Всяка година санираме по една административна сграда в общината
Калоян Станчев
Емил Христов
Г-н Панчев, в началото на годината каква е равносметката Ви за 2020 г.? Как се отрази пандемията на изпълнението на бюджета, на приходите от налози и като цяло на работата на общината?
Изминалата 2020 г. беше трудна за всички, изпълнена с предизвикателства и изпитания. Но мисля, че Дряново премина достойно през нея. Заедно с екипа ми положихме големи усилия, за да компенсираме намалелите приходи, които влязоха в общинската хазна през първите 6 месеца на 2020 г. В крайна сметка завършихме годината с преизпълнение на събираемостта с над 20% от заложеното в бюджета. Мобилизацията в тази тежка и непозната за всички ни ситуация сплоти хората в местната администрация и доведе до позитивни резултати.

А какви са резултатите на община Дряново по отношение на изпълнението на европроекти? Кое бихте определили като най-голям успех и за какво не Ви стигна времето?
Най-голямото предизвикателство, което получих в наследство, беше във връзка с приключващия програмен период. То е свързано с отчитането на проектите. Установени бяха много несъответствия и документални липси по част от тях. Това наложи много бързо да бъдат препроектирани няколко обекта, а после да се постигнат съгласувания с редица инстанции. В тази връзка трябваше да бъдат решени още куп проблеми, за да не бъде глобена общината. Времето никога не стига, но смятам, че се справихме съобразно ситуацията и успяхме да реализираме заложените за годината цели.
Кои са най-важните проекти, които се реализират в момента, и стартът на кои предстои?
Предстои приемането на новия бюджет, в който важно място заемат заложените ремонти по капиталовата програма. И тази година ще насочим голям ресурс към рехабилитация на улиците в общината. Предвиждаме и обновяването на няколко административни сгради, като най-важната от тях е зданието на бившата болница. Към момента то се използва от частни лекарски практики и реално там се обслужват голяма част от хората в общината.
Извън тези бъдещи СМР довършваме два моста над река Дряновска, като единият от тях е емблематичният мост в Дряновския манастир.
Реализират ли се на територията Ви програми за подобряване на енергийната ефективност както в общински, така и в жилищни сгради? Какви са резултатите?
Ремонтът на сградата на болницата в града ще се изпълни точно с тази цел – да се подобри енергийната ефективност. Ежегодно участваме в Програма „Красива България“. Всяка година санираме по една административна сграда в общината, като 2021 г. ще обновим кметството в село Ганчовец. За подобряване на облика на Дряново от тази година стартираме и общинската програма „Красиво Дряново“, по която гражданите ще могат да кандидатстват. След като бъдат одобрени, те ще получават материали, с които да санират фасадите на жилищата си. С две думи – от нас материалите, от хората труда. Очакваме Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради да стартира отново, за да можем да подходим с мащаб към темата.
В края на миналата година Дряново получи 600 000 лв. за ремонт на водопровода в с. Царева ливада. Какво е състоянието на ВиК инфраструктурата на територията на общината? Планирате ли проекти за развитието й, на каква стойност и с какъв хоризонт на реализация?
Водоснабдяването в част от малките населени места е проблемно заради състоянието на старата ВиК инфраструктура, която в някои части дава над 80% загуби. Имаме села, които са на собствени водоизточници, но те пресъхват през лятото при продължително сухо време. В тази връзка сме се наели и сме разработили множество проекти за свързване на малките населени места към централната водопреносна мрежа от язовир „Йовковци“, с което вярвам ще решим водния проблем в общината.
През изминалата година направихме ремонт на ул. „Шипка“. Това е най-дългата улица в града, преминаваща почти през цялото му протежение. При извършване на дейностите подменихме изцяло ВиК инсталацията, бяха поставени спирателни кранове и връзки на няколко точки. Резултатът е, че при нужда водата не се спира в целия град, а само в определени зони.
Имаме амбицията да подменяме поетапно ВиК инсталацията при всеки по-сериозен ремонт на улици в Дряново. Така постепенно ще обновяваме ВиК мрежата. Предвид това, че сме малка община и сме ограничени в бюджета, вярвам, че това е разумно и полезно начинание.
Как бихте оценили инвеститорския интерес към Дряново?
Инвеститорският интерес в цяла България с оглед пандемията и икономическата ситуация не е добър. Повечето нови вложения се правят от вече съществуващи предприятия на територията на общината. На мнение съм, че държавната политика в насърчаването на инвестициите през последните години не беше правилна, сериозни външни вложители се отдръпнаха и вече големи инвестиции не може да се очакват. Всеки един, който има намерение да развива дейност на територията на нашата община, получава пълна подкрепа от страна на местната администрация при възможно най-съкратени процедури и срокове.

