраене 600 дни:
- началото на проекта (когато V е под 33% от Договорната цена, посочена в Договорното споразумение): Изпълнителят постепенно мобилизира своите ресурси;
- V е по-голяма от 33%, но по-малка от 66%: това е пиковият производствен период, когато ресурсите трябва да бъдат мобилизирани изцяло и да работят с пълен капацитет; и
- когато V е по-голяма от 66%: това е период, през който завършването е близо и постепенно започва демобилизация. Съответно режийните разходи намаляват.
Приета е средна тежест 20% на режийните разходи към Договорната цена, посочена в Договорното споразумение. При необходимост този процент може да бъде променен в Договорните данни, ако не е достатъчно подходящ за конкретния договор. Например проекти, изпълнявани на отдалечено място при трудни условия (като хидровъзел в планината), ще генерират специфични режийни разходи на Площадката за достъп и сигурност, което може да оправдае използването на по-висок процент.
Средният дневен размер РЗУ се получава, като 20% от Договорната цена се разделят на Времето за завършване (Фигура 9: W=3333 лв. на ден при Договорна цена 10 милиона и срок 600 календарни дни), но при Зелената книга 2021 г. се прилага по-реалистичен размер, отчитайки различната наситеност на обекта с ресурси през различните етапи на напредъка.
Следователно за всеки ден предоставено съгласно Договора УНВ, даващо право на обезщетение, РЗУ ще бъдат стойността W, умножена по коефициент в зависимост от V по-горе:
при V=0, РЗУ=25% W = 833 лв на ден;
при V= 0 ÷ 33%, РЗУ= 60% W = 2000 лв. на ден;
при V= 33 ÷ 66%, РЗУ=125% W = 4167 лв. на ден;
при V>= 66%, РЗУ=60% W = 2000 лв. на ден.
Тази формула, горните прагове и проценти могат да бъдат коригирани в Специалните разпоредби, ако се прецени, че са неотносими или неподходящи за конкретен проект.
Важно е отново да отбележим, че с тези лесни изчисления се премахва необходимостта от преглед на купища разходооправдателни документи и обосновки, защото така изчислените компенсации покриват всички дължими разходи за компенсируемо УНВ. Обаче Изпълнителят може да претендира други разходи при забава от страна на Възложителя, която не е на критичния път, но води до дезорганизация с доказани допълнителни разходи (например за наем или амортизационни отчисления за специална машина, която се движи по релсовия път, не може да премине, както е планирано на следващия железопътен участък поради нерешени проблем с правото на преминаване, и остава в престой за няколко месеца).
През април в рубриката „Месечна порция FIDIC“ очаквайте „Предимства на Златната книга“. След това ще разгледаме предимствата на Синьо-зелената книга.

1 Използван е преводът на Работната група по FIDIC към БОСП, ръководена от адвокат Виктория Пенкова („Пенкова и партньори“), с членове д-р инж. Адриана Спасова („ИКюИ Контрол“ ООД), адвокат Бианка Велева, адвокат Бояна Милчева („Димитров, Петров и Ко.“), адвокат Георги Владов („Динова, Русев и съдружници“) и юрисконсулт Йордан Минков. 2 За V се използва стойността, сертифицирана от Инженера, но в случай че Страните имат спор, V може да бъде предмет на корекция след разрешаването му в съответствие с Договора.