„Кметовете говорят“ е изключително интересна рубрика и дава нова гледна точка
Инж. Симеонов, как община Елин Пелин излиза от кризата, предизвикна от COVID-19, как се отрази периодът на финансовите резултати на общината и на нейната работа?
Бюджетът ни за 2020 г. е 28 940 109 лв., като неговата рамка е сравнима с предходната година. Изпълнението на бюджета за 2019 г. беше в размер на 72,8%, което е над средното за страната. Неочакваната криза, която настъпи около COVID-19, доведе до намаляване на приходите от местни данъци и такси и до забавянето на предвидената капиталова програма. За сравнение за времето януари – април 2020 г. са постъпили с 30% по-малко приходи спрямо същия период на 2019 г., което неминуемо се отразява и на изпълнението на бюджета през първото полугодие на 2020 г. На национално ниво бяха удължени сроковете за плащане на местни данъци и такси до края на т.г., съответно гражданите се възползваха от новите разсрочени условия, за да покрият по-спешните си разходи.
Мерките, които бяха предприети относно борбата с коронавируса, както и ежедневните дезинфекционни мероприятия на публичните сгради, обществени зони и детски площадки се явиха като един шоков и непредвиден разход за бюджетите на местните власти през настоящата година. Заложени са допълнително още 14 000 лв. за закупуване на маски, ръкавици и други индивидуални предпазни средства на личните асистенти и домашните помощници, които се грижат за възрастни и трудноподвижни хора. Силно се надявам до края на 2020 г. икономическата и здравната обстановка в държавата да се стабилизира на предвидими нива, за да успеем да реализираме всички заложени дейности в бюджетната рамка.
Ще има ли такива обекти, които ще бъдат отложени или забавени поради намалени приходи вследствие на извънредното положение?
В момента се възстановяват спрените строително-ремонтни дейности и се преразглеждат обектите, включени в капиталовата програма на общината до края на годината. Неизбежно е да има промени в предвидените строителни дейности за цялата 2020 г.
Какви са най-големите обекти, които се изпълняват на територията на общината с европейско и национално финансиране?
Елин Пелин е една от дейните общини на територията на България по отношение на изпълнение на обекти с европейско и национално финансиране. В края на 2019 г. реализирахме няколко големи проекта. Сред най-видимите е дългоочакваният ремонт на общинската сграда, осъществен по „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика, като ние бяхме сред 38-те одобрени за финансиране по програмата. Стойността на целия проект бе за над 360 000 лв., като съфинансирането беше одобрено и заложено в бюджета на община за 2019 г. Той включи основни дейности по реновиране, които засягат ключови елементи от сградата, като главен вход, преддверия, зали, покрив и фасади. В неговите рамки извършихме и цялостен ремонт на Ритуалната зала, която беше в изключително лошо експлоатационно състояние. В нея бе компрометирана дървената ламперия по стените, прозорците бяха трудно отваряеми и почти неизползваеми, подовата настилка – разрушена. Това е първият сериозен ремонт на сградата на общината от години, като последните козметични СМР са извършени през 2006 – 2007 г.
Жителите на Елин Пелин вече могат да ползват и услугите на новия Център за административно обслужване, който бе открит на 9 септември 2019 г. Новата постройка има топла връзка с основната административна сграда на общината и е с централен вход от страната на НУ „Христо Ботев“. В нея са разположени служба ГРАО, отдел „Местни данъци и такси“ и деловодството ни. С изграждането й се улесни обслужването на гражданите с комплексни административни услуги.
В края на миналата година беше построен и нов физкултурен салон към сградата на НУ „Христо Ботев“ с площ от 699 кв. м и РЗП 1222 кв. м. Проектът е на стойност 705 762 лв. и беше реализиран съвместно от бюджетите на НУ „Христо Ботев“ и община Елин Пелин. Извършени бяха редица СМР, които доведоха до частична реконструкция и преустройство на училищното здание и дострояването на физкултурен салон към него, тъй като учебното заведение нямаше такъв, който да отговаря на последните образователни и спортни изисквания. Височината на новия салон позволява провеждането на редица събития и състезания – не само на областно, но и на държавно ниво. Сега имаме съоръжение, което може да се използва не само от учениците, но и от всички спортни клубове, в които са децата на община Елин Пелин. Новата зала дава възможност и за по-пълноценни тренировки на състезателите по художествена гимнастика от СКХГ „ТЕА Денс“, а те са изключително успешни и печелят много отличия от редица международни турнири и държавни първенства.