В Дряново се намира музеят на един от най-забележителните българи – изкусния възрожденски майстор Никола Фичев, по-известен като Колю Фичето. Как работите за популяризирането на туризма в общината?
Музей „Колю Фичето“ е изключителна ценност за нас. Той е основна забележителност в община Дряново заедно с Дряновския манастир и пещера „Бачо Киро“. За щастие по случай 210 г. от рождението на майстор Колю Фичето 11 фирми от Камарата на строителите в България обединиха усилия и направиха основен ремонт на сградата. Сега тя е в отлично състояние и с още по-богата експозиция. Имаме лошия късмет да работим в условията на извънредна епидемична ситуация, при която туризмът е особено потърпевш. По тази причина залагаме на създаване на повече дигитално съдържание.
По време на първите ограничения направихме серия видео клипове, които представят най-интересните обекти в Дряново, съдействахме и за създаване на страница на Исторически музей – Дряново, в социалните мрежи, която днес се радва на висок рейтинг.
През 2020 г. по повод 220-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето издадохме детска книжка с неговата история и най-вече с ценностите, които е изповядвал. Подарихме я на всички регионални библиотеки в страната, а сега е достъпна на символична цена в музей „Колю Фичето“. Тя е едно от най-хубавите неща, които гостите на града могат да си купят за спомен.
Възползвайки се и от кръстопътното местоположение на Дряново, поставихме 6 винила на входовете на града. Те призовават преминаващите да посетят конкретни туристически обекти и утвърждават слогана „Избери Дряново!“, който използвахме на най-голямото туристическо изложение „Ваканция и СПА Експо“.
Напредваме и с базисни неща за развитие на туризма, които са неглижирани в продължение на доста години. Изработихме 31 указателни табели, които да ориентират посетителите към по-интересните забележителности. Работим по създаването на 17 информационни табели, които ще монтираме до всеки обект, за да могат и местните хора, и гостите да се запознаят с историята на града. Те са с текст на български и на английски език и имат единна визия – еднакъв цвят и шрифт.
През тази година планираме няколко значими неща – изнесени дни на Туристическия информационен център в района на Дряновския манастир, изработка на разнообразни брандирани материали и заснемане на филм с Румънската национална телевизия. Ще работим още по-активно с местата за настаняване и заведенията за хранене, за да подобрим продукта като цяло, ще популяризираме възможностите за преживявания в общината – походи, полети с парапланер, скално катерене, скаутски лагери, фотолов и др., чрез които да удължим времето, което посетителите прекарват тук.
Каква е визията Ви за развитие на общината до края на мандата, кои са приоритетите, по които ще работите?
Моята цел и на екипа ми е в максимална степен да изпълним програмата, с която се явихме на изборите. Паралелно с това искаме да разрешим и проблемите, които установяваме в движение. Такъв е случаят с изоставените паметници на културата на територията на общината. Има множество рушащи се обекти, които в годините назад са оставени безпризорни. Имаме късмет, че новият главен архитект на общината Драгомир Йосифов е специалист именно в тази сфера. Надяваме се до края на мандата да опишем състоянието на всеки един от тези паметници, да отпишем разрушените и несъществуващи вече културни ценности. А за останалите да приемем план за стопанисването и възстановяването им.
Сътрудничите ли си с Областните представителства на КСБ във Велико Търново и Габрово? В какви сфери можете да бъдете партньори?
Да, имаме добро партньорство с Камарата на строителите в България. Четири поредни години община Дряново, Исторически музей – Дряново, и КСБ организираме среща в града на гимназиите по строителство, архитектура и геодезия от цялата страна. Учениците имат както лекционни, така и практически занятия, което е много полезно за тях. За зрелостниците се организира и официална церемония по посвещаване в майсторство, на която им се връчват майсторски престилки и сандъчета. През 2020 г. пандемията ни попречи да осъществим това събитие, но се надяваме тази година да имаме възможност да продължим доброто начинание.
В . „ Строител“ и НСОРБ реализират съвместна рубрика „Кметовете говорят“. Каква е оценката, която Вие давате на тази инициатива на изданието, както и за неговата роля?
Използвам въпроса, за да благодаря за високата трибуна, която предоставяте на кметовете на общини, за да разказват за дейността си, за успехите и проблемите в работата ни. Възможността да споделяме опит и мнение е начин местната власт да се развие и покаже, че проблемите на гражданите се решават със задружни усилия, а именно на КСБ и НСОРБ и разбира се с изключително важното съдействие на вестник „Строител“.