Г-н Шабан, в условията на епидемиологичните проблеми на страната Вие започвате обновяване на парк по ПРСР, което е радостно за нашите читатели от строителния бранш. Имате ли и други проекти, финансирани с европейски пари?
Ръководството на община Ардино полага многопосочни усилия във всички сфери на икономиката. Търси максималното, за да постигне необходимото там, където има потребност. През последните години в общината са привлечени десетки милиони левове по европейските програми. Целта ни е да продължаваме ускореното развитие. Кандидатстваме навсякъде, където сме допустими според европейските критерии. Проектът, който споменахте, е поредният подписан административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ПРСР. Тя е в размер на 195 502 лв. и се отпуска по процедура на МИГ „Ардино – Джебел“. В процес на реализация е реконструкцията на вътрешната водопроводна мрежа на селата Бял извор, Брезен и Ябълковец, финансирана по подмярка 7.2 на програмата на стойност 4,5 млн. лв. По същата се прави спортна, улична и образователна инфраструктура. Друг проект е за рехабилитация на съществуващи улици и тротоари в Ардино на стойност 1 172 571 лв. Предмет на проекта са седем трасета, като се предвижда изпълнението на дейности, насочени към подобряване на транспортно-експлоатационните качества и носимоспособността на настилката с оглед осигуряване на условия за безопасност на движението. Работим и по реконструкция на СУ „Васил Левски” в нашия град на стойност 935 000 лв. Това е училището с най-голям капацитет.
Кандидатствахме за „Изграждане, оборудване и обзавеждане на Туристически информационен център в Ардино“. Имаме внесен проект и силно се надяваме той да бъде одобрен от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 г. Той е за „Реконструкция и модернизация на системите за външно изкуствено осветление на територията на общината” на стойност 482 747 лв. С него ще внедрим мерки за енергийна ефективност в уличното осветление на Ардино и в по-големите населени места. Така искаме да намалим големите разходи за електрическа енергия.
През предходните години, когато участвах в управлението на общината като зам.-кмет, отговарящ пряко за строителството, също бяха изпълнени много проекти от местно значение. Бих посочил инфраструктурните, с реализацията на които се обнови и подобри не само обликът на общинския център, но и на нашите села. Чувствително се промениха условията за живот на населението чрез модернизация на техническата инфраструктура (общински пътища, водоснабдяване, благоустрояване), на социалната инфраструктура (ремонт на общинските училища, детски градини, сградата на МБАЛ „Ардино“ ЕООД), чрез подобряване на спортната и културната база, на туристическите обекти. И не на последно място – със санирането на многофамилни жилищни сгради и изпълнението на много други проекти.
За нас от изключителна важност е и реализацията на проекта за изграждане на хидроенергийната каскада по горното поречие на р. Арда, който е от национално значение и чудесно се вписва в приоритетите на Зеления пакт на Европейския съюз.
В заключение мога да кажа, че с всички извършени строителни дейности през годините, които не спират и към настоящия момент, общината все повече придобива европейски вид и това се постига с много труд, постоянство и екипна работа.
Кои са основните цели в тазгодишния бюджет на общината? За какво ще Ви стигнат средствата?
Той е реалистичен и балансиран. Отговаря на изискванията, потребностите на населените места и на хората, живеещи там. Съставен е след 45 проведени срещи във всички селища. Има средства и за социална политика, и за насърчаване на малкия и среден бизнес, и за здравеопазване, и за образование, благоустрояване, канализация, водоснабдяване, спортна и културна инфраструктура.
Известно е, че конфигурацията на транспортната инфраструктура при Вас в най-голяма степен е повлияна от планинския характер на общината. И независимо дали във Вашите 52 населени места живеят пет, 500 или 1500 души, пътищата трябва да са на ниво, как се справяте?