През 2020 г. имаме проекти, които са от най-различно естество. Един от тях е по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG-ИПП „България – Сърбия 2014 – 2020”, който започнахме през март 2020 г. и трябва да приключи на 12.06.2021 г. Неговите цели са да се повиши броят на посетителите в трансграничния регион, да се подобри подходът за съвместно и интегрирано развитие на устойчивия туризъм на съответните региони.
От изключителна важност за мен е, че спечелихме по Оперативна програма „Региони в растеж” проекта „Заедно за всяко дете”. Първата му част обхвана строителните дейности, които приключиха наскоро. Работим по втория епап на проекта, който е свързан с осигуряване на финансиране за цялостното функциониране на изградените вече Център за обществена подкрепа, Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства и Център за настаняване от семеен тип за деца. Тоест чрез продължаването му ще закупим необходимото оборудване и ще подсигурим персонал в построените и реновирани сгради. Така на територията на общинате ще се предоставя подходяща услуга за грижа, насочена към най-уязвимите членове на нашето общество. Всяко дете заслужава щастливо детство.
В последната година бяха построени велоалеи с алейно осветление между Елин Пелин и селата Григорево, Мусачево, с. Гара Елин Пелин и с. Нови хан. Предвижда се да се направи мрежа за велосвързаност и с други населени места в общината, като с. Петково, Лесново, Доганово и Огняново. Вярвам, че ще продължим велолеята през с. Мусачево с нов участък до с. Равно поле и кв. „Верила”.
През същия период осветлението на гр. Елин Пелин и 6-те най-големи населени места в общината беше изцяло подменено с нови по-ефикасни и енергоспестяващи тела. До края на мандата предстои подмяна на осветлението и в по-малките села.
Други два проекта, които са в процес на изпълнение, са свързани с аварийно-възстановителни дейности по почистване и укрепване на коритото по поречието на р. Стара река, както и на приток към р. Стара река в регулационните граници на с. Голема Раковица. Имаме и още няколко подобни проекта по други реки, преминаващи през територията на общината, които са одобрени на първи етап и чакат техническа и финансова оценка.
Важен проект, свързан с обновяването на пътната инфраструктура, е реконструкцията на асфалтовата настилка по най-натоварените участъци. В тази връзка имаме спечелени проекти за преасфалтиране на ул. „Синанец“ и на ул. „Кирил и Методий“ в с. Гара Елин Пелин, което е второто по големина населено място в общината с над 4000 жители.
Какви са плановете на администрацията по отношение на обновяването на образователната и културната инфраструктура през 2020 г.?
В последните години вложихме много средства за обновяване на сградите на общинските училища, детски градини и читалища. В момента текат ремонтни дейности в кметството на с. Нови хан, където се подменя покривът и на сградата на местната администрация, както и в с. Огняново, където ще има нов покрив, дограма и външна фасада. Подменят се и покривите на НЧ „Стоян Богданлийски 1931“ в с. Габра и на близкия манастир „Св. Димитър“ над селото. В с. Петково се прави ремонт на постройката на бившето училище, където ще бъде разположено общинското предприятие „БКД – Елин Пелин“.
В момента е в процес на реализиране и проект за най-голямото училище в общината – СУ „Васил Левски“, в който са включени много СМР както на сградата, така и на училищния двор, в който ще бъдат направени нови зони за спорт. До края на 2020 г. ще бъде завършена новата площадка в двора на най-голямата ни детска градина в гр. Елин Пелин – ДГ „Радост“, подпомагаща обучението на най-малките за безопасност на движението.
Разработили сме проект за разширение на съществуващата сграда на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Нови хан с изграждането на нова двуетажна постройка със застроена площ от 342 кв. м и РЗП 683 кв. м. Имаме и идеен проект за обновяване на двора на НУ „Христо Ботев“, където ще бъдат направени и нови спортни съоръжения и площадки.
В зоната на стадион „Левски“ в гр. Елин Пелин се намира спортна площадка „Мургаш“, където през 2020 г. бе построено ново мултиспортно игрище, предназначено за тенис на корт, волейбол и баскетбол. Сега зоната около „Левски“ се облагородява по нов проект за целия терен. Правят се нови алеи, подменят се огради, полага се подземна инфраструктура и се оформят различни пространства за отдих, площадки за спорт и специална за разходки на домашни любимци.
