Брезник – един от най-древните градове на България

Г-н Бъчваров, вече сме и в навечерието на новата учебна година. В какво състояние е образователната инфраструктура във Вашата община?
Опитваме се и успяваме да поддържаме базите съобразно съвременните изисквания за провеждане на учебния процес, а визията на детската ни градина е повече от перфектна.
Като главен образователен център при нас се е утвърдил Брезник, където е единственото средно училище „В. Левски”. Гимназистите тук имат възможност да изберат един от два модерни профила – „Информационни технологии” и „Софтуерни и хардуерни науки”. В село Ноевци пък е основното училище „Хр. Смирненски”.
Личи, че в града много активно се е работило по подмяната на вътрешната водопроводна система?
Вярно е, личи, може би защото още не са асфалтирани частите от терените, под които строителите са прокарвали тръбите. Подменили сме главните клонове, около 4 км, а също така и отклоненията към дворовете и жилищата на хората. Реконструкцията стартира преди около три месеца, като вече съответните връзки са изцяло изпълнени.
Този значим инфраструктурен проект се финансира с над 2 млн. лв., отпуснати с постановление на Министерския съвет. Може би тук е мястото да кажем, че питейната вода за общината преминава през ПСПВ, достатъчна е и като количество и е особено вкусна. Всичките селища са водоснабдени. Общата дължина на мрежата е 323 711 л.м, изградена от етернитови, стоманени, поцинковани и пластмасови тръби.

Откъде идва питейната вода?
Основният източник е язовир „Красава” с обем 3 млн. куб. м. Оттам се захранват градът и селата Ноевци, Бегуновци, Велковци, Режанци и Бабица. Водоснабдителна група „Секирна – Брезник” е за Долна Секирна, Станьовци, Кошарево, Гигинци, Непразненци, Ноевци. Останалите селища ползват местни водоизточници.
И още нещо, с което Брезник се гордее – в лесопарк „Бърдото” се намира прочутата „желязна” минерална вода. Тя е каптирана от южната страна на хълма от извор „Галерията” в местността Лесков дол. Притежава богат химичен състав, който допринася за нейния специфичен жълтеникаво-ръждив цвят и стипчив вкус. Особените й свойства са смятани за изключителни от векове. Била е издигната в култ и е наречена „светата вода”. През XIX век се появяват първи сведения за извора, а през XX век качествата й добиват голяма популярност. Населението от града и околностите му започват да използват извора с лечебна цел, но трябва да кажа, че днес това може да става само по лекарско назначение при спазването на строго определена методика и дозировка.
Всъщност популярността на нашата вода идва още през 1907 г., когато тя печели златен медал на едно лондонско изложение. Sanus per aquam, казвали древните римляни, което означава „Здраве чрез вода!”
Общинският център има изградена канализационна система, но няма ПСОВ, което е проблем за природата.

Какви са пътищата в общината, каква е връзката между селата и града?
С определена гордост ще заявя, че 120-километровата общинска пътна мрежа е изцяло асфалтирана. Това се отнася и за шосетата между селата, значителна част от които са в планинската част и са трудни за поддържане.
На какво разчитате за икономическото развитие на региона и каква е ролята на строителството?
Ако говорим за развитието на туристическата инфраструктура, то и при нас има къщи за гости, те се радват на добра посещаемост. Пъстрите граовски земи и природни дадености са добра основа и за такова строителство. Е, то не се развива с темпове, каквито би ми се искало, но негативните предизвикателства, породени от икономическата рецесия в Европа и България, като цяло се отразиха и на процесите в Брезник и общината. Не е случаен фактът, че като „икономически компенсатор“ в региона се разви аграрният сектор и някои от отраслите на обслужващата сфера.