Община Ардино е разположена на границата между Западните и Източните Родопи. Както казахте и Вие, имаме 52 селища с 32 386 души население. Благодарение на близостта ни с ГКПП „Маказа – Нимфея“ районът има шанс да се превърне във важен транзитен коридор към съседна Гърция.
Общата дължина на мрежата е около 400 км, като в по-голямата си част (247,7 км) се състои от общински пътища, 73,3 км са републиканските, и то единствено третокласни. Транспортната инфраструктура основно се е развила по склоновете с леки наклони, билните части и в по-малка степен по протежението на речните долини. Нямаме железопътна мрежа, нямаме и воден транспорт. Основна артерия, която осигурява връзките на Ардино с вътрешността на страната и международните транспортни коридори, е третокласният път III – 867 Кърджали – Ардино – Смолян. Това определя и неговата сериозна натовареност, от една страна, и необходимостта от качествена целогодишна поддръжка, от друга. Останалите са междуселски, като единствено пътищата Стоянов мост – Баните и Бял извор – Неделино – Златоград имат значение за свързаността с област Смолян. Част от пътната мрежа беше обновена благодарение на ПРСР, а останалата е в добро и задоволително състояние. Все още обаче съществуват и пътища, които са на земна основа.
Винаги актуален е въпросът с питейната вода. Строителството на пречиствателни съоръжения – също, как се справяте?
Приоритет в капиталовата програма на общината са инвестициите във ВиК. За нас е особено важно доизграждането на системата. Преобладаващата част от водопроводната мрежа в общината е от етернитови тръби, които са с изтекъл срок на годност. Освен че пораждат хигиенно-санитарни проблеми, те са предпоставка за възникване на аварии и големи загуби. В процес на реализация е проект за изграждане, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителните системи и съоръжения в селата Бял извор, Ябълковец и Брезен, финансиран отново по ПРСР.

А как развивате трансграничното сътрудничество? Наличието на ГКПП е добра предпоставка.
Трансграничното сътрудничество в района на Родопите открива нови възможности пред развитието на целия регион. Местоположението между два ГКПП налага сериозно преосмисляне на политиката за развитие и усъвършенстване на пътната инфраструктура, по която да се движат товарите към пристанището в гръцкия град Александруполис.
Важен е ремонтът на отсечка Ардино – Синчец – Църквица – Джебел, който ще позволи на общината да има пряк достъп до непосредствената контактна гранична зона и така ще въздейства положително върху нейната инвестиционна и рекреационна атрактивност.
Съвместно с гръцката община Димотика, област Александруполис, сме в процес на реализация на проекта „Ардино – Димотика – в минало и бъдеще“ по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG – „Гърция-България”, като ние сме водеща организация. По него се предвиждат два фестивала. Ще бъде завършена и реконструкцията на пътя до Дяволския мост и ще се изградят три беседки с една чешма в общината. Партньорите са избрали да възстановят древна крепост, която се намира в центъра на Димотика.

Една от най-важните грижи на Вашата администрация е свързана с образователната инфраструктура. Как изглеждат днес Вашите училища, детски градини и детски ясли?
Имаме добре развита училищна мрежа, която включва СУ „Васил Левски” в Ардино и основни училища в селата Бял извор, Падина, Жълтуша, Горно Прахово и Боровица. Общият брой на учениците е 562. Със статут на „защитени” са училищата в Горно Прахово и Боровица, които получават допълнителни средства от държавата. Имаме и три самостоятелни детски заведения – две в града и едно в с. Бял извор. Останалите в селата Падина, Жълтуша, Горно Прахово и Боровица са изнесени филиални групи към ДГ „Мир“ в Бял извор. Общият брой на децата, които се обучават в детските градини, е 202. Учебната база се поддържа и непрекъснато се модернизира.
Тенисът на маса е най-популярният спорт в Ардино и с много богата история. Какво се прави за развитието на здравословното спортуване на младите хора?
