Денчо Минев, кмет на Трявна: Всички подадени от общината 12 проектни предложения към МРРБ бяха одобрени
Рубриката „Кметовете говорят“ на в. „Строител“ ни дава широка трибуна
Г-н Минев, каква според Вас е ролята на местните власти в условия на политическа и управленска несигурност, в каквито се намира страната ни в последните две години?
Това време е едно голямо предизвикателство пред местните власти и основна причина е липсата на политическа и управленска сигурност в България. Близо година след официалното ми встъпване в длъжност ситуацията в страната е такава, че вниманието на всички продължава да бъде насочено към съставянето на редовен кабинет с необходимото мнозинство, за да заработи „колелото“, което да тегли напред държавата ни. Това само по себе си говори само едно - че е крайно време да имаме действащи министри, които да разгърнат потенциал чрез експертни и правилни решения, полагайки устойчиви основи за държавната и местните власти. Крайно време е да променим нагласата на обществото ни, което остава всеки път с убеждението, че единственото сигурно нещо в политиката е нейната несигурност. По този начин ще заработи и „колелото“ между правителство и местна власт и ще се действа в дългосрочна посока за реализирането на големи проекти по места. Пример за това е отлаганият с години и така необходим за местното население в община Трявна язовир „Нейковци“ и изграждането на Пречиствателна станция за питейни води, което е сред най-главните ни и водещи приоритети за хората тук. Имаме нужда от стабилно правителство, с което заедно да търсим възможни начини за финансиране на вече изготвения инвестиционен проект на язовира, за който имаме и готов Подробен устройствен план с извършени процедури по отчуждаване на имоти. Вярвам, че ролята на местните власти в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България ще бъде все така ключова пред държавната власт и следващата година ще посрещнем Деня на българската община в политическа и управленска сигурност, която всички ние заслужаваме.
Какъв е размерът на строителната програма и какви големи обекти изпълнявате през 2024 г.?
Капиталовата програма на община Трявна за 2024 г. е на стойност 9 453 590 лв. Приоритетно в нея сме заложили средства за проектиране на 86 обекта възлизащи на 782 600 лв., като основно място е отредено на такива за подобряване визията на централните градски части на Трявна и гр. Плачковци, изграждане на нова спортна зала, закрита тренировъчна писта по лека атлетика с прилежащи помощни помещения в Плачковци, изграждане на велоалея, еко пътека до тракийско светилище в местността Елова могила, благоустрояване на пътища и междублокови пространства, водоснабдяване на част от малките населени места.
Изключителна роля изигра сключването на споразумения за финансиране на общински проекти от държавния бюджет, с които в хазната ни постъпиха допълнително 15 млн. лв. Всички подадени 12 проектни предложения към Министерството на регионалното развитие и благоустройството бяха одобрени, което подпомогна значително нашата дейност. С отпуснатите средства успяхме да реализираме и едни от най-големите ни проекти за тази година, които с години не са били реализирани, а необходимостта от тях за местното население е от огромно значение. В момента се ремонтират пътищата от Трявна до село Престой и между селата Престой и Бахреци. Нашата визия е, че трябва да се работи както за градовете, така и за малките населени места. Тук през последните години се заселиха доста млади хора, създадоха се семейства, има нови къщи за гости и кипи един живот, който говори, че българите се завръщат към своите корени и спокойните места. Наш дълг и приоритет е да създадем добри условия за живот с изградена инфраструктура и достъп до близките градове. Радостен съм, че решихме и един дългогодишен проблем с водоснабдяването в местностите Данова поляна и Вареницата в покрайнините на Трявна. Там също имаме доста млади семейства с малки деца, живущите обаче повече от 50 години нямаха вода, осветление и качествени пътища, затова и този проект бе сред приоритетните ни. Паралелно с това работим и за подобряване на водоснабдяването в селата Зеленика и Веленци, както и за изграждането на допълнителен водопровод в кв. „Хитревци“ на Трявна и село Генчевци. Сред големите ни и значими проекти са тези, свързани с повишаване на енергийната ефективност на част от МБАЛ „Д-р Теодосий Витанов“, поликлиника и кабинети и повишаване на енергийната ефективност в общинска детска градина „Светлина“. Немалко средства са предвидени и за ремонт на улици, тротоари и междублокови пространства. Средствата са близо 5 297 200 лв., от които 2 237 000 лв. са по Програмата за развитие на селските райони за основен ремонт на улици и пътища. Готови сме с проектирането на обновяването на общежитията на Спортен комплекс „Ангел Кънчев“, които се нуждаят от спешен ремонт, за да може да започнем работа в насока спортен и федеративен туризъм с настаняване на клубове, идващи на подготовка при нас. Заложили сме и облагородяване на двете централни градски части на Трявна и Плачковци, за да се превърнат в още по-красиви и модерни европейски градове, посрещащи целогодишно своите гости от цял свят.
Един от източниците на финансиране за местните власти е т.нар. общински инвестиционен фонд. Какво е значението на тази програма за Вас? Доколко един такъв финансов инструмент може да подпомогне развитието на населените места?
Инвестиционната програма е наистина един изключително добър финансов инструмент, с който общините приоритетно могат да изпълняват заложените си значими цели, и аз се радвам, че МРРБ успя да реализира концептуалната си рамка за създаването на подобен фонд. По този начин ние, кметовете, заедно с експертните ни екипи можем спокойно да приоритизираме инвестициите в инфраструктура, да определим срокове за осъществяване на проектите и да допълним вече съществуващата ни капиталова програма. Одобрените ни за финансиране от държавния бюджет 12 обекта през 2024 г. допринесоха значително за развитието на община Трявна с подобряване на пътища, водоснабдяване, внедряване на мерки за енергийна ефективност, изготвяне на технически проекти. Именно там бяхме заложили едни от най-големите ни обекти за тази година, които повече не търпяха отлагане във времето.
Как работите с Камарата на строителите по места? В кои направления може да се засили сътрудничеството, което имате?
Изграждането на качествена инфраструктура, устойчива във времето, винаги е било и ще остане сред най-важните ми приоритети. Разбира се, това няма как да се случи само с моето желание или това на експертния ми екип от отдел „Териториално и селищно устройство“ при община Трявна. Радвам се, че имаме възможността да работим и заедно да подобряваме визията на Трявна и населените места тук с представителите на Камарата на строителите в България, доказали своя опит и висок професионализъм. В цялостния процес по изпълнение на даден обект участват много проектанти и строители от област Габрово и смея да твърдя, че постигнатото сътрудничество с тях е на достатъчно добро ниво, което да допринася за крайния резултат, пак подчертавам, достигащ до хората и правещ се за хората. Благодаря на всички за съдействието, което ни оказват и ще продължават да оказват, при изпълнение на даден проект, на всички строителни фирми, с които работим, като им желая здраве и още много бъдещи успехи в развитието на този сектор у нас.
В. „Строител“ съвместно с НСОРБ осъществява рубриката „Кметовете говорят“. Полезна ли Ви е?
Заедно с екипа ми с интерес следим включените публикации във вестник „Строител“, който получаваме на хартиен носител и, разбира се, не пропускаме съвместната инициатива „Кметовете говорят“. Смятам, че подобна рубрика дава възможност и още една широка трибуна на кметовете да споделят своите завършени, текущи и бъдещи проекти, които изпълняват на местно ниво. По този начин се показва дейността и работата на една община, без значение дали е малка, средна или голяма. Сигурен съм, че читателите с интерес следят инициативата и се запознават регулярно с нови обекти, представени от цялата страна, които са важна част от цялостната инфраструктура и общественополезна дейност.