ЧИРПАН – на кръстопътя на две магистрали
Ивaйлo Kpaчoлoв e нa 46 гoдини. Възпитаник е на Beликoтъpнoвcкия yнивepcитeт „Cв. св. Kиpил и Meтoдий“, откъдето излиза със cпeциaлнocтите „Иcтopия“, „Пoлитoлoгия“ и „Myзeйнo дeлo“. Зaвъpшил e ceмecтpиaлнo „Пpaвo“ в Coфийcкия yнивepcитeт „Cв. Kлимeнт Oxpидcки“.
Oт 1998 дo 2003 г. e диpeктop нa Иcтopичecкия мyзeй в Чиpпaн. B пepиoдa 2003 – 2011 г. e зaeмaл длъжнocттa зaм.-кмeт нa общинaта c pecopи „Oбpaзoвaниe, кyлтypa, външнo финaнcиpaнe, cтpoитeлcтвo“. Oт 2012 дo 2019 г. e изп. диpeктop и члeн нa бopдa нa диpeктopитe пocлeдoвaтeлнo в някoлкo дpyжecтвa на гoлям холдинг.
Г-н Крачолов, Вашата община е сред първите, които са готови толкова рано с Плана за интегрирано развитие на общината за периода 2021 – 2027 г. Кои са акцентите в него?

Да, приехме го през септември. Както знаете, неслучайно документът се нарича интегриран. Той обхваща всички области и нива, в които трябва да работим и да развиваме, но основната идея е подобряване на инфраструктурата. Ние сме град от селски тип и в програмния период, който приключва тази година, можехме да кандидатстваме през Програмата за развитие на селските райони. Но за съжаление общината няма нито един усвоен лев поради това, че има неизпълнен и санкциониран на 100 процента проект по Държавен фонд „Земеделие”. И понеже изпълнението е било некоректно, сме извадени от всички възможни списъци за финансиране и на практика за община Чирпан предишният програмен период е нулев. Това със сигурност се вижда от всеки, който през последните години е влизал в нашия център. Аз като новоизбран кмет заварих 26 млн. лв. задължения и на практика блокирани сметки.
С новия интегриран план искаме да наваксаме всичкото това изоставане както в областта на инфраструктурата на града, така и при четвъртокласната пътна мрежа, включително и с благоустройствени дейности в малките населени места. Разбира се, стратегията ще бъде приоритетно насочена към завършването на подземната инфраструктура, като ще използваме и нашето добро сътрудничество с ВиК асоциацията и с ВиК дружеството в Стара Загора. С тях вече имаме набелязан тригодишен план.
А извън подземната инфраструктура?

Ударно проектираме обектите, които ще влязат в Бюджет 2021. От тази година за всеки един основен ремонт Министерството на финансите изисква изготвени работни проекти. Като кмет, който в предишния си професионален път е бил свързан и със строителството, също твърдо настоявам за това.
До миналата година сериозни ремонти можеха да се правят само на базата на количествено-стойностна сметка, а с работния проект е възможно много по-добро, по-цялостно изпълнение по всички изисквания на строителните норми, включително и по-качествен контрол по изразходването на средствата. И от наша страна като възложители, и от страна на изпълнителите.
Сега основно проектираме горно строене, защото преди 10 години, когато аз бях зам.-кмет, на практика завършихме цялата ВиК мрежа на града. Става дума за бордюри, тротоари, полагане на асфалт и др. Моята концепция е всичко, което досега е решено като въздушна инфраструктура – енергоразпределителна мрежа, телекомуникация и т.н., да влиза в трасета под земя. Отгоре ще останат само стълбовете с LED осветление.
За първи път в историята на града мислим за велоалеи, така че да можем да включим кв. „Младост”, който е най-големият с жилищни блокове район на Чирпан до източната част, където са два от основните паркове и индустриалната зона на града. Към това има подчертан интерес от младите хора.
Отделно в интегрирания план сме заложили допълнителни дейности по облагородяване на парковата среда плюс около 25 дка зелени терени около Историческия музей. Предвиждаме големи ремонти на културните институции, вкл. и на емблематичната недостроена сграда на т.нар. малко НДК, започната преди около 20 години.
Разбира се, ще се наложат определени изменения за функционалност, залата ще е за 300 човека, конструктивно ще се преработи огромната подземна част, за да се превърне в изложбени помещения за уникалния фонд на нашия Исторически музей, ще има и площи за търговска дейност.
Вече имаме визия и за строителство на закрит пазар с достатъчно паркоместа, за да решим една сериозна нужда на хората.
А по отношение на малките населени места?

