Христо Грудев е роден през 1960 г. в Асеновград. Завършва специалност „Хирургия“ във ВМИ „И. П. Павлов“ – Пловдив (сега МУ – Пловдив) и магистратура по икономика със специалност „Устойчиво регионално развитие“ в Тракийския университет в Стара Загора. Работил е като общопрактикуващ лекар в с. Новаково, а в продължение на 20 години – хирург в МБАЛ – Асеновград.
Грудев е бил и зам. областен управител на Пловдив, народен представител в 43-тото и 44-тото Народно събрание.
Д-р Грудев, отговаряте за 28 населени места, сред които са добре познатите села Бачково и Нареченски бани, Косово – любопитно със своята запазена типична възрожденска родопска архитектура. Благодарение на тях развива ли се туризмът в района?
Асеновград е многопрофилна община. Релефът й е полупланински, като планинската част предлага различни възможности за туризъм за природолюбителите, а в равнинната, където са селата Козаново, Стоево, Мулдава, Златовръх и Нови извор, има много изкуствени водоеми за ценителите на спортния риболов. Населените места, разположени по яката на Добростанския рид – Червен, Долнослав, Горнослав, Тополово, Новаково, са стартови точки за пешеходни маршрути в планината.
Споменатото Бачково е познато с манастира си, както и с античния път, който свързва светата обител и Асеновата крепост. По него има изграден социализиран пешеходен маршрут, който тематично е кръстен „По пътя на легионите“.

Интересното за с. Косово е, че близо 100 от сградите – къщи, църкви и параклиси, са паметници на културата. Неслучайно селото преди няколко години беше включено в инициативата на Министерството на туризма за популяризиране на малко познати обекти от България. Любопитно е и с. Лясково, което се намира на пешеходен маршрут, който свързва Асеновград с Яврово – родното място на писателя Николай Хайтов. Селата Орешец, Врата, Мостово, Сини връх, Бор и Три могили са известни сред любителите на приключенския туризъм, тъй като там са непознатите и диви части на Северните и Западните Родопи.
Белинташ, Караджов камък и Инкая са притегателен пункт за всички, които се интересуват от историческото ни наследство и природни феномени. Сред основните туристически обекти на нашата община е и манастирът „Св. Троица“, по-познат като Кръстова гора, като маршрутът за него започва от с. Мостово. Добростан пък е най-високо разположеното село в община Асеновград. То е любимо място за практикуващите парапланеризъм. Районът над Добростан, така нареченият Добростански карстов масив и Добростанско плато, където е най-голямата концентрация на пещери, привлича много спелеолози. Там е и биосферният парк „Червената стена“, който се посещава от ботаници, изучаващи голямото му биоразнообразие и десетките видове орхидеи.
Други наши важни обекти са Асеновата крепост, Палеонтологичният и Историческият музей, водопадът Сливодолско падало, който със своите 50 м е сред най-високите в Родопите. Социализираната пещера Добростански бисер също е интересна. На територията на общината имаме и десетки частни изби, благодарение на които се развива и виненият туризъм.
През миналата година бе открита нова пречиствателна станция за отпадни води (ПСОВ) в Асеновград. Как функционира съоръжението?

ПСОВ е въведена в експлоатация, без да се проведат 70-часовите проби, които могат да се осъществят заедно с доставчиците на оборудването от Австрия. Но поради влошената епидемична обстановка представителите на австрийската фирма не са посочили конкретна дата за идването си в Асеновград. Към момента съоръжението работи с пълен капацитет. Отпадните води се пречистват и пробите показват, че всичко се изпълнява по зададените параметри в проекта.
На заседание на Общинския съвет бе прието решение канализационната и водопроводната мрежа към ПСОВ да бъдат предадени на Асоциацията по ВиК – Пловдив. Предстои да се подготви предложение, с което местният парламент да оторизира администрацията за предприемане на действия по предаване и на пречиствателната станция на оператора.
Значителна част от населението няма канализационна мрежа или има изградена частична.
