Доц. д-р инж. Нели Тризлова, преподавател във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“: Възпитаниците ни се реализират не само в страната, но и в Канада, САЩ, а и в цяла Европа
Много се гордеем с връзките си с водещи строителни фирми във Варна и региона
Доц. Тризлова, преподавател сте в катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ (ССС) във ВСУ „Черноризец Храбър“, в която близо 30 години се обучават студенти по професионално направление 5.7. „Архитектура, строителство и геодезия”. Успешно ли се реализират възпитаниците на ССС? След като завършат, остават ли да работят за промяната на визията на черноморските градове, или избират други дестинации за професионална изява?
Нашите възпитаници работят в най-големите строителни фирми в региона, някои от тях се развиват в цялата страна. Доста завършили в катедрата се радват на много добра реализация в чужбина, например наш възпитаник е изпълнителен директор на метрополитена в Мюнхен. Специалисти, завършили нашата специалност, се изявяват в цяла Европа. Възпитаниците ни се реализират и в големи строителни фирми в Канада и САЩ. Признаването и уважението, което чуждестранните компании имат към дипломите, издадени от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, е повод за гордост както за катедра „Строителство на сгради и съоръжения“, така и за Архитектурния факултет, от който тя е част.
Много се гордеем с връзките си с водещи строителни фирми във Варна и региона. Те участват активно в процедурата по акредитация както на университета като цяло, така и на факултета и на катедрата. Контактите ни с бранша, който е потребителят ни на кадри, помага за въвеждане на дисциплини, теми, които са нужни в практиката, и това изключително подобрява качеството на обучение на студентите ни. Водещи специалисти от практиката изнасят лекции във ВСУ на актуални теми, водят часове и курсови и дипломни проекти, което прави образованието в нашата специалност с изключително голяма практическа насоченост. Много от фирмите приемат нашите студенти на практика, а често се случва и да предложат работни места след завършването им.
В миналия брой в рубриката ни „2025 – Година на строителния техник“ ни гостува кметът на община Раковски Павел Гуджеров, който е студент IV курс, специалност ССС. В интервюто за в. „Строител“ той отправи адмирации за работата на катедрата и благодарност, че получава знанията си от изключителните преподаватели в Архитектурния факултет, като отбеляза Вас и доц. Дария Михалева. Специално разказа и за предмет „Строителна статика“, който водите.
Тази дисциплината е сред най-важните в учебния план на бъдещите строителни инженери. Тя дава знания за построяването на конструкциите, най-опасните сечения в тях, оразмеряването им и препоръчителните профили, които да се използват в зависимост от възникващите напрежения. Но по-важно е, че „Строителна статика“ формира мисленето на студентите, такова каквото е необходимо на специалиста, за да вижда конструкцията като едно цяло. Усвояването на тази дисциплина изгражда основите, необходими за специалните предмети, които се изучават в горните курсове. Ненапразно успешно положеният изпит по „Строителна статика“ е необходимо условие, за да могат студентите да продължат със „Стоманобетон“ и други дисциплини.
ВСУ „Черноризец Храбър“ е единственото образователно звено в региона на Варна и цяла Източна България, което създава изключително търсени инженерни кадри в областта на строителството и пожарната безопасност.
Имате разнообразна квалификация – магистър сте от Техническия университет (ТУ) във Варна със специалност „Химическо машиностроене“ и бакалавър „Счетоводство и контрол“ от Икономическия университет – Варна. Придобивате научна степен „доктор” от ТУ по специалност „Динамика, якост и надеждност на машините“, а във ВСУ „Черноризец Храбър” сте доцент по „Машини и съоръжения за производство на строителни материали и железобетон“. Определено Вашите студенти имат какво да научат от Вас.
Винаги съм смятала, че преподавателят е освен учител за своите студенти и приятел, съветник, ментор. Това изгражда една много силна връзка между преподавател и студент, която продължава и след дипломирането. Моите възпитаници продължават да ми се обаждат и да ме търсят за въпроси от всякакво естество – както за професионални, така и за лични. Дори понякога се чуваме просто ей-така, за един приятелски разговор. Това ме прави много щастлива. Сред най-хубавите неща в преподавателската професия е възможността да общуваш с млади, интелигентни и креативни хора.
През 2021 г. Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) присъди на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ Еразъм Харта за висше образование (Erasmus Charter for Higher Education) за целия период на действие на програма „Еразъм+“ от 2021 до 2027 г. Разкажете малко повече.
През годините съм била в много университети в Европа, с които Варненският свободен университет има сключени договори по програма „Еразъм+“. Такива посещения дават възможност „да си свериш часовника“. Била съм в Милано, Неапол, Санкт Петербург, Москва, Ла Коруня, Сарагоса, Истанбул. С колегите от другите европейски университети сравняваме и обменяме бакалавърски и магистърски учебни програми и планове. Също така е много полезно запознаването с лабораторната база на другите висши учебни заведения, с курсови и дипломни проекти, които студентите разработват по време на своето обучение.
Друго изключително голямо предимство на международния обмен по програма „Еразъм+“ е възможността за представяне на ВСУ „Черноризец Храбър“, а също и страната ни пред студенти и преподаватели от други университети. Това увеличава популярността на България в Европа и студентите от тези университети все повече избират ВСУ за своя дестинация по „Еразъм+“.
Контактите с преподаватели и учени от същата област, в която работиш, дават възможност за обмен на идеи, виждания по важни за обществото и света проблеми. Разработват се съвместни международни проекти и екипната работа обогатява всички страни, които участват в този процес.