Там поетапно също решаваме големи, понякога и забравени проблеми. В трите големи села – Свобода, Гита и Зетьово, има изградена относително добра водопроводна мрежа. В останалите строителството на ВиК едва сега стартира.
По отношение на пътищата Планът за интегрирано развитие предполага реновирането на три шосета от нашата четвъртокласна пътна мрежа. Това са Чирпан – Златна ливада, до с. Гита и пътят от Винарово до с. Стоян Заимово.
Много са проблемите, но имаме ясна визия какво искаме да правим.
И в тази връзка поддържате ли контакт с Областното представителство на Камарата на строителите в Стара Загора?
В прекрасни отношения сме с браншовите организации в Стара Загора, както и в други съседни области и големи градове, защото ние сме в центъра на България. Нямаме абсолютно никакви проблеми по отношение на комуникациите, така също и по отношение на добрите практики, които да черпим от съседите, включително и в областта на строителството.
Какво се случва със започнатата пречиствателна станция за отпадна вода?
В началото на мандата ние заварихме изграждането на ПСОВ с около три месеца закъснение и с доста проблеми по отношение на инженеринга. Сега имаме добра комуникация с финансиращия орган и строителната компания и се работи в срок. В началото на август има издаден Акт 15 и успешно преминават техническите и експлоатационните изпитания. Сега станцията натоварва максимално капацитета си и след това ще очакваме държавната приемателна комисия.
Един от най-обичаните български поети – Пейо Яворов, е от Чирпан. Как поддържате образователната инфраструктура?

Преди 10 години, в първия програмен период общината спечели финансиране за основен ремонт на три от нашите училища, така че по отношение на сградния фонд всичко е на ниво. Отделно гимназията по селско стопанство, която от две години е общинска, също с европейско финансиране е основно ремонтирана. Енергоефективни мерки сега ще приложим и на най-голямото ни училище – СУ „Пейо Яворов”, и на ОУ „Кл. Охридски”.
Детските градини и яслата също са обновени. Кандидатствали сме в Министерството на образованието за строителство на нова детска градина в с. Свобода и започваме основен ремонт на закритата преди 10 години ДГ в с. Гита. Там основно живеят хора от ромски произход, прирастът е голям, но ако искаме истински да ги интегрираме, и на тях трябва да създадем адекватни условия за отглеждане и възпитание на малчуганите.
Вашият град се намира на едно от най-стратегическите места в България, използвате ли тази реалност?
Да, ние сме единствената община, през чиято територия минават две магистрали – „Тракия” и „Марица”, при това с изключително добре изградени пътни възли. Ако броим и пътен възел „Плодовитово”, който в голяма степен обслужва нашата община, ще стане ясно каква е наситеността ни с пътна инфраструктура. И защо хората смятат, че трябва да сме една от най-богатите в страната.
За съжаление този потенциал не е използван досега. Както и това, че сме само на 30 км от областния град Стара Загора и на 50 – от големия икономически конгломерат Пловдив.