Да, през годините община Асеновград е построила канализация в част от селата. Но сме планирали разработването на проекти за изпълнение на пречиствателни съоръжения в райони, чието население е между 3000 и 10 000 е.ж. С тях ще кандидатстваме за финансиране през следващия програмен период 2021 – 2027 г. по новата ОП „Околна среда“.
През 2018 г. общината сключи договор за безвъзмездна финансова помощ по ОП „Околна среда 2014 – 2020” за изграждане на съоръжение за предварително третиране на отпадъци и компостираща инсталация. Как се развива той?

Общата му стойност е 13 245 456 лв., а срокът за реализация е 47 месеца. По проекта си партнират общините Първомай, Лъки, Садово, Куклен и Асеновград. Целта е да се постигне намаляване на количеството депонирани битови отпадъци чрез осигуряване на допълнителен капацитет за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци и за разделно събиране и рециклиране чрез компостиране на зелени и/или биоразградими отпадъци. Реализацията на проекта ще има положително въздействие не само върху околната среда, но и ще подобри цялостното икономическо и социално положение на населението в региона. По време на строителството ще се генерира заетост на строителни фирми и ще се създадат постоянни работни места за експлоатацията на изградените инсталации, както и индиректни, свързани с дейности по събиране и транспорт на отпадъци.
Изготвен е проект и в момента текат процедури за избор на изпълнител и за доставката на оборудването. Крайната дата за приключване на проекта е януари 2022 г.
При Вас има и регионален център за обезвреждане на твърди битови отпадъци за общините Асеновград, Куклен, Първомай, Садово и Лъки. Какви са ползите?
На територията ни е изградено 58-ото за страната Регионално депо за твърди битови отпадъци. Това стана през мандата ми като кмет в годините 2007 – 2011 благодарение на личната ангажираност на министър-председателя Бойко Борисов и на тогавашното правителство. Наличието на такова звено в района допринася значително за минимизиране на разходите относно транспорта по депонирането. Финансовите средства, необходими на петте общини от региона, ако трябва отпадъците да се събират на площадка, след което да се балират и извозват до Шишманци например, щяха да са в много по-голям размер.
Както бе предвидено в първоначалния вариант на Националната програма за управление на дейностите по отпадъците, бяха отпуснати средства за изграждане на първа клетка и цялостната инфраструктура на депото. За съжаление през осемте години на предходното управление не са предприети необходимите действия за изграждане на съоръжения за компостиране и сепариране, което е довело до преждевременно напълване на клетката.
Какво е състоянието на образователната инфраструктура?
В общинските училища и детските ни градини са осигурени много добри условия за обучение, възпитание и грижа за учениците и децата. Голяма част от учебните ни заведения са санирани. Всички училища в града са газифицирани. Това в с. Мулдава е с локална отоплителна инсталация, както и тези в с. Тополово и с. Златовръх. В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и СУ „Св. Княз Борис I“ в Асеновград с пари от Европейския съюз са изградени нови и модерни съоръжения за спорт и почивка в дворовете им. Класните стаи са оборудвани със съвременни средства за преподаване.
Част от общинските детски градини са санирани, а други – газифицирани. С локална отоплителна инсталация са ДГ „Мир“ – Асеновград, ДГ „Щастливо детство“ – с. Тополово, и ДГ „Бако Динчо“ – филиал в с. Мулдава. Със средства от ЕС е подобрена образователна среда за децата от ДГ „Пролет“, ДГ „Надежда“ и ДГ „Зорница“.
По какви европейски проекти работите в момента?

По Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“ реализираме „Благоустрояване на част от централната зона и площад „Акад. Николай Хайтов“. Общата стойност на проекта е 4 313 813 лв. Той има за цел да придаде идентичен, единен и запомнящ се облик, като в същото време предлага решение за укрепване на конструкцията на площадното пространство. Предвидени са монтаж на нови настилки, изграждане на постоянна открита сцена с обслужваща сграда, алпинеуми и амфитеатрална зона за отдих. Планирано е още цялостно отводняване, ново улично и площадно осветление, като такова ще се постави и на околните сгради – Градската библиотека, общинската администрация и РУ на МВР. Ще се оформят и нови зелени площи, ще се изградят поливна система и съоръжения, осигуряващи достъпност за хората с увреждания, както и видео наблюдение.