Една от екологичните политики на общината за разделно събиране на отпадъци и тяхното рециклиране доведе до изграждането на детска площадка от стари автомобилни гуми в района на градския стадион. Под мотото „Планетата не е за еднократна употреба“ малчуганите могат да тренират и да се забавляват на място, построено от материали, които биха били изхвърлени в природата или изоставени в депата за отпадъци.
Какво е качеството на ВиК мрежата на територията на общината? Правени ли са разчети какъв обем от средства са необходими, за да може тя да се въведе в добро експлоатационно състояние?
ВиК инфраструктурата е сред най-тежките ни проблеми, както често се наблюдава и в други общини в страната. Водопреносната ни мрежа е изградена предимно с етернитови тръби, които са поставяни преди много време – 40 до 80 г. Те дефектират постоянно, загубите на питейна вода достигат до 80% както заради непрекъснатите аварии, така и поради слабия контрол на ВиК дружеството. Сдружението „Водоснабдяване и канализация“ – София област, е операторът, който има право да се разпорежда, да събира таксите на хората и да поддържа водопреносната мрежа. Бих искал да подчертая факта, че община Елин Пелин има само 6% дялово участие в дружеството и няма ефективен контрол над неговата дейност.
В началото на годината внесох предложение към Общинския съвет Елин Пелин за напускане на ВиК асоциацията в Софийска област. Смятам, че ВиК-София област не извършва навреме необходимия обем от ремонтни дейности и допуска необосновано разхищение на чиста питейна вода – както казах, загубите на вода в общината са близо 80%, които обаче са калкулирани в цената на крайните потребители. Не виждам никаква ангажираност от тяхна страна за подмяна на водопреносната мрежа в общините. Четири години чакахме, че с помощта на ВиК асоциацията ще се случи реконструкцията и подмяната на водопреносната мрежа, а в крайна сметка не получихме нищо. Моето лично мнение е, че създаването на новата мащабна структура – ВиК холдинг, няма да реши проблемите на сектора. Считам, че връщането на ВиК дружествата в ръцете на общините заедно със засиления контрол може да доведе до много по-видими и ясни резултати и повече ползи за техните жители.
През настоящата година община Елин Пелин създава финансови разчети и извършва дейности по частична рехабилитация на водопреносната мрежа в няколко от по-големите села. Например в с. Лесново се изпълнява реконструкция. Трасето на уличния водопровод, което се подменя, е около 3 км, а заедно с него се сменят и прилежащите водопроводни отклонения.
В момента се прави рехабилитация на външното водоснабдяване на с. Гара Елин Пелин и с. Нови хан. Тези населени места се водоснабдяват от помпена станция „Лесново“, като от съоръжението излизат две тръби, едната от които захранва с. Гара Елин Пелин, а другата е за с. Нови хан. Трасето за реконструкция ще обхване и двете тръби с обща дължина от 5 км.
Разработват се проекти и за реконструкция и рехабилитация на уличната водопроводна мрежа в с. Нови хан, с. Гара Елин Пелин и гр. Елин Пелин.
Работи ли се вече по подготовката на проекти, които ще се реализират през следващия програмен период, и в каква посока се ориентирате?
Твърде рано е да се подготвят конкретни проекти за одобрение през новия програмен период 2021 – 2027 г. Все още на национално ниво предстои да се коментират и обсъждат какви ще са предстоящите цели на европейското финансиране, какви приоритетни оси ще се толерират, както и кои ще бъдат новите структурни разпределения. Нашият екип е проактивен и постоянно подготвя проекти съобразно отворените програми за кандидатстване.
А какъв е броят на издадените строителни разрешителни във Вашата община и към какъв тип обекти проявяват интерес инвеститорите?
От началото на 2020 г. до момента са издадени над 100 строителни разрешителни за различни обекти на територията на общината. От тях 55% са за жилищно и вилно строителство, 25% са за производствени и складови дейности, а останалите 20% се отнасят до инфраструктурни съоръжения.
Предстои разширяване на един от по-големите и значими обекти на територията на общината – „Логистичен Парк София“, близо до с. Равно поле на „Уеърхаузинг енд логистикс” ЕООД с издадено РС от 2018 г. за 55 000 кв. м за първия етап. Предвидени са още три фази, като общата площ ще бъде над 115 000 кв. м (завършване 2021 г). Паркът е предназначен за промишлени, административни, складови и търговски дейности.