Вие сте малка община, но активно участвахте в Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради?
Наистина имахме готовност по документи за работа на 5 блока и успешно ги санирахме. Имаме сключени договори за още 16 здания чрез Българската банка за развитие, но при сегашната епидемиологична обстановка, а вероятно и поради други причини, стартирането на работата по тях не е на дневен ред.
Брезник е един от първите пет града в България, основан заедно с Ниш, Пловдив, Средец и Срем… Как се управлява град с толкова богато минало?
Факт! Брезник се намира в историко-географската област Граово и наистина има хилядолетна история. Налице са материални останки още от епохата на траките от първото хилядолетие до н.е. Интензивен живот тук е имало и през римската императорска епоха, както може да се заключи от многобройните оброчни плочки и пластични изображения, надгробни могили и монетни находища.

Оставени са ни в наследство средновековни паметници на културата. От особено значение са църквата „Света Петка”, класното училище, мегалитният храм-кладенец „Пусто Гърло”, Църногорският и Билинският манастир, останки от средновековни църкви, къщи с архитектурна и художествена стойност. В почти всички населени места в общината има храмове от епохата на Българското Възраждане и войнишки паметници с национално и местно значение.
С интересни събития е наситена и епохата на Възраждането, когато градът ни е играл важна роля в живота на българската държава. В 1869 г. е основано и първото класно училище. Много важен за региона е споменатият храм-кладенец „Пусто Гърло”. Теренните археологически проучвания установяват, че праисторическата култура разкрива преки контакти и голяма близост с източносредиземноморските страни в Мала Азия, Предна Азия, а и с Египет. Именно свидетелство за тези контакти е и храм-кладенецът. Той се намира на 8 км от общинския център, изграден е в малка котловина с много извори. Най-кратката характеристика го определя като подземно водоемно култово съоръжение, състоящо се от две помещения.

В центъра на града доминира църквата „Св. Георги Победоносец”.
Да, това е нашата историческа и църковна гордост. Храмът е ремонтиран със средства, осигурени чрез спечелен проект по ПРСР. Той е изграден преди повече от 70 години с пари на местните хора в памет на загиналите в Сръбско-българската война 115 войници от Бpезник и Бpезнишко.
Голяма ценност от вътрешното оформление представлява един прекрасно изработен стол с дърворезба, известен като „трона на цар Фердинанд“. Той се е намирал в параклиса на Военното училище в София, но при бомбардировките над столицата през Втората световна война е бил евакуиран в Брезник.
Проектът за възстановяване е бил на обща стойност 841 хил. лв. Укрепени са стените, външната фасада е облицована с камък, тухли и варовик. Покривът е ремонтиран, а куполите са покрити с медна ламарина. Облагородено е околното пространство.

И от историята към днешния ден – какъв е поминъкът на хората от Вашата община?
През 2015 г. Министерският съвет предостави концесия за добив на златно-сребърни руди от находище „Милин камък”, разположено в нашето землище. Фирмата „Трейс Рисорсиз“ ЕООД в момента има инвестиционно предложение за изграждане на „Система от 4 броя шахтови кладенци, тръбопроводи, кабел за управление на автоматиката, ел. захранване на шахтовите кладенци и ел. захранване 20 kV на помпена станция“ с местоположение в поземлени имоти на Брезник и село Конска. Впрочем тази фирма всяка година предоставя на общината дарение от 50 000 лв. за развитието на различни социални дейности – спорт, култура, образование.
Иначе разчитаме и на европейските проекти. Сега например по Програмата за развитие на селските райони изграждаме водопроводна мрежа, решаваме и различни инфраструктурни проблеми в интерес на хората – правим тротоари, бордюри, детски площадки и т.н. За обновяването на три улици също се класирахме за европейско финансиране. Те са в Брезник и в най-голямото ни в с. Ноевци. Имаме избран изпълнител, а предстои избор и на строителен надзор.
Всичко това става с млади хора в активна работоспособна възраст.
Да, така е и затова грижата на кметската администрация по отношение на младото поколение е постоянна и целенасочена. Привлекателна среда за спорт, туризъм и отдих е и нашият лесопарк „Бърдото” със своите природни дадености, желязната минерална вода, открити навеси, алеи и др.
Изградените спортни площадки и монтираните съоръжения в града и селата, слава Богу, се превърнаха в предпочитана среда за нашето население.
Нека зам.кмета обясни какво значи водоснабдяване на с.Режанци! По 2 пъти в седмица за няколко часа?