Затова приоритет на нашето управление е общината да стане атрактивна за потенциални инвеститори, а онова, което правим в момента в тази сфера, е осигуряване на подходящи терени за разгръщане на икономически зони и логистични центрове. Сега кандидатстваме за прехвърляне в собственост на общината на 300 декара от бивше военно поделение. Там има комуникация, газификация, вода, електрозахранване и т.н. в най-хубавата източна част на града и се надявам този процес да приключи успешно и да развием някакъв тип икономическа зона.
Има интерес към наши терени за строителство на логистични складови бази, но на дневен ред е и търсенето на квалифицирана работна ръка.
Казаното дотук определя инвестиционната ни стратегия като приоритет, а е много важно и това, че всички необходими документи за стартиране на голям бизнес се решават на нивото на нашата администрация, което ще става бързо, компетентно и електронно.
Да довършим темата за живота на хората в селата?
Определено мога да кажа, че се забелязва една положителна тенденция за съживяване на нашите села. Най-голямото от тях, Зетьово, което се намира само на 6 км от града, се развива много добре, и то благодарение на местния кмет, който изпълнява трети мандат. Зетьово впрочем се превърна в южния квартал на общинския център. Селата на север от нас също са много жизнени. Там има и ново строителство, и сериозни ремонти на наследствените къщи. Добре е и за хората в Средно градище и Могилово, където е най-голямата инвестиция във винарския бизнес. „Мидалидаре Естейт“ е едно от най-проспериращите шато в региона с вложени към 30 млн. лв. Истински оазис за душата, мястото се превръща и в атрактивна дестинация за винен туризъм. Първата изба е построена през 2009 г., като имението е разполагало със 160 дка лозови масиви. Няколко години по-късно се изгражда втора изба, която е с много по-голям обем и различна като стил. Лозовите насаждения са към 1650 дка, а уменията по производството и качеството на виното се увеличават с всяка изминала година.
В момента сме разработили и съвсем скоро ще приемем стратегия за развитие на туризма в нашата община. Гръбнакът на тази дейност ще бъдат винопроизводителите. Приключва изграждането на страхотна изба в Средно градище, имаме майстори, които десет години са на пазара, популярна е избата във Винарово, която в момента се разширява, и т.н.
Всичко това предполага и усилия по отношение на опазване на природата?
Важна тема. Тази година спечелихме проект за рекултивация на депото за битови отпадъци и в момента се финализира процедурата за избор на изпълнител. Надявам се съвсем скоро да сключим договор, обработката на терена да започне и до лятото на следващата година да сме приключили.
В момента може би ще е много актуално да припомним, че след опустошителното земетресение през 1928 г. в паркова обстановка тук са построени пет обширни сгради за болница, която е учредена с акт на Цар Борис III и е получила огромно дарение от Полския Червен кръст.
Здравното заведение е общинско дружество и в момента се използват четири корпуса. Имаме нов компютърен томограф (скенер), като изследванията се извършват в сградата на рентгеновото отделение. Това е важно предвид обстановката. През следващата година предвиждаме проектиране и основен ремонт на това отделение и поетапно решаваме възникналите проблеми. Нашата болница принципно не е голяма, тя е павилионен тип и се поддържа трудно.
Санирането като възможност?
За съжаление предишното ръководство не е подкрепило участието на етажните собствености в санирането по Националната програма. Учудващо е, но е факт, че Чирпанската община е единствената в област Стара Загора (а може би и в страната) без нито един обновен блок при достатъчно сгради, отговарящи на изискванията. Ако тази програма тръгне отново, бъдете сигурни, че ще направим необходимото. С нетърпение я очакваме.
Вие, г-н Крачолов, сте човек, който е на ти с проблемите на строителния бизнес. Любопитно ми е обаче и какво е отношението на администрацията към духовните средища?
Ще започна малко с историята, която тук е пряко свързана с християнската църква и с дейността на св. Атанасий Велики патриарх Александрийски по нашите земи. В 344 г. патриархът основава тук първия манастир в Европа. Това е посочено в житието на светеца и е потвърдено от съвременните научни изследвания. Така става известно, че днешният Златноливадски (или Чирпански) манастир „Св. Атанасий“ е най-старият в пределите на Европа. Това е знаменателен факт и ние трябва добре да пазим и помним историята си.
Чирпан има и друго какво да покаже – родната къща-музей на Яворов, Художествената галерия „Никола Манев”, която е дар на общината. В града ни е и първият частен Палеонтологичен музей, които има експонати без аналог по нашите географски ширини.