Друг стратегически инвеститор е „Ист Ринг ЛП“ ООД, който има издаден Акт 16 през май 2020 г. за новите 12 000 кв. м застроена площ, които бяха изградени към „Логистичен Парк Ист Ринг“ в землището на с. Нови хан.
През юни 2020 г. „Юниконф“ ЕАД получиха Акт 16 за нови 6000 кв. м площи, предназначени за производство и търговия с всякакви видове захарни и шоколадови изделия.
Проектът за строителството на уелнес зона, СПА хотел и места за отдих върху два терена с обща площ от 80 дка на „ПС Груп“ в с. Равно поле също е от изключително значение за развитието на туристическия сектор на общината. Инвеститорът от клас А ще изгради за своя сметка и пешеходна алея, свързваща входния асфалтов път на с. Равно поле с вътрешността на кварталите, намиращи се зад новия комплекс. Те изявиха желание да се включат и със съфинансиране на проекта за създаване на пречиствателна станция към водопреносната мрежа на с. Равно поле. Проектът за балнеоложки център е мащабен и се очаква доста сериозна посещаемост.
Каква е Вашата визия за развитието на общината до края на настоящия мандат на местната власт?
Като член на УС на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) основната ми цел е борбата за финансова децентрализация на местните власти в България, която ще помогне в развитието на много региони. Това означава 2% от общия данък общ доход на гражданите да влизат директно в бюджетите на общините. За мен това е може би най-важният акт, с който ще се върви към демократизиране и отваряне на системата.
С децентрализацията ще се постигне реално, справедливо разпределяне на държавните финанси за общините и тези върнати 2% ще доведат до истинска промяна в средата и качеството на живот на българските граждани. Всеки кмет ще може да покаже дали наистина е добър мениджър, стопанин и управленец на общината, в която работи. Това е един от начините да променим текущия демографски срив, който наблюдаваме през последните години в страната. С повече финансови средства в ръцете на кметовете може да предложим по-добри условия за живот и отглеждане на деца в малките общини. В последните почти 5 години съм се борил и настоявал за създаването на комисии за децентрализация и след формирането на първата от тях през август 2020 г. оставам с надеждата, че тези 2% от подоходното облагане на гражданите, както и 1% от корпоративния данък на фирмите (по местонахождение на извършване на дейност) ще бъдат предвидени за общините. На територията на Елин Пелин имаме много предприятия, които са регистрирани в София, но извършват своята дейност тук, което изключително много натоварва и без това амортизираната пътна инфраструктура.
Основната цел на моя управленски екип до края на настоящия мандат е пълна подмяна, реконструкция и реновиране на цялата подземна инфраструктура в общината. В това число се включват водопреносните мрежи, газопреносната мрежа и целият тежък ВиК сектор. Нямаме изграден кадастър на подземните съоръжения и ни предстои много работа в тази посока.
Друг приоритет на общинската администрация е развитието на т.нар. велосвързаност на населените места в общината. Важен инфраструктурен обект е довършването на басейна в двора на ОУ „Христо Ботев“ в с. Равно поле, който ще се захранва с минерална вода, за да даде възможности на децата да спортуват, използвайки по този начин най-добре природните дадености на терена.
Няма да спират и инвестициите в образователната инфраструктура – друг водещ приоритет на този мандат.
Сътрудничите ли си с представителите на Областното представителство на КСБ в София? Каква е Вашата оценка за работата на строителните фирми на територията на общината?
Работим предимно с местни строителни фирми или големи производители на строителни материали, които имат бази на територията на общината. Сериозна част от ремонтните дейности се извършват и от специализираното общинско предприятие „Битово-комунални дейности – Елин Пелин“, което е под прякото ми ръководството.
Строителните комании, които развиват дейността си на наша територия, имат голям опит и подхождат с висок професионализъм и отношение към обектите, които им възлагаме.
Вестник „Строител“ в партньорство с НСОРБ реализира рубриката „Кметовете говорят”. Какво е мнението Ви за тази съвместна инициатива?
Мисля, че „Кметовете говорят“ е изключително интересна за Вашите читатели и им дава нова гледна точка. Тази инициатива показва дейностите на общините и текущите проекти, които се реализират в обществения сектор. Един нов поглед над строителния сектор и развитието на важната обществена инфраструктура.