Да, Ардино има дългогодишна традиция в тениса на маса. Спортният клуб „Юнак“ е сформиран в далечната 1961 г. Местната школа е изградила редица известни състезатели. В спортния календар на общината особено място заема Международният турнир по тенис на маса в памет на Дургут Адемов – Джофи, който се организира вече за четиринадесети път. Тази значима проява от самото й начало се провежда с безрезервната подкрепа на Българската федерация по тенис на маса (БФТМ). Всички успехи в близкото минало са постигнати благодарение на първия треньор на клуба Решат Айдън, който е и почетен гражданин на Ардино.
В настоящия момент спортният клуб „Юнак“ се завърна към традиционните си успехи от близкото минало – има 15 картотекирани състезатели. Също така и нова подготвителна група с близо 20 деца. Младите ни тенисистки Цветелина Георгиева и Сиделя Мутлу станаха част от националния отбор на кадетките по тенис на маса.
Извън тениса ни предстои одобрението на предложение за реконструкция, оборудване и обзавеждане на градския стадион на стойност 281 121 лв. По друг проект за спортна инфраструктура имаме одобрени 96 308 лв. В много населени места са монтирани модерни фитнес уреди.
Географското разположение на общината, а и не само то, предполага развитие на туристическата инфраструктура – строителство на къщи за гости, на заведения за хранене и т.н.
Туристическият комплекс „Белите брези“ с обща площ 3680 дка е естествен резерват на белокора бреза. Въздухът там е изключително чист и подходящ за лечение на белодробни и алергични заболявания. Уникалният лесопарк разполага с отлична база за почивка. Тук се намират 14 почивни станции и хижи. Общинското ръководство продължава изграждането на еко- и велопътеки до атрактивните обекти в района.
Предвижда се инвестиционна дейност по развитие на интегриран туристически продукт, обхващащ различни недвижими културни ценности, подобряване на конкурентоспособността на туризма и атракциите, добро експлоатиране на приход генериращи дейности и т.н. Всичко това е част от последователната политика на общинското ръководство за развитие на Ардино като туристическата дестинация. Включени са изграждане на калдъръмен път към Дяволския мост, кът за отдих и площадка за наблюдение към моста.
Почти всичко, което правим в това направление, са дейности, свързани със строителството. Достъпът до тракийското светилище Орлови скали ще се улесни също с направа на нова калдъръмена пътека, обезопасена с перила. Ще се осигури достъп през р. Арда до „Късноантична и средновековна крепост” при устието на р. Боровица в землището на с. Дойранци. Ще се строи и екопътека с кътове за отдих и реставрация на обекти от късносредновековно селище, намиращо се по трасето към крепостта.
В дейностите по проекта е модернизация на общежитието към бившата професионална гимназия в център за туристическо настаняване, адаптиране на старата барутчийница, която се намира в непосредствена близост до градския музей, в информационен център с 3D кино и др.
Ще изградим и павилион за виртуална реалност. Имаме и проект за Туристически информационен център. Инвеститори влагат средства и в изграждането на къща за гости.
Безспорният първенец сред Вашите строително-архитектурни забележителности е Дяволският мост. Къде другаде насочвате гостите си?
Община Ардино притежава природен потенциал и богата културна история, наличие на природни феномени, забележителности и благоприятни климатични условия за отдих, които са предпоставки за развитието на туризма. Разполагаме с разнообразие от екопътеки до природни, исторически и архитектурни обекти. В близката околност могат да бъдат разгледани не само споменатите дотук, но и Историческият музей, крепостта „Калето”, крепостта „Асара” край с. Башево, късноантичната и средновековна крепост при устието на р. Боровица, връх Алада, язовирите „Кърджали” и „Боровица”, природният феномен Хладилника и др. Но наистина основна атракция с най-голям туристопоток се явява Дяволският мост, който е най-големият и най-величествен мост в Родопите и емблема на района. Обектът е общинска собственост и за него е декларирана категория от национално значение.