Активно работим и за внедряване на мерки за енергийна ефективност при външното осветление в града по програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност” на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 г. Общата стойност на този проект е 1 091 385 лв. Чрез него ще се подобри светлинният комфорт в тъмната част на денонощието и ще се реализират икономии. Предвижда се подмяната на 1747 стари натриеви осветителни тела с LED и на 128 електрически табла за улично осветление с нови с вградени компоненти за управление и мониторинг.
Общинското ръководство планира да кандидатства с два проекта в областта на културната инфраструктура по ОП „Региони в растеж 2014 – 2020”. Те са за обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност на сградите на читалище „Родолюбие” и на библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград. Прогнозната стойност на двата проекта е около 3,6 млн. лв.
Какви други строителни дейности реализирате и съответно предстоят?
Един от големите проекти, който вече споменах, е този за реновирането на централния площад по „ОПРР 2014 – 2020“. Стартираха ремонтните дейности в Зона 5 на кв. „Запад“. В града и в повечето ни населени места се извършва рехабилитация на улици и тротоари. Приключи укрепването и възстановяването на пътната настилка при образувалото се преди няколко години свлачище по пътя за Смолян преди Асеновата крепост. Предстои изграждане на подпорна стена на ул. „Странджа“ в града. Ще строим и физкултурен салон към ОУ „Панайот Волов“ в кв. „Долни Воден“.
Общината ще кандидатства пред държавата за финансиране на ремонт и оборудване на залата за вдигане на тежести. В процес на проектиране е и нов спортен комплекс с футболен стадион и игрища за различни активности. За реализирането му също предстои да търсим средства. И в с. Тополово имаме идея да се построи модерна спортна зала.
Тук е мястото да кажа, че през 2011 г. е сключен договор за изготвянето на Общ устройствен план на Асеновград, но няколко години по-късно приемането му за влизане в сила е стопирано. През настоящата 2020 г. той бе актуализиран и в момента е в процедура на съгласуване и обявяване, след което ще бъде въведен. Планът ще урегулира бъдещото развитие на Асеновград, като дава насоки и перспективи за развитието на жилищното строителство и обособяване на индустриалните зони за промишлени и стопански дейности.
Асеновград вече може да се похвали със защитената зона „Река Чая“.
„Река Чая“ е вписана в регистрите на защитените зони, водени в МОСВ и Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив. Тя е по цялото поречие, като площта й е 6510 декара. Предмет на опазване са различни типове природни местообитания, бозайници, земноводни влечуги, риби, безгръбначни, както и бръмбар рогач.
В границите на защитената зона е забранено провеждането на състезания с моторни превозни средства, както и движение на мотоциклети, ATV и бъгита. Това не важи при възникнали бедствия, извънредни ситуации и за противопожарни, аварийни, контролни и спасителни дейности.
Градът е известен с многото си църкви, манастири и параклиси и често е наричан Малкият Йерусалим. Добре ли е уредена инфраструктурата на тези свети места?
Концентрацията на християнски храмове на територията ни наистина е голяма. Те са общо около 280, като в самия град и околностите му са позиционирани 80 параклиса и 15 църкви. Инфраструктурата е решена по максимално най-добрия начин. До всеки параклис има изградени кътове за отдих, построени са чешми, огнища и беседки. Всичко се поддържа в добро състояние.
В периферията на града имаме четири големи манастира, като един от тях е именно „Успение Богородично“ край Бачково. Въпреки че е втори по големина след Рилския манастир, нашата света обител е първа по посещаемост с близо 600 – 800 000 поклонници годишно. Това не е случайно, тъй като манастирът се намира на изключително стратегическо място – на пътя, който свързва Тракия със Средните Родопи.
Друго свято място в околностите на града е Воденският манастир „Св. св. Кирик и Юлита“, който се намира на 2 километра над кв. „Горни Воден“. Популярни обекти в района са и Мулдавският манастир „Св. Петка“, който е на около 4 км над Асеновград, и храмът „Св. Неделя“, познат като Араповския манастир, разположен между селата Златовръх и